Czy mógłbym poprosić o wskazówki będąc na samym początku zbierania mojej kolekcji kart? (podsumowanie wskazówek znajduje się w pierwszym poście)

+
@Alicja. @Burza46 @Vattier Mam nadzieję, że śledzicie temat i zobaczycie jak dla nowych graczy wiele elementów jest niejasna. Potrzebny jest bardziej rozbudowany samouczek i oprowadzenie po menu, ekonomii gry, zasadach tworzenia i niszczenia kart, itd.

Ja przede wszystkim na starcie przeżyłem zupełne niezrozumienie co dana ikonka w interfejsie gry oznacza - przydałyby się jakieś opisy po najechaniu kursorem myszy.

Przy okazji podlinkuję pod uwagę mój drugi temat: https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/slaba-jakosc-polskiego-wydania.10989988/ bo dziś obejrzałem reklamowane wideo z rozmową z aktorami głosowymi i tam pada stwierdzenie (około 5:30), że polskie wersje są specyficzne, bo odpada proces tłumaczenia i że wszystkie gry w CDPR są od zawsze pisane po polsku - szkoda, że zyskany czas na braku potrzeby tłumaczenia nie został zainwestowany w dobrą korektę.
 
Przecież produkcja gry zawsze jest w angielskim :D
Edit: Oni tam mówią o fabule, że mają polskich scenarzystów, ale gry są tworzone najpierw w wersji angielskiej i później lokalizowane na inne języki w tym polski,
Post automatically merged:

O zobacz znalazłem:

https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/pytania-do-tworcow-gwinta.8263260/post-11236099

Shalak-PL napisał:
powyższe dwa pytania zdają się wskazywać na źródło problemu - czy fabuła gry była tworzona po angielsku, a potem przetłumaczona na polski?
"W naszej firmie pracują osoby z całego świata, stąd nie powinno nikogo dziwić, że większość dokumentacji powstaje po angielsku, żeby mogła być dostępna dla każdego"

To ja już sam nie wiem :D W wywiadzie co innego mówią, na forum co innego :D
 
Last edited:
@Lexor - jeżeli chodzi o poziom prestiżu, to różnicą jest "flaga", na której wyświetla się poziom. Zerknij na:

https://cdn-l-mkt.cdprojektred.com/image/presentation-prestige_5twsrw08g0.jpg

Tu masz wszystko pokazane. Generalnie jeżeli chodzi o trzy pierwsze poziomy (raczej obecnie nikogo na wyższym nie spotkasz), to:
- Poziom 0 - flaga jest postrzępiona
- Poziom 1 - flaga jest postrzępiona (ale już mniej) i ma brązową obramówkę
- Poziom 2 - flaga nie jest postrzępiona, ma brązową obramówkę

O kurcze, niektóre bonusy to są nawet niezłe. :p

Pytanie - ja mam teraz już ten pierwszy poziom czy pierwszy poziom to dopiero będzie jak dojdę do 60 i go przekroczę?

EDIT: Dobra, jeśtem ślepy, na środku ekranu jest flaga z "0" i pewnie od tej się zaczyna.

Post automatically merged:

To ja już sam nie wiem :D W wywiadzie co innego mówią, na forum co innego :D

No własnie, to jest bez sensu - po co mówić w wywiadzie o POLSKICH scenarzystach, skoro oni pisza po angielsku? :mad:

EDIT: Swoją drogą, dokumentacja to może być coś innego, więc teksty powstawałyby jednak po polsku.
 
Last edited:
O kurcze, niektóre bonusy to są nawet niezłe. :p

Pytanie - ja mam teraz już ten pierwszy poziom czy pierwszy poziom to dopiero będzie jak dojdę do 60 i go przekroczę?

Zaczynasz od poziomu zero.

No własnie, to jest bez sensu - po co mówić w wywiadzie o POLSKICH scenarzystach, skoro oni pisza po angielsku? :mad:

EDIT: Swoją drogą, dokumentacja to może być coś innego, więc teksty powstawałyby jednak po polsku.

A może scenarzyści piszą po polsku, następnie jest to tłumaczone na angielski i są nanoszone poprawki. Tłumaczenie byłoby wersją podstawową i dopiero potem byłaby ona tłumaczona na polski :D

Trochę żart, ale niektóre korporacje działają w bardzo nieintuicyjny sposób.
 
Zaczynasz od poziomu zero.

