Cyberpunk 2077 - Dyskusja ogólna

+
Bzdurny jak dla mnie argument. Dlaczego w takim razie w CP2077 nie mogę popływać żaglówką? Przecież jest woda tak jak w Wiedźminie.
Bzdurnym argumentem jest to, że piszesz, że policja ma działać tak, jak Ty sobie wyobrażasz, bo tak jest w innych grach, albo w życiu, albo gdzieś tam jeszcze. To nie jest inna gra, ani symulacja działania policji z realu, tylko gra na podstawie pewnego wykreowanego uniwersum i w jego ramach posiada pewne mechaniki. Łódką w CP2077 nie popływasz, albo konno nie pojeździsz z takiego powodu, co w W3 nie pojeździsz samochodem. Gry w różnych uniwesach, ale są z tego samego gatunku i to, co stanowi ich trzon czyli mechaniki RPG i rządzące światem gry można porównywać.
W CP 2077 na system policji jednak narzeka niemało graczy, więc coś chyba jest na rzeczy.
To, że "niemało graczy" na coś narzeka, bo coś wyobrażała sobie inaczej niż jest, o niczym nie świadczy. System policji został opracowany przez pryzmat Cyberpunka i działa tak, jak CDPR wyobrażał sobie działanie policji w 2077 roku w uniwersum Cyberpunka, do czego miał prawo w kreacji tego świata. Nie podoba Ci się ta wizja, ok. Ale nie narzucaj autorytarnie, że ma być tak, a nie inaczej, bo Tobie i "niemałej liczbie graczy" coś się nie podoba.
 
Sam się już pogubiłeś, to w końcu każdy czy jednak nie każdy.
Każdy potencjalnie może być uzbrojony, w końcu gra dzieje się w Ameryce, natomiast nie każdy jest.
cytat z GOG

Funkcje gry:

  • Zanurz się w RPG z otwartym światem i odkrywaj futurystyczne miasto, w którym wszystko jest możliwe.
koniec cytatu z GOG

No jednak nie wszystko jest możliwe.
Mógłbym zacytować wiele opisów z pudełek z gier, które też nie do końca się zgadzały. Jednak tu chodzi o odkrywanie futurystycznego miasta. Każda dzielnica mia swój niepowtarzalny, charakterystyczny styl. Night City jest pięknym miastem, zwłaszcza nocą.
Nie rozumiem takiej zaciekłej obrony mega niedoróbki jaką jest cały system policji w CP2077. To że Wy gracie tak aby z policją w interakcję nie wchodzić, nie oznacza że ja muszę tak grać. Ja Was nie zmuszam do grania tak jak ja. Ja nie piszę że całkiem rozbudowane torowiska w grze są niepotrzebne, bo tory mają robić jedynie łubudu pod kołami jak po nich przejeżdżam. itp, itd. Jak mam ochotę jedynie na fabułę to oglądam film, czytam książkę lub gram w przygodówkę. W RPGa z otwartym światem chcę grać tak jak chcę, wykorzystując wszystkie elementy które gra mi daje licząc na to, że zostały zaimplementowane poprawnie, działają dobrze i są wiarygodnym elementem świata który przedstawia lub w którym jest osadzona akcja gry. Policja W CP 2077 ani nie działa dobrze, ani nie jest poprawnie zaimplementowana, ani nie jest wiarygodnym elementem świata w którym dzieje się akcja.
Ja nie bronię systemu policji, widzę jego mankamenty, ale w ogólnym rozrachunku mi on nie przeszkadza. To nie jest GTA gdzie policja stanowi nieodłączną część. Tutaj dla fabuły i konstrukcji gry policja stanowi mało istotny element gameplayu a ważniejszy element fabularny. To że po kilku zakrętach możemy uciec nawet 4 gwiazdkom poscigu mnie jakoś nie raziło. Nie to stanowiło głowny element rozgrywki w CP. Policja jest tylko dodatkiem.
 
Uważasz że strzelanie do V gdy ten broni się przed gangami jest normalnym zachowaniem przekupionej policji i że do służby przyjmują tylko takich bez prawa jazdy? Trzeba być zaślepionym by próbować przekuć prymitywnie zaimplementowaną policję w zaletę urealniajacą świat.
Nie odniosę się do strzelania przez policję do V, gdy ten walczy z gangusami, bo mi się to nie zdarzyło, albo tego nie zauważyłem. Ograłem ponad 400 h. Nie wiem, czy policjanci tam mają prawo jazdy czy nie. Ja w tak zepsutym świecie nie przejmowałbym się posiadaniem prawa jazdy, tak abstrahując. Widzę w wielu krytycznych (w Twoim tez) komentarzach czepianie się absolutnie wszystkiego, nawet tego, żeby gra była czymś absolutnie doskonałym. Policjanci z prawem jazdy, grzecznie z komisariatu dojeżdżający na miejsce zdarzenia (to tylko przykład na podstawie Twojego komentarza), a nikt nie rozumie, że to tylko (lub aż) gra RPG, która jest zaje@#$%ym RPGiem, właśnie kosztem wielu dodatkowych, mniej ważnych mechanik. PS. Trzeba być zaślepionym, żeby swoje niespełnione oczekiwania wobec gry przeobrażać w jakieś wady i żądać ich poprawy.
 
