Pre-renderowane przerywniki w grze [SPOILERY]

+
Pre-renderowane przerywniki w grze [SPOILERY]

Zakładam ten nieco niekonstruktywny temat bo od pewnego czasu intryguje mnie powyższe zagadnienie. Otóż, tak jak stoi w temacie, chodzi o pre-renerowane przerywniki w Wiedźminie 3. Twórcy czasem z miej lub bardzie zasadnych powodów użyli właśnie takich rozwiązań. Przy czym wypadałoby uściślić, że cały czas mam na myśli pre-renerowane filmiki wewnątrz gry stworzone na jej silniku, a następnie poddane obróbce i wyświetlone nam w formie klipu. Owe wstawki stają się coraz bardziej widoczne po zainstalowaniu wszelakich modów.
Pomyślałem, że fajnie byłoby stworzyć listę takowych "filmów" (chociażby z czysto "kronikarskiego obowiązku" ). Zaznaczę jeszcze, że opieram się o rozgrywkę, a nie grzebanie w plikach gry i oczywiście będą spoilery:

- oddalenie kamery od kryształowej czaszki kruka na śpiącego pod drzewem Vesemira i Geralta to pierwszy pre-render (powód - zapewne owe spore zbliżenie na obiekt niemal żywcem wyjęty ze wstępu CGI, czyli ową czaszkę oraz ziemię; podłoże ma sporo szczegółów i nie jest tak płaska jak w samej grze)
- młoda Ciri w końcowej fazie snu Geralta zaatakowana przez Gon (tutaj chyba rozchodziło się efekty specjalne towarzyszące samemu pojawieniu się upiornych jeźdźców - zapewne RED Engine nie byłby w stanie ich wygenerować w zadowalającej jakości albo w odpowiedniej szybkości klatek)
- fragmenty ucieczki przed Dzikim Gonem po pierwszym spotkaniu z Yen (tutaj jest nieco dziwnie, bo mamy "przekładańca" - scena ze spadającymi rycerzami została przygotowana wcześniej ale już rozwalanie mostu mamy "na żywo"; końcowe ujęcie jest oczywiste bo pokazuje fragment panoramy Wyzimy, a na mapie Białego Sadu jest tylko jej nikły zarys, w znacznie gorszej jakości)
- (tego nie jestem na 100% pewien) sny o Ciri w Novigradzie u onejromantki Corrine Tilly (zapewne z powodu post-procesów nadających całości "wygląd snu" oraz szybkiego przejścia pomiędzy dwoma odrębnymi scenami)
- scena seksu Geralta i Yen w twierdzy Kaer Morhen podczas "wieczorku pojednawczego" trójki "młodych" wiedźminów (Lamberta, Eskela oraz Geralta) przed odczarowaniem Umy (tutaj zapewne znowu chodzi o o animacje, które łatwiej i dokładniej było przygotować zawczasu)
- wspomnieni po odnalezieniu Ciri na Wyspie Mgieł, gdzie młoda Ciri biegnie w objęcia Geralta (tutaj znowu, krótka scena szybko wczytywana i z pewnymi efektami - szkoda, bo Ciri ma już na sobie strój z Kaer Morhen, a jak się domyślam całe wydarzenie miało miejsce grubo przed tym, gdy pannica niejako ponownie stała się "dzieckiem niespodzianką", tym razem zaakceptowaną przez Geralta)
- wypłynięcie na Skellige z portu w Novigradzie (czyli jacht o sztywnych żaglach wychodzący na tle zachodzącego słońca - nie mogłem się powstrzymać :p )
- przygotowanie do bitwy o Kaer Morhen (po opuszczeniu stołu narad i wyjściu na zewnątrz); z wiedźminami oraz czarodziejkami przygotowującymi się do walki i oczywiście samo przybycie Gonu i rzucanie zaklęcia ochronnego przez Yen
- koniec bitwy o Kaer Morhen i manifestacja mocy Ciri (tutaj zapewne sporo specjalnych efektów, z którymi nie dałby sobie rady silnik albo nasz sprzęt; znowu trochę szkoda bo po użyciu alternatywnego stroju z oficjalnego DLC Ciri na moment zmienia swoje ubranie co wygląda dziwnie)
- (?) aktywacja Kamienia Słonecznego
- końcówka gry i wejście Ciri do Wieży (znowu efekty mrozu i światła oraz kilka miejsc, wyświetlanych naprzemiennie, w odpowiednim filtrze)

Zapewne coś pominąłem, a uzasadnienia w nawiasach to moja czysta fantazja (i "wesoła twórczość" ) ale jak ktoś zna jeszcze inne miejsca proszę o uzupełnienie powyższej listy (z opisem miejsca i sceny).
 
