Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
hmm... a o tym w sumie zapomniałem i jak to sprawdzić czy się zmieści?

Zmieści się spokojnie sądząc z opisu :). Ja bym jednak pomyślał nad zmianą na taką, gdzie zasilacz jest montowany na dole. Poprawia to znacznie "bilans cieplny", że się tak wyrażę w komputerze. A przy wydatkach na nowy sprzęt koszt obudowy jest raczej niewielki :).
 
Zmieści się spokojnie sądząc z opisu :). Ja bym jednak pomyślał nad zmianą na taką, gdzie zasilacz jest montowany na dole. Poprawia to znacznie "bilans cieplny", że się tak wyrażę w komputerze. A przy wydatkach na nowy sprzęt koszt obudowy jest raczej niewielki :).

Dzięki! :) no tak, ale grosz do grosza i wyjdzie :)
 
Pomyślę, na razie zamówiłem SSD w komputroniku przez Internet, mam nadzieję, że przyjdzie mi jutro czy pojutrze. No i gdzieś muszę dorwać jeszcze tanio pada od x360 :)
 
Obudowę można zawsze zmienić na końcu :). Ja bym się zastanowił nad, za tą cenę wg mnie oferuje sporo rozwiązań dostępnych w dużo droższych modelach.

Czy mi się wydaje, czy ma tylko trzy wejścia usb? Czyli jak chcę podłączyć mysz, klawiaturę, pada i dysk zewnętrzny, to mam problem?
 
Toteż, jako laik się upewniam. Bo obudowa nawet fajna i czas powoli się przymierzać do rozmaitych wymian i apgrejdów.
 
U mnie są dwa z przodu i chyba 4 z tyłu i nie wykorzystuję wszystkich na raz nigdy :)

Myślicie, że moje stare, używane podzespoły ktoś kupi na allegro? :D
 
U mnie są dwa z przodu i chyba 4 z tyłu i nie wykorzystuję wszystkich na raz nigdy :)

Myślicie, że moje stare, używane podzespoły ktoś kupi na allegro? :D

Pewnie że tak, wystawiaj osobno, więcej przytniesz ;-)
Tak swoją drogą, przyda się komuś?
***
@GosuPl Dopiero co byłeś upominany, że forum to nie tablica ogłoszeń. Mimo to postanowiłeś nadal szukać tutaj rynku zbytu. W związku z tym dostajesz oficjalne ostrzeżenie.
Vattghern
 
Last edited by a moderator:
Czy mi się wydaje, czy ma tylko trzy wejścia usb? Czyli jak chcę podłączyć mysz, klawiaturę, pada i dysk zewnętrzny, to mam problem?

Ale przecież wejścia usb zależą od płyty głównej, na przodzie zwykle są tylko dwa, ta i tak ma dużo.

Tak jak Rustine napisał liczba złącz USB na przednim panelu to na ogół dwa (ta ma trzy), a złącza USB, które są z tyłu komputera, to złącza na płycie głównej. W nowych modelach jest ich na ogół minimum 6, więc miałabyś do dyspozycji 9. Na pewno ci nie zabraknie :).
 
Dobra. Ja też już przymierzam się do upgrade'u, ale nurtuje mnie kilka pytań co do podzespołów :D
Primo - karta graficzna. Byłem pewny co do wyboru w postaci GTX'a 770 od Zotaca, wersja 4GB, ale zobaczyłem TO. Niby lepszy Radeon, ale ma większy pobór prądu i nie ma PhysX'a. Co polecilibyście mi ze swojej strony? Czy ten pobór prądu był zawyżony przez procesor, pod którym pracowała platforma testowa?
Secundo - zasilacz. Chciałem go złożyć z w/w karty i Intel Core i5-4690K. Mam stary dobry zasilacz 600W (Chieftec CTG-600-A80) z kompa, na którym urzęduję obecnie. Pociągnie ten tandem czy raczej będę musiał zakupić inny?.
Tertio - obudowa. Myślałem nad Zalmanem Z9 Plus, ładna, fajna i cztery wiatraki z możliwością rozszerzenia do 7, czyli spoko. ALE! Co do kary graficznej mam pewność, że się zmieści, ale czy zmieści się TAKIE chłodzenie? Niby szerokość obudowy pasuje, ale w sumie nie wiem... W końcu na stronie producent nie napisał jakie można włożyć.
A na koniec chciałem się spytać czy karty referencyjne i niereferencyjne mają płytki takiej samej wielkości czy mogą się jakoś różnić nieznacznie? :D
Z góry dzięki za odpowiedzi :D
 
