Wszystko o Batmanie (i uniwersum DC)

+
W tym przypadku, może to być mikroskop elektronowy, w żaden sposób nie zmienia to ogromnych konsekwencji dla świata.
Jeśli będą to tylko easter-eggi to jednak zmienia. Żeby film stał się częścią większego świata (w sensie filmowego uniwersum) to potrzeba jednak czegoś więcej niż drobnych nawiązań do innych bohaterów DC
 
Jeśli będą to tylko easter-eggi to jednak zmienia. Żeby film stał się częścią większego świata (w sensie filmowego uniwersum) to potrzeba jednak czegoś więcej niż drobnych nawiązań do innych bohaterów DC

Oczywiście, że zmienia w kontekście świata. Zmienia w kontekście opowiadanych historii. Zmienia w kontekście wpływu bohatera na świat. Zmienia w kontekście reakcji świata na bohatera.

Prościej, Gacek będzie kolejnym bohaterem, w przeciwieństwie do np. Nolanwersu, gdzie Gacek był unikalnym fenomenem.

Dlatego naprawdę zaczynam myśleć, że WB zaczęło robić dwa uniwersa; dla "dzieci" i dla dorosłych. Flashopint je nie tyle połączy, co umieści na równi w kanonie.
 
Była już mowa o kategorii wiekowej Batmana czy wciąż nic nie wiadomo? Osobiście jakoś nie wierzę w erkę, chyba że podobnie jak w przypadku BvS w jakiejś rozszerzonej edycji gdzie dodadzą trochę ostrzejszych scen i dialogów wyciętych z wersji kinowej. Na erce bardzo ciężko zarobić w przypadku drogich produkcji (patrz np. ostatni Mad Max, który zarobił ledwo co albo Blade Runner 2049, który nie wyszedł nawet na zero), a Batman raczej ma budżet powyżej 100 baniek, a może nawet i 150.
 
Oczywiście, że zmienia w kontekście świata. Zmienia w kontekście opowiadanych historii. Zmienia w kontekście wpływu bohatera na świat. Zmienia w kontekście reakcji świata na bohatera.
Nawet jeśli widz nie będzie o istnieniu tych innych bohaterów wiedzieć ze scenariusza filmu? I o tym jaki jest faktyczny wpływ bohatera na świat. Zakładając że te elementy to będą tylko easter-eggi do wyłapania sprawnym okiem. I zakładając że nie będą to easter-eggi w stylu "to tylko mrugnięcie okiem do fanów, ale tak naprawdę w świecie filmu tych rzeczy nie ma". Gdyby Nolan w jakimś wywiadzie powiedział, że w jego trylogii istnieją gdzieś Superman i Wonder Woman, to dla mnie osobiście nie zmieniłoby to sposobu w jaki patrzę na fabułę tych filmów i relacji "Batman-Reszta przedstawionego świata". Choć to pewnie głównie dlatego, że tam wszyscy złole chcieli się tylko wyżywać na biednym Gotham :p
 
Nawet jeśli widz nie będzie o istnieniu tych innych bohaterów wiedzieć ze scenariusza filmu?

No ale będzie wiedział, bo zobaczy ludzi na imprezie przebranych za tych bohaterów. Tyle wystarczy. To nie musi być w dialogu, czy mocno zaznaczone w scenariuszu, by mieć znaczenie.

Gdyby Nolan w jakimś wywiadzie powiedział, że w jego trylogii istnieją gdzieś Superman i Wonder Woman, to dla mnie osobiście nie zmieniłoby to sposobu w jaki patrzę na fabułę tych filmów i relacji "Batman-Reszta przedstawionego świata".

To zmieniłoby wszystko i nasuwało choćby pytania w stylu; gdzie był Supcio, gdy całe miasto zostało sterroryzowane, odizolowane od reszty świata, a wybuch bomby atomowej, mógł zabić dosłownie miliony ludzi? Gdzie była Wonder Woman, gdy całemu Gotham groziło zniszczenie przez ludzi opętanych gazem stracha na wróble?

