Cyberpunk dziś, czyli implanty, wszczepy, inteligentne protezy itp.

+
Cyberpunk dziś, czyli implanty, wszczepy, inteligentne protezy itp.

Implanty, inteligentne protezy, wszczepy... Brzmi znajomo? Tak, Mamy z tym już do czynienia. Rozwój medycyny i transplantologii umożliwia ludziom, którzy utracili kończyny, wzrok, słuch - egzystować prawie normalnie - dzięki bioprotezom. Osoby niesłyszące - dzięki implantom - odzyskują słuch... i tak dalej. :)

Do rozpoczęcia tego tematu skłoniła mnie moja własna sytuacja - jestem niedowidzący i niedosłyszący, tak więc aparat słuchowy czyni mnie... ciut zcyborgizowanego. Tak samo okulary - w pewnym sensie są specjalne.

Chciałbym, by ten wątek służył jako miejsce, gdzie zamieszczalibyśmy nowinki techniczne z dziedziny cyber. Nowe protezy, nowe rozwiązania związane z utratą zmysłów itp. :)
 
Jedne z najsławniejszych protez należą, moim zdaniem do Oscara Pistoriusa.



Mimo, że z najlepszymi nie może się równać, to i tak znalazły się osoby, które twierdzą, że protezy te w znacznym stopniu ułatwiają i wspomagają wyczyny tego sportowca. Więc zamiast okazywać mu szacunek za to, że pomimo przeciwności losu stara się podążać za marzeniami, starają się wykluczać go z imprez dla pełnosprawnych z powodu rzekomego wypaczania wyniku przez protezy. Śmiać się chce i rzygać.

Natomiast, pod zwykły wszczep, można podpiąć rozrusznik serca. Przecież jest on urządzeniem wspomagającym ciało, ba, nawet utrzymującym przy życiu.
 

Yngh

Forum veteran
Mój dziadek, którego nawet nigdy nie zdążyłem poznać, cierpiał na chorobę serca. "Zaimplementowano" mu rozrusznik serca, który przedłużył jego życie o kilka lat. W pewnym sensie był więc cyborgiem, a to się działo kilkadziesiąt lat temu...
 
W tym temacie nie może zabraknąć wzmianki o oficjalnym pierwszym cyborgu.
Professor Kevin Warwick underwent an operation to surgically implant a silicon chip transponder in his forearm.
This experiment allowed a computer to monitor Kevin Warwick as he moved through halls and offices of the Department of Cybernetics at the University of Reading, using a unique identifying signal emitted by the implanted chip. He could operate doors, lights, heaters and other computers without lifting a finger.
więcej o jego eksperymentach na http://www.kevinwarwick.com/
 
IRozwój medycyny i transplantologii umożliwia ludziom, którzy utracili kończyny, wzrok, słuch - egzystować prawie normalnie - dzięki bioprotezom. Osoby niesłyszące - dzięki implantom - odzyskują

Co to jest bioproteza ?
Wydaje mi się że te protezy które są dla ludzi teraz są sterowane za pomocą napinania mięśni czy coś jest w formie nakładania na ciało samej protezy a nie zintegrowane z nią na stałe

Kiedyś zrobiono taki eksperyment że połączono specjalny stop metalu z kością ale to było w przypadku zwierzęcia

Dokładnie chodziło o kota

http://www.kotwdomu.pl/kot-oskar-i-jego-bioniczne-lapki/

Nie słyszałem żeby coś takiego zrobiono z człowiekiem ale może się mylę !?
 

Yngh

Forum veteran
Prawdziwe bum w rozwoju protez, implantów itp. wg mnie nastąpi wtedy, gdy zostaną stworzone modele nadające się do szerokiego zastosowania w wojsku. Wtedy rewolucyjne nowości zaczną powstawać co chwila i oczywiście wpłynie to też na ich zastosowania cywilne.
 
Sądzę, że na dzień dzisiejszy możemy obserwować rozwój nowych technologi w postaci egzoszkieletów. Nie jest to zastępowanie człowieka maszyną, ale aktywne wspomaganie, ale stąd już nieduży krok ;) (jeśli zajdzie taka potrzeba).

 
Gdzieś czytałem, że tego typu rozwiązania będą stosowane w NASA.
Na forum elektrody czytałem, że w Japonii sprzedawane są już roboty rodem z filmu Robot Jox, czy nadchodzącego Pacific Rim. Przede wszystkim głównym podobieństwem jest sterowanie robotem od środka.
Całkiem możliwe, że w przyszłości tego typu urządzeniami będziemy się posługiwać na co dzień, zastępując wózki widłowe egzoszkieletami, a cięższe rzeczy robotami, które będą poręczniejsze w użyciu.

Wracając do implantów i wszczepów warto poczytać ten materiał, o bionicznym ramieniu sterowanym myślami.
 
Jak zwykle, technologia najdynamiczniej rozwija się w sferze militarnej.


Jednak odrębnym zganieniem jest sama robotyzacja jako wspomaganie, człowieka czy też indywidualnie "prostych" powtarzalnych czynności, a stworzenie maszyny idealnie imitującej człowieka z możliwością uczenia się (a nie tylko polegania na wprowadzonych uprzednio algorytmach - jak bardzo by one były złożone).
 

Yngh

Forum veteran
AI a cyborg to dwie różne bajki i dwa różne problemy. Ulepszanie człowieka i ewentualnie "gubienie" człowieczeństwa - to jest wg mnie to, o czym tutaj mówimy.
 
@UP, w sumie racja.
Ale egzystencja w świecie tak doskonałych ulepszeń samego człowieka wiąże się też z możliwością stworzenia cyborga (z idealnym AI) na nasz wzór oraz podobieństwo, a tym samym zatracanie granicy... bycia robotem.

W tym temacie (stworzenia człowieka i robota na podobieństwo człowieka) ciekawa scena jest w Prometeuszu.


Jednak, chyba rzeczywiście schodzę zbyt na boczny tor.
 
@UP, w sumie racja.
Ale egzystencja w świecie tak doskonałych ulepszeń samego człowieka wiąże się też z możliwością stworzenia cyborga (z idealnym AI) na nasz wzór oraz podobieństwo, a tym samym zatracanie granicy... bycia robotem.

Słuszna teoria ale należy sobie przy niej odpowiedzieć co tak naprawdę oznacza "Być człowiekiem". Nie chodzi tutaj o posiadanie rąk, nóg, rozumu i przeciwstawnych kciuków różniących nas od małp. Ale to chyba zagadnienie nadające się na stworzenie nowego tematu pełnego trudnych pytań odnośnie nas samych...

PS Cyborg to człowiek wspomagany implantami. Android to AI w ciele stworzonym na wzór człowieka.
 
Top Bottom