Atrybuty, Zdolności, Atuty

+
Przecież już połowie grudnia CDPR wydali oświadczenie, w którym zapowiadali dwie duże łatki. Kolejno w styczniu oraz lutym. Dodatkowo mają wydawać kolejne hotfixy, kolejny prawdopodobnie końcem nadchodzącego tygodnia. Ogłoszono także darmowe DLC początkiem roku. Wydaje mi się, że to jednak całkiem sporo informacji.
To, że firma łata bugi w grze to chyba normalne. Mi chodzi o konkretne informacje, co zamierzają dodać/zmienić/naprawić, jaki mają plan na rok.
 
Last edited:
To, że firma łata bugi w grze to chyba normalne. Mi chodzi o konkretne informacje, co zamierzają dodać/zmienić/naprawić, jaki mają plan rok.

Dokładnie. Gdybyśmy dostali informację, że przykładowe AI jest jednym z ich priorytetów to od razu człowiek byłby spokojniejszy. A tak to jest dłubanie i gdybanie :)
 
Statystycznie szanse na duży remodel są raczej niewielkie. Bardzo nieliczne firmy w to weszły (tj. Hello Games), a i to bardziej w grach planowanych jako multi, które miały być grami usługami. Trwało to też latami zanim osiągnęły zadowalający graczy poziom, a smrodek i tak z nimi pozostanie na zawsze. Tutaj mamy do czynienia z mocno zrushowaną i wykastrowaną na maxa grą, która jednak jest singlem. CDPR zrobił sobie bardzo dużą krzywdę wypuszczając ją w takim stanie i niewielkie mają też pole manewru, bo gra była kastrowana od podstaw, żeby wyrobić się z terminami zapewne. To już nie tylko błędy, braki podstawowych mechanik czy skopane AI. Cały koncept gry jest odczuwalnie poprzycinany byle tylko w terminach się zmieścić i przez to całość rozgrywki wyszła bardzo nierówno i koślawie. Tego nie da się od tak poprawić jednym czy dwoma dodatkami, bo większość graczy zdąży już ją w tym czasie ograć i o niej zapomnieć. Więc interes twórcy poza reputacją jest znikomy. No ale zobaczymy... w końcu to CDPR i teraz będą mieć swoją szansę pokazać jak bardzo są "customer friendly" czy może jednak wyjdzie z nich godny następca EA i zamiotą sprawę pod dywan jak najmniejszym kosztem udając że nic się nie stało i tak to miało wyglądać.
 
Last edited:
Niestety liczba atutów jest również ograniczona tak jak liczba atrybutów. Wszystkich atutów w grze można zdobyć 84 punkty, jakkolwiek jest to wartość teoretyczna gdyż liczna atutów jest ograniczona liczbą atrybutów.

Jesteś pewien ? 84 .......... a nie są to przypadkiem dodatkowe pkt. które dostajesz w ramach określonych 'perków' ?
Za każdy poziom dostajemy ---> 1pkt do atrybutów oraz 1pkt do atutów //perków// czyli do max. 50 poziomów / 50pkt. perków + 84 DODATKOWE . Problem jest taki , że nie wszystkie możemy odblokować / z tych 84 / .
 
Last edited:
Dokładnie. Gdybyśmy dostali informację, że przykładowe AI jest jednym z ich priorytetów to od razu człowiek byłby spokojniejszy. A tak to jest dłubanie i gdybanie :)

Oczekujesz od nich aby po raz kolejny strzelili sobie w kolano? Udzielili ogólnych informacji i dali graczom do zrozumienia, że w pierwszym kwartale roku gra zostanie dopracowana, połatana oraz wzbogacona o dodatkową zawartość. CDPR walczy o swoje dobre imię i próbuje podreperować reputację. Gdyby teraz napisali, że w styczniowej łatce naprawią AI i jest to ich priorytet, to ponownie budowali by oczekiwania, którym mogliby nie sprostać. Przez co mogliby zaliczyć kolejny kryzys wizerunkowy. Już teraz głównym ich problemem, oczywiście poza fatalną optymalizacją gry na old-geny, jest to, że gra zawiodła oczekiwania graczy, którzy dali wiary obietnicom postawionym na wyrost.
 
Oczekujesz od nich aby po raz kolejny strzelili sobie w kolano? Udzielili ogólnych informacji i dali graczom do zrozumienia, że w pierwszym kwartale roku gra zostanie dopracowana, połatana oraz wzbogacona o dodatkową zawartość. CDPR walczy o swoje dobre imię i próbuje podreperować reputację. Gdyby teraz napisali, że w styczniowej łatce naprawią AI i jest to ich priorytet, to ponownie budowali by oczekiwania, którym mogliby nie sprostać. Przez co mogliby zaliczyć kolejny kryzys wizerunkowy. Już teraz głównym ich problemem, oczywiście poza fatalną optymalizacją gry na old-geny, jest to, że gra zawiodła oczekiwania graczy, którzy dali wiary obietnicom postawionym na wyrost.

