Dodatek Novigrad — lista zmian

+

Lexor

Forum veteran
Zgadzam się. Tym bardziej, że paskom brakuje słownych opisów a ikonki mi się mylą i jak np. chcę żeby mi pokazało tylko nowe karty to szukam w którym to jest miejscu, rozwijając paski jeden po drugim dopóki nie znajdę "odpowiedniego".

W nawiązaniu do mojego poprzedniego postu - pomysł na poprawę sytuacji z reddita:

 
W nawiązaniu do mojego poprzedniego postu - pomysł na poprawę sytuacji z reddita:

Ja się tylko grzecznie pytam, w jak kiepskim stanie jest Gwint (brak osób, brak czasu, brak środków) że ktoś to w ogóle w takiej formie zaprojektował, ktoś to klepną, ktoś wykonał i ktoś puścił po testach do wersji finalnej. Na nic nigdy nie ma czasu, ale 4 dodatki w roku robić chcą.
 

Lexor

Forum veteran
Ja się tylko grzecznie pytam, w jak kiepskim stanie jest Gwint (brak osób, brak czasu, brak środków) że ktoś to w ogóle w takiej formie zaprojektował, ktoś to klepną, ktoś wykonał i ktoś puścił po testach do wersji finalnej. Na nic nigdy nie ma czasu, ale 4 dodatki w roku robić chcą.

No właśnie też się nad tym poważnie zastanawiam:
- kto to projektuje? (chodzi mi tu o różnorakie błędy w interfejsie, nie o karty czy też mechaniki)
- kto to programuje? (chodzi mi o to, że po każdej aktualizacji zawsze pojawiaja się błędy, których wcześniej nie było)
- kto to testuje? (chodzi mi o to, że... a zresztą, chyba wszyscy wiedzą o co)

Na jakiej podstawie zostali zatrudnieni graficy, ktorzy nie mają pojęcia o optymalizacji interfejsu? Na jakiej podstawie zostali zatrudnieni programiści jeśli nie potrafią utrzymać w ryzach własnego kodu? Na jakiej podstawie zostali zatrudnieni testerzy, którzy nie potrafią wyłapać tak rażących błędów?

To są bardzo podstawowe rzeczy i to one często decydują o sukcesie lub porażce całego projektu.

A może to kwestia poważnych tarapatów finansowych w jakich obecnie znajduje się Gwint tylko nikt nam o tym nie mówi?

Nie tak dawno zapowiadali ok. 3 dodatków rocznie, teraz wychodzi ze w tym roku będzie minimum 4. Ja rozumiem, że dodatki mają na celu m.in. otrzymać zastrzyk gotówki, ale jeśli wszystkie kolejne będą wypuszczane w podobnie opłakanym stanie co Novigrad to to w żadnym przypadku nie jest i nie będzie dobrym rozwiązaniem na przyszłość.
 
w podobnie opłakanym stanie

Nie przesadzajmy. Ja rozumiem, że są jakieś niedociągnięcia, że gra wymaga balansu, że się zdarzył jeden, czy drugi bug, albo błędny opis karty. Ale nie mogę się zgodzić, że dodatek jest w opłakanym stanie :shrug: Te wszystkie rzeczy są tylko i wyłącznie przejściowe. Dziś są, za tydzień nie będziemy o nich pamiętać.

Gra Syndykatem natomiast, który stanowi przecież ten dodatek, jest bądź co bądź bardzo przyjemna. Mechaniki jakie wprowadzili dają dużą satysfakcję z gry. Zakładając, że faktycznie pierwotnie mieli w planach inną frakcję (abstrahując od kwestii lore), to trzeba im oddać, że poradzili sobie bardzo dobrze. Od razu dodam, że wcale nie jestem zaskoczony tym, że ta frakcja jest OP. Wręcz przeciwnie zdziwiłbym się, jakby było inaczej i Syndykat byłby kiepski. Dopiero bym się zaczął zastanawiać nad możliwościami Redów :D Dodatki do karcianek mają i powinny mieć to do siebie, że wnoszą istotną wartość dodaną do gry, zmieniają metę, wprowadzają karty klucze. Fakt, faktem osiągnięcie tego zadania przy zupełnie nowej frakcji było zgoła łatwiejsze, ale w porównaniu do dodatku z Detlaffem, który dla mnie pod tym względem był dość słaby, to jest jak niebo a ziemia.

Nie będę ukrywał, że łapię się na tym, że pewne rzeczy mnie irytują u Redów (jak chociażby kwestia polityki z dodatkami, jakie dają do sklepu), nie będę też twierdził że wszystko jest idealne, bo faktycznie trudno sobie wyobrazić, jak bug z blokowaniem jednostek mógł się dostać do wersji finalnej, mam także pewne obawy na przyszłość, ale absolutnie nie popadałbym w skrajności. Novigrad - ogólnie rzecz biorąc - oceniam zaś na plus.

