Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Zrobiłem sobie mały risercz i w wymaksowanym 4K jest nawet fajniej niż myślałem:

TytułZużycie VRAM (GB)
Resident Evil 2 Remake14 (sic!)
Godfall12
COD: Black Ops 410.5
COD: Warzone10.5
The Division 210
Rise of the Tomb Rider9.8
Control9.4
Doom Eternal9.5
Microsoft Flight Simulator9
Watch_Dogs Legion9

Tak, zakup RTX 30XX jest perspektywiczną inwestycją.

Zużycie, czy alokacja? Bo to, że gra / aplikacja bierze sobie ileś tam VRAM-u wcale nie znaczy, że tyle go naprawdę używa.
 
Wystarczyło by tak albo nie. Ja nie neguję twoich informacji, tylko pytam, bo wiem, że wielu myli alokację ze zużyciem.
Co nie zmienia faktu ze Nvidia pojechała po bandzie i przyoszczędziła na Vram od czasów Pascala stoją w miejscu z pojemnością, a przecież Ray Tracing znacznie zwiększa wymagania wobec pamięci graficznej, a co będzie w takim Residet Evil VIII gdzie silnik łakomy na pamięć.

Pamiętam że już RE7 sporo wciągała i minimum przyzwoitości to było 6GB Vram ale do 1080p bo przy 1440p to już potrafiło ścinać czasami.

Teraz taka ósemeczka ma mieć dodany RT, poprawione tekstury rzecz jasna, a to wszystko waży i wcale się nie zdziwię jak 10GB Vram to będzie za mało do 4K (chyba że ktoś akceptuje okazjonalny stutter, albo zjechanie z detalami)

Nagle się okaże że kartę co kupiliśmy kilka miesięcy temu, to trzeba coś ciąć bo "panie ramu za mało na karcie" chociaż Direct storage może coś zmienić ale nie każdy musi mieć szybki M2 na pokładzie i co wtedy ?
 
Co nie zmienia faktu ze Nvidia pojechała po bandzie i przyoszczędziła na Vram od czasów Pascala stoją w miejscu z pojemnością, a przecież Ray Tracing znacznie zwiększa wymagania wobec pamięci graficznej, a co będzie w takim Residet Evil VIII gdzie silnik łakomy na pamięć.

Pamiętam że już RE7 sporo wciągała i minimum przyzwoitości to było 6GB Vram ale do 1080p bo przy 1440p to już potrafiło ścinać czasami.

Teraz taka ósemeczka ma mieć dodany RT, poprawione tekstury rzecz jasna, a to wszystko waży i wcale się nie zdziwię jak 10GB Vram to będzie za mało do 4K (chyba że ktoś akceptuje okazjonalny stutter, albo zjechanie z detalami)

Nagle się okaże że kartę co kupiliśmy kilka miesięcy temu, to trzeba coś ciąć bo "panie ramu za mało na karcie" chociaż Direct storage może coś zmienić ale nie każdy musi mieć szybki M2 na pokładzie i co wtedy ?

Ja tego nie neguję. Tylko widzę tutaj straszną spinę na 4K, gdzie prawdopodobnie jakieś 90% graczy nie ma nawet monitora 1440p.
 
Dziś zamawiam RTX3070. Przyjdzie jak przyjdzie xD. Ale mam pytanie. Czy jest sens dokupić kości RAM i mieć finalnie 32GB? Moje obecne RAMy to https://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-16-gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-16gtx-478220/ podkręcone do 2800MHz. Podobno mozna z nich wycisnąć stabilne 3000MHz. Dokupił bym takie same.
To już zależy od twojego budżetu, chociaż obecnie już część tytułów nawet w 1080p potrafi niebezpiecznie się zbliżyć do 16GB ramu (Horizon Zero Dawn/FFXV/SotTR chociażby) nie wiadomo jak łakomy będzie CP2077 ale można zakładać że powinien sporo wciągać wszak juz wiesiek miał apetyt, i mógł zadowolić się ośmioma, ale jak się dało szesnaście giga to i z nich robił użytek.
 
Wygląda na to, że nowe Zen'y (5xxx) nad wyraz dobrze radzą sobie w konfiguracji quad dla pamięci RAM - zyskując czasem nawet 5-10% wydajności (dual vs quad).


To teraz tylko pozostaje czekać na (obiecany) update BIOS, który ma zapewnić stabilność na pamięciach o wyższym taktowaniu :) .



:beer:
 
Wygląda na to, że nowe Zen'y (5xxx) nad wyraz dobrze radzą sobie w konfiguracji quad dla pamięci RAM - zyskując czasem nawet 5-10% wydajności (dual vs quad).



:beer:
@I_w_a_N Jedno zastrzeżenie Steve porównał pamięci, dual vs quad ale oba zestawy single rank, jak dla mnie to zabrakło tam jeszcze w zestawieniu zestawu dual na dual rank, bo jak wiadomo pamięci dual rank są wydajniejsze niż single więc ten test dla mnie trochę niekompletny i mogło by wyjść że Dual DR jest nawet wydajniejszy niż Quad SR

W komentarzach widzę każdy domaga się testu DR pamięci oaz że całkiem prawdopodobne że będzie wydajniej od QSR

I co nieco o kartach, jutro szykuje się jakiś lepszy przeciek
 
Last edited:
@I_w_a_N Jedno zastrzeżenie Steve porównał pamięci, dual vs quad ale oba zestawy single rank, jak dla mnie to zabrakło tam jeszcze w zestawieniu zestawu dual na dual rank, bo jak wiadomo pamięci dual rank są wydajniejsze niż single więc ten test dla mnie trochę niekompletny i mogło by wyjść że Dual DR jest nawet wydajniejszy niż Quad SR

W komentarzach widzę każdy domaga się testu DR pamięci oaz że całkiem prawdopodobne że będzie wydajniej od QSR

Podobno "sweet spot" to jednak 2x 16GB dual rank.


Z zakupowych newsów: Ja własnie dzisiaj zamówiłem MoBo MSI MAG X570 TOMAHAWK. Zastanawiałem się nad DDR4 4000MHz, ale kosztuje dwa razy więcej niż 3600MHz. Wolę te pieniądze przeznaczyć na SSD Samsunga (980 PRO 2TB), jak tylko się pojawi w sprzedaży. Tych 5 FPS-ów różnicy i tak nie zauważę, szczególnie że nowe "Zenki" nie ogarniają jeszcze 4000MHz. A jeden TB to jednak mało obecnie.

Ciekawe tylko kiedy będzie następna dostawa Ryzenów. Obecnie przebitka na E-Bay to prawie 100 Euro dla 5600X. :shrug:
 
A jeden TB to jednak mało obecnie.
Oczywiście, że mało. Trochę dziwię się tym, co kupują M.2 o pojemności <1 TB. Moim zdaniem to żal wykorzystywać jedyne takie fajne gniazdo na mały dysk. Tym bardziej, że większość dysków dostaje zadyszki przy zapełnieniu >80%. Jak przestanie nam wystarczać jego pojemność, to będziemy skazani na wymianę na większy (czyli strata kasy zainwestowanej w ten pierwszy, bo używkę jeśli uda się opchnąć, to ze sporą stratą) lub rozszerzenie pojemności poprzez zakup dużo wolniejszego SATA III. Jest jeszcze trzecia możliwość - zakup kontrolera (lub całego dysku) na slot PCI-E, ale to również nie jest najkorzystniejsza finansowo opcja.
 
No cóż :coolstory: ...

Wiem, wiem... marnotrawstwo kasy ale dzisiaj miałem wypłatę i fartem zmalałem to coś dostępnego od ręki
Mówisz jak szaleć to na maxa, Paaaanie gdzie ty te 16 jajek zaciągniesz do pracy, chyba że jakiś montażysta się w tobie obudził, no ciekawe jaka świeżynka i jaki batch z którego tygodnia, pamiętam mój miał 5 tygodni kiedy go odebrałem.

Tymczasem Sapphire pokazał
6800XT Nitro




6800XT Pulse




Obie karty długość 31cm.
 
Last edited:
No cóż :coolstory: ...





Wiem, wiem... marnotrawstwo kasy ale dzisiaj miałem wypłatę i fartem zmalałem to coś dostępnego od ręki (praktycznie przedostania sztuka w sklepie).

Chyba wieczorkiem wezmę się za skręcanie (i przełożenie do tego zestawu starego GTX 970 :p ).

Generalnie zazdro, sam się mocno zastanawiałem, czy nie brać, ale obejrzałem cztery tony recenzji i skoro konkluzja taka, że jeśli tylko do grania, to nie ma sensu, to wezmę jednak 5900X.

Swoją drogą, to czekanie na nowe karty dosłownie człowieka dobija.
 
a sapphire pokazało już może 6800?
Post automatically merged:

ok , już mam . Wersja 6800 ma 26 cm i chyba na tą się skuszę
 
Last edited:
Generalnie zazdro, sam się mocno zastanawiałem, czy nie brać, ale obejrzałem cztery tony recenzji i skoro konkluzja taka, że jeśli tylko do grania, to nie ma sensu, to wezmę jednak 5900X.

Swoją drogą, to czekanie na nowe karty dosłownie człowieka dobija.

Do grania to i 5600X by wystarczył...
 
Do grania to i 5600X by wystarczył...
Nie do końca na teraz to bym powiedział że tak, ale są już gry dzisiaj gdzie 5600X jest już obciążony na 80-90% więc praktycznie dociśnięty do końca, dlatego uważam że 5800X już jest lepszy, ale to tylko moja opinia.
 
Nie do końca na teraz to bym powiedział że tak, ale są już gry dzisiaj gdzie 5600X jest już obciążony na 80-90% więc praktycznie dociśnięty do końca, dlatego uważam że 5800X już jest lepszy, ale to tylko moja opinia.

A bo ja wiem? Serio myślisz, ze za rok, dwa pojawia się gry, które będą wykorzystywać 12 rdzeni? Nie wydaje mi się.

Ja nie widzę sensu kupowania procka na więcej niż dwa lata, maks trzy, bo obecny Zen to "łabędzi śpiew" AM4 i dopiero nowa generacja będzie naprawdę rewolucyjna / wprowadzi nowy standard. Obecna praktycznie jest na poziomie (lub nieco wyżej) tego, co Intel oferował już jakiś czas.
 
Ja z upgradem procka czekam na kolejną generacje. Nie opłaca mi się kupować nowej mobo pod nowe procki, chyba że zrobię upgrade do serii 3xxx, ale zobaczymy jak w nowym roku będą kosztować
 
Top Bottom