Dobra. Ja też już przymierzam się do upgrade'u, ale nurtuje mnie kilka pytań co do podzespołów :D
Primo - karta graficzna. Byłem pewny co do wyboru w postaci GTX'a 770 od Zotaca, wersja 4GB, ale zobaczyłem TO. Niby lepszy Radeon, ale ma większy pobór prądu i nie ma PhysX'a. Co polecilibyście mi ze swojej strony? Czy ten pobór prądu był zawyżony przez procesor, pod którym pracowała platforma testowa?
Secundo - zasilacz. Chciałem go złożyć z w/w karty i Intel Core i5-4690K. Mam stary dobry zasilacz 600W (Chieftec CTG-600-A80) z kompa, na którym urzęduję obecnie. Pociągnie ten tandem czy raczej będę musiał zakupić inny?.
Tertio - obudowa. Myślałem nad Zalmanem Z9 Plus, ładna, fajna i cztery wiatraki z możliwością rozszerzenia do 7, czyli spoko. ALE! Co do kary graficznej mam pewność, że się zmieści, ale czy zmieści się TAKIE chłodzenie? Niby szerokość obudowy pasuje, ale w sumie nie wiem... W końcu na stronie producent nie napisał jakie można włożyć.
A na koniec chciałem się spytać czy karty referencyjne i niereferencyjne mają płytki takiej samej wielkości czy mogą się jakoś różnić nieznacznie? :D
Z góry dzięki za odpowiedzi :D

1.Bierz GTXa 780, pewniejszy wybór i jest to po prostu lepsza karta, pobór mocy faktycznie również mniejszy
2.Pod Haswella będzie Ci potrzebny zasilacz który obsłuży jego technologię , nie mam pewności jak sprawa wygląda z Twoim, musisz poszukać info na necie.
3.Wejdzie :)
 
No dobra. Niby GTX780 dobry i w ogóle, ale pozostają kwestie finansowe. Nie chcę dokładać 300-400zł do samej karty graficznej, dlatego pytałem się o te dwa modele tylko. Swoją drogą, czy po premierze nowej serii 800 od nVidii przewiduje się jakieś spadki cen poprzedniej serii? A może dobrą inwestycją byłoby kupienie już osiemsetki? A co z tym Radeonem w porównaniu do GTX770?
Swoją drogą. Szukam tych kompatybilności i szukam i niestety nie widzę, żeby Chieftec wspierał Haswella...
No to kolejne pytanie :D Na PurePC w zestawach dają zasilacze 550W. Czy wystarczy taki? Da radę pociągnąć taki zestaw?
 
Last edited:
A, czyli dobrze. A czy jeślibym podłączył to i jednak nie działałoby to mogłoby się coś stać procesorowi czy po prostu nie będzie komputer odpalał?
 
A, czyli dobrze. A czy jeślibym podłączył to i jednak nie działałoby to mogłoby się coś stać procesorowi czy po prostu nie będzie komputer odpalał?

Nie może nie działać :). O ile czegoś źle nie podłączysz. Ale wtyczek nie da rady pomylić i podpiąć do złych gniazd, chyba że za pomocą młotka :). Ale o to cię nie podejrzewam :p.
 
Nie może nie działać :). O ile czegoś źle nie podłączysz. Ale wtyczek nie da rady pomylić i podpiąć do złych gniazd, chyba że za pomocą młotka :). Ale o to cię nie podejrzewam :p.

Co z tego że ma 8 wtyczek? Nie w tym rzecz przecież. Haswelle mają to do siebie że z racji ich specyfikacji i przechodzenia w stany uśpienia itd. Wymagają zasilaczy które są właśnie z Haswellami kompatybilne.
Nie znalazłem tego zasilacza na liście owych, i podejrzewam że jednak nie będzie działał prawidłowo.
Po za tym jest to słaby zasilacz (chodzi o bebechy). To że to Chieftec to nic nie znaczy, obecnie Chieftec to już nie to samo co kiedyś. Tak samo Corsair, od momentu kiedy podwykonawcą jego zasilaczy jest Flextronic zamiast Seasonica, to niestety dużo badziewia robią :/
 
