Xbox series X; Play Station 5 - opinie, wrażenia, oczekiwania, spekulacje.

+

Na czym będziesz grał po debiucie nowej generacji?


  • Total voters
    77
https://www.theverge.com/21256299/e...-ps5-ssd-impressive-pc-gaming-future-next-gen
No widzę EPIC będzie promować Sony pewnie jeszcze nie raz do premiery.
Nagle i argumenty że PC na tym skorzystają.
"gatka-szmatka" w czystym wydaniu PR, praktycznie u startu nowej generacji zawsze to słyszymy.

Jednocześnie można pewne rzeczy wyłuskać co tam Tim opowiada iż obecne dyski M2 nie zapewniają takiej szybkości na PC ( A mamy na rynku dyski do 5000MB/s nawet dyski na 3.0 mają 3500MB/s wobec 2500MB/s w XSX ale nie na PC nieosiągalne za to na XSX lub PS5 to co innego)
 
Demo bardzo fajne i robiące wrażenie (dla chcących zgłębić temat polecam analizę od DigitalFoundry).

Ale to wciąż tylko demo silnika, i jakoś nigdy nie kojarzę aby takie pokazy techniczne przełożyły się na tak wyglądające w rzeczywistości gry.

Poniżej kilka przykładów:

Unreal Enigne 3 (tech demo):


Unreal Engine 4 (tech demo):


Unity Engine (tech demo):


A teraz pokażcie mi gry, które tak wyglądają - mam na myśli całościowo, a nie jakieś małe niuanse w produkcjach.
 
Jak na demo technologiczne to nie wygląda to jakoś oszałamiająco, ot bardzo ładna grafika. Jestem w stanie uwierzyć, że poszłoby to na PS5 w 30 klatkach i 1080p.
 
Jak na demo technologiczne to nie wygląda to jakoś oszałamiająco, ot bardzo ładna grafika. Jestem w stanie uwierzyć, że poszłoby to na PS5 w 30 klatkach i 1080p.

Demo na PS5 szło w 1440p/30 więc wątpliwe czy bez cięć poszło by na PS4 nawet PRO (tam po prostu proc z dyskiem padły by na ryj)
Co nie zmienia faktu że dema technologiczne mają niewielkie przełożenie na realia.
 
Co nie zmienia faktu że dema technologiczne mają niewielkie przełożenie na realia.

Nie mają, bo gry muszą nie tylko wyglądać, ale jeszcze trzeba móc w nie grać.

Jednak mogą pokazać konkretne technologie, jak dynamiczna globalna iluminacja i ten nowy system importowania i implementowania asetów w wysokiej rozdzielczości do silnika.

Plus takie dema zazwyczaj hulały na piecach z kosmosu, jeśli naprawdę odpalili to na PS5, to jestem pod wrażeniem. W końcu coś, co pokazuje jakiś skok względem poprzedniej generacji. Choć jednak boli mnie model protagonistki, a szczególnie jej twarz, mocno odstaje jakością, od uber szczegółowego środowiska. Próbowano to jakoś zamaskować, pewną "mangowością", szczególnie oczu, ale efekty takie sobie. Joel i Ellie z TLOUII zjadają tą panią na śniadanie.
 
Last edited:
Postać w demie wygląda najgorzej bo jest mocno stylizowana (mimo pewnej "maniery" realności samego modelu), podczas gdy teren stara się wyglądać jak najbardziej realnie (zostają pewne niuanse oświetleniowe i kolorystyczne).

Tak czy inaczej demo robi wrażenie, ale jak napisali poprzednicy to tylko demo technologiczne - nic więcej.
 
Jak to wygląda. Gdyby chociaż exy na ps5 wyglądały podobnie to wow.

Demo jest sprytnie zrobione, większość rzeczy ma tę samą teksturę, nie bez powodu jest to w kanionie na jakimś pustynnym terenie :p Oczywiście bardzo ładne, ale to dzięki między innymi takim oszczędnością jak ta z teksturą :)
 
Rozdziałka fajna, ale efpeesy marne - obraz się strasznie rozmazuje przy ruchu kamery. Poza tym wystarczy szczątkowy Hairworks czy inny Fur, aby to wszystko jęknęło, stęknęło i siadło grubo poniżej bariery "filmowych doznań".
 