Tak, już do tego doszedłem i zrobiłem edit poprzednego postu - tak byłem poekscytowany czytaniem bonusów, że nie zauważyłem tej flagi z 0 na środku. Przy okazji flagi 3-4-5-6 oraz 7-8 na pierwszy rzut oka były dla mnie nie do rozróżnienia - ten "klejnot" rzuca się w oczy i go od razu widać ale reszta szczegółów będzie dla mnie "na początku" trudna do skojarzenia., a pomiędzy 3-4 to już na 100% będę się gubił. :D

Mimo wszystko, szkoda, że gdzieś (np. z boku flagi na dole) nie umieszczono małej cyferki - od razu by mi się łatwiej zapamiętywało. :p
Post automatically merged:

Hm... Wszedłem sobie w rankingi, w graczy "pro" i tam w pierwszej 20-tce widzę tylko dwa "klejnociki", reszta ma "zwykłe brązowe flagi" - z tego wynika, że w zasadzie poziom prestiżu mojego przeciwnika może się mieć nijak do liczby posiadanych przez niego kart i jakości / mocy talii...
 
Last edited:
Przecież produkcja gry zawsze jest w angielskim :D
Edit: Oni tam mówią o fabule, że mają polskich scenarzystów, ale gry są tworzone najpierw w wersji angielskiej i później lokalizowane na inne języki w tym polski,
Post automatically merged:

O zobacz znalazłem:

https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/pytania-do-tworcow-gwinta.8263260/post-11236099


"W naszej firmie pracują osoby z całego świata, stąd nie powinno nikogo dziwić, że większość dokumentacji powstaje po angielsku, żeby mogła być dostępna dla każdego"

To ja już sam nie wiem :D W wywiadzie co innego mówią, na forum co innego :D
Czy to nie była czasem odpowiedź dotycząca Gwinta?
W wywiadzie było wyraźnie powiedziane, że fabuła wszystkich gier w CDPR powstaje w języku polskim i jest tłumaczona na język angielski. Gry są tworzone w języku angielskim, bo jest to wygodne zważywszy na przekrój kadry.
Gwint w całości powstaje w języku angielskim (mechaniki, opisy kart), a dopiero potem jest tłumaczony na inne języki, w tym polski.
 
Czy to nie była czasem odpowiedź dotycząca Gwinta?
W wywiadzie było wyraźnie powiedziane, że fabuła wszystkich gier w CDPR powstaje w języku polskim i jest tłumaczona na język angielski. Gry są tworzone w języku angielskim, bo jest to wygodne zważywszy na przekrój kadry.
Gwint w całości powstaje w języku angielskim (mechaniki, opisy kart), a dopiero potem jest tłumaczony na inne języki, w tym polski.

Myślę, że chodzi o dwie rzeczy.

Jest zrozumiałe, że w wielojęzycznym środowisku pracy dokumentacja jest pisana po angielsku - ale dokumentacja to może być np. opis procedur, funkcji programowych i narzędzi wykorzystywanych podczas tworzenia gier.

Jednak nie wyklucza to faktu, że teksty do gier (np. opisy lokacji pojawiające się w grze czy też wypowiedzi postaci) są na początku pisane po polsku, co przedstawiciel CDP powiedział w rozmowie, cytuję: "wszystkie gry w CDP od zawsze były pisane po polsku".

Bo inaczej jak to rozumieć, że przedstawiciel CDP "kłamał pod publiczkę"? @Alicja. @Burza46

Post automatically merged:


EDIT: Tu wczesniej było podsumowanie uzyskanych przeze mnie do tej pory wskazówek, ale przeniosłem je do pierwszego postu aby było je łatwiej znaleźć.
 
Last edited:
Jeśli chodzi o język to faktycznie, są u nas pisarze, którzy piszą tylko i wyłącznie w języku polskim, bo w ten sposób, w języku ojczystym, mogą lepiej przekazać swój zamysł.

W GWINCIE jednak ciężko mówić o fabule, tutaj najważniejsze są opisy kart i mechanik - te powstają w języku angielskim, dlatego w polskiej wersji zdarzają się czasem nieścisłości. Dlatego też, jeśli nie jesteście pewni działania karty, zawsze najlepiej sprawdzić jej opis po angielsku.
 
Jeśli chodzi o język to faktycznie, są u nas pisarze, którzy piszą tylko i wyłącznie w języku polskim, bo w ten sposób, w języku ojczystym, mogą lepiej przekazać swój zamysł.

W GWINCIE jednak ciężko mówić o fabule, tutaj najważniejsze są opisy kart i mechanik - te powstają w języku angielskim, dlatego w polskiej wersji zdarzają się czasem nieścisłości. Dlatego też, jeśli nie jesteście pewni działania karty, zawsze najlepiej sprawdzić jej opis po angielsku.
Aby odblokować mmr, to trzeba mieć 25 rangę, czy 25 poziom? W grze jest napisane, że poziom, lecz kolega lexor ma 26 poziom i nie odblokowało mu mmr.
 