Już teraz należy brać pod uwagę, że będący na początku kariery Battinson ma stosunkowo kameralna historię, mafia i seryjny zabójca, więc nie jest to skala wymuszająca pytania o interwencje metaludzi. Jeśli jednak ten Gacek w kontynuacjach, będzie się brał za coś większego, jeśli ma mieć związek z komiksowym pierwowzorem, to obecność (lub jej brak) innych bohaterów trzeba będzie zaadresować.
 
To zmieniłoby wszystko i nasuwało choćby pytania w stylu; gdzie był Supcio, gdy całe miasto zostało sterroryzowane, odizolowane od reszty świata, a wybuch bomby atomowej, mógł zabić dosłownie miliony ludzi? Gdzie była Wonder Woman, gdy całemu Gotham groziło zniszczenie przez ludzi opętanych gazem stracha na wróble?

To akurat typowy absurd komiksów o superbohaterach. Wielu herosów w trakcie swoich przygód mierzy się z wielkimi zagrożeniami, a jednak koledzy i koleżanki nie zawsze pomagają, tak już po prostu jest. W DC większość kluczowych bohaterów ma 'swoje' miasto i reszta raczej się nie wcina o ile nie zajdzie taka potrzeba.

Podobnie zresztą jest w filmach z MCU. Weźmy takiego Iron Mana 3 gdzie zagrożenie ze strony Killiana miało wymiar globalny, a jakoś Tony nie zadzwonił po nikogo z Avengers choć by się przydało po tym jak wylądował na zadupiu z rozwaloną zbroją. Z własnej inicjatywy też się nie włączyli do akcji. Jednocześnie w pogoń za Von Struckerem w Czasie Ultrona ruszyła cała ekipa choć pewnie dowolny z Mścicieli (może poza Wdową i Sokołem) dałby radę sam się tym zająć. To jedna z rzeczy, na które trzeba przymknąć oko.
 
W MCU przymyka się oko, bo filmy są jednak mniej realistyczne. Głupotki Powstającego Rycerza, też byłby dużo łatwiejsze do przełknięcia, gdyby Nolan poprzednimi filmami nie ustanowił wiadomego tonu.

The Batman, wydaje się kłaść nawet większy nacisk na realizm i surowość, niż zrobił to Nolan. Joker wydaje się najlepszym punktem odniesienia. Dlatego taki brak ewentualnej spójności, by bolał.

No i pozostaje ostatnie zwyczajne pytanie; po co innych bohaterów wprowadzać (bo własnie tym są te easter eggi - wprowadzeniem) i ustanawiać, że istnieją w tym świecie, by potem zupełnie ich olać?
 
No i pozostaje ostatnie zwyczajne pytanie; po co innych bohaterów wprowadzać (bo własnie tym są te easter eggi - wprowadzeniem) i ustanawiać, że istnieją w tym świecie, by potem zupełnie ich olać?

Tego nie wiem. Sam fakt olania jednak będzie występował, bo kiedy bohaterów się namnoży to siłą rzeczy nie wszyscy będą od razu brali udział we wszystkich wydarzeniach. Idąc twoim tokiem rozumowania w kwestii większego realizmu to kilku najpotężniejszych herosów pokroju Supermana powinno oblecieć świat i zrobić porządek. Przecież w czasie kiedy Batman dojedzie swoim samochodem do oblężonego banku i uratuje zakładników, Superman uratowałby zakładników w wielu różnych miejscach na całej planecie. Co więcej, podczas wspomnianego ratowania Batman mógłby zarobić kulkę i zginąć, Supermanowi nic się nie stanie, po co zatem zostawiać mu robotę?

