Duże spadki FPS

+
Ok czyli szukamy dalej.
Napisz proszę czy przed aktualizacją bios system startował trochę szybciej?
Nie wydaje mi się, że tak było. Dodam tylko, że aktualizacja biosu nie miała znaczenia przy pikaniu. Miało ono miejsce jeszcze długo przed aktualizacją biosu.
 
Jesli masz dwie kosci po 8GB,wyciagnij najpierw jedną,włącz kompa i sprawdz czy pika.
Jeśli tak,analogicznie zrób to samo z drugą kością.
Nadal pika,wyciągnioj karte,podepnij sie pod zintegrowaną i sprawdż wtedy.
Najpierw powinienes sprawdzic RAM i karte graf.Bez tego dalsze szukanie jest bez sensu.
 
Kupiłem 16GB kość z outletu morele. Obstawiałbym, że w niej jest problem xd. Zamówię dzisiaj kość nową, 3200 tym razem i zobaczę, czy będzie ok. Jak coś, to zwrócę.
 
To zasugeruje ci cos,kup dwie kości po 8 GB.


Dlaczego ?

 
Kupiłem 16GB kość z outletu morele. Obstawiałbym, że w niej jest problem xd. Zamówię dzisiaj kość nową, 3200 tym razem i zobaczę, czy będzie ok. Jak coś, to zwrócę.
Zadając pytanie miałem na celu sprawdzenie, jak miałeś ustawiony BIOS. Po twojej odpowiedzi wiem, że nie był to fast boot, który wyłączał jedno z ustawień BIOS, które ma wpływ jeśli ktoś ma zainstalowaną kartę graficzną RTX 3080.

Przed wydaniem kasy zalecam, abyś ustawił poprawnie BIOS, bo niekoniecznie może coś być skopane w sprzęcie.

Pobrałem instrukcję twojej płyty głównej więc naprowadzę cię na jedno z ustawień, które ma wpływ na "pikanie" jeśli masz kartę RTX 3080.

Przejdź do ustawień BIOS i zainteresuj się górą.
Kliknij BIOS i zwróć uwagę na ustawienie CSM support
// zaznaczyłem na czerwono

1608130127876.png

Enabled zamień na disabled

Następnie na górze wybierz Save & Exit
Wybierz Save & Exit Setup i naciśnij klawisz Enter.
1608130572841.png

Zapis potwierdzasz wybierając Yes.
edit
// jeśli płyta nie odpali, to zresetuj ustawienia bios //

A jeśli bardzo chcesz zmienić pamięć, to kupując pamięć otwartą musisz mieć stronę producenta płyty głównej, a dokładnie pdf, w którym zobaczysz listę kompatybilnych pamięci.
https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_z390-aorus-elite_20191108.pdf

Nie kupuj pamięci z alledrogo.
Zalecam zakup w znanych sklepach: komputronik,x-kom, morele.

Na większą uwagę zasługuje komputronik ponieważ jeśli zapiszesz się do klubu komputronik, to uwaga masz 30 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny, a nie 14, jak w innych sklepach ;)

Nie kupuj pamięci, które przeznaczone są typowo dla procków AMD, bo możesz mieć problem z odpaleniem.
 
Last edited:
Wróciłem tutaj, bo chciałem napisać, że beep zniknął po wyłączeniu CSM, ale widzę, że już tutaj jest to wymienione :p. Tak czy inaczej słabe osiągi pozostają. Podłączyłem sobie na chwilę GTX 1080 do komputera i sprawdziłem jak na nim działa. Na medium presecie w cp było 60fps stabilnie gdzie na tych samych ustawieniach na RTX 3080 mam 45fps.
 
Czyli miałem racje :)
Masz tak, ponieważ 1080 nie ma ray tracing i dlss, a więc mniej obciążony jest procesor, który ma wpływ na pracę systemu, gier itp.

