Dobry komputer, mało fps.

+
Cześć!

Wydaje mi się, że mam problem z płynnością Cyberpunk 2077. Grę mam na platformie Steam. W zatłoczonym miejscu lub podczas dużej akcji ze strzelaniem, FPSy mocno spadają. Jakie zalecacie ustawienia grafiki pod moją specyfikację komputera? Jakieś rady, żeby gra chodziła płynniej? Dodam też, że sterowniki karty graficznej są aktualne (wersja 460,79). Nie podkręcałem żadnego komponentu PC. Gram na 1920x1080, 144hz.
Procesor : AMD Ryzen 5 3600
Grafika : nVidia GeForce RTX 2070 Armor
Ram : Kingston HyperX 16GB 3333mhz
Dysk Twardy : Adata SX8200PNP 1TB SSD
Płyta Główna : MSI B450-A PRO MAX

Ma ktoś podobna specyfikację, i podobny problem?

Pozdrawiam
 
Nic nie napisałeś o wersji systemu.
Zalecam system mieć w najnowszej wersji 20H2.

Podpowiem, abyś w ustawieniach rozgrywki zjechał z ustawieniem tłumu, jak i w ustawieniach grafiki skalowanie DLSS wybrał wydajność.

Zastanawiam się czy w ustawieniach systemu, a dokładnie w ustawieniach grafiki aktywowałeś: przyspieszenie sprzętowe GPU, jak i zmienna częstotliwość odświeżania.

1607724421994.png


Nie można zapominać o profilu dla Cyberpunk 2077, w którego opcjach wybieramy
wysoką wydajność i zapisujemy zmiany.
1607724816881.png


Warto też dodać profil dla cyberpunk korzystając z panelu sterowania Nvidia i wybrać w nim
preferuj maksymalną wydajność.

1607724587360.png



Nie można zapominać o ustawieniach systemu.
Jako ciekawostkę dodam, że pomóc też może wyłączenie trybu gry.
Ustawienia > granie > tryb gry.
Zalecane jest też wyłączenie xbox game bar, jak i ujęć czyli rejestrowania podczas gry.
Wymienione wyżej ustawienia znajdziesz w ustawieniach grania.
 
akie zalecacie ustawienia grafiki pod moją specyfikację komputera?

Daj wszystko na wysokie, obetnij efekty wolumetryczne (mgła i chmury) na średnie, ewentualnie do tego cienie kaskadowe na średnie lub niskie, kategorycznie wyłącz ray tracing (bo seria 2000 na nim zwyczajnie niewydala) i włącz DLSS na automatyczny. Różnica powinna być odczuwalna, natomiast gra straci nieco na ostrości przez DLSS przy tej rozdzielczości no ale nic nie poradzisz. Mam identyczne ustawienia na 2070S tyle, że rozdzielczość 1440p i jest bardzo dobrze. Do pełnej grafiki z RTX bez DLSS to trzeba będzie niestety poczekać na RTX 4000 albo refreshe serii 3000 jak Superki z poprzedniej generacji kart.

EDIT//
I przeinstaluj sterowniki używając Display Driver Uninstaller jeżeli wcześniej wgrałeś je GF Experience lub nadpisałeś instalatorem poprzednie. To też zrobi różnicę, sprawdzone już na kilku konfiguracjach. No i najważniejsze to wyłączyć nakładkę w GF Experience, bo ona też w każdej grze ucina klatki.
 
Witam. Ja mam problem z małym obciążeniem procesora graficznego i przez to słabą wydajność. Znalazłem na reddit ze nie tylko ja mam taki problem
https://www.reddit.com/r/gog/comments/ka7ezm .
Mój sprzęt to rtx3070 i79700k 16Gbram samsung970 evo plus. Gram w fhd i wydajność jest b słaba na każdych ustawieniach graficznych. W zasadzie nawet na niskich nie może utrzymać 60klatek. GPU load jest na poziomie 20-50 % i tak sonbie skacze. Ma ktoś jakieś pomysły?
 
U mnie wygląda to słabo:sad:Na 3070 Gigabyte Gaming OC Ryzen 7 3700x 4.3 GHz 16 GB RAM dysk M.2 w 1440p ustawienia na maxa plus RT ultra i DLSS wydajność w Watson np. Little China spadki poniżej 40 kl/s na mieście z wahaniem do 50. Budynki max do 60-kilku. Zmniejszyłem tłum, blur wyłączony i tak to nic nie daje. Chyba wyłączę RT i poczekam na patche i lepsze stery co by to bardzie zoptymalizowali:shrug:Poza tym zużycie CPU i GPU nie przekracza 60%
 
Wyłączcie VSync, dajcie wszelkie cienie i wolumetrię na średnie, możecie też wyłączyć rozmycie w ruchu, aberrację chromatyczną i efekt ziarna. Wg mnie gra bez nich wygląda lepiej, "czyściej".
 
Gram z funkcją G-sync na moim monitorze 144 Hz. Rozmycie, blur, aberacja i efekt ziarna wyłączone od początku bo mi to przeszkadzało. Spróbuję z cieniami i wolumetrią. Dzięki.:beer:
 
Ma ktoś podobna specyfikację, i podobny problem?

Posiadam Ryzena 5 3600 i RTX 2070 Super i też mam podobne problemy. Na ultra w zatłoczonych miejscach bez RT klatki mocno spadają (gdzieś w okolice 35--40 fps-ów), zwłaszcza jeśli jedzie się samochodem. Gdzieś tu fruwał po forum test wydajności gry na różnych procesorach i niestety wynikało z niego, że gra nie działa najlepiej na procesorach AMD. Trzeba obniżyć detale i czekać na poprawki. Innego wyjścia niestety nie ma.
 
Znajomy testował grę na Steam oraz na GOGu. Na gogu ma około 20-30 klatek więcej na tych samych ustawieniach grafiki! Myślicie, że różnica platformy, może powodować spadki?
 
Po zabiegu który polecił mi Oranskyyy oraz _Patrol Jest poprawa! Będe monitorował co i jak :)
Post automatically merged:

Niby lepiej, a jednak nie do końca. Fpsy co prawda są większe, jednak dalej potrafią spaść do 40 nawet.

Mam problem z aktualizacją Windowsa do wersji 20H2. Pobrała się, zainstalowała, po ponownym uruchomieniu PC nie chciał wejść do pulpitu. Po załadowaniu BIOSu wyskoczyła informacja, "Trwa cofanie zmian wprowadzonych na Twoim komputerze...", po czym aktualizacja się cofnęła.
Post automatically merged:

Zastanawiam się czy w ustawieniach systemu, a dokładnie w ustawieniach grafiki aktywowałeś: przyspieszenie sprzętowe GPU, jak i zmienna częstotliwość odświeżania.

A tego to w ogole nie mam w systemie. Pewnie jest właśnie po aktualizacji do 20H2...
 
Last edited:
WItam tu obecnych.

Szanowy i drogi mojemu sercu CDPR. Bardzo Was proszę o lepszą optymalizację.

Gram na sprzęcie: RTX 3080 Ryzen 3900x 32GB ramu cl14 dysk nvme smsung 970 Evo plus płyta MSI Meg X570 Ace.

Na ustawieniach 4k z włączonym DLSS i wyłączonym RT w miejscach zatłoczonych mam spadek czasami do 35 fps, choć na ogół gra trzyma te stabilne 60fps.

Trochę to frustrujące, że na sprzęcie za 13000 zł bez RT mam spadki.

Żeby nie było. Bardzo szanuję Waszą pracę i nie czepiam się błędów bo te można naprawić. Ale optymalizacja woła o pomstę do nieba.
 
Hmm u mnie na procku I9 9900K i karcie RTX 2070 gra śmiga ze wszystkimi opcjami na full i full RTX i mam coś koło 45 FPS. Być może czasem spadną trochę niżej ale zawsze gra jest płynna więc raczej poniżej 30 nie spada

@mihawooo sprawdz dysk: chkdsk c: /f oraz pliki systemowe sfc /scannow z konsoli administratora.
 
@mihawooo sprawdz dysk: chkdsk c: /f oraz pliki systemowe sfc /scannow z konsoli administratora.
Nie konsoli administratora, a wiersz poleceń uruchomiony z uprawnieniami administratora systemu.
Post automatically merged:

Mam problem z aktualizacją Windowsa do wersji 20H2. Pobrała się, zainstalowała, po ponownym uruchomieniu PC nie chciał wejść do pulpitu. Po załadowaniu BIOSu wyskoczyła informacja, "Trwa cofanie zmian wprowadzonych na Twoim komputerze...", po czym aktualizacja się cofnęła.
Przed aktualizacją systemu do wersji 20H2 odłącz podłączone do USB urządzenia.
Zostaw tylko myszkę i klawiaturę.
Następnie > https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/narzędzie-do-rozwiązywania-problemów-windows-update-dla-systemu-windows-10-19bc41ca-ad72-ae67-af3c-89ce169755dd

+

edit
Na niektórych konfiguracjach sprzętowych podkręcony sprzęt ma zgubny wpływ na aktualizacje systemu.
 
Last edited:
Ja już nie wiem co mam zrobić z tą grą. Osobiście mam ochotę ją wyrzucić przez okno, gorzej, że mam wersję cyfrową, więc tak średnio mogę. Nie wiem, może ktoś z Was będzie znał jeszcze jakieś rozwiązanie, ja już nie mam siły.

Specyfikacja:
  • Intel Core i7 8700K;
  • 16GB Ram;
  • GeForce RTX 2080.

Użycie CPU: 95-100%
Użycie GPU: 20-30%

Co próbowałem zrobić:
  • Postawiłem system na nowo, oczywiście Windows 10;
  • Zainstalowałem najnowsze sterowniki, do wszystkiego czego tylko mogłem;
  • Ustawiłem najwyższą wydajność w planie zasilania;
  • Zmieniałem każdą jedną opcję w grze - nawet na najniższych mam spadki do 20-30 fpsów;
  • Włączałem oczywiście DLSS - nic nie daje;
  • Próbowałem zacząć nową grę, bo myślałem, że problem może tkwić w zapisanej grze - oczywiście nic;
  • Włączałem/wyłączałem synchronizację pionową - nic;
  • Kombinowałem z ustawieniami w panelu sterowania Nvidii - nic, a jakże by inaczej;
  • Sprawdzałem, czy system jest zaktualizowany - oczywiście jest zaktualizowany.
Ponadto próbowałem rozwiązań z internetu poniżej, oczywiście nic to nie dało:
1. https://cutt.ly/VhSSn2r
2. https://cutt.ly/ehSSToI
3. https://cutt.ly/RhSSI8g
4. https://cutt.ly/AhSSHp3
5. https://cutt.ly/mhSSLGa
 
Włączałem oczywiście DLSS - nic nie daje;

Użycie CPU: 95-100%
Użycie GPU: 20-30%

Przy tak niskim obciążeniu GPU spróbuj wyłączyć DLSS. Włączenie go ma efekt odwrotny i odciąża GPU kosztem CPU.
Dodatkowo grasz w 1440p czy 1080p? Bo 2080 przy Full HD najprawdopodobniej zwyczajnie się nudzi i dobija ci to procesor. Jak grasz w 1080p rozbujaj tą kartę choćby korzystając z Nvidia DSR i powinno być zauważalnie lepiej. Albo pobierz moda z Nexusa, który odblokowuje skalowanie rozdzielczości i podbij rozdzielczość gry ze 100 na powiedzmy 125%. Moja 2070S śmiga na 99% obciążenia w Ultra z 1440p z włączonym DLSS i jakoś to trzyma 60 fps, ale procesor również jest katowany na 80%, no i tu już wychodzi zauważalny limit tych kart dla Cyberpunka. Bez DLSS grafika jest ostrzejsza, obciążenie procesora spada do rozsądnego poziomu, ale 30 klatek przy strzelaninach jest średnio grywalne. Pewnej bariery seria 2000 już nie przebije i to bez większego znaczenia jakie problemy z optymalizacją ma CP2077. Zapewne ustabilizuje się to chociaż do 60 klatek bez spadków. Jedynie na RTX 3000 jakakolwiek mocna poprawa po łatkach będzie faktycznie dostrzegalna.
 
Gram w 1080p, spróbuję wyłączyć DLSS, ale niewiele to dawało z tego co pamiętam. Jeśli chodzi o skalowanie, mówisz o mordzie "CyberpunkTweaker", czy jeszcze jakimś innym?
 
Top Bottom