Last edited:
Ja w tak zepsutym świecie nie przejmowałbym się posiadaniem prawa jazdy, tak abstrahując.
Policja w NC się za to przejmuje i za kółko nie wsiada.
Trzeba być zaślepionym, żeby swoje niespełnione oczekiwania wobec gry przeobraża
Grałem w kilka gier z otwartym światem w którym występowała policja i Cyberpunk ma tę policję zdecydowanie najgorzej zaimplementowana. Możesz robić z tego zaletę ale nie zmienisz tego że teleportujaca się policja bez możliwości kierowania samochodami to gorsze rozwiązanie niż rozwiązania sprzed 20 lat.
 
Grałem w kilka gier z otwartym światem w którym występowała policja i Cyberpunk ma tę policję zdecydowanie najgorzej zaimplementowana. Możesz robić z tego zaletę ale nie zmienisz tego że teleportujaca się policja bez możliwości kierowania samochodami to gorsze rozwiązanie niż rozwiązania sprzed 20 lat.
A w ile gier RPG z otwartym światem grałeś, które miały lepiej zaimplementowany system policji? Teleportujaca się policja to bardzo uproszczona mechanika na potrzeby gry RPG, gdzie policja jest dodatkiem nie będącym trzonem rozgrywki, jak w zupełnie innych grach akcji w otwartym świecie.
 
To co jest dla mnie niezwykle fascynujące, to fakt że niezależnie od tematu rozmowy wszystko i tak sprowadza się do tych samych 2-3 tematów:

1. System policji,
2. NPC AI,
3. Otwarty świat (często w kontekście tego czy powinno się lub nie porównywać CP77 do GTA lub RDR).

Czy nie lepiej byłoby założyć na te tematy osobny wątek? Tak by pozostawić ten do dyskusji ogólnych.
 
A w ile gier RPG z otwartym światem grałeś, które miały lepiej zaimplementowany system policji? Teleportujaca się policja to bardzo uproszczona mechanika na potrzeby gry RPG, gdzie policja jest dodatkiem nie będącym trzonem rozgrywki, jak w zupełnie innych grach akcji w otwartym świecie.
Mafia, Mafia 2,GTA 3, GTA Vice city, gta San Andreas, gta 4, gta 5, saints row 3.

Te kojarzę bez dogłębnego grzebania w pamięci, więc minimum 8 gier. Wszystkie te gry mają lepiej zrobioną policję niż Cyberpunk.

Co to znaczy, że policja jest trzonem rozgrywki? Trzonem rozgrywki policja to może być w rainbow six moim zdaniem a nie w mafii czy GTA.
 

Guest 4470908

Guest
Jednak tu chodzi o odkrywanie futurystycznego miasta.
Skąd wiesz? Może chodzić i o gadający automat, a zaraz, czekaj... Także o różne rzeczy może chodzić, o wiarygodne interakcje z policją również.

Tutaj dla fabuły i konstrukcji gry policja stanowi mało istotny element gameplayu a ważniejszy element fabularny.
Dla fabuły tak, ale jazda autem od zadania do zadania też dla fabuły jest mało istotnym elementem, a jest zrealizowana znacznie lepiej, a mogła by być jedynie cutscenkami.
Fajfus w spodniach i regulacja jego długości w kreatorze postaci jest jeszcze mniej istotna niż system policji a lepiej zostało to zrobione.

Co do konstrukcji gry, nie zgadzam się, otwarty świat, przestępstwa gangi i takie coś jako policja, nie, nie przekonasz mnie. Owszem, policja jest tylko dodatkiem, detalem i szczegółem, ale zrobionym źle, uproszczonym tak że aż staje się niewiarygodny.
W każdym dziele, czy to grafika, film czy gra, oprócz sedna, rdzenia produkcji (w CP2077 to fabuła) liczą się też detale. To one uwiarygadniają przekaz, lub świat i obcowanie z nim. Jak by w/g Ciebie wyglądały Gwiezdne Wojny (filmy) jak by zamiast statków kosmicznych latały tam papierowe samolociki jako makiety? Tym w CP2077 jest właśnie policja, makietą czegoś większego, nie wiem czy czasu nie starczyło, czy umiejętności, a może założenia projektowe były do bani, ale jest to źle zrobiony element gry. I nie przekonasz mnie że jest inaczej. Tak samo jak ludzie w tłumie, są po prostu głupi, jest to kolejny źle zrealizowany element gry. Tak samo jak ruch uliczny, jest to kolejny źle zrealizowany element gry. Owszem, to tylko detale, tło, ale mają kolosalny wpływ na odbiór całości, dla dużej części graczy wśród której i ja jestem. Świat składa się z detali, a te nie pasujące często rzucają się w oczy.

Nie wiem ile czasu grałeś w CP 2077, ile aktywności pobocznych zrobiłeś. Ale uważam iż to, że nie narzekasz na system policji świadczy o tym, że nie próbowałeś wycisnąć z gry wszystkiego. Ja byłem zauroczony designem miasta, samochodów, postaci w tłumie, ogólnie wizualnie CP2077 kupił mnie już na samym początku, atmosfera kilmat i realia świata też (jako fan szeroko pojętego Sci Fi) bardzo lubię. Dlatego porzuciłem fabułę i zacząłem zwiedzać miasto, robić zlecenia fixerów, likwidować gangi. Ale im dalej w las, no właśnie, zaczęła razić głupota tłumu, głupota kierowców, niedoróbki w stylu samochody przejeżdżające przez mury i inne elementy architektury, i wisienka na torcie właśnie idiotyczny system policji, niewiarygodny wręcz. Suma tych detali i stopień ich niedorobienia zmienił polaryzację mojego stosunku do tego tytułu, z zauroczenia, do niechęci. Np: sytuacja (kilkