Wiedźmin: Pożegnanie Białego Wilka

+
Ah i wreszcie jest :D. To dziś, to ten tak długo wyczekiwany dzień :). Premiera największej, najbardziej złożonej, najpiękniejszej i po prostu najlepszej ze wszystkich modyfikacji do gier z serii Wiedźmin. Pewnie niektórzy po tym wstępie powiedzą, co on gada skoro pewnie jeszcze nie ograł całości, jest ledwo po premierze a przejście modyfikacji ma zajmować około 8 godzin… A tu wcale nie bo ta wspaniała przygoda jest już za mną :).

Pewnego dnia szczęśliwy los postawił na mojej drodze wspaniałych ludzi i pozwolił aby znajomość przerodziła się w przyjaźń. Wiele spotkań, wiele przygód (między innymi pan Tomaszkiewicz na dachu kamienicy.… pamiętny taniec w przedsionku…. nalewka wiśniowa mojej babci…. niejednokrotna wyprawa na „pola” prawie takie jak w Odmętach…. mój ślub….) czy niezliczona ilość wyjść po prostu na piwo. Wszystko to zostało zwieńczone niczym orderem Vitis Vinifera w marcu tego roku. Mianowicie ku mojej ogromnej radości i pozytywnemu zaskoczeniu zostałem pierwszym z poza świętej trójcy twórców moda, który miał okazje zagrać w to cudo. To był bardzo intensywny weekend :). Oczywiście chodziło o przetestowanie gry i wyłapanie jak największej ilości błędów, ale opinia osoby trzeciej o modzie, była chyba dla twórców jeszcze ważniejsza. Z uwagi na naszą znajomość, myślałem że wiem czego mniej więcej mogę się spodziewać, gdyż na przestrzeni lat nie raz zdarzało się uchylić chłopakom rąbka tajemnicy. Jednak umieli dochowywać swoich sekretów bo cóż, baaardzo się myliłem, a to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania :D. Już wtedy dla mnie to był gotowy produkt. Bugów było jak na lekarstwo i to tak małych i nie przeszkadzających w niczym, że można było by je w zasadzie pominąć. Zachodziłem w głowę czemu ten mod nie ma jeszcze daty premiery i to najlepiej takiej max za dwa tygodnie xD. No ale cóż, w październiku dostałem wersje prawie finalną i to co wtedy zobaczyłem to już był totalny opad szczeny. Progress głównie graficzny i oświetleniowy. Do tego pojawiły się świetne easter egg-owe znajdźki :). Zdecydowanie ten czas nie był zmarnowany. Pamiętam jak podzieliłem się z chłopakami moją opinią. Jej konkluzją było stwierdzenie, że według mnie, abstrahując od tego że jest to fanowska produkcja, to zasługuje ona na miano pełnoprawnego dodatku do Dzikiego Gonu. Nie będę tutaj opisywał fabuły, żadnych spojlerów, nie czuję się na siłach bo jestem zbyt podekscytowany xD. Powiem tylko tyle, czekajcie na ostatnią retrospekcje z inną niż Geralt grywalną postacią. Toż to poezja, hymn ku czci gry świateł i klimatu. A najlepsze z tego wszystkiego jest to, że teraz wszyscy mogą ograć to cudo ;).

Serdeczne pozdrowienia, podziękowania, wyrazy uznania. Ukłony dla was panowie. Do następnego spotkania i dużo zdrowia w tych czasach.

:smart:
 
Fajny ten modzik, taki nie za fajny...

Nie no, jaja sobie robię, wspaniała rzecz. Wspaniała do tego stopnia, że nawet nie przeszkadzał mi brak udźwiękowienia, a tego najbardziej się obawiałem, bo zawsze mnie to skutecznie odrzucało od fanowskich przygód. Nie będę wchodził w fabularne szczegóły, niech każdy przekona się sam, ale kilka kwestii wypada skomentować.

Po pierwsze, skala przedsięwzięcia przytłacza. Już od dawna jasne było że Pożegnanie nie zaoferuje tylko ślubu, wesela i wszystkiego co z nimi związane, ale nie spodziewałem się że będzie tego aż tyle. Nie ma tu jednak mowy o dodawaniu rzeczy na siłę, wszystko z czegoś wynika i czemuś służy. Co więcej, tu i tam przyjdzie nam podjąć kilka wyborów z nieoczywistymi konsekwencjami (nie, nie da się wybrać Triss, ups spoiler) więc warto będzie wrócić do przygody i sprawdzić inne wersje historii. Na deser zostają liczne smaczki dla fanów zarówno książek jak i gier, nawiązania, znajdźki czy wątki, które po prostu chciało się poznać. To nie tylko pożegnanie z Geraltem, ale z całym cyklem, w tym z postaciami, którym nie dane było pojawić się w grach albo dostały za mało czasu.

Po drugie, jakość została podkręcona do tego stopnia, że w kilku momentach mógłbym pomyśleć iż całość przygotowano na silniku Dzikiego Gonu, a nie Zabójców Królów. Nie wiem jakich sztuczek użyła ekipa ani czy przypadkiem nie zaprzedali swoich dusz Gaunterowi, ale efekt mówiąc delikatnie miażdży cycki. Iście tytaniczna robota, która zasługuje na największe uznanie.

Czy przygoda ma jakieś wady poza brakiem udźwiękowienia oraz niemożności wyboru Triss (jeśli ktoś jest skrzywiony)? Jasne, przede wszystkim problemy wynikające z ograniczeń silnika. Chłopaki wycisnęli z niego 200%, ale pewnych rzeczy przeskoczyć się nie dało. Poza tym kilka dialogów średnio pasowało mi do sytuacji i wypowiadających je bohaterów, tu i tam jakaś scena nie przypadła mi do gustu, ale rzeczy, które mi się podobały wynagradzały to z nawiązką więc nie psuło to zbytnio odbioru.

Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do pobierania i grania. Każdy z was będzie miał teraz okazję też tam być, miód i wino pić ;)
 
Fajny ten modzik, taki nie za fajny...
Już cię chciałem oskarżyć o herezje :D
Ograne dwie godziny, takie moje wrażenia na świeżo:
Po pierwsze: Dialogi to MISTRZOSTWO. Ani przez chwile nie brzmią nienaturalnie, pasują do postaci, są zabawne, no kurczę, aż same proszą się o dubbing. Ktokolwiek je pisał, powinien szukać pracy u Redów, właśnie takich ludzi tam potrzebują.
Przez jakość oświetlenia, tekstur, modeli tylko sterowanie ciągle mi przypominało że gram w W2, tak to byłaby to jakość niemal Dzikiego Gonu, a tak, to miałem wrażenie jakbym grał w coś pomiędzy, takiego Wiedźmina 2 i pół.
Przez Dziki Gon miałem odruchy ciągłego sprawdzania skrzyń, ekwipunku i dziwiłem się, że nie ma nic do zbierania/ zadań pobocznych do wykonania. Przygoda jest całkiem liniowa, ale jest sporo do robienia, więc w ogóle to nie przeszkadza. W zasadzie denerwowała mnie walka, bo odrywała mnie od dialogów i fabuły.
Czego kompletnie się nie spodziewałem to pokazania mocy Ciri w taki sposób i wizyty na Wyspie Jabłoni, no kurczę, naprawdę udała wam się ta lokacja, normalnie Krzywuchowe Moczary się przypomniały.
Kłótnia Triss i Yen, o rany ale to było złoto :love:
Do tej pory nie rozumiem jak Redzi uznali, że relacje tych czarodziejek można po prostu zamieść pod dywan, a zerwanie Geralta z Triss zrobić poza kadrem, nu kurczę. Tym dialogiem mogę śmiało powiedzieć, że naprawiliście to, co zaniedbali Redzi.
Nie rozumiem za bardzo tylko, czemu postacie chodzą takie porozbierane po pokrytej śniegiem Dolinie Kaer Morhen. Mniejsza o Geralta czy krasnale, ale jak zobaczyłem stojącą na tym mrozie Margaritę z gołymi ramionami to mnie aż oczy zakłuły, podobnie z Zerrikankami i Fringillą.
No i ta przygoda Eskela z wiedźmiem ze szkoły Niedźwiedzia (Świetna postać, po prostu swój chłop!). Przyznam że dałem się wyrolować i możną rodzinę spotkał najgorszy los, gratuluję, w Dzikim Gonie chyba tylko dwa razy Redom udało się mnie wyrolować z wyborami. Tylko ten o'Dimm na końcu... Niby tylko fajny smaczek, ale jakoś odniosłem wrażenie coś go za dużo.
Na razie skończyłem na spotkaniu z Borchem, i przyznam wam, że piękny wam wyszedł, nawet w swojej ludzkiej formie.
No i włosy, pamiętam jak na pierwszych screenach wyglądały fatalnie na niektórych npc-ach, a tutaj nie miałem się czego przyczepić, gratuluję!
No jutro będzie dalej ogrywane.
 
Wróciłem do domu i zacząłem ściągać ... zostały 2 min ... coś przerwało ściąganie ... zostało 29 min :p

Coś czuję, że jak za starych dobrych czasów, kiedy to Bolesław przyjmował Ottona w Gnieźnie, zarwę nockę i jak na utopca przystało, pójdę do pracy na autopilocie :D
 
"Jeśli ktoś jest ranny, niech szuka Myszowora. Jeśli ktoś zginie, niech to rozchodzi." Kto to wymyślił? to jest GENIALNE! :LOL:
Dawno się tak nie uśmiałem. W tym modzie jest MOC!
To nie jest produkcja, którą przechodzi się raz i odkłada na drugie przejście (może) po latach. To jest pełnoprawny dodatek na miarę co najmniej Serc z Kamienia!
 
Kapitan Ameryka?

Mamy zwycięzcę ;)

Moi drodzy, cóż mogę powiedzieć. Po pierwsze, ogromnie się cieszymy, że przygoda Wam działa, bo zdaje się, że istnieją przypadki wersji gry, które w magiczny sposób przygodzie się opierają. Po drugie, już po tych pierwszych fragmentach "recenzji", niektórych po kompletnych przejściach, niektórych tylko po pewnych jej fragmentach, widzimy, że Wam się podoba, co jest miodem na nasze serca, szczególnie po bataliach z niefrasobliwymi kopiami niezaktualizowanych gier bądź przepełnionych sejwami chmur na Steamie.

Odłożyłem sobie wejście na to forum na późny wieczór, bo spodziewałem się, że jeśli ktoś ma wyciągnąć z tej modyfikacji to, co dokładnie mieliśmy na myśli i ocenić okiem eksperckim i krytycznym, będzie to ta forumowa brać, z którą jestem od dawien dawna, z którą podczas analizy trailerów W3 wyłapywałem razem szczegóły i dorabiałem teorie na bazie tego, że Geralt raz Hairworks ma włączone, a raz nie. A tu teraz bierze się pod lupę to, do czego przyłożyłem swoją rękę. I przyznam, był niepokój, był stres. Ale widząc to, jakie wrażenie potrafią wywrzeć na Was fragmenty naszej pracy, będące zarówno efektem chwilowego przypływu weny jak i również te kojarzące się bardziej ze żmudną orką, jestem spokojny. Przygoda podoba się osobom, którym podobać się miała. Arasz w materiale dla tvgry użył określenia, że PBW to list miłosny do Wiedźmina, a czytając Wasze komentarze odnoszę wrażenie, że trafił tam gdzie trzeba :) Dzięki!


Tylko ten o'Dimm na końcu... Niby tylko fajny smaczek, ale jakoś odniosłem wrażenie coś go za dużo.

A to też kwestia tego, że owy twist był u nas osią klątwy w opowiadaniu Eskela jeszcze przed Krwią i Winem, Areną oraz dodatkiem z nim samym w Gwincie, czy małym cameo w Wojnie Krwi, przez te lata faktycznie jego obecność się rozszerzyła. Aczkolwiek do roli diabła w naszej reinterpretacji pewnej baśni przyszedł nam do głowy automatycznie i mimo jego obecności tu i tam postanowiliśmy go zatrzymać (i podobała nam się po prostu nasza scena na koniec, ze nieskromnie to ujmę :D)


Nie rozumiem za bardzo tylko, czemu postacie chodzą takie porozbierane po pokrytej śniegiem Dolinie Kaer Morhen. Mniejsza o Geralta czy krasnale, ale jak zobaczyłem stojącą na tym mrozie Margaritę z gołymi ramionami to mnie aż oczy zakłuły, podobnie z Zerrikankami i Fringillą.

Prosta odpowiedź, tak wyglądały w W3 i z oszczędności czasowej nie kombinowaliśmy z nimi zbyt mocno :D Jakoś tak je zrobiliśmy zaraz na początku i tak sobie zostały... :)
 
Ciągnąłbym do rana gdyby nie fakt, że jutro (a właściwie to już dzisiaj) na szóstą do roboty wstać trzeba. Zostawiłem towarzystwo przed wieczorem kawalerskim/panieńskim.
Bawię się świetnie. Obawiałem się, że z uwagi na spodziewane same happy endy, opowieść będzie przesłodzona. Jednak to były próżne obawy, bo choć jest słodko, to nie mdli ani trochę.
Dialogi słyszę. Pomimo braku dubbingu grają w moich uszach. Style wypowiedzi są tak podobierane, że po samym tekście w ciemno można obstawiać czyja to kwestia.
Jak na razie nie spotkałem się z żadnym błędem - wszystko działa stabilnie i płynnie. Jestem zaskoczony jakością - po pejzażach widać, że Red Engine 3 to nie to samo, co wersja silnika użyta w Dzikim Gonie, ale naprawdę nie spodziewałem się, że tyle da się z niego wycisnąć. Dopiero w momentach otwierania drzwi, pokonywania drabin i płotków, czy podczas walki ograniczenia silnika dają o sobie znać modelem sterowania.
Genialne podopinanie wątków - nawet tych, w których REDzi sami tak namieszali, że pozostawili rozgrzebane.
Ogólnie mówiąc - w skali do dziesięciu z czystym sumieniem już teraz mogę wystawić solidne dwanaście. Już dawno nie grałem w produkcję o tak optymistycznym wydźwięku niesłabnącym przez całą grę - nawet pomimo typowo wiedźmińskich konsekwencji niektórych wyborów.
 
"Jeśli ktoś jest ranny, niech szuka Myszowora. Jeśli ktoś zginie, niech to rozchodzi." Kto to wymyślił? to jest GENIALNE! :LOL:
Dawno się tak nie uśmiałem. W tym modzie jest MOC!
Gościu, naprawdę nie mogłeś dać tego w spoiler:facepalm:
 
A ja będę panem marudą pogromcą uśmiechów dzieci... Pograłem z godzinkę, do
kłótni między czarodziejkami
i odpadłem przez dialogi - no do ASa albo do pisarzy zatrudnionych przez Redów Wam trochę brakuje. Nie chodzi mi o to co mówią postacie - bo tu wszystko jest ok i wiarygodnie - tylko o to jak mówią. Może nie jest to poziom:
- Geralt, idź złowić 6 ryb
- Dobrze, idę złowić ryby
ale często jest blisko do takiego drewna jak powyżej (dialog zmyślony, to tylko przykład). Jak na przygodę, w której najważniejsze są dialogi, trochę słabo. Samej historii nie oceniam, wierzę że jest świetna sądząc po zachwytach na forum i w sieci :)

Od strony technicznej wygląda to imponująco, kawał dobrej roboty. Świat i postacie wyglądają świetnie, momentami da się zapomnieć że to silnik W2 a nie W3. Brak dubbingu też nie przeszkadza, czytając napisy słyszałem w głowie wszystkie głosy z W3, aż się łezka zakręciła :D

Wszystkim, którzy nie zamierzają spalić mnie na stosie życzę udanej zabawy z dodatkiem, bywajcie!
 
Wie ktoś może, czy przysługuje jakaś wirtualna wersja Wieśka 2? Mając samo opakowanie? Niestety zawartość z płytką zostawiłem kiedyś u byłej i został mi się karton, oraz wszystkie akcesoria z edycji kolekcjonerskiej... Niestety bez samej gry. :D
 
Wie ktoś może, czy przysługuje jakaś wirtualna wersja Wieśka 2? Mając samo opakowanie? Niestety zawartość z płytką zostawiłem kiedyś u byłej i został mi się karton, oraz wszystkie akcesoria z edycji kolekcjonerskiej... Niestety bez samej gry. :D
Powinieneś mieć wersje cyfrową na gogu, ale tylko jeśli ją tam dopisałeś. Z tego co pamiętam na gogu rejestrujesz grę kodem znajdującym się na okładce instrukcji.
 
Last edited:
Powinieneś mieć wersje cyfrową na gogu, ale tylko jeśli ją tam dopisałeś. Z tego co pamiętam na gogu rejestrujesz grę kodem znajdującym się na okładce instrukcji.
Ja próbowałem dodać już jakiś czas temu dwójkę za pomocą kodu na GOG, ale niestety coś nie działa. Czy ten klucz po jakimś czasie może tracić ważność? Moją Edycję Rozszerzoną kupiłem chyba gdzieś w 2014 roku.
 
Last edited:
Obecnie W2 można kupić za kilka złotych, więc jak ktoś ma tego typu problem to może go tanio rozwiązać :).
 
Powinieneś mieć wersje cyfrową na gogu, ale tylko jeśli ją tam dopisałeś. Z tego co pamiętam na gogu rejestrujesz grę kodem znajdującym się na okładce instrukcji.
instrukcja przepadła razem z płytkami, więc chyba nic z tego :p
 
Wrażenia świetna, ale po wieczorze kawalerskim systematycznie crashuje mi gierke ktoś też ma taki problem?
 
Wrażenia świetna, ale po wieczorze kawalerskim systematycznie crashuje mi gierke ktoś też ma taki problem?

Częstą przyczyną tego typu sytuacji w W2 jest zbyt dużo savów. Lub spróbuj dać wytchnąć komputerowi, może już ma za ciepło :D
 
Last edited:
Top Bottom