Jak widzisz nie musisz kupować nowej pamięci ram ;)

Na twoim miejscu napisałbym e-mail do gigabyte i zgłosił im babola, którym jest pikanie x4 jeśli użytkownik ma kartę graficzną RTX 3080. Powinni wypuścić nową wersję BIOS, bo pikanie może być mylące dla użytkowników, którzy mają małe pojęcie o ustawieniach BIOS co oczywiście nie jest ich winą, bo nie ma ludzi, którzy znają się na wszystkim.

Zaproś też do domu osobę, która ogarnia na poziomie zaawansowanym ustawienia BIOS i niech ci ten BIOS ustawi. Niestety nie ma możliwości ustawienia BIOS zdalnie więc tu ci nie pomogę :)
 
Nadal problem jest... Na 1080p bez włączonego RT i dlss na performance nie wychodzę poza 55fps w lokacjach z dużym zagęszczeniem.
 
Tak, jak i nadal nie odpowiedziałeś na wcześniej zadane pytania ;)
Coś mi się wydaje, że pomoc traci sens.
 
Zacznij od sprawdzenia wykorzystania procesora podczas normalnego użytkowania systemu bez gier.
 
Jest jak najbardziej prawidłowe. Póki nie gram, to nie przekracza więcej jak 30% usage.

btw. znalazłem coś takiego
1608131825815.png

Podkręciłem swój ram teraz do 3100MHz. Nie widzę dużej poprawy, ale mam wrażenie, że jakaś minimalna jest. Czy zmiana tej kości coś zmieni, jak kupię dwie kości pod dual channel 3200MHz?
 
Last edited:
Dual to zawsze lepszy wybór od single.
Czy da coś zmiana ram? Nie wiem, wybór należy do ciebie.
Gdybym był na twoim miejscu, to dla rtx 3080 kupiłbym mocniejszy procesor, a dokładnie najlepszy, który obsłuży twoja płyta główna.
Oczywiście ram też ma znaczenie.

Mam zainstalowane 32GB, 4 kostki po 8GB, które śmigają w dualu.
Taktowanie kosteczek, to 3200.
Ram mam Kingstona z wieczystą gwarancją, a dokładnie Kingston HyperX KHX3200C16D4/8GX

edit

Dodam swoją konfigurację, na której nie mam problemów z wydajnością podczas grania w CP2077.
MSI Z370 Tomahawk, i9900KF @5.0GHz vcore 1.30, który chłodzony jest NZXT Kraken Z63, RTX 2080 Super Gaming X trio + sterowniki z dnia wczorajszego, 32GB ram, Sound Blaster Z i 5 dysków twardych.
W obudowie siedzi łącznie 6 wentylatorów.
 
Last edited:
Dual to zawsze lepszy wybór od single.
Czy da coś zmiana ram? Nie wiem, wybór należy do ciebie.
Gdybym był na twoim miejscu, to dla rtx 3080 kupiłbym mocniejszy procesor, a dokładnie najlepszy, który obsłuży twoja płyta główna.
Oczywiście ram też ma znaczenie.

Mam zainstalowane 32GB, 4 kostki po 8GB, które śmigają w dualu.
Taktowanie kosteczek, to 3200.
Ram mam Kingstona z wieczystą gwarancją, a dokładnie Kingston HyperX KHX3200C16D4/8GX

edit

Dodam swoją konfigurację, na której nie mam problemów z wydajnością podczas grania w CP2077.
MSI Z370 Tomahawk, i9900KF @5.0GHz vcore 1.30, który chłodzony jest NZXT Kraken Z63, RTX 2080 Super Gaming X trio + sterowniki z dnia wczorajszego, 32GB ram, Sound Blaster Z i 5 dysków twardych.
W obudowie siedzi łącznie 6 wentylatorów.
Dobra, to sprzedaję proca i zmieniam tę kość 1x16 2400 na 2x8 3200
Post automatically merged:

Dobra, to sprzedaję proca i zmieniam tę kość 1x16 2400 na 2x8 3200
Jestem już prawie pewien, że to single channel powoduje tak niskie fpsy. W nowych grach jest ogromna różnica jak patrzę.
 
Top Bottom