Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
U mnie jest zasilacz iBox SL-8500btx 500W
Kolega ma założony SilentiumPC Vero L1 500W

Twój zasilacz to nie zasilacz tylko bomba zegarowa, najprawdopodobniej to on Ci kartę uszkodził.
Pozbądź się tego dziadostwa czym prędzej zanim więcej szkód narobi.
Zasilacz kolegi jest ok.
 
Fragment tekstu z spidersweb.pl o reklamacji 970:

Można podejrzewać, że wówczas sprzedawca zdecydowałby się na zwrot pieniędzy, co nie byłoby dla nas korzystną opcją. Wynika to z bardzo dużego popytu na GeForce’y GTX 970, które są najlepszą kartą graficzną w swoim przedziale cenowym, a ich cena w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła. Krótko mówiąc, dostalibyśmy mniej pieniędzy niż… obecnie zapłacilibyśmy za nowego GeFore’a GTX 970. Krótko mówiąć, bylibyśmy stratni.

Według najnowszych doniesień następna generacja kart AMD i wynikające z niej obniżki cen produktów Nvidii pojawią się dopiero w czerwcu lub lipcu. Jako że rękojmia trwa dwa lata, można za jakiś czas zgłosić niezgodność towaru z umową i prosić o wymienienie sprzętu na nowszy model lub zwrot pieniędzy. Za jakiś czas, gdy wartość karty spadnie, a modeli lepszych od GTX 970 będzie więcej, taki zabieg może się udać i okazać się opłacalny.
Co jednak, jeśli sprzedawca nie uzna naszej reklamacji?

Wówczas można prosić o pomoc Rzecznika Praw Konsumenta. Gdy i to nie pomoże, w takiej sytuacji należy skorzystać z usług prawnika. I tutaj uderzamy głową w mur, bo koszty jakie poniesiemy za obsługę prawną i dochodzenie naszego roszczenia mogą skutecznie ograniczyć skuteczność całego przedsięwzięcia. Bardzo szybko może się okazać, że w przypadku karty za 1500 zł nie jest ono opłacalne i nie ma najmniejszego sensu.

Czyli na razie nie wymieniać, poczekać na lepsze czasy ;) i kusić się na 980 lub lepszą ;)
 
Dobry zasilacz to podstawa. Ja na moim Corsair przesiedziałem dobre 7 lat bez żadnych niespodzianek.
Fakt, był to wówczas wydatek przyzwoitej płyty głównej, ale tutaj inwestuje się w coś więcej, bo bezpieczeństwo praktycznie całej elektroniki w komputerze, która przecież jest o wiele droższa.
Podstawowym grzechem ludzi nie obeznanych ze składaniem PC jest oszczędność na zasilaczu.

A tak przy okazji z gdy odpaliłem sobie Tomb Raider: Underworld, doznałem czegoś dziwnego. Oczywiście gra w Full HD i ze wszystkimi bajerami (w końcu to produkcja z 2008 roku). I wszystko chodzi dobrze, a FPS śmiga na granicy 300-400 klatek, a czasem wyżej. Jednak po dojściu do pewnego etapu początkowej planszy zauważyłem coś dziwnego. Gra zaczęła mi... "chrupać". I to w bardzo dziwny sposób, po w zamkniętym pomieszczeniu patrząc się na jedną ścianę miałem zabójczy PFS, a następnie (spoglądając w drugą stronę) gra dostawała zawału do poziomu 10 FPS :blink: ...
Ciekawa jest tutaj jeszcze jedna "anomalia" - wystarczy spojrzeć na zużycie GPU. W przypadku gdy FPS strzela w powietrze mamy około 50-60% używanych zasobów, a podczas "zawału" w granicach 5-1%.



 
Twój zasilacz to nie zasilacz tylko bomba zegarowa, najprawdopodobniej to on Ci kartę uszkodził.
Pozbądź się tego dziadostwa czym prędzej zanim więcej szkód narobi.
Zasilacz kolegi jest ok.

No toś mnie teraz zaskoczył :O
Zasilacz chodzi już dobrych parę lat, ale jak to bomba zegarowa, to ok, wymieni się go.

Dziwi mnie jedynie to, że u nas była całkowita cisza. Komp się w ogóle nie włączał i tyle. Zamontowałem spowrotem starą kartę i hula normlanie. Po założeniu nowej karty i pierwszym uruchomieniu też nie było słychać, żeby coś strzeliło, czy coś. A u kolegi właśnie tak. Było słychać lekki trzask i zaraz smród. Efekt widać na załączonym wcześniej zdjęciu :/
To kurczę gwarancja chyba tego nie obejmie...
 
