Pochodzenie niektórych nazw w grze

+
Hej. Nie znam polskiego, więc używam Google Translate, przepraszam.
Od dawna interesowało mnie pytanie: czym jest Sole naezańskie, Kryształki Albara i Kwas Ginatzy w pierwszej części serii? Skąd deweloperzy wzięli te nazwy? Czy to imiona czy nazwy miejsc?
Czym są Quebrith, Hydragenum i Fulgur? W internecie nie znalazłem żadnej wzmianki o tych substancjach.
A jak przetłumaczyć nazwę substancji „Sol” w Wiedźminie 2? W języku angielskim nazywa się „Sol”, po rosyjsku "Солнце" (Słońce, Sun). Ale może to tylko od Polskie słowo "sól" (eng. salt)?
Dzięki.
 
Czy to imiona czy nazwy miejsc?
Nie imiona tylko nazwy substancji alchemicznych. Większość z nich jest fikcyjna, choć np. takie Jaskółcze Ziele czy Biały Mirt to naprawdę istniejące rośliny. Jeżeli chodzi o to z skąd wzięły się ich nazwy, to trzeba by chyba spytać samych developerów, czym się inspirowali.
A jak przetłumaczyć nazwę substancji „Sol” w Wiedźminie 2?
A tego w ogóle nie kojarzę. Zarzuciłbyś screena?
 
Zapewne rule of cool. Na przykład quebrith, to (o ile się nie mylę) "alchemiczna", czy staroangielska nazwa siarki.
Hydragenum to zapewne będzie rtęć (łać. hydrargyrum).
Także ulubiony składnik alchemików.
Post automatically merged:

Fulgur to też z łaciny i oznacza 'błyskawica', 'piorun'
 
Last edited:
Nie imiona tylko nazwy substancji alchemicznych. Większość z nich jest fikcyjna, choć np. takie Jaskółcze Ziele czy Biały Mirt to naprawdę istniejące rośliny.
Interesują mnie tylko takie określenia jak „Albar” (Kryształki Albara), „Naezan” (Sole naezańskie) i „Ginatzy” (Kwas Ginatzy).

Jeżeli chodzi o to z skąd wzięły się ich nazwy, to trzeba by chyba spytać samych developerów, czym się inspirowali.
Zapytałem Marcina Momota on Twitter, ale on milczy.

A tego w ogóle nie kojarzę. Zarzuciłbyś screena?
https://witcher.fandom.com/wiki/Sol

Zapewne rule of cool. Na przykład quebrith, to (o ile się nie mylę) "alchemiczna", czy staroangielska nazwa siarki.
Hydragenum to zapewne będzie rtęć (łać. hydrargyrum).
Także ulubiony składnik alchemików. Fulgur to też z łaciny i oznacza 'błyskawica', 'piorun'
Dzięki!
 
"Sol", to słońce po łacinie. Hydragenum, to wodór, a nie rtęć, tyle że po grecku ;).
 
Z kolei Albar, to prawdopodobnie alchemik, który jako pierwszy wyekstrahował krystaliczną substancję, którą nazwano od jego imienia. Żadnych dowodów na to nie mam, ale tak to zawsze rozumiałem.
Sole naezańskie - substancja powstała ze zmieszania kwasów i zasad w odpowiednich proporcjach, w wyniku czego otrzymujemy roztwór soli. Jeśli receptura była opracowana bądź wykorzystywana na szerszą skalę w mieście Naezan, to nazwa jest oczywista. To także jedynie moje przypuszczenia.
W podobny sposób można tłumaczyć sobie inne nazwy: kwas Ginatzy - substancja o odczynie pH<7 odkryta przez alchemika Ginatzę, bądź wyekstrahowana ze stworzenia o tej samej nazwie. Obstawałbym za tym pierwszym wariantem ze względu na pisownię ("Ginatza" pisana wielką literą), choć może to być traktowane jako nazwa własna substancji, która również będzie wtedy pisana z wielkich liter, więc w tym przypadku wyjaśnienie genezy nazwy będzie trudniejsze.
 
Last edited:
Top Bottom