Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Nie możesz innego odświeżania dać niż natywne na monitor.
Mój monitor ma natywne 60Hz:
74Hz.jpg
 
Mój monitor ma natywne 60Hz:
View attachment 11038874
O tym mówię jeśli masz monitor 60Hz sztuczne podbijanie 74Hz może popsuć ci przy dłuższym użytkowaniu monitor (nie jest skonstruowany do tych ustaqwień). Ja mam 75Hz poniżej fullHD, a powyżej FulllHD jest 60Hz, tak mnie oszukali na pudełku. Myślałem że kupuje 75Hz, ale i tak gram na 60fps, więc więcej nic mi nie da, a występować będzie ponadklasowość.

Masz ustawanie progresywne nie natywne. Kupisz monitor ze 120Hz nic ci to nie da jak w grach masz 60fps. Jak masz AMDsych i itd. który reguluje w stanie rzeczywistym Hz monitora do wyświetlanej klatki zakres chyba między 60Hz - 120Hz. Pomijamy to wahania ustawiając w miarę stałe FPS w grze głownie 60fps albo robi to za nas jakiś "sync ".

Jak masz 120fps, a monitor 60Hz, to monitor dostaje 2x więcej klatek na 1s niż może wyświetlić,
 
Ale jeśli gra wyciąga - załóżmy - średnio 117 klatek, to lepiej będzie wyglądać w 74 klatkach, niż w 60. Wiem co widzę.
 
Pytanie o monitor. Nie jestem żadnym wizualnym masochistą i nie zajmuję się grafiką komputerową i planuje kupić monitor i PC pod Cyberpunka. Nie jestem żadnym progajmerem z CS:GO albo overwatcha I się zastanawiam Czy warto kupić VA albo IPS? Czy może TN jak planuje grać raczej w Cyberpunk i W3 i jakieś sieciówki od czasu do czasu? Monitor 75Hz IPS czy może 144Hz TN? Jaki Monitor do RTX 2060 albo 2070 może coś coś lepszego jak potanieją inne karty graficzne z serii RTX? Czy budżetowy monitor 75Hz IPS ma sens do takich kart czy jednak jak planuje taką kare to lepiej jakiś lepszy monitor?

Ludzie w internatach discord piszą, że 144Hz bo później będę żałował :(

ASUS VG258Q

AOC G2590PX

Jaki polecacie monitory do 1400zł. Mam ten monitor https://www.cnet.com/products/samsung-syncmaster-931bw-lcd-monitor-19-series/ więc przeskok będzie duży. Zakup nie jest pilny czytam opinie. Zakup PC i monitora planuje po premierze Cyberpunka i DLC-kach wiec 2021 :p
 
Myślę, że ludzie w internetach mają sporo racji. Skoro karta da radę, to po co ograniczać ją monitorem? Myślę, że 24-27" 2560×1440 w 144 hercach byłoby optymalne. Niby można by pomyśleć przyszłościowo i szarpnąć się na 4k, ale czy jest sens? Aby grać w natywnym 4k na przyzwoitych detalach i w uczciwych efpeesach w CP2077, to średniopółkowy RTX może być za chudy, natomiast różnica pomiędzy 1440, a 4k będzie raczej trudna do zauważenia. Wybór należy do Ciebie. W drugą stronę, decydowanie się dziś na standard 1080 to zamykanie sobie furtki na rozwój technologiczny. Z kolei ultrapanoramy nie przez wszystkie gry są obsługiwane i często będziesz widział czarne paski po bokach. Poza tym należałoby sprawdzić, czy nie jest po prostu za szeroki.
Jeśli monitor ma stać standardowo na biurku, to większa przekątna niż 27" nie ma raczej sensu - trudno będzie ogarnąć cały obraz "jednym rzutem oka", przez co korzystanie z elementów interfejsu leżących w rogach ekranu będzie męczyło wzrok (podobnie może być z ultrapanoramami).
Co do konkretnego modelu, to Ci nie doradzę - tym bardziej, że monitora nie kupujesz już w tej chwili. Najlepiej jak byś sam sprawdził "organoleptycznie" w jakichś dużych sklepach z elektroniką, porównał jasność, temperaturę barwową, kąty widzenia w poszczególnych modelach itp. Kupowanie na podstawie gołych parametrów nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
 
27 cale IPS + 144Hz są dostępne ale są drogie. Ogólnie średnio mi podoba się 27 cali chociaż mam bardzo duże biurko. Skłaniam się ku opcji 24 cale 144Hz TN (+ Obrotowy ekran PIVOT). A później może monitor z dobrymi kolorami IPS 144 Hz jak technologia wciągu dwóch lat pójdzie do przodu i potanieją takie monitory. Niby Cyberpunk ma mieć opcje grafiku HDR ale chyba to raczej wodotryski, która się wyłącza bo więcej przeszkadzają nie pomagają?
 