Fragment tekstu z spidersweb.pl o reklamacji 970:

Czyli na razie nie wymieniać, poczekać na lepsze czasy ;) i kusić się na 980 lub lepszą ;)

Już widzę jak sklepy rzucają się zwracać kasę za 970.... jakby jakiś sąd to uwzględnił, to bym się mocno zdziwił. No ale spidersweb to spidersweb :)

---------- Zaktualizowano 23:10 ----------

Na początek moja specyfikacja:
ASUS P5Q
R9 270x
zasilacz Corsair 650TX
4GB RAM OCZ REAPER (800MHz) 2x2GB
Q9550



A teraz problem- postanowiłem dokupić dwie kości 2x2gb, żeby mieć w sumie 8. Dobrałem taką samą prędkość, co moje poprzednie.
Dokupiony RAM to :http://www.agito.pl/pamiec-kingston-ddr2-2048mb-800mhz-cl6-box-707-334910.html

Po włożeniu obu kości komputer się nie uruchamia. Nie ma nawet sygnału BIOSu. próbowałem wszystkich możliwych kombinacji - z jedną z nich komputer działa, z drugą nie. I to zawsze są te same, konkretne kości. Np. z jedną kością Kingstona komputer się uruchomi, z drugą identyczną - już nie. Jak zamienię z powrotem na tą działającą - wszystko gra.
I tu pytanie - czy ta jedna na pewno jest uszkodzona? Czy to może być spowodowane czymś innym.

Na razie siedzę na tych trzech kościach, wydaje mi się, że nie ma żadnego problemu.

Tu screeny z pomiarów:
http://i.imgur.com/0RH8mTi.png
http://i.imgur.com/91rUFB7.png
http://i.imgur.com/4LS7G4n.png

Tak to powinno wyglądać? Czemu prędkość jest 667, skoro wszystkie kości mają 800? Czemu mam tylko 5,2 używalne?

Z góry wielkie dzięki za pomoc. :)


A masz jak sprawdzić na innym kompie?
Prędkość tam podana jest podzielona przez dwa czyli w praktyce wychodzi na to, że masz 1333 MHz.
 
No toś mnie teraz zaskoczył :O
Zasilacz chodzi już dobrych parę lat, ale jak to bomba zegarowa, to ok, wymieni się go.

Dziwi mnie jedynie to, że u nas była całkowita cisza. Komp się w ogóle nie włączał i tyle. Zamontowałem spowrotem starą kartę i hula normlanie. Po założeniu nowej karty i pierwszym uruchomieniu też nie było słychać, żeby coś strzeliło, czy coś. A u kolegi właśnie tak. Było słychać lekki trzask i zaraz smród. Efekt widać na załączonym wcześniej zdjęciu :/
To kurczę gwarancja chyba tego nie obejmie...

No tak chodzi sobie ten zasilacz że na kartę jakieś przepięcie poszło i efekty są jakie są ;-)
I-Box to czarna lista zasilaczy - Unikać jak ognia jeśli nie chce się by komp w ogniu stanął :)
 
A masz jak sprawdzić na innym kompie?
Prędkość tam podana jest podzielona przez dwa czyli w praktyce wychodzi na to, że masz 1333 MHz.

Sprawdzę ją dzisiaj u znajomego. A co do tej prędkości- przecież to niemożliwe, skoro mam 3 moduły, a każdy ma 800MHz. :O
A to normalne, że aż 0,7GB mam zarezerwowane na sprzęt?

Jeszcze jeden problem, który zaczął się po dołożeniu RAMu- BIOS nie trzyma ustawień, tj. wartości OC się resetują, cholerne ASUSowe Express Gate próbuje się włączyć, a jak już odpalę system- wita mnie przedziwna data/godzina. Może to zbieg okoliczności i akurat wyczerpuje się bateryjka na płycie głównej?
 
Sprawa wygląda następująco: laptop dla żony. W gry nie gra, więc bez osobnej karty graficznej (może jechać na integrze). Szukałbym czegoś z mobilną wersją i7 (mobilny i5 nie ma pełnych 4 rdzeni tylko 2 + hyperthreading; dodatkowo i7 na pewno lepiej się sprawdzi podczas konwersji filmów). Budżet powiedzmy 2500-3000.

Znacie coś godnego polecenia?
 
Kolega kiedyś korzystał i stwierdził że więcej szkody niż pożytku i nie warto.

Jeszcze te hasło reklamowe niezła bzdura. Dla mnie taki program chyba może być przydatny dla zielonych co mają burdel na kompie i masę zbędnych programów zaśmiecaczy, jak ktoś dba o porządek nie potrzebuje takich wynalazków "cudotwórczych".

Coś jak GF Experience i Gaming evolved dla ludzi co nie umieją gry ustawić, a propozycje to czysty śmiech i zagrywka marketingowa, kup nową kartę bo wg nas już nie pograsz, i te gameboostery podobne wciskanie kitu nieświadomym,.
 
