Pytania o zasady

+
Na każdej karcie rozwoju można mieć maksymalnie 3 znaczniki - tak mówi instrukcja papierowa. W komputerowej wersji nie ma tej zasady.
Wg mnie interpretacja jest następująca: możesz zużyć jeden znacznik po wypełnieniu misji głównej i wtedy za każdą misję poboczną i wsparcia oznaczoną na karcie jako wykonana dostajesz po 1 pkt. - czyli maks 3 pkt. gratis. Nie możesz użyć 3 znaczników wg mnie po każdej misji głównej.
 
Na każdej karcie rozwoju można mieć maksymalnie 3 znaczniki - tak mówi instrukcja papierowa.
Faktycznie. Przegapiłem tę zasadę. To rozwiązuje problem, dzięki.

Wg mnie interpretacja jest następująca: możesz zużyć jeden znacznik po wypełnieniu misji głównej i wtedy za każdą misję poboczną i wsparcia oznaczoną na karcie jako wykonana dostajesz po 1 pkt. - czyli maks 3 pkt. gratis. Nie możesz użyć 3 znaczników wg mnie po każdej misji głównej.
Tu się nie zgadzam. W obecnym brzmieniu zasady użycia karty Krasnoludzka kronika nie ma ograniczenia ilości znaczników, które można jednocześnie zużyć. Ale to już nie jest problem, bo stosując zasadę maks. 3 znaczników na karcie rozwoju, po każdej misji głównej można z kroniki uzyskać maksymalnie 9 punktów. Wydaje mi się, że to nie burzy równowagi.
 
Last edited:
Tu się nie zgadzam. W obecnym brzmieniu zasady użycia karty Krasnoludzka kronika nie ma ograniczenia ilości znaczników, które można jednocześnie zużyć. Ale to już nie jest problem, bo stosując zasadę maks. 3 znaczników na karcie rozwoju, po każdej misji głównej można z kroniki uzyskać maksymalnie 9 punktów. Wydaje mi się, że to nie burzy równowagi.

Ja bym się przychylił do wersji mcbobka. 1 znacznik na jedno zadanie główne. 27 punktów to jednak jest sporo po 3 zadaniach i wg mnie burzy równowagę.
 
Wydaje mi się, że to nie burzy równowagi.

Tutaj z kolei ja się nie zgodzę. To jest zdecydowanie za dużo.

Z każdej karty rozwoju, gdy jest napisane "możesz zużyć 1 znacznik", można skorzystać tylko raz. Np. z zaklęcia Triss "Ściana płomieni" gdzie jest dokładnie to samo sformułowanie "możesz zużyć 1 znacznik", możesz skorzystać w walce dokładnie 1 raz. To samo przedmioty Geralta.

Wróć! na karcie zaklęcia Triss jest napisane "możesz raz zużyć 1 znacznik", ale już na eliksirze Filtr Petriego "możesz zużyć 1 znacznik". Wg mnie nie oznacza to, że można wypić Filtr 3 razy na początku walki.
 
Last edited:
nagrane na szybko, @norolim1 przeanalizuj
[video=youtube_share;bolxuj-BAEk]http://youtu.be/bolxuj-BAEk[/video]


edit:
na KRASNOLUDZKIEJ KRONICE było 9 znaczników
wykonałem 1 zadanie poboczne

Yarpen miał 4PZ
dostał tylko 1PZ za zadanie poboczne dzięki Kronice (pomimo, że było tam 9 znaczników)
+8PZ za główne = 13PZ
 
Last edited:
Tam gdzie możesz zużyć znacznik raz, jest napisane, że możesz go zużyć raz - większość zaklęć Triss (ale nie wszystkie). Interpretujcie reguły precyzyjnie. Nie dodawajcie sobie własnych, gdy nie ma takiej potrzeby. ( @mcbobek możesz zacytować dokładny tekst z tej ściany płomieni?)

Co do równowagi, zauważyłem, że Yarpen ma mniej okazji do zdobywania PZ, niż inne postacie. Przynajmniej takie są moje doświadczenia z grą. Stąd, jak przypuszczam, wziął się pomysł na kartę Krasnoludzkie kroniki.

EDIT: @szemrany - OK, dzięki. W takim wypadku opis karty Krasnoludzkie kroniki jest błędny. Powinien brzmieć następująco:

Gdy wypełnisz misję główną, możesz raz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by otrzymać 1 PZ za każdą misję dodatkową i misję wsparcia, oznaczoną na tej karcie jako ukończona.

Będzie chyba potrzebna pomoc autora... @Rafal Jaki???
 