Chodzi o rangę.

Jeszce tylko wkleję, gdzie to info się znajduje :p
Przechwytdsfsywanie.JPG
 
Dzięki @MaRIB1, poprawimy :)

Skoro już "poprawiacie", to czy da się coś zrobić z tymi błędami o których napisałem w innym swoim temacie?
https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/slaba-jakosc-polskiego-wydania.10989988/

Bo chyba nawet to, że gra była "wyjątkiem tworzonym po angielsku" nie rozgrzesza faktu, że kto jak kto, ale CDP przecież nie powinien mieć problemu ze znalezieniem osoby, która biegle włada językiem polskim? Bardzo prosiłbym więc o przeprowadzenie ponownej korekty i usunięcie tych wstyd przynoszących literówek. Chyba najbardziej widoczna wita nas już w samouczku i to w "pogrubionym" słowie! (n)




Kolejna ważna kwestia to pozycja liczebników w zdaniach na kartach - znowu podaję "przykład zupy", przy której nie wiedziałem na początku o co chodzi:



Co ciekawe, w angielskiej wersji gry liczebnik znajduje się we właściwym miejscu:



Kwestia liczebników to nie jest kwestia tej jednej karty tylko wszystkich - obecnie istniejące przestawienie szyku zdania potrafi być bardzo mylące. Kto wpadł na taki dziwny pomysł żeby liczebniki umieszczać na końcu kwestii do której się odwołują? :(
 
Last edited:
Nie zgodzę się jedynie z radą na temat grania Areny - nie nalicza się na niej postęp za wygrane rundy dzienne, więc lepiej po prostu grać rankedy.

Mam "pewien problem" - o ile na początku wygrywało mi się dość łatwo, to teraz dość często moi przeciwnicy mają już silne talie mimo podobnego poziomu doświadczenia (mam 30) - łatwo zauważyć, że moi przeciwnicy grali wcześniej, przed resetem poziomów (choćby dlatego, że mają świadczące o tym kolorowe "podtytuły") a teraz po prostu jeszcze grali zbyt mało by wejść na wyższy poziom prestiżu.

Zastanawiam się czy by nie zrobić "etapu przejściowego" i nie przenieść się na Arenę, gdzie tego typu znaczące różnice we własnej kolekcji kart zostałyby po części zatarte. Szkoda tylko, że za gry na Arenie, jak napisałeś, nie nalicza dziennych wygranych rund. Czy ktoś coś słyszał o planach, żeby to miało zostać zmienione? Czy Arena to dobre wyjście w mojej sytuacji?

Ewentualną inną opcją byłyby gry rankingowe, których jeszcze nie grałem, jednak nie wiem, czy na początku też mogę napotkać silnych przeciwników? Jak tam odbywa się parowanie? Czy mój obecny poziom doświadczenia będzie miał na to też jakiś wpływ czy też zaczynam "od zera"? Jak wygląda nagradzanie graczy za gry rankingowe? Czy jest to to samo jak za normalne gry tylko na koniec sezonu zyskuje się coś dodatkowo? A może dostaje się czegoś mniej lub czegoś więcej już po zagranych meczach?
 
Last edited:
Mam "pewien problem" - o ile na początku wygrywało mi się dość łatwo, to teraz dość często moi przeciwnicy mają już silne talie mimo podobnego poziomu doświadczenia (mam 30) - łatwo zauważyć, że moi przeciwnicy grali wcześniej, przed resetem poziomów (choćby dlatego, że mają świadczące o tym kolorowe "podtytuły") a teraz po prostu jeszcze grali zbyt mało by wejść na wyższy poziom prestiżu.

Zastanawiam się czy by nie zrobić "etapu przejściowego" i nie przenieść się na Arenę, gdzie tego typu znaczące różnice we własnej kolekcji kart zostałyby po części zatarte. Szkoda tylko, że za gry na Arenie, jak napisałeś, nie nalicza dziennych wygranych rund. Czy ktoś coś słyszał o planach, żeby to miało zostać zmienione? Czy Arena to dobre wyjście w mojej sytuacji?

