KOLEKCJA KART I TALIE - ANALIZA

+
W związku z oczekiwaniem na nadchodzące rozszerzenia do Gwinta (ja osobiście wiążę z nimi duże nadzieje - myślę, że dzięki nim Gwint mocno podkreśli to, iż obecna mechanika gry jest naprawdę dobra) postanowiłem przeanalizować trochę kolekcję kart, z której już trochę korzystamy.


KOLEKCJA KART

W grze mamy dostępne 472 karty.
  • 132 Neutralne (N)
  • 68 Królestw Północy (KP)
  • 68 Nilfgaardu (NG)
  • 68 Scoia'tael (S)
  • 68 Skellige (SK)
  • 68 Potworów (P)

Każda frakcja aktualnie posiada tyle samo kart, natomiast na karty neutralne przypada prawie dwa razy tyle kart co na pojedynczą frakcję. Myślę, że przyszłe dodatki powinny skupiać się głównie na rozszerzaniu puli kart frakcyjnych. Zapowiedziane rozszerzenie w postaci 100 kart (może właśnie 20 kart na frakcję) powinno spokojnie pozwolić na rozbudowę aktualnie niektórych ubogich archetypów oraz dodanie nowych.


JAKOŚĆ KART

Dodatkowo w grze mamy podział na jakość kart (z reguły im wyższa jakość karty tym jest silniejsza i ma większy koszt prowizji):

  • LEGENDARNE (L)
  • EPICKIE (E)
  • RZADKIE (R)
  • ZWYKŁE (Z)

Procentowy udział kart poszczególnej jakości w danej frakcji przedstawia się tak (L-E-R-Z):

  • Neutralne: 37,1%-40,2%-8,3%-14,4%
  • Królestwa Północy: 20,6%-32,4%-22,1%-25%
  • Nilfgaard: 20,6%-32,4%-19,1%-27,9%
  • Scoia'tael: 22,1%-30,9%-19,1%-27,9%
  • Skellige: 20,6%-32,4%-20,6%-26,5%
  • Potwory: 22,1%-30,9%-20,6%-26,5%

W kwestii jakości poszczególnych kart nie jest już tak symetrycznie jak w przypadku samej ilości kart na frakcję. Karty neutralne to w prawie 80 procentach karty legendarne i epickie. W przypadku porównywania pięciu frakcji są to nieduże różnice w ilościach 1-2 karty danej jakości. Średnio dla frakcji mamy podział 21%-32%-20%-27%. Największa pula kart przypada na karty Epickie zaraz potem są karty Zwykłe, a dalej na równi Legendarne i Rzadkie. Co ciekawe Scoia'tael i Potwory mają o jedną kartę Legendarną więcej kosztem jednej karty Epickiej mniej. Różnice w kartach Rzadkich-Zwykłych występują różnie w wysokości 1-2 kart.


PROWIZJA KART

W grze mamy dostępne karty o wartości prowizji od 4 do 15.

Kilka technicznych informacji:

-najdroższe karty w danej kategorii:
  • Legendarne: Sihill (N) / Zoltan: Szelma (N) / Stary Grot (P) - 15 prowizji
  • Epickie: Róg Dowódcy (N) / Pożoga (N) - 14 prowizji
  • Rzadkie: Złocista Piana (N) - 13 prowizji
  • Zwykłe: Grom (N) / Lodowy Gigant (P) / Ghul (P) - 8 prowizji
-najtańsze karty w danej kategorii:
  • Legendarne: Ulfhedinn (SK) / Milva (S) - 7 prowizji
  • Epickie: Wilkołak Alfa (P) - 5 prowizji
  • Rzadkie: (dużo kart) - 5 prowizji
  • Zwykłe: (dużo kart) - 4 prowizji
W zestawieniu najdroższych kart (potencjalnie najsilniejszych) dominują Potwory i Neutralne. Co ciekawe do frakcji Potworów należy też najtańsza karta Epicka dostępna w grze (tylko 5 prowizji).


Teraz trochę bardziej globalnie - zestawienie sumy prowizji kart i wartość na jedną kartę:
  • Neutralne: 1181 - 8,9
  • Królestwa Północy: 463 - 6,8
  • Nilfgaard: 470 - 6,9
  • Scoia'tael: 474 - 7,0
  • Skellige: 457 - 6,7
  • Potwory: 482 - 7,1

Karty neutralne to koszt średnio 9 prowizji co raczej nie dziwi, bo 80% tych kart to Legendarne i Epickie.
Co do kart frakcyjnych to widać różnicę dla sumy prowizji np. między Potworami i Skellige. Średnio każda karta Potworów miała by koszt 7,1 prowizji, gdzie karta Skellige 6,7.

I zestawienie kosztu prowizji na jedną kartę z podziałem na jakość kart (L-E-R-Z):

  • Neutralne: 10,8-8,7-7,5-5,7
  • Królestwa Północy: 9,8-7,5-5,2-4,9
  • Nilfgaard: 9,9-7,6-5,8-4,7
  • Scoia'tael: 9,6-8,0-5,4-4,8
  • Skellige: 9,3-7,5-5,4-4,9
  • Potwory: 9,9-8,0-5,3-5,1

W kartach frakcyjnych znów Potwory dominują pod względem kosztu prowizji (oprócz kart Rzadkich tutaj Nilfgaard dominuje).


ANALIZA BUDOWY DECKÓW

Postanowiłem również przeanalizować kilka talii pod względem kart z jakich się składają.


Wybrane talie zaczerpnąłem z tej strony (#1-#8): https://teamaretuza.com/meta-snapshot/ (Meta Snapshot #5).

  • #1 Big Woodland (P)
  • #2 Movement Elves (S)
  • #3 Warriors (SK)
  • #4 Deathwish (P)
  • #5 Toolbox Nilfgaard (NG)
  • #6 Engine Overload (KP)
  • #7 Handbuff Dwarves (S)
  • #8 Wild Boar Control (SK)
  • #9 Elfy - Zagłada (S) (moja talia)
    FRANCESKA
    UZDROWIENIE
    RAGH NAR ROOG
    AELIRENN
    ISENGRIM FAOILTIARNA
    MILAEN
    PŁOTKA
    IDA EMEAN AEP SIVNEY
    CIARAN
    ESKEL
    VESEMIR
    LAMBERT
    MILVA
    YAEVINN
    DOPPLER
    STRZELEC WYBOROWY x2
    AVANGARDA VRIHEDD x2
    DRAGONI VRIHEDD x2
    MISTRZYNI MIECZA x2
    HAVEKARSKI MEDYK
    NEOFITA SCOIA'TAEL x2
  • #10 Skellige - Ranni-Silniejsi (SK) (moja talia)
    CRACH
    OLAF
    HARALD PSIA GĘBA
    ZWIERCIADŁO BEKKERA
    LUGOS SINY
    MORKVARG
    DERRAN
    HIM
    GROM
    YOANA
    ESKEL
    VESEMIR
    LAMBERT
    MISTRZOWSKA WŁÓCZNIA x2
    FLAMINKA HEYMAEY
    PIORUN ALZURA
    TARCZOWNICZKA DRUMMOND x2
    MAHAKAMSKI DWÓJNIAK
    DRAKKAR DIMUN x2
    PRZEMYTNIK DIMUN
    OBROŃCA HEYMAEY x2
    WŁÓCZNICZKA HEYMAEY

Talie #9 i #10 są moją eksperymentalną koncepcją, którą aktualnie gram. Nie są raczej topowe, ale przyjemnie mi się nimi gra i postanowiłem je tutaj dodać. Jestem też świadomy, że w dalszej analizie wykorzystuje te 10 talii i jest o mała próba, ale na tę chwilę podzielę się tymi analizami. W przyszłości nie wykluczam wykonania obliczeń na większej ilości talii.