Ludzie pracujący w branży mówią w reakcji na to demo, że zbudować dookoła takiej oprawy trzydziestogodzinną grę będzie bardzo trudno.

Jak dla mnie grafika w grach sięgnęła górnej granicy (w sensie nie potrzebuję lepszej) w Uncharted 4, może w TLoU2, oczekiwałbym z rozwojem sprzętu że taką ilość detali - począwszy od otoczenia, przez animacje i modele postaci - znajdziemy też po prostu w dużo większych, nieliniowych tytułach.
 
Ja tylko chcę żeby te demo miało jakieś realne korzyści w przełożeniu na UE5 na PC, A nie tak jak przy grach pisanych na UE4 i wydanych na PC - jedna główna cecha - doczytywanie tekstur przy wskoczeniu do lokacji na naszych oczach
Nieważne czy mamy posadzony tytuł na SSD na sata czy na możliwie najszybszym na tę chwilę M2 - bo silnik tak ma i doczyta nam tekstury niemal "na ryju" jak to bywa choćby w

-Borderlands 3
-Outer Worlds 3
-Sinking City

Więcej tytułów nie pamiętam ale to taka znana bolączka tytułów na Unrealu, trochę większe lokacje i sinik się nie wyrabia z doczytywaniem tekstur, a jak już zaczniemy "fikać" fast-travelem po mapie to tylko się bać i możemy mieć PC za 20k a tekstury i tak będą się doczytywać na naszych oczach czasem cała mapa, czasem fragmenty bo silnik tak ma!.

I najważniejsze dla mnie..... nic mi po takiej pięknej niby grafice jeżeli wszystko będzie "nieinteraktywne" przyspawane do ziemi, bez fizyki, bez destrukcji, bez życia.
Owszem coś tam się pokruszyło, zawaliło, ale to mogły być tylko proste skrypty jeżeli znowu dostaniemy ładnie środowisko ale bez interakcji i bez życia to ja gdzieś mam takie grafizmy od Epica.
 
Muszę się zgodzić. Podczas gdy graficzne fajerwerki prą do przodu, jeśli chodzi o interakcję i destrukcję otoczenia, nowoczesne gry często są o wiele słabsze niż antyczny Duke Nukem 3D. ;)
 
Tutaj nieco bardziej dogłębna analiza dema:


@Szincza

Ale przy takim skomplikowaniu scen i poziomie graficznym już mało kto tworzy wszystkie "asset'y" od podstaw, a raczej korzysta z technologii skanu 3D (samemu tworząc modele lub kupując z bibliotek).
Mamy tutaj na przykład Quixel Megascans (wykorzystane chociażby w A Plague Tale: Innocence) czy SpeedTree (z którego ostatniego korzystały chyba wszystkie odsłony Wiedźmina i cała masa innych gier) albo nasze studio Farm51 samemu tworzące skany (np. Get Even).
 

Tak sobie myślę że Sony wytoczy działa dopiero w sierpniu, bo przed nimi jeszcze dwie duże premiery na PS4 - The Last of Us 2 w czerwcu i Ghost of Tsushima w lipcu. Pokaz nowej konsoli i zmierzającej na nią gier mógłby odciągnąć uwagę odbiorców o gier na poprzednią generację. Niewykluczone też że wspomniane gry trafią również na PS5 i takie potwierdzenie mogłoby osłabić sprzedaż na PS4, bo część graczy, którzy nie mają wielkiego ciśnienia żeby zagrać jak najszybciej zwyczajnie wolałaby poczekać.
 
Tyle, że gry (czy raczej ich większość) z PS4 ma działać na PS5, więc... nic nie stoi na przeszkodzie aby gracze zakupili The Last of Us 2 czy Ghost of Tsushima (i zagrali we wspomniane tytuły na PS4, a później - poprzez kompatybilność - na PS5).
 