Last edited:
Ja bym te wszystkie cut-sceny pre-renderowane (zapomniałeś dodać jeszcze początek bitwy o KM) uzasadnił nie że komputery czy silnik nie pociągną, ale przede wszystkim konsole, i jeżeli były poważne problemy z płynnością to na "next-genach" trzeba było to jakoś ominąć.

A widać je tym bardziej nie tylko przez mody, ale również dzięki ciuszkom z 16dlc ponieważ Yenefer/Ciri/Triss wszystkie mają stroje domyslne w nich, i trochę to kłuje w oczy i psuje odbiór.

@I_w_a_N Dokładnie o ten moment chodzi, ubierz którąkolwiek w ciuszki z DLC, a w cut-scenie będzie domyślnie ubrana, to samo tyczy się cut-sceny zakończenia. gdzie Ciri ma swój domyślny ubiór a nie ze Skellige
 
Last edited:
Mnie też zastanawiała ta kwestia prerenderów. Nie przypadły mi do gustu, bo wyglądają, jakby były w niższej rozdzielczości, niż sama gra. Nie rozumiem tego, skoro już decydują się na tego rodzaju przerywniki, to niech będą w dobrej jakości.

Nie rozumiem też, czemu czasem są użyte, a czasem nie. Na przykład - scena odpływania na Skellige to prerender (czemu???), ale już bardzo widowiskowa walka Eskela z Caranthirem jest na silniku gry. Naprawdę wolałbym mieć gorsze efekty wizualne, niż taki misz-masz.
 
@froget67

Masz na myśli ten moment jak wszyscy się przygotowują (Vesemir, Eskel), a Yen rzuca zaklęcie?
Rzeczywiście chyba coś takiego było, a wyleciało mi z pamięci.

@LeoBonhart

Dzięki, zastanawiałem się też czy Geralt pod pokładem w czasie rejsu na Skellige nie jest pre-renderem (jak ktoś może to rozwiać) albo w momencie samego ataku piratów, gdzie mamy te sztywne łodzie.
 
Last edited:
Nie, scena ataku piratów jest na silniku (wiem, bo widziałem ostatnio na 9gagu gifa przedstawiającego śmieszny błąd, polegający na tym, że Geralt wychodzi na pokład... nago. Po chwili jednak magicznie pojawia się na nim zbroja).
 
Pobudka jest na silniku, pójście spać natomiast już na renderze. W ogóle mnie te rendery bolą, tak samo mi się nie podobają.
 
Seks Geralta i Yen w Kaer Morhen też jest prerenderem. Tak jak i moment aktywacji Kamienia Słonecznego(chyba najbardziej rozmyty i najbardziej rzucający się w oczy, ze względu na całkowicie skopaną mimikę).

I ogólnie są do bani, przez jakość, framerate i brak wspierania DLC i modów.
 
Last edited:
Fakt. Są do bani.
Mnie najbardziej wkurza, że jak odpalają się te filmiki u mnie to są one znacznie "cichsze" od samej gry. Nie wiem czy wy też tak macie, ale mnie wywala to z immersji świata znacznie bardziej, nie wspominając o zmieniających sie strojach, modach, etc.
 
Mody modami, ale niewspieranie tego, co się samemu wydało już jest na prawdę dziwne

Oj tam dziwne. RED PR nazwie to "priorytety", inni nazwą to trochę inaczej...
Oni nie są w stanie teraz tego "zmienić" bo to jest masa pracy - albo zmiana filmików prerenderowanych wcześniej na inne, albo zmiana filmików na animacje kamery - co imho lepsze. Niestety i to i to = masa roboty.
A co do sceny Geralta i Yen w Kaer Morhen to przyznam że nie pamiętam, ale sprawdzę
 
Tego akurat też jestem świadom, że robota właściwie nie warta świeczki, niemniej jest to szczegół, który wiele osób, w tym mnie, trochę denerwuje.
 
Top Bottom