Wiedźmin 3 - muzyka

+

Wiedźmin 3 - muzyka


  • Total voters
    570
Hej, Witamy Chciałbym w takim razie zapytać o samą współpracę z zespołem Percival. To chyba nie jest tajemnicą. W jakim stopniu zespół będzie współtwórcą muzyki do gry? Jak wygląda proces twórczy? Mógłbyś zdradzić coś na ten temat.

Mamy dostęp do pełnej dyskografii Percivala, którą wykorzystujemy wedle potrzeb i upodobań. Oprócz tego mieliśmy dwie kilkudniowe sesje nagraniowe, podczas których zostało nagrane sporo nowego materiału, specjalnie do W3 - nowe kompozycje Percivala, moje utwory + tematy przewodnie.

@marcin_przybylowicz podpisuję się pod pytaniem Booraza, ale chciałbym spytać także o coś innego. Czy możesz zdradzić choćby oględnie, ile będzie trwał mniej więcej pełen soundtrack do W3? Wiem, że wciąż nagrywacie nowe utwory, ale jakby oszacować, to jak długa jest ścieżka dźwiękowa w porównaniu np. do Skyrima?

Kilka godzin. Na pewno nie będzie krótki ;)
 
Tej Rutamiaty jeszcze nie było. Błagam, niech jakaś Słowianka z Ziem Niczyich to zaśpiewa :)
[video=youtube;lKcqKpB-mOY]https://www.youtube.com/watch?v=lKcqKpB-mOY[/video]

Inne wersje:
 
Mamy dostęp do pełnej dyskografii Percivala, którą wykorzystujemy wedle potrzeb i upodobań.

Czy to znaczy, że nie wszystko, co usłyszymy zostało stworzone z myślą o grze i wykorzystane zostaną również niektóre z dotychczasowych utworów zespołu?
Jeśli tak, to cóż.....
Jestem zdania, że W3 zasługuje na własną, w pełni unikalną zawartość.
Chyba, że źle Cię zrozumiałem.

Inna sprawa, wiemy że w grze istnieją trzy główne, odmienne regiony.
Czy będą one totalnie różne pod kątem oprawy muzycznej?
Wiedźmina pierwszego cechowała w tym elemencie znaczna różnorodność, ale zarazem całość pozostawała spójna, w podobnym hmm... klimacie.
Nie miało się wrażenia, że to, co przygrywa np. w Odmętach i Wyzimie to dwie zupełnie odrębne sprawy, z totalnie różnych bajek.
Dzięki temu wszystko ze sobą współgrało, nie pojawiało się wrażenie dysonansu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na odbiór całości.
A jak to wygląda w przypadku Wiedźmina trzeciego?
 
Last edited:
Czy to znaczy, że nie wszystko, co usłyszymy zostało stworzone z myślą o grze i wykorzystane zostaną również niektóre z dotychczasowych utworów zespołu?
Jeśli tak, to cóż.....
Jestem zdania, że W3 zasługuje na własną, w pełni unikalną zawartość.
Chyba, że źle Cię zrozumiałem.
Zwracam uwagę na drugą część zacytowanej wypowiedzi, konkretnie na wedle potrzeb i upodobań :) Dostaliśmy od zespołu wolną rękę. Czasami zdarza się że wykorzystujemy z danego utworu jedną partię instrumentalną (którą następnie włączamy np. do symfonicznej aranżacji), a czasami wybór pada na wykorzystanie danego numeru w całości - wtedy taki kawałek dostaje kompleksowy makeover z wiedźmińskim stemplem spójności - całość jest w zasadzie na nowo wyprodukowana, na nowo zaaranżowana (i zorkiestrowana, jeżeli dodajemy do tego jakies symfoniczne elementy), a następnie przygotowywana do implementacji w grze. Najlepszym podsumowaniem niech będzie to, że jak przy jednej z wizyt Percivala w CDPR puścilismy im parę ich utworów po naszych zmianach, to całościowo byli mocno (i bardzo pozytywnie) zaskoczeni - że aż pozwolę sobie na cytat - nie sądzilismy że nasza muzyka może przybrać taką zajebistą formę i brzmienie.

Wszystko wedle potrzeb - bo cały czas pamiętamy, że rolą muzyki w grze (a tym bardziej w takim rpgu jak Wiedźmin) jest unosić ogólną narrację i służyć fabule. Uważam że na tym polu udało nam się wymyślić kilka fajnych rozwiązań, które wynoszą narrację w W3 na wyższy poziom ;)


Inna sprawa, wiemy że w grze istnieją trzy główne, odmienne regiony.
Czy będą one totalnie różne pod kątem oprawy muzycznej?
Wiedźmina pierwszego cechowała w tym elemencie znaczna różnorodność, ale zarazem całość pozostawała spójna, w podobnym hmm... klimacie.
Nie miało się wrażenia, że to, co przygrywa np. w Odmętach i Wyzimie to dwie zupełnie odrębne sprawy, z totalnie różnych bajek.
Dzięki temu wszystko ze sobą współgrało, nie pojawiało się wrażenie dysonansu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na odbiór całości.
A jak to wygląda w przypadku Wiedźmina trzeciego?
Tak, każdy z regionów ma swoje unikalne brzmienie, ale w ramach jednej spójnej koncepcji stylistycznej, która łączy te strefy w jedną integralną całość. Unikalność ta objawia się w różny sposób (m. in. ekskluzywne dla każdej ze stref instrumentarium, zróżnicowana obsada, zróżnicowane metra w różnych częściach świata [np. metrum dwudzielne vs trójdzielne], inny sposób frazowania), ale fukcjonuje w ramach naszej całościowej koncepcji.
 