Edit. znalazłem na twitterze u Slamy, to wrzucę przy okazji:
https://kotaku.com/greed-is-good-in-gwents-new-novigrad-expansion-1836042013
 
Last edited:

Lexor

Forum veteran
Te wszystkie rzeczy są tylko i wyłącznie przejściowe. Dziś są, za tydzień nie będziemy o nich pamiętać.

Tak, myślmy tak dalej i pozwólmy wypuszczać kolejne niedopracowane dodatki. 10% kart do zmiany po zaledwie paru pierwszych dniach wpierane przez nowe (bo wcześniej ich nie było i wszystko działało) podstawowe błędy w działaniu mechanik i interfejsie gry. O braku pełnej kolekcji kart animowanych to nawet nie wspominam bo to do gry nie potrzebne, ale jednak pokazuje "jak bardzo komuś się śpieszyło z jakiegoś powodu". Dodatek ewidentnie robiony był "na kolanie", a nie tego oczekiwałem po firmie, która do tej pory wysoko stawiała poprzeczkę jakości swoich produktów.
 
Nie wiem co prawda, jak wygląda struktura zarządzania u Redsów, ale trochę nawet logicznym jest dla mnie, że w przededniu premiery czegoś takiego jak Cyperpunk drugorzędne projekty typu Gwint otrzymują mniejszy priorytet, fundusze, ludzi...

Też drażnią mnie niektóre decyzje załogi Gwinta (gdzie cienie na planszy? gdzie NG reveal deck?), ale nie można im odmówić, że (niemalże) zawsze nas słuchają i wkładają masę serca i pracy w pijar i samą grę, a przecież nie mogą wszystkiego sami sprawdzić - prawdziwe wyniki da jedynie obserwacja poczynań tysięcy graczy i setek tysięcy rozegranych gier, czego ten (zakładam) mały team sam przecież nie zdziała.
 
Nie wiem co prawda, jak wygląda struktura zarządzania u Redsów, ale trochę nawet logicznym jest dla mnie, że w przededniu premiery czegoś takiego jak Cyperpunk drugorzędne projekty typu Gwint otrzymują mniejszy priorytet, fundusze, ludzi...
CDPR pracuje obecnie nad kilkoma projektami, ma zespoły w kilku miastach i ciągle się powiększa. To tylko kwestia chęci żeby Gwint miał wyższy priorytet, nie ma bo widać finansowo nie opłaca się go nadawać. Dodatkowo Gwint i gry usługi miały być oddzielną nogą biznesową. Takie projekty rozwija się oddzielnie, a nie "kosztem" któregoś. No chyba że w któryś z nich i tak nie warto inwestować więcej.
czego ten (zakładam) mały team sam przecież nie zdziała.
Ten mały team to ponad 100 osób + ponad 100 wspierających (i to z wycięciem osób odpowiedzialnych za lokalizacje itp) polecam prześledzenie "Twórcy gry" w ustawieniach. Warto wcześniej zaparzyć sobie kawę bo trochę to trwa.
 
Może na tej liście są także osoby, które nie pracują już nad tym projektem
Oczywiście że są. Częściowo masz takie osoby wyszczególnione (z zaznaczeniem np że nad czymś pracowały w becie). Co dalej nie czyni zespołu Gwinta „małym”.
 
Jak dla mnie nowy dodatek fajny z ciekawą mechaniką jest tylko jedno ale - zabił skuteczną grę pozostałymi frakcjami.
Zdolności tych kart nawet po hotfixie są tak przegięte, że najczęściej nie ma na nie odpowiedzi. Wystarczy dbać o kasę rzucać karty, które w chwili wejścia masakrują przeciwnika, który nie może na nie w żaden sposób odpowiedzieć. Karty z rozkazami poszły do piachu bo po co czekać rundę na odpalenie zdolności - skuteczniej grać syndykatem. A więc niedługo w zdecydowanej większości będziemy grać tylko syndykatem. Jeżeli o to chodziło to sukces :(
 
Na 0 Syndykatu nie widuję. Został rozniesiony przez inne frakcje. Im wyżej w rankingu tym mniej go spotykam. Co nie zmienia faktu, że należy przerabiać najsłabsze frakcje / talie.
 
Jeżeli ktokolwiek jest zdania, że dodateczek fajny i bardzo przyjemnie się gra haha hihi to po prostu gra większość gier syndykatem, albo przegrywanie 90% gier vs syndykat nie robi na nim negatywnego wrażenia.
 
Ja gram Crachem, własną talią i jakoś nie mam problemów. Jeśli Syndykat jest dobry, to najgorszym błędem byłoby go nerfić jeszcze bardziej. Teraz należy zająć się najsłabszymi brązami pozostałych frakcji i ewentualnie przemyśleć złote czy by przykładowo nie poprawić niektórych umiejętności.
 
Top Bottom