Talie są zbudowane z 25 kart, dlatego dla każdej z nich średnia prowizja na kartę wynosi 6,6. Będę podawał dla każdej talii MEDIANĘ prowizji kart. Jeśli jest ona większa od wartości średniej (6,6) to znaczy, że mamy stosunkowo mało kart o wartości 4,5,6 prowizji, ale nie mamy też kart o wysokim koszcie prowizji 12,13,14. Jeśli mediana jest mniejsza od wartości średniej to w talii jest sporo kart o wartości 4,5 prowizji, ale dzięki temu mamy też te o najwyższym koszcie 13,14,15.

Dodatkowo podam wartości procentowe udziału kart Legendarnych, Epickich, Rzadkich i Zwykłych. W celu porównania składu talii do tego jak budowaliśmy talie w Becie przyjmijmy takie założenie:
  • Legenda - złota karta,
  • Epicka - srebrna karta
  • Rzadka+Zwykła - brązowa karta
Dla talii z bety 25 kartowej (wiem, że były popularne też 26 kartowe i niektóre 40 kartowe, ale w ogólności przyjmę 25 kartowe):
Procentowy udział kart:
  • Złote: 16%
  • Srebrne: 24%
  • Brązowe: 60%

#1 Big Woodland (P)
  • Złote: 12%
  • Srebrne: 28%
  • Brązowe: 60%
MEDIANA PROWIZJI: 5
  • Karty frakcyjne: 88%
  • Karty neutralne: 12%
#2 Movement Elves (S)
  • Złote: 24%
  • Srebrne: 28%
  • Brązowe: 48%
MEDIANA PROWIZJI: 7
  • Karty frakcyjne: 88%
  • Karty neutralne: 12%
#3 Warriors (SK)
  • Złote: 20%
  • Srebrne: 24%
  • Brązowe: 56%
MEDIANA PROWIZJI: 7
  • Karty frakcyjne: 76%
  • Karty neutralne: 24%
#4 Deathwish (P)
  • Złote: 4%
  • Srebrne: 36%
  • Brązowe: 60%
MEDIANA PROWIZJI: 6
  • Karty frakcyjne: 92%
  • Karty neutralne: 8%
#5 Toolbox Nilfgaard (NG)
  • Złote: 12%
  • Srebrne: 32%
  • Brązowe: 56%
MEDIANA PROWIZJI: 6
  • Karty frakcyjne: 68%
  • Karty neutralne: 32%
#6 Engine Overload (KP)
  • Złote: 28%
  • Srebrne: 24%
  • Brązowe: 48%
MEDIANA PROWIZJI: 6
  • Karty frakcyjne: 72%
  • Karty neutralne: 28%
#7 Handbuff Dwarves (S)
  • Złote: 24%
  • Srebrne: 12%
  • Brązowe: 64%
MEDIANA PROWIZJI: 7
  • Karty frakcyjne: 84%
  • Karty neutralne: 16%
#8 Wild Boar Control (SK)
  • Złote: 20%
  • Srebrne: 32%
  • Brązowe: 48%
MEDIANA PROWIZJI: 7
  • Karty frakcyjne: 64%
  • Karty neutralne: 36%
#9 Elfy - Zagłada (S)
  • Złote: 20%
  • Srebrne: 32%
  • Brązowe: 48%
MEDIANA PROWIZJI: 7
  • Karty frakcyjne: 72%
  • Karty neutralne: 28%
#10 Skellige - Ranni-Silniejsi (SK)
  • Złote: 8%
  • Srebrne: 40%
  • Brązowe: 52%
MEDIANA PROWIZJI: 7
  • Karty frakcyjne: 64%
  • Karty neutralne: 36%

Jak widać są talie, które trzymają schemat budowy talii prawie jak w becie. Są też takie, które mocno zmniejszyły ilość kart brązowych. To co jednak mocno się rzuca w oczy to zatarcie granicy między kartami złotymi/srebrnymi. Często sięgamy po te drugie, a rezygnujemy z tych pierwszych. NP. #4 Deathwish (P) to tylko 1 Legendarna i aż 9 Epickich kart.