Powtórzę więc: na pewne rzeczy trzeba przymknąć oko i to bez względu na to czy podejście twórców do historii będzie luźniejsze czy też bardziej na serio.
 
Idąc twoim tokiem rozumowania w kwestii większego realizmu to kilku najpotężniejszych herosów pokroju Supermana powinno oblecieć świat i zrobić porządek. Przecież w czasie kiedy Batman dojedzie swoim samochodem do oblężonego banku i uratuje zakładników, Superman uratowałby zakładników w wielu różnych miejscach na całej planecie. Co więcej, podczas wspomnianego ratowania Batman mógłby zarobić kulkę i zginąć, Supermanowi nic się nie stanie, po co zatem zostawiać mu robotę?

Odpowiedzią na to jest wspomniany wcześniej realizm i skala. Jeśli mamy świat, który stawia nacisk na te elementy, to automatycznie rozwiązuje to Twój problem. Nikt, nawet Superman, nie może być wszędzie. Robi swoje, opiekuje się swoim miastem i okolicami. Historia Gacława, jak wspomniałem zdaje się być stosunkowo przyziemna i mała w skali (korupcja, mafia, seryjny zabójca). Trudno oczekiwać interwencji SM w takich sprawach, bo takie rzeczy dzieją się wszędzie na świecie, cały czas. Policja po coś istnieje.

Z drugiej strony jeśli kontynuacje miałyby zwiększyć skale i rozmach (choćby na poziomie trylogii Nolana), to wtedy brak interwencji dobrych metaludzi, byłby dziwny i nielogiczny. A myślę, że eskalacji w kontynuacjach nalezy się spodziewać, bo Batman niemal zawsze zaczyna skromnie, a kończy na ratowaniu miast -> krajów -> świata -> uniwersum -> multiwersum.

I na chwilę wracając do Twojego poprzedniego posta, jedna uwaga:

To akurat typowy absurd komiksów o superbohaterach.

*Filmów o superbohaterach. W komiksach dostajesz taką ekipę jaką dostać powinieneś, bo występ Supermana w historii Batmana, nie dodaje automatycznie kilku zer do budżetu.
 
DCEU znalazło swoją Supergirl: Sashe Calle. Kara zadebiutuje we Flashu.




Aktorka została wybrana po długim castingu spośród ponad 400 kandydatek.

Oczywiście kwestia Henrego dalej w dziwnym limbo.
 
Czyli film jednak wyjdzie? Tyle się słyszało o problemach, że niby Pattison jakieś tam problemy sprawiał itp...
 
Pattison jakieś tam problemy sprawiał itp...

Pattinson lubi trolować media. Twierdził np., że nie przykładał się za bardzo do treningów, podczas gdy goście z którymi trenował twierdza, że nabrał prawie 20 kg masy mięśniowej.

Problemy na pewno sprawiał covid i kilkukrotne przerywanie zdjęć, a w konsekwencji żonglowanie grafikami itd.

Jednak teraz gdy zdjęcia się oficjalnie zakończyły mają praktycznie rok na postprodukcję. Nie zdziwiłbym się, jakbyśmy niedługo dostali jakiś teaser z tej okazji.
 
Obejrzałem wczoraj Snyder Cut. Spodziewałem się kolejnego BvS, braku kolorów, ogólnego edgelordu, i poniekąd to dostałem, za to nie spodziewałem się, że ten film autentycznie mi się spodoba. Lubiłem wersję Wheadona, mimo krytyki jaka na nią spadła, ale film ten zawsze wydawał się do zapomnienia, a wydarzenia w nim miały dziwnie małą skalę. Wersja Snydera znacząco to poprawiła, nowymi scenami i wyciętymi wątkiami, nadającymi głównej fabule sporo kontekstu, a wątek Cyborga i jego ojca był tak istotny w całości, (Nie tylko dla samej postaci Victora) że nie mogę się nadziwić że wyleciał kompletnie. Nie wydaje mi się że film musiał być aż tak długi, wiele scen to zwykłe zapychacze i długie ujęcia, bez których można się było obyć,
A wszystkie sceny z Darkseidem zdecydowanie powinny zostać usunięte. Nie rozumiem za bardzo po co ten Ciemny typ (Pamięta ktoś to tłumaczenie z kreskówki o Supermienie?) w ogóle się pojawia. W retrospekcjach dostaje solidny łomot, (A przypominam że to postać na równi, jeśli nie silniejsza od Supermana), ma okropny głos, jest grany przez jakiegoś randomowego aktora któremu daleko do takiego Josha Brolina. W zasadzie jego jedynym plusem jest to, że w przeciwieństwie do Deshaada czy Steppenwolfa przypomina samego siebie z komiksów
Snydercut nie poprawia niestety Steppenwolfa, już wszyscy narzekali na niego jak beznadziejny to był villana, ale tu jest jeszcze gorzej, nie dość że wygląda jak rogata kupa ubrana w zbroję z gwoździ, to jeszcze jakimś cudem ma jeszcze mniej charakteru niż wersja Wheadona. W zasadzie, to tak jakby Jaskiniowy Troll z Drużyny Pierścienia miał nauczyć się mówić i zostać antagonistą całej trylogii. W sumie najciekawsze w tym filmie jest to, że poza okropnym epilogiem to w zasadzie niemal ta sama historia, którą można by spokojnie umieści w kanonie DCEU amiast wersji Wheadona i nic by to w właściwie nie zmieniło.
Dla mnie osobiście największym zaskoczeniem tego filmu było
Pojawienie się Martiana Manhuntera. Kompletnie się tego nie spodziewałem, a że lubiłem tą postać choćby z kreskówki Justice League, to przyznam nawet się podjarałem. Co prawda J'onn pojawia się tu tylko na kilka minut i miał służyć jedynie za zapowiedź kolejnych produkcji których nigdy nie będzie, ale cóż, cieszę się że w ogóle był, bo podoba mi się ta wersja Martiana, a przy okazaji, tłumaczy o co chodziło z hasłem reklamowym Unite the seven.
Mamy więc produkcję przydługą, za to znacznie spójniejszą, lepiej zarysowaną fabułą i wątkami postaci Ligii, a w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, jest jakaś i pozostawia pozytywne wrażenie, choć tym którzy w ogóle nie trwaią Snydera raczej nie mają tu czego szukać. Polecam tym którzy widzieli wersję Wheadona, a których to ten film rozczarował.
bandicam 2021-03-21 18-20-10-874.png
 
Last edited:
Ja się w kwestii Steppenwolfa kompletnie nie zgodzę, dla mnie jest zupełnie odwrotnie. Oglądałem kinową wersję JL dzień przed Snyderowską i jedyne co widziałem u Whedonowskiego Steppa to powtarzanie w kółko "mother, mother, mother" do Motherboksów.
W ZSJL przynajmniej jest motywacja, powiedziałbym, ze nawet taka... szczera?
Zwyczajnie uwierzyłem w chęć odkupienia przeszłości i absolutne poświęcenie w osiągnięciu zamierzonego celu.
Wygląd moim zdaniem też dużo, dużo lepszy.

Ja nie będę ukrywał, lubię MoS i BvS, mam te dwa filmy na blurayach, więc pojawienie się ZSJL to dla mnie bomba i film bardzo mi się podobał. Widać kunszt Snydera i operatora w kwestii strony wizualnej filmu - coś, co kinówka kompletnie spartoliła również dokrętkami, często zbędnymi i z czapy. Przykładowo:
jest mi ktoś w stanie wyjaśnić po co Whedon zmieniał choćby scenę na farmie z Supkiem i Louis? Po co zmieniał "Odezwałeś się" na "Ładnie pachniesz"? o_O Dodatkowo paląc kolejne dolce na usuwanie wąsideł? O rosyjskiej rodzince z muchozolem nawet nie wspominam.
Flash przestał być błaznem, dalej nie jest do końca, hmm, "normalny", ale jego rolą nie jest tylko bycie cholernym klaunem. Ma cel w tym filmie i jest potężny. Wonder Woman to petarda, aż się nie chce wierzyć co Jenkins zrobiła z nią w WW84. Batman też przestał rzucać głupimi sucharami, a o tym jak skrzywdzono postać Cyborga wszędzie już głośno. Stracił chyba tylko Aquaman, którego jest w tym filmie najmniej.