@Pete12234 , @GosuPl Napisałem żartobliwie z tymi ośmioma pinami, ale zasilacz powinien normalnie działać, bo problem jest tylko z wysokimi stanami uśpienia C6/C7 Haswelli, czyli wtedy gdy komputer przechodzi w stan hibernacji/uśpienia. Nie grozi to jednak absolutnie żadnym uszkodzeniem sprzętu, komputer zamiast przejść w stan hibernacji po prostu się wyłączy. Do tego gdyby już się okazało, że zasilacz nie radzi sobie z dostarczaniem stabilnych napięć przy tak niskim natężeniu prądu jakiego wymagają Haswelle można po prostu te funkcje C6/C7 wyłączyć w Biosie/Uefi płyty głównej co po prostu będzie się wiązało z bardzo niewielkim wzrostem (w praktyce niezauważalnym) zużycia prądu. Moim zdaniem to jest sztuczne tworzenie problemu i nabijanie kabzy producentom zasilaczy. Co do samego Chiefteca, to akurat opinie przeważają nadal pozytywne, a już o tym konkretnym modelu ciężko się doszukać jakichś negatywów o stabilności jego pracy (pomijam kwestię braku odłączanych kabli). Do tego chyba ten konkretny egzemplarz raczej działał koledze bezproblemowo skoro chce go zostawić. Więc o ile ktoś nie cierpi na zbytek gotówki (a raczej mało jest takich osób w tym kraju), to wymiana zasilacza po to, żeby w skali miesiąca zapłacić o złotówkę mniej za prąd (bo do tego się to sprowadza) wydaje się marnowaniem pieniędzy.
 
@Pete12234 , @GosuPl Napisałem żartobliwie z tymi ośmioma pinami, ale zasilacz powinien normalnie działać, bo problem jest tylko z wysokimi stanami uśpienia C6/C7 Haswelli, czyli wtedy gdy komputer przechodzi w stan hibernacji/uśpienia. Nie grozi to jednak absolutnie żadnym uszkodzeniem sprzętu, komputer zamiast przejść w stan hibernacji po prostu się wyłączy. Do tego gdyby już się okazało, że zasilacz nie radzi sobie z dostarczaniem stabilnych napięć przy tak niskim natężeniu prądu jakiego wymagają Haswelle można po prostu te funkcje C6/C7 wyłączyć w Biosie/Uefi płyty głównej co po prostu będzie się wiązało z bardzo niewielkim wzrostem (w praktyce niezauważalnym) zużycia prądu. Moim zdaniem to jest sztuczne tworzenie problemu i nabijanie kabzy producentom zasilaczy. Co do samego Chiefteca, to akurat opinie przeważają nadal pozytywne, a już o tym konkretnym modelu ciężko się doszukać jakichś negatywów o stabilności jego pracy (pomijam kwestię braku odłączanych kabli). Do tego chyba ten konkretny egzemplarz raczej działał koledze bezproblemowo skoro chce go zostawić. Więc o ile ktoś nie cierpi na zbytek gotówki (a raczej mało jest takich osób w tym kraju), to wymiana zasilacza po to, żeby w skali miesiąca zapłacić o złotówkę mniej za prąd (bo do tego się to sprowadza) wydaje się marnowaniem pieniędzy.

Ok, z tym że jest jeszcze jedno ALE.
MIanowicie
+5V - 25A
+3.3V - 25A
+12V1 - 25A
+12V2 - 25A
-12V - 0.3A
+5Vsb - 2.5A
Obciążenie linii +3.3V/+5V - 150W
+12V - 504W
-12V - 3.6W
+5Vsb - 12.5W

Ma zbyt słabą linię 12v. Jeżeli procek czy karta będą kręcone, to ciężko to widzę. Nawet bez OC może być różnie.Po prostu na zasilaczu nie ma co oszczędzać.
No ale zrozumieją to ludzie którzy tak robili i potem było trochę dymku a i nieraz jakaś inna część w kompie, ducha wyzionęła ;-)
 
Czyli ok. Ryzykować nie będę, no bo w sumie po co :D Dozbieram na nowy zasilacz. Swoją drogą chciałbym może w przyszłości coś podkręcić, więc logicznym będzie wybranie zasilacza z większym zapasem mocy. Ile watów powinien mieć? A może wystarczy 550W? Co myślicie o TYM?
@Yakin Tak, zasilacz działał bezproblemowo. I to przez calutkie cztery lata, dlatego myślałem, że wytrzyma jeszcze kolejne cztery czy pięć :D
 
Top Bottom