Co do używania kart neutralnych we frakcjach. Często teraz się słyszy, że bardzo dużo korzystamy z kart neutralnych zamiast frakcyjnych. Rzeczywiście czasem stanowią one nawet 30% talii. Jednak warto spojrzeć na takie Potwory, gdzie jak wcześniej wspominaliśmy ich karty są często silne-wysokie koszty prowizji. W tych taliach karty neutralne to tylko ok 10%. Jeśli inne talie podgonią frakcje Potworów w tym aspekcie to myślę, że sytuacja może ulec zmianie.

(Z powodu limitu znaków ciąg dalszy w poście poniżej... Będę mógł go zamieścić dopiero jak ktoś wypowie się w tym wątku, bo aktualnie system próbuje połączyć moją własną odpowiedź z tym postem co skutkuje przekroczeniem limitu znaków.)
 
Last edited:

Wikli

Forum regular
Z tego co wiem jest problem w pisaniu jednego posta po drugim (w sensie nie da się obejść w ten sposób limitu znaków). A skoro już jestem na forum to może pomogę ;)

Co do samej analizy to poza fragmentem analizującym średnia wartość prowizji globalnie ciekawe dane ;)
 
Dla ogólniejszego wglądu w "typy" składanych talii przedstawię dane na wykresach. Są zauważalne pewne korelacje między ilością kart a ich prowizją. Starałem się pogrupować omawiane tutaj talie tak, aby w miarę to uwydatnić.

Talie pierwszego typu.
Dużo kart o niskiej prowizji (4-5), następnie spadek "liniowy" dla kolejnych przedziałów (6-7), (8-9), (10-11) ... Taki typ budowy talii pozwala nam na umieszczenie kilku kart o wysokim koszcie prowizji lub dostęp do pojedynczych najdroższych kart dostępnych w grze.



Talie drugiego typu.
Skumulowanie kart o koszcie prowizji 5 i 8-9. Takie złożenie tali pozwala na efektywne zgranie ze sobą silnych brązowych kart i średnich kart złotych.



Talie trzeciego typu.
Podobny schemat jak talie typu drugiego, ale dzięki przejściu ze skumulowaniem kart na prowizję 4 i 7 zyskujemy wolne punkty prowizji, które przeznaczmy na kilka kart o prowizji 9-11 lub pojedyncze karty o najwyższej prowizji.




Oczywiście dopasowanie omawianych tutaj talii nigdy nie jest idealne i każdy deck ma jakieś swoje odchyłki. Niemniej jednak ciekawe jest to, że takie skorelowania udało się wyłapać. Jestem ciekaw jak inne, kolejne talie by się tu wpasowywały. Ale taka analiza jest niestety trochę pracochłonna :). Nie wykluczam jednak, że niedługo dodam kolejne decki do analizy.

Zapraszam do dyskusji. Jakie wy macie spostrzeżenia na temat aktualnej kolekcji kart i budowy talii. Może macie jakieś swoje specyficzne decki, którymi chcielibyście się podzielić? Oczywiście jak ktoś wyłapie u mnie jakiś błąd to zachęcam do zwrócenia uwagi.
 

Wikli

Forum regular
Pozwoliłem sobie ocenić poszczególne części:

KOLEKCJA KART

Fajne podsumowanie.

Chętnie dowiedziałbym się jeszcze jak ilość kart w obecnej wersji Gwinta prezentuje się w porównaniu do ilości kart z bety - jest ich mniej, czy więcej, a jeżeli tak to o ile ;)

JAKOŚĆ KART

Bardzo fajne zestawienie

PROWIZJA KART

Według mnie ta część jest najmniej przydatna z całego podsumowania.

ANALIZA BUDOWY DECKÓW

Ciekawe podsumowanie, mam jednak jedną uwagę dotyczącą fragmentu

Co do używania kart neutralnych we frakcjach. Często teraz się słyszy, że bardzo dużo korzystamy z kart neutralnych zamiast frakcyjnych. Rzeczywiście czasem stanowią one nawet 30% talii. Jednak warto spojrzeć na takie Potwory, gdzie jak wcześniej wspominaliśmy ich karty są często silne-wysokie koszty prowizji. W tych taliach karty neutralne to tylko ok 10%. Jeśli inne talie podgonią frakcje Potworów w tym aspekcie to myślę, że sytuacja może ulec zmianie.