Chodzi raczej o informację która by potwierdziła, że będą działali by dane aspekty gry poprawić. Bez podawania kiedy miałoby to konkretnie nastąpić. Ale rozumiem o co Ci chodzi, i poniekąd popieram.
Post automatically merged:

Niestety liczba atutów jest również ograniczona tak jak liczba atrybutów. Wszystkich atutów w grze można zdobyć 84 punkty, jakkolwiek jest to wartość teoretyczna gdyż liczna atutów jest ograniczona liczbą atrybutów.

Nie zapominaj o drzazgach atutów które są rozrzucone na mapie. Każdy taki shard to +2 pkt atutu (jeśli naciśniesz "dowiedz się więcej" zamiast zwyczajnego "podnieś" to dostajesz dwa razy większą nagrodę za te shardy)
 
Last edited:
Chodzi raczej o informację która by potwierdziła, że będą działali by dane aspekty gry poprawić. Bez podawania kiedy miałoby to konkretnie nastąpić. Ale rozumiem o co Ci chodzi, i poniekąd popieram.
Post automatically merged:



Nie zapominaj o drzazgach atutów które są rozrzucone na mapie. Każdy taki shard to +2 pkt atutu (jeśli naciśniesz "dowiedz się więcej" zamiast zwyczajnego "podnieś" to dostajesz dwa razy większą nagrodę za te shardy)
Tak, wiem że są takie możliwości. Są możliwe do odnalezienia drzazgi rozwoju (czyli punkty doświadczenia w zakresie danej umiejętności) oraz drzazgi atutowe. Ja skupiłem się na opisaniu możliwych ścieżek rozwoju tzw. "buildów" i wskazaniu jakie są różnice przy wyborze takiej czy innej ścieżki rozwoju postaci.
Mnie chodziło głównie o to że te ścieżki rozwoju nie są one symetryczne. Wybranie kierunku Techno-inteligenta daje mniejsze teoretycznie możliwości rozwoju niż wybranie kierunku bezpośredniej konfrontacji, czyli walki bezpośredniej lub pośredniej za pomocą broni (siła, kondycja i zwinność).
Znajdowane dodatkowo w grze atuty niczego tu nie zmienią. Atuty są wykorzystywane uniwersalnie - niezależnie w jaki sposób go zdobyliśmy możemy w sposób całkowicie dowolny go wykorzystać zgodnie z naszym pomysłem na rozwój postaci i "znajdowane" atuty nie zmieniają w sposób istotny całego obrazu tworzonego buidu postaci.

Przykład: Jak powiedziałem na wstępie w zależności od wyboru dyscyplin i zdolności jakie chcemy rozwijać dla naszej postaci - otrzymujemy od 60 do 70 atutów które lokujemy w wybrane drzewka rozwoju. Tymczasem jedno PEŁNE drzewko rozwoju tylko jednej wybranej zdolności (np Hakowanie) obejmuje około 30 atutów do wydania... co oznacza że otrzymanymi atutami możemy rozwinąć w pełni ledwie dwa z dwunastu możliwych drzewek rozwoju. Zatem "znalezienie" w grze dodatkowych 10 czy 15 punktów atutowych niewiele to zmienia. Nadal pozostajemy z dylematem jak rozsądnie zainwestować nasze punkty atutowe tak aby najkorzystniej je wykorzystać w naszym buildzie postaci.
 
Nadal pozostajemy z dylematem jak rozsądnie zainwestować nasze punkty atutowe tak aby najkorzystniej je wykorzystać w naszym buildzie postaci.

Faktycznie może być to pewien problem. Jednak nie jest to coś czym warto sobie zbytnio zawracać głowę jako, że naprawdę ciężko "wypstrykać się" z punktów atutów kiedy robimy nasz build z głową i to niezależnie od ścieżki. Znacznie większym problemem jest fakt, że mamy obecnie masę atutów które są kompletnie bezużyteczne lub wcale nie działają... co mnie wcale nie dziwi patrząc na to jak niedopracowana jest gra (kwestia braku symetryczności drzewek też pewnie jest z tym związana)
 
Faktycznie może być to pewien problem. Jednak nie jest to coś czym warto sobie zbytnio zawracać głowę jako, że naprawdę ciężko "wypstrykać się" z punktów atutów kiedy robimy nasz build z głową i to niezależnie od ścieżki. Znacznie większym problemem jest fakt, że mamy obecnie masę atutów które są kompletnie bezużyteczne lub wcale nie działają... co mnie wcale nie dziwi patrząc na to jak niedopracowana jest gra (kwestia braku symetryczności drzewek też pewnie jest z tym związana)
To prawda! Wiele atutów jest całkowicie bezużytecznych. Prawdą jest też to że obecna liczba atutów jest całkowicie wystarczająca do skończenia gry... czy to siłowo , lub technologicznie lub skrytobójczo. Znikoma liczba punktów atutowych w stosunku do liczby atutów w grze, oznacza jedynie to, że podczas "jednego przejścia gry" możemy rozwinąć ograniczoną liczbę dyscyplin, i jak chcemy poznać i pobawić się innymi dyscyplinami, to musimy przejść grę kilka razy. Być może jest to celowy zabieg.
 
Polkot said:
Być może jest to celowy zabieg.
Jak to "być może"? To w sposób oczywisty jest celowy zabieg, do tego bardzo słuszny.