Last edited:
Okazało się, że jedna z kości jest uszkodzona. :/

Kolejne pytanie. Czy do tego modułu http://www.agito.pl/pamiec-kingston-ddr2-2048mb-800mhz-cl6-box-707-334910.html można dokupić ten http://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr2-2gb-667mhz-gr667d264l5-2g-70205/ tak, aby współpracowały ze sobą w Dual-Channel?

Ten GoodRam jest wolniejszy, ale to ma takie znaczenie? Zwolniłbym najwyżej wszystkie kości, poczułbym różnicę w wydajności?

Albo: czy nie lepiej do obecnych 6GB, które mam aktualnie (2x2GB + 1x2GB ) dokupić 1x1GB, ale z identycznymi parametrami co ten Kingston (swoją drogą- też Kingston). Pytam, bo obie wersje mogę mieć po bardzo okazyjnych cenach.
 
Last edited:
Kurde co za wyniki kumpel na azocie wykręcił.
W 3dm Fire Strike Extreme wynik na jednej 980ce podobny jak SLI z 780Ti bez OC :D
A 4 way SLI z 980 - Szaleństwo :D Taki zestaw "Wiedźmina 3" uciągnie na luzie, tylko azot co chwila trzeba będzie dolewać :D

View attachment 10184

View attachment 10185
 

Attachments

  • Michał OC.jpg
    Michał OC.jpg
    268.4 KB · Views: 42
  • Michał OC 2.jpg
    Michał OC 2.jpg
    278.7 KB · Views: 51
Kurde co za wyniki kumpel na azocie wykręcił.
W 3dm Fire Strike Extreme wynik na jednej 980ce podobny jak SLI z 780Ti bez OC :D
A 4 way SLI z 980 - Szaleństwo :D Taki zestaw "Wiedźmina 3" uciągnie na luzie, tylko azot co chwila trzeba będzie dolewać :D
A ile kosztuje azot ? :)

---------- Zaktualizowano 10:04 ----------

,, Z ostatnich informacji wynika, że na pewno firmy Asus, EVGA, Inno3D, KFA2 (Galax), MSI, Palit oraz Zotac oficjalnie potwierdziły plany przyjmowania zwrotów kart GeForce GTX 970, choć dotyczy to obecnie tylko Wielkiej Brytanii i Niemczech. Także dwa duże sklepy internetowe Caseking.de oraz Overclockers UK poinformowały o tym, że będą przyjmować zwroty kart od niezadowolonych klientów. ''
http://pclab.pl/news61814.html

Czy tylko ja mam wrażenie, że poniższy filmik ma na celu odwiedzenie klientów sklepu, od ewentualnych reklamacji ?
 
@IwaN ale, że coś zmieniałeś, coś dodałeś, coś podkręciłeś? :)

To było na jakiś default'towych ustawieniach "podkręcania" w BIOS'ie płyty.
Nawet nie wiem jaki tam zegar nastawiło ( @4,35 GHz ?).

Sama zmiana RAM (na 2400MHz) dawała korzyść rzędu kilku-kilkunastu punktów, więc w sumie nic. Przynajmniej w Fire Strike, ale Windows już ocenił pamięć z 7.8 na 7.9 (ciut szybciej też chodzi).
Jak mówiłem - z kręceniem wstrzymam się do premiery Wiedźmina 3, bo na razie praktycznie nie ma produkcji, która mnie interesuje i może zarżnąć ten zestaw (poza skopanymi ACV oraz AC:U, gdzie to pierwsze chodzi 60-30 FPS - momentami wolniej - a to drugie 40-30 FPS - w przerywnikach wolniej; oczywiście mowa o FullHD i ustawieniach Ultra).
 
Jakby kogoś interesowało, to uaktualniłem testy o 780ti OC i 780 Classi. Niestety nie zdążyłem przetestować 970 OC, bo musiałem oddać, ale może się uda jeszcze raz niedługo. Ciekawe, że w Unigine 780 wypada zauważalnie lepiej od 970. Gry jednak tego nie potwierdzają - poza Batmanami, gdzie 970 wypada stosunkowo słabo.

Wynik 3dm Fire Strike oczywiście jest to Graphic Score, żeby było obiektywnie. Standardowo testy po trzy razy - wynik jest średnią.

 
Last edited:
@Keth

Ungine mocno siedzi na podsystemie pamięci, tutaj wychodzi słabość szyny GTX 970, o dziwo wyniki 980 są bardzo zbliżone do 780Ti a po OC większe niż 780Ti po OC .
Z tym że 980 ma szynę 256 bit a 970 224 + 32 :/
 
Last edited:
Niestety nie mam skąd wziąć 980 do przetestowania :p

Natomiast szyna z 970 w praktyce w grach nie robi żadnej zauważalnej różnicy, sporo testów przez ostatni tydzień było.
 
Top Bottom