Tyle, że gry (czy raczej ich większość) z PS4 ma działać na PS5, więc... nic nie stoi na przeszkodzie aby gracze zakupili The Last of Us 2 czy Ghost of Tsushima (i zagrali we wspomniane tytuły na PS4, a później - poprzez kompatybilność - na PS5).
A jeszcze gdyby dali free upgrade dla gier "na wyłączność" Sony na PS4 do wersji PS5 to już w ogóle wilk syty i owca cała :)
 
Tyle, że gry (czy raczej ich większość) z PS4 ma działać na PS5, więc... nic nie stoi na przeszkodzie aby gracze zakupili The Last of Us 2 czy Ghost of Tsushima (i zagrali we wspomniane tytuły na PS4, a później - poprzez kompatybilność - na PS5).

Chodziło mi o coś innego.

Nie każdy gracz jest przywiązany do konkretnych marek, niektórzy po prostu lubią grać w gry bez względu na to z jakiej są serii. Są też osoby, które aktualnie grają na PC lub Xboxie i dopiero rozważają zakup Playstation. W momencie kiedy Sony odsłoni wszystkie karty wraz z listą tytułów dostępnych na premierę Playstation 5, ci gracze mogą stwierdzić, że The Last of Us 2 i Ghost of Tsushima nie interesują ich aż tak bardzo żeby musieli zagrać w nie już teraz i po prostu poczekają na PS5. Gry będą tańsze (wyprzedaże, używki), konsola mocniejsza więc wrażenia z rozgrywki lepsze, a do tego inne ciekawe gry. Jeśli zatem ktoś nie ma dużego parcia na te dwa potencjalne hiciory od Sony to może poczekać te kilka miesięcy.

W sytuacji kiedy jednak Playstation 5 wciąż jest niewiadomą, także pod względem tytułów startowych, a zewsząd atakują reklamy The Last of Us 2 i Ghost of Tsushima sugerujące wspaniałą przygodę, część graczy może się jednak złamać i zakupić te gry na swoje wysłużone czwórki albo wręcz kupić swoje pierwsze PS4.

To jest dla mnie jedyne sensowne wyjaśnienie dlaczego Sony wciąż milczy. Druga opcja jest znacznie mniej przyjemna, bo może po prostu nie mają nic do pokazania? Sprzęt w rozsypce, z grami się nie wyrobią itd. Wolałbym jednak żeby była to opcja nr 1.

Oczywiście może za tym stać też coś innego, bardziej przemyślany marketing stawiający na mocne uderzenie w określonym terminie, ale patrząc po tym jak Sony ostatnio dawało ciała to jest to chyba mniej prawdopodobne. Co prawda najnowsze plotki sugerują pełną prezentację konsoli wraz z tytułami startowymi na początku czerwca, ale w maju też co chwilę pojawiały się rzekome przecieki o takiej prezentacji i co? Mamy koniec maja i nic z tego nie wyszło.
 
A jednak! Sony pokaże gry na PS5 4 czerwca, a więc już za kilka dni.


Ja wciąż wierzę w to że na premierę konsoli wyjdzie kontynuacja Horizona :sneaky:
Całkiem możliwe że tak będzie, wtedy premiera HZD na PC zyskuje drugie dno, Sony sprytnie to sobie wymyśliło, zwiększy sobie liczbę fanów tytułu. Premiera w czerwcu, a jeżeli ludzie zobaczą że kontynuacja tuż za rogiem to i nowi klienci na PS5 już w kolejce.
 
Coś czuję że jednak szału na tej prezentacji gier z PS5 nie będzie i podobnie jak w przypadku Microsoftu dostaniemy jedynie gry multiplatformowe.

 
Coś czuję że jednak szału na tej prezentacji gier z PS5 nie będzie i podobnie jak w przypadku Microsoftu dostaniemy jedynie gry multiplatformowe.

Czytając oryginalny skan odniosłem wrażenie, że ta lista to jedynie tytuły potwierdzone do tej pory plus parę bardzo prawdopodobnych spekulacji, ale sam magazyn nie ma żadnego ekskluzywnego info na temat nadchodzących tytułów, czyli lepiej nie wyciągać z tego artykułu żadnych daleko idących wniosków.
 
Top Bottom