Last edited:
Ja mam 27 cali 4k HDR. Polecam. HDR jest świetny. Zamiast 27 teoretycznie 32 byłoby lepsze ale droższe i większą cześć biurka by zajęło.
 

Ładnie =]
Post automatically merged:

27 cale IPS + 144Hz są dostępne ale są drogie. Ogólnie średnio mi podoba się 27 cali chociaż mam bardzo duże biurko. Skłaniam się ku opcji 24 cale 144Hz TN (+ Obrotowy ekran PIVOT). A później może monitor z dobrymi kolorami IPS 144 Hz jak technologia wciągu dwóch lat pójdzie do przodu i potanieją takie monitory. Niby Cyberpunk ma mieć opcje grafiku HDR ale chyba to raczej wodotryski, która się wyłącza bo więcej przeszkadzają nie pomagają?
Jeżeli będziesz miał dwa monitory jeden FHD drugi QHD, to nie będzie problemu z grami. Przyjdzie czas, gdy gry będą tak rozbudowane, że twój sprzęt nie da rady wyświetlać natywnie 144 fps do klatek Hz monitora, wtedy zmieniasz QHD na FHD. Jedynym problem wtedy będą Hz, wtedy FHD kupowałbym na 60Hz z resztą animacje w grach chyba są robione pod 60fps.

Nawet problem w Red Dead Redemption 2 kiedy zmiana konsolowych ustawię 30fps na PC 60fps spowodowało szybsze starzenie się, jedzenie, tycie postaci dwukrotnie =] Ogólnie jego metabolizm zwiększył się o 100% :D

Jeszcze dam ci przykład @Wroobelek . Jemu nie przeszkadza granie w 30 fps. Wszystko zależy kto jaką ma reakcje oka mózg w jakim czasie ma tak zwanego laga, a kto szybciej przetwarza obraz z rzeczywistości:

polecam 1:53 min i 3:00 min tam widać różnice w fps i jak postacie są szarpane bo ich animacja jest zrobiona na 60fps nie na 30.


Spradziłem jak się gra pod 30 fps, slowmotion jedynie widziałem i gubienie fps przy przewijaniu mapy takie chrupanie ekranu. Bardzo mnie dziwi wynik ankiety, chyba konsolowcy klikali :D

Następnie sprawdź sobie filmy sztucznie podwyższane do 60 fps po prostu coś pięknego, a co dopiero jak będą tworzone docelowo w takim formacie. Kino na razie nie chce się przestawiać z 25fps i raczej trudno będzie, bo ruchy będą za naturalne =]

Wszystko zależy od naszych zdolności spostrzegawczych każda jednostka się różni i sprawa dla innego normalna ze 60fps dla drugiego ze 30fps.

Na przykład ustaw palce przed oczami albo nawet 3 palce, a mózg załatwi wszystko porówna obiekty jakie zasłaniają ci przestrzeń i założy obraz z lewego na prawy i na odwrót dlatego nie widzimy własnych nosów =]. Dopiero jak przerwiemy wizje jednego oka zamykając je widzimy ile pola zabierają nam te palce =]
 
Last edited:
Ja mam 27 cali 4k HDR. Polecam. HDR jest świetny. Zamiast 27 teoretycznie 32 byłoby lepsze ale droższe i większą cześć biurka by zajęło.
Ja mam w tej chwili 24", choć tylko 1080. Piszę o 27" jako optymalnym rozmiarze, bo 32" jest dla mnie już za duże na taką odległość. Będąc u teściowej podłączałem nie raz lapka do TV i z "biurkowej" odległości niezbyt dobrze mi się pracowało.
 
Ja mam w tej chwili 24", choć tylko 1080. Piszę o 27" jako optymalnym rozmiarze, bo 32" jest dla mnie już za duże na taką odległość. Będąc u teściowej podłączałem nie raz lapka do TV i z "biurkowej" odległości niezbyt dobrze mi się pracowało.