Analiza tylko na podstawie procentowego rozkładu kart ma pewną wadę - nie bierze się tu pod uwagę "znaczenia" kart w talii - czy są to zapychacze, czy też istotne karty.

Może się okazać, że karty neutralne mimo iż stanowią mniejszą część decku to są zdecydowanie ważniejsze niż frakcyjne.

Taka drobna uwaga na moim zdaniem zbyt pochopny wniosek. Jednocześnie zgadzam się, że karty neutralne nie są problemem i nie dominują mety tak jak to miało miejsce na początku HC gdzie hulały artefakty.

Dla ogólniejszego wglądu w "typy" składanych talii przedstawię dane na wykresach. Są zauważalne pewne korelacje między ilością kart a ich prowizją. Starałem się pogrupować omawiane tutaj talie tak, aby w miarę to uwydatnić.

Bardzo ciekawe zestawienie sposobów budownia tali.

Jak pisałem wcześniej - cała "analiza" bardzo ciekawa.
 
Chętnie dowiedziałbym się jeszcze jak ilość kart w obecnej wersji Gwinta prezentuje się w porównaniu do ilości kart z bety - jest ich mniej, czy więcej, a jeżeli tak to o ile

Mam swój jakiś stary arkusz z bazą kart z bety Gwinta (data utworzenia lipiec 2017 - czyli wyjście z zamkniętej bety i przed midwinter update jeśli dobrze pamiętam). Niestety mam tam tylko brązowe karty. Niemniej jednak jest tam średnio po 20 kart na frakcje + 17 kart neutralnych. W porównaniu do dzisiejszych około 30 kart brązowych na frakcje to nie mamy dużego przeskoku.

Jest też nieaktualna baza sprzed Homecoming: GwentDB. Może jak będę miał chwilę to przekopiuję ją sobie i zrobię dokładniejszą analizę.
Post automatically merged:

Dzisiaj naszła mnie ochota na uzupełnianie sobie osiągnięć z Gwinta. Jest takie jedno Legendarne: Win a multiplayer game without Golden cards in your deck.

Zgodnie z analizą, którą przedstawiłem wcześniej frakcja Potworów wydała się najlepszą opcją do testów (silne frakcyjne karty, wysoki koszt prowizji, wysoki udział kart brązowych w topowych deckach).

DUCH LASU
ZŁOCISTA PIANA x2
LODOWY GIGANT x2
GHUL x2
TOKSYNA KRABOPAJĄKA x2
GRYF x2
HARPIA CELANO x2
BARBEGAZI x2
JEŹDZIEC GONU x2
GNIAZDO KRABOPAJĄKÓW x2
ZGNILEC x2
MGLAK x2
JAJO HARPII x2
UTOPIEC x2

Talia osiągnęła 165 pkt prowizji, zbudowana z 25 kart.
  • Karty frakcyjne: 88%
  • Karty neutralne: 12%

  • Karty RZADKIE: 56%
  • Karty ZWYKŁE: 44%



Co ciekawe nie użyliśmy żadnej karty o koszcie prowizji 4. Sam rozkład ilości kart o danej prowizji przypomina ten dla Talii pierwszego typu do którego zaliczał się standardowy deck #1 Big Woodland .

Grałem na potyczkach, za trzecim razem udało się wygrać mecz :).
 
Last edited:

Wikli

Forum regular
Jest też nieaktualna baza sprzed Homecoming: GwentDB. Może jak będę miał chwilę to przekopiuję ją sobie i zrobię dokładniejszą analizę.

Tam można znaleźć 24 strony, po 20 kart na jednej, czyli wszystkich kart było 480 (razem z liderami), więc faktycznie różnica jest maryginalna jeżeli chodzi o ilość kart.
 
Top Bottom