Last edited:
Chyba pierwszy raz RED odpowiedział na pytanie tak bardzo szczegółowo, jestem pod wrażeniem ;D
I oczywiście bardzo się cieszę z tej odpowiedzi, rozwiewającej nasze wątpliwości ;)
 
To samo można podnieść w stosunku do marynarzy, dokerów, kapłanów i może innych grup zawodowych. A jakby Geralt trafił na galerę by pełnić rolę napędu, to również jakieś piosenki mogłaby mu umilać podróże.

Chyba wszyscy pamiętamy przyśpiewki rycerzy (z pierwszego aktu Wiedźmina 2) w wieży oblężniczej, więc raczej o ten aspekt Wiedźmina 3 możemy być spokojni :D...
 
Chyba wszyscy pamiętamy przyśpiewki rycerzy (z pierwszego aktu Wiedźmina 2) w wieży oblężniczej, więc raczej o ten aspekt Wiedźmina 3 możemy być spokojni :D...
Tak samo o trubadurów. Marcin Momot pisał, że będziemy mile zaskoczeni.
 
Po raz kolejny odwołam się do nagrania Closed Doors z Youtube. Około 13 minuty słychać wyraźnie żeglarską pieśń w porcie. Nie wiem, czy to soundtrack, czy NPC-e naprawdę śpiewają, ale brzmi to świetnie :)
 
Dzięki wielkie, Marcinie, za szybką, wyczerpującą i jednocześnie konkretną odpowiedź.

...zdarza się że wykorzystujemy z danego utworu jedną partię instrumentalną (którą następnie włączamy np. do symfonicznej aranżacji), a czasami wybór pada na wykorzystanie danego numeru w całości - wtedy taki kawałek dostaje kompleksowy makeover z wiedźmińskim stemplem spójności - całość jest w zasadzie na nowo wyprodukowana, na nowo zaaranżowana... a następnie przygotowywana do implementacji w grze

Dorobek Percivala jest zatem stosownie adaptowany, modyfikowany na potrzeby gry i to jak najbardziej mi odpowiada.
Szczególnie, że fajnych kawałków im nie brakuje.

Tak, każdy z regionów ma swoje unikalne brzmienie, ale w ramach jednej spójnej koncepcji stylistycznej, która łączy te strefy w jedną integralną całość.

Przyznam, że trochę bałem się, iż całość nie będzie spójna i cieszę się, że rozwiałeś te wątpliwości.
Raz jeszcze dzięki. W zasadzie nie mam więcej pytań, pozostaje spokojnie czekać.
W tym i na nowe próbki, o ile oczywiście macie w planach podrzucić nam takowe ;)
 
Last edited:
Najpewniej macie trochę pytań, przynajmniej na część postaram się odpowiadać w sposób możliwie wyczerpujący. Proszę tylko o cierpliwość, bo nie zawsze będę w stanie reagować momentalnie ;)
Ciekawi mnie bardzi, czy kontynuujecie współpracę z Chórem Kameralnym AM w Bydgoszczy? Na pewno w W3 pojawi się kilka utworów chóralnych, ciekawi mnie kto je wykonuje. To zresztą szersze pytanie - czy współpracujecie np. z jakąś orkiestrą, czy cały czas w utworach w grze dominować będą utwory "z komputera" (przymknij proszę oko na to niesprawiedliwe uproszczenie :)).
 
Chyba wszyscy pamiętamy przyśpiewki rycerzy (z pierwszego aktu Wiedźmina 2) w wieży oblężniczej, więc raczej o ten aspekt Wiedźmina 3 możemy być spokojni :D...

Ojtam, przyśpiewki. Ja chcę całej pieśni Wolnej Kompanii z "Pani Jeziora".
@Marcin Przybyłowicz usłyszymy coś takiego? :)

Żadne nas berło ni tron nie pozyszczy
Nigdy z królami nie będziem w aliansach
My u dukata, co jak słońce błyszczy
Na ordynansach!

Niczym są dla nas waszych przysiąg roty
Sztandarów waszych ni rąk nie całujem
My dukatowi, co jak słońce złoty
Wierność ślubujem!

Śloz nie wyleją kochanki ni żony
Gdy ziemię przyjdzie nam obłapić krwawą
Bo my za dukat, jak słońce czerwony
W bój idziem żwawo!

Oryginał:
 
Tylko błagam Redzi, nie zróbcie takiego błędu z piosenką promującą grę jak przy dwójce, kiedy wygrywa coś kompletnie mdłego, nie pasującego do ogólnego klimatu i wypranego z inspiracji. Ja bym przykładowo chciał, żeby główny utwór reprezentował porządny folk - rock, jak poniższy przykład:

[video=youtube;y4WR8Wt9-O4]https://www.youtube.com/watch?v=y4WR8Wt9-O4[/video]
 
Tylko błagam Redzi, nie zróbcie takiego błędu z piosenką promującą grę jak przy dwójce, kiedy wygrywa coś kompletnie mdłego, nie pasującego do ogólnego klimatu i wypranego z inspiracji. Ja bym przykładowo chciał, żeby główny utwór reprezentował porządny folk - rock, jak poniższy przykład:

[video=youtube;y4WR8Wt9-O4]https://www.youtube.com/watch?v=y4WR8Wt9-O4[/video]
A ja chcę Rutamiatę :p
 
Top Bottom