No i muzyka, ile ona potrafi zrobić widać choćby w scenie napadu na bank, która przy lelum polelum Elfmana nabierała komediowego wydźwięku rodem z Batmana Forever, teraz jest zwyczajnie bardziej na serio.

Powiem wprost, ja miałem wewnętrzne poczucie, że filmy superhero mi się po prostu przejadły, bo na Endgame będąc w kinie zwyczajnie zasnąłem z nudów po jakieś godzinie (to nie jest żadna metafora, ja naprawdę przysnąłem na dobre kilkanaście minut), a tutaj? 4 godziny obejrzałem ciurkiem z jedną przerwą na herbatę, więc ewidentnie film mi "siadł". Jasne, jak ktoś ma awersję na slo-mo (ja nie mam) to przewróci oczami i to niejeden raz, zauważyłem też jedną nieścisłość fabularną (albo ja coś przegapiłem):
jak Darkseid zapomniał, że na Ziemi jest równanie antyżycia?
Ale... kurczak, dostałem domknięcie trylogii, którego nie dostałem w 2017. Czekam teraz na wydanie fizyczne, coby sobie wrzucić na półkę koło MoS i BvS i co jakiś czas będę sobie odświeżał. :)

Dla mnie ZSJL to film lepszy w każdym, absolutnie każdym elemencie od wersji z 2017 roku.. Choć trzeba tez uczciwie przyznać, że gdyby skrócić ten film na potrzeby wyświetlania w kinach do 2,5h, to wyszłoby to samo co z wersją kinowa BvS. Może Snyder powinien pójść w seriale, taki Snyderverse na HBO łykałbym bez popitki. :)
 
Last edited:
Oficjalnie rozpoczęły się zdjęcia do Flasha:


Co nam daje cztery aktualnie powstające filmy w uniwersum DC, trzy będące częścią DCEU, jeden poza, dwa aktualnie kręcone (Black Adam, The Flash) i dwa w post produkcji (The Batman i SS). No i w maju startują zdjęcia do Shazama 2, a w czerwcu Aquamana 2. Sześć filmów powstaje tylko w 2021. Nojs.
 
Spadła zupełnie znikąd bomba; powstanie nowa seria animowana o Batmanie dla HBO Max, za sterami odpowiedzialny za Batmanowe Magnum Opus Bruce Timm, twórca The Batman i serialu aktorskiego o Gotham PD Matt Reeves i... JJ Abrams.



Zapowiada się bardzo interesująco. Seria ma wrócić do noirowych korzeni Gacka i skupić się na aspektach psychologicznych postaci. Dla mnie bomba.

Człowiek ze stali też dostanie swój nowy serial, dla Cartoon Network, będzie opowiadał o początkach kariery Supcia i Lois Lane, oraz początku ich romansu. Postacie będą miały po dwadzieścia parę lat.




Źródło 1, 2.
 
Spadła zupełnie znikąd bomba; powstanie nowa seria animowana o Batmanie dla HBO Max, za sterami odpowiedzialny za Batmanowe Magnum Opus Bruce Timm, twórca The Batman i serialu aktorskiego o Gotham PD Matt Reeves i... JJ Abrams.
Genialna wiadomość, może wyjść z tego coś naprawdę mocnego. CZEKAM! :love:
 
Top Bottom