Ewentualną inną opcją byłyby gry rankingowe, których jeszcze nie grałem, jednak nie wiem, czy na początku też mogę napotkać silnych przeciwników? Jak tam odbywa się parowanie? Czy mój obecny poziom doświadczenia będzie miał na to też jakiś wpływ czy też zaczynam "od zera"? Jak wygląda nagradzanie graczy za gry rankingowe? Czy jest to to samo jak za normalne gry tylko na koniec sezonu zyskuje się coś dodatkowo? A może dostaje się czegoś mniej lub czegoś więcej już po zagranych meczach?
Graj rankingi wjedź ile możesz następny sezon zaczniesz wyżej. Inwestuj w jedna frakcję jaką cchesz grać, jedyny problem w HC jest taki, że lwia część kart frakcyjnych została przerzucona do kart neutralnych =]. Frakcyjne karty szybko uzbierasz, gorzej z neutralnymi, tutaj już musisz wiedzieć co chcesz konkretnie :p
 
Zastanawiam się czy by nie zrobić "etapu przejściowego" i nie przenieść się na Arenę, gdzie tego typu znaczące różnice we własnej kolekcji kart zostałyby po części zatarte. Szkoda tylko, że za gry na Arenie, jak napisałeś, nie nalicza dziennych wygranych rund. Czy ktoś coś słyszał o planach, żeby to miało zostać zmienione? Czy Arena to dobre wyjście w mojej sytuacji?

Jeżeli mówimy o zdobywaniu kolekcji to według mnie lepiej sprawdzają się rankedy. Ale pamiętajmy, że gra też powinna sprawiać przyjemność. W takiej sytuacji Areny mogą być dobrym pomysłem ;)

Ewentualną inną opcją byłyby gry rankingowe, których jeszcze nie grałem, jednak nie wiem, czy na początku też mogę napotkać silnych przeciwników?

Teoretycznie tak - na forum można spotkać głosy, że na rankedach, na niskich rangach zdarzają się gracze z bety.

Czy mój obecny poziom doświadczenia będzie miał na to też jakiś wpływ czy też zaczynam "od zera"?

Zaczynasz od rangi, którą masz. W twoim wypadku to chyba ranga 30. Paruje przeciwników z rangi twojej +/- 1.

Jak wygląda nagradzanie graczy za gry rankingowe? Czy jest to to samo jak za normalne gry tylko na koniec sezonu zyskuje się coś dodatkowo? A może dostaje się czegoś mniej lub czegoś więcej już po zagranych meczach?

Tak samo jak za potyczki + nagrody na koniec sezonu. Oprócz tego dostajesz mozaikę, ale to po prostu dodatek "graficzny".

Mi osobiście wydaje się, że dodatkowo za awans rangi dostawałem 1 punkt nagród. Ale w pytaniach do twórców Gwinta padła informacja, że za awans w randze nie dostaje się punktów nagród.
 
Przerzuciłem moje podsumowanie wskazówek w jednym z wczesniejszych postów do pierwszego postu w tym wątku - będzie je łatwiej potem odnaleźć innym czytelnikom wątku.

Graj rankingi wjedź ile możesz następny sezon zaczniesz wyżej.

Nie do końca rozumiem co masz na myśli po pojęciem "wjedź"? Co do drugiej części zdania: czyli poziom rankingowy przenosi się z sezonu na sezon? Czy zaczęcie sezonu z innego poziomu niż "startowe 30" niesie ze sobą jakieś korzyści?

Inwestuj w jedna frakcję jaką cchesz grać, jedyny problem w HC jest taki, że lwia część kart frakcyjnych została przerzucona do kart neutralnych =]. Frakcyjne karty szybko uzbierasz, gorzej z neutralnymi, tutaj już musisz wiedzieć co chcesz konkretnie :p

Tak właśnie teraz robię. :)
Zbieram karty z jedynie jednej frakcji, chyba że dostaję jakąś nadmiarową to wtedy wybieram inną frakcję.
Post automatically merged:

Jeżeli mówimy o zdobywaniu kolekcji to według mnie lepiej sprawdzają się rankedy.

Skoro, jak piszesz, nagrody są takie same jak za potyczki to jaka jest inna przewaga rankedów?

Teoretycznie tak - na forum można spotkać głosy, że na rankedach, na niskich rangach zdarzają się gracze z bety.

Tego się obawiam właśnie. :( Choć niby @MaRIB1 chyba napisał, ze rank przenosi się z sezonu na seson - więc w teorii jak gracze z bety mogą mieć "tak niski"? Tu też był jakiś reset?

Zaczynasz od rangi, którą masz. W twoim wypadku to chyba ranga 30. Paruje przeciwników z rangi twojej +/- 1.

Się upewnię: i mój 30 (akurat tyle samo co ranga) poziom doświadczenia na pewno nie ma wpływu?
 
Last edited:
Z tego co widzę checkpointy są "co wielokrotność piątej rangi" - na 25, 20, 15, 10 i 5 randze.
No ok, ale jeszcze nie odpowiedziałeś mi na pytanie o "korzyści" zaczynania sezonu z wyższej rangi - są jakieś?
Większy mmr bazowy, ale nie wiem po co jest w zwyczajnej randze mmr =]. Czyli zaczynasz z 1250mmr zamiast 1000mmr.
 
Top Bottom