Rozumiem natomiast wątpliwości co do mniejszej liczby perków możliwych do zdobycia przy Tech i Intelekcie, niemniej zdaje się, że są to chyba najpotężniejsze obecnie drzewka, więc byłbym w stanie zaakceptować taką decyzję jako zamierzoną.

Oczywiście niedziałających albo zbugowanych perków w żaden sposób usprawiedliwić się nie da.
 
Last edited:
Znikoma liczba punktów atutowych w stosunku do liczby atutów w grze, oznacza jedynie to, że podczas "jednego przejścia gry" możemy rozwinąć ograniczoną liczbę dyscyplin, i jak chcemy poznać i pobawić się innymi dyscyplinami, to musimy przejść grę kilka razy. Być może jest to celowy zabieg.
Punktów atutowych jest zdecydowanie za dużo w stosunku do naprawdę dobrych atutów, a takich kompletnie nieprzydatnych - to raz. A dwa, przecież jest w grze reset atutów, nie trzeba przechodzić gry kilka razy, żeby przetestować kilka buildów; góra dwa razy, w zależności jak rozdamy atrybuty. Na 50 lvl mamy 3 cechy na 20 i kolejno 6 i 5, według mnie, też za dużo, (w sensie, albo za wysoki cap lvl, albo za niski cap atrybutu). Duża ilość punktów atutowych ma sens tylko jak mamy odblokowany "ostatni" atut w danych drzewku, który wymaga 20lvl w danej umiejętności (powodzenia w szkoleniu :)).
 
No właśnie nie tak fajnie jak piszesz mamy reset atutów a nie umiejętności... Więc jeżeli masz int na 20lvl a np Siła na 5lvl to nic tu nie zmienisz
 
No właśnie nie tak fajnie jak piszesz mamy reset atutów a nie umiejętności... Więc jeżeli masz int na 20lvl a np Siła na 5lvl to nic tu nie zmienisz
Tak wiem, pisaliśmy tutaj o atutach nie o atrybutach. Dlatego napisałem też, że żeby wszystko przetestować/sprawdzić to potrzeba 2 "przejść" gry, w jednym maksujemy 3 atrybuty, w drugim - pozostałe ;)
 
Prędzej, czy później dorzucą pewnie opcję pełnego resetu. Będzie trochę zabawy z umiejętnościami w drzewach bo jak ktoś zmieni z 20 to 10 to trzeba przyciąć poziomy umiejętności co też zmienia ilość punktów atrybutów.

Są też narzędzie, trainery, które pozwalają zmieniać ilość posiadanych punktów umiejętności i atrybutów więc można zmodyfikować postać by miała wszędzie 20 :)
 
Są też narzędzie, trainery, które pozwalają zmieniać ilość posiadanych punktów umiejętności i atrybutów więc można zmodyfikować postać by miała wszędzie 20 :)
Tak są, wystarczy pooglądać filmy na Youtubie. Gdzie nie mając żadnych zdolności ludzie otwierają wszelkie drzwi, schowki, itp... ino to nie są "narzędzia", to są chiterskie kody psujące całą przyjemność z gry. Używają je wyłącznie popaprani youtuberzy chcący się pochwalić przed publiką czego to nie zdobyli lub odkryli w grze.
 
Jak się gra na Stadia to nie ma możliwości modyfikacji ;)

Ale gra i tak jest źle zbalansowana i nie trzeba kombinować za dużo :)

Moja postać ma 20lvl siły chyba 16 lvl int i około 14 lvl techniki i powiem wam że nic mnie nie rusza...

Co jest ogólnie bez sensu no ale :D
 
Tak są, wystarczy pooglądać filmy na Youtubie. Gdzie nie mając żadnych zdolności ludzie otwierają wszelkie drzwi, schowki, itp... ino to nie są "narzędzia", to są chiterskie kody psujące całą przyjemność z gry. Używają je wyłącznie popaprani youtuberzy chcący się pochwalić przed publiką czego to nie zdobyli lub odkryli w grze.
To nawet nie są "kody", a że jest to gra single player / offline to prawdziwych modów będzie z czasem coraz więcej, też tych dających co się zechce ;)


Co nie zmienia faktów że wiele "przewodników" odnośnie modów do broni i ciuchów są do wyrzucenia bo używali duplikacji przez co doprowadzili do błędnego sumowania tychże modów (duplikowane nie sumują się poprawnie).
 
Nawiazujac do poczatku dyskusji - skoro szosta dyscyplina jest pozostaloscia po innym typie budowy postaci, to dlaczego odblokowuje sie dopiero po rozpoczeciu drugiego aktu? Wczesniej jej w ogole nie widac.
 
To mnie zaskoczyłeś ani razu nie zwróciłem na to uwagi... Na pewno odblokować w czasie aktualnej gry jej nie idzie a sensu by też nie miała bo zanim wyczyścisz Watson które jest zablokowane w 1 akcie nabijesz około 15 poziomu...
Więc sugestia taka że być może to jakieś okienko dla umiejętności Johnego?? Albo z nim związane
 
Top Bottom