Ja myślę nad zakupem OLED TV 55 cali do grania w przyszłym roku XD wolę na TV wydać z konsolą niż np na RTX 2080Ti i lepszym prockiem. Obraz na OLEDzie to piękno samo w sobie :)
 
Zgadzam się, mam w fonie. Ale 55" na biurku? Hmm... trochę sporo... :think:
W salonie można powiesić lub jeśli ktoś chce z PC połączyć to mam miejsce obok biurka na ścianie więc idealnie xD Siadłbym sobie na łóżku i grał na kompie na takim TV :p
 
2,5 metra to i wyświetlacz 60 cali. W moim przypadku odległość od miejsca siedzącego jest ciut mniejsza. Innymi słowy 55cali jest idealny i tańszy od 60 często o 2 tysiące złotych.
Swoją drogą stwierdziłem, że zrobię sobie ten upgrejd kompa za te 2300zł (mniej więcej w zasadzie prawdopodobnie tyle ile konsola z CP) i zakupię ten limitowany pad z CP2077 w nast tyg gdy pieniążki przyjdą na konto XD Szkoda mi tej konsoli bo mi się bardzo podoba i nie mam na czym filmów blu ray oglądać ale póki co bardziej mi się opłaca obecnie PC zrobić. Na gwiazdkę będzie nowa generacja więc XOX niedługo by na półkę poszedł. Ehhh. No nie można mieć wszystkiego. Star Wars Upadły Zakon Na XOX działa w 2k w 30 klatkach (możliwe, że na wysokich). Przypuszczam, że i CP może tak działać. Na moim kompie bez upgrejdu nowe SW działają w 2k na Epic w 60 klatkach co też skłoniło mnie do rezygnacji z konsoli.
 
Last edited:
Jakby co, to do peceta możesz też spokojnie dokupić napęd BR-D. :)
Mam nagrywarkę na USB - Verbatim Blu-Ray (moja obudowa nie posiada takiego slotu) ale wymaga programów z tym związanych...ogólnie utrudnia to życie. Wygodniej włożyć płytę w konsolę, która do TV również lepiej pasuje :p
Oj... jeśli będzie XSX również w wersji CP2077 to zakupię. XOX chociaż chciałbym posiadać w tej limitowanej wersji to trochę mało mi się opłaca zważywszy, że PC muszę wzmocnić o nowy procek i ram bo w niektórych grach nie wyrabia, a jednak za nie zapłaciłem.
 
Ok, a więc tak. Pasowałoby mi przygotować się na CP. W planach mam formacik kompa oraz wymianę karty graficznej. Nie mam zbyt wysokiego budżetu. W pierwotnym moim założeniu jeszcze pół roku temu było poskładanie nowego rzęcha dla siebie ,bo aktualnie dzielę kompa do grania z bratem ,ale niestety na 85% nie dam rady uzbierać na własny sprzęt przed premierą ani po premierze ,więc pozostaje mi upgrade tego co mam, a wydaję mi się on konieczny jeśli chcę się cieszyć 60 klatkami na przynajmniej średnich ustawieniach (takie są moje minimalne wymogi). Nie jestem zbyt obeznany w te klocki choć trochę się interesowałem i często czytam ten temat, bo można się tu wiele ciekawego dowiedzieć ,jednocześnie też chcę zasięgnąć rady mądrzejszych ode mnie. U siebie mam intel i7-6700k 4.0ghz, gtx 960 4gb oraz 16 gb RAMu. Sądzę ,że wszystko tu daje radę poza starą GPU. Myślałem nad czymś takim. Z tego co słyszałem i widziałem na benchmarkach to karta jest dość mocna ,a do tego ma świetny stosunek wydajność-cena ,który jest dla mnie bardzo ważny. Co o tym myślicie? Kupowanie konsoli raczej nie wchodzi w grę :p
 
Ja poczekam z ulepszeniem kompa i w nast roku zrobię. Pojawią się nowe karty i procki, a obecne stanieją. W tym roku średnio się opłaca.
 
Z tego co słyszałem i widziałem na benchmarkach to karta jest dość mocna ,a do tego ma świetny stosunek wydajność-cena ,który jest dla mnie bardzo ważny. Co o tym myślicie? Kupowanie konsoli raczej nie wchodzi w grę :p

Jeśli grasz w FHD, to moim zdaniem bardzo dobry wybór. W tym przedziale cenowym wg mnie nie ma za bardzo konkurencji.
 
Z reguły staram się oszczędzać na czym się da ,ale tym razem nie będę czekał nie wiadomo ile na jakieś zniżki tym bardziej ,że jedyne na czym mi aktualnie zależy to ten cyberpunk. Dzięki za pomoc ,bo w tych kwestiach do prawie wszystkiego podchodzę dość niepewnie.
 
Top Bottom