Last edited:
Filmik szemranego wyjaśnia wątpliwości. Ja się pomyliłem z tekstem, ale już edytowałem post. Co do Filtru Gerlata, gdzie jest "możesz zużyć 1 znacznik", a nie "możesz raz zużyć 1 znacznik", tutaj treść wskazuje, że można wypić 3, jeśli masz 3 znaczniki, ale to zaburza rozgrywkę, więc interpretacja powinna być taka jak w przypadku kroniki na filmiku.
 
Filmik szemranego wszystko wyjaśnia.
A co do interpretowania precyzyjnego, to jest wyraźnie napisane "zużyj 1" a nie "1 lub więcej" lub "dowolną ilość" czy "wszystkie"
Gdy wypełnisz misję główną, możesz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by otrzymać 1 PZ za każdą misję dodatkową i misję wsparcia, oznaczoną na tej karcie jako ukończona.
 
jest dokładnie tak, jak pisze @zajni i @mcbobek

oto przykład, gdzie na Kronice jest 8 znaczników
Yarpen wykonał 2 zadania poboczne
- jeśli się dobrze przypatrzycie, to widać podczas animacji, że z 8 znaczników robi się 7 (ale to ułamki sekundy)

w każdym razie, Yarpen dostał 2PZ - gdyby miał wykonane też wsparcie, dostałby 3PZ - a na Kronice wystarczy, że leży tylko jeden znacznik

 
Last edited:
To teraz ja mam 3 szybkie pytania, być może nie doczytałem tego w instrukcji.
1. Czy kiedykolwiek odrzucamy karty rozwoju?
2. Czy "karty misji" to są karty zadań?
3. Jeśli w karcie rozwoju u Geralta za każdy (wyrzucony miecz) doliczamy np. tarczę, to chodzi o miecz na kościach walki czy na wszystkich włącznie z tymi od Geralta?
 
@zajni:
1. tak, czasami np. w wyniku działania karty śledztwa albo złego losu
2. tak, ale wolałbym żebyś podał kontekst
3. na wszystkich
 
Do 1. Zużywszy 3 znaczniki z karty rozwoju Triss np. "Pierścień loży" posiadamy ją nadal, nie odkładamy. Może się trafić sytuacja, że jakieś zdarzenie pozwoli położyć nam znacznik na karcie rozwoju i wtedy można go położyć na takiej "zużytej" karcie.
Co do 2. To czasami na kartach śledztwa są zadania typu "udaj się do", ale to wciąż są karty śledztwa z zadaniem.
Do 3. W wersji komputerowej można zauważyć, że liczy się kolejność rozpatrywania kart rozwoju i np. zanim użyjesz tego znaku z dodawaniem tarcz za miecze, możesz użyć Świętokradzcy i dowalić sobie jeszcze 2 mieczyki, zsumować z tymi z kostek walki i postaci, a dopiero następnie użyć znaku dającego tarcze za miecze.
 
1. Ale nie zużywają nam się? Po użyciu cały czas je zostawiamy i chomikujemy, co nie?
2. Pierwsza z brzegu karta. "Vernon Roche - "Przyjaciel" - "Jaskier"
"Pobierając karty misji, możesz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć"

---------- Zaktualizowano 22:33 ----------

Do 1. Zużywszy 3 znaczniki z karty rozwoju Triss np. "Pierścień loży" posiadamy ją nadal, nie odkładamy. Może się trafić sytuacja, że jakieś zdarzenie pozwoli położyć nam znacznik na karcie rozwoju i wtedy można go położyć na takiej "zużytej" karcie.
No tak jak Geralt uzupełnia sobie eliksiry. Lecz myślałem, że np "Znaki wiedźmińskie" już znikają po użyciu

---------- Zaktualizowano 22:37 ----------

Do 3. W wersji komputerowej można zauważyć, że liczy się kolejność rozpatrywania kart rozwoju i np. zanim użyjesz tego znaku z dodawaniem tarcz za miecze, możesz użyć Świętokradzcy i dowalić sobie jeszcze 2 mieczyki, zsumować z tymi z kostek walki i postaci, a dopiero następnie użyć znaku dającego tarcze za miecze.
W takim przypadku to żaden potwór niegroźny :D
 
1. Jak najbardziej chomikujemy. To, że akurat zużyliśmy z karty rozwoju wszystkie znaczniki nie oznacza, że ją odrzucamy, podobnie znaki zostają z Geraltem do końca gry.
2. Tutaj akurat karty misji to karty misji. Treść przytoczonej przez Ciebie karty daje do myślenia w kontekście poprzedniej dyskusji o zużyciu znaczników. Karta poprzez sformułowanie "pozostałe odrzuć" sugeruje, że można zużyć więcej niż 1 znacznik, oczywiście maks 3. Czyli to co pisał @norolim1 o zużyciu więcej niż jednego znacznika z karty rozwoju, może mieć w tym przypadku rację bytu. Musi to wyjaśnić Rafał.
 
2. Ale mi nie chodzi o treść i o znaczniki. Szemrany chciał kontekst to mu przepisałem kartę. Mi chodzi o sformułowanie "karty misji". W instrukcji są karty zadań i śledztwa. Chcę się po prostu upewnić czy "karty misji" = "karty zadań" ?? W końcu "misja" jest synonimem słowa "zadania"
 
Tak, chodzi o te karty duże z zadaniami. karta zadań=karta misji w tym przypadku na 100%
 
Karta poprzez sformułowanie "pozostałe odrzuć" sugeruje, że można zużyć więcej niż 1 znacznik, oczywiście maks 3
Źle kombinujesz. Pozostałe odrzuć dotyczy kart misji (czyt. zadań).
Przykład: Bierzemy nowe zadania - 2 do wyboru - 1 zabieramy, drugą odrzucamy. Po użyciu tej karty wg mnie pobieramy 3 kart zadań i wybieramy standardowo 1 kartę i pozostałe ( w tym przypadku 2 karty) odrzucamy.
 
Panowie, wszelkie zasady, w których nie napisano ile razy można zużyć dany znacznik oznaczają, że możemy to robić tyle razy, ile chcemy przy ograniczeniu maksymalnej liczby znaczników dozwolonych na kartach rozwoju. Na przykładzie wyżej cytowanego opisu:

Pobierając karty misji, możesz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć

Jeśli na karcie rozwoju z tym opisem masz maks. ilość znaczników, czyli 3 możesz:


  1. zużyć jeden znacznik, by pobrać dodatkową kartę misji;
  2. zużyć jeden znacznik, by pobrać dodatkową kartę misji;
  3. zużyć jeden znacznik, by pobrać dodatkową kartę misji.

W tym momencie nie masz już znaczników uniwersalnych na karcie rozwoju i nie możesz pobierać więcej kart. Na ręku masz 5 kart misji - 2 pobierane standardowo i trzy za znaczniki. Gdyby można było wykonać tę czynność tylko raz, reguła brzmiałaby następująco:

Pobierając karty misji, możesz raz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć

Oczywiście pozostaje pytanie czy taka była intencja autorów, czy też jest to kolejna nieścisłość w zasadach gry.
 
Last edited:
Panowie, wszelkie zasady, w których nie napisano ile razy można zużyć dany znacznik oznaczają, że możemy to robić tyle razy, ile chcemy przy ograniczeniu maksymalnej liczby znaczników dozwolonych na kartach rozwoju. Na przykładzie wyżej cytowanego opisu:

Pobierając karty misji, możesz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć

Jeśli na karcie rozwoju z tym opisem masz maks. ilość znaczników, czyli 3 możesz:


  1. zużyć jeden znacznik, by pobrać dodatkową kartę misji;
  2. zużyć jeden znacznik, by pobrać dodatkową kartę misji;
  3. zużyć jeden znacznik, by pobrać dodatkową kartę misji.

W tym momencie nie masz już znaczników uniwersalnych na karcie rozwoju i nie możesz pobierać więcej kart. Na ręku masz 5 kart misji - 2 pobierane standardowo i trzy za znaczniki. Gdyby można było wykonać tę czynność tylko raz, reguła brzmiałaby następująco:

Pobierając karty misji, możesz raz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć

Oczywiście pozostaje pytanie czy taka była intencja autorów, czy też jest to kolejna nieścisłość w zasadach gry.

To by mogło sugerować, że można z tej karty znacznik uniwersalny wykorzystać tylko raz w całej grze. Już lepiej powinno być

Pobierając karty misji, możesz zużyć jednorazowo tylko 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć

 
Pobierając karty misji, możesz zużyć 1 [znacznik uniwersalny] z tej karty, by pobrać 1 dodatkową kartę misji. Wybierz 1 kartę którą zachowasz a pozostałe odrzuć


możesz zużyć 1 znacznik​ - to chyba wyjaśnia wszystko - JEDEN znacznik można zużyć by pobrać dodatkową kartę - jeśli jest więcej znaczników - to przydadzą się dopiero podczas pobierania NASTĘPNEGO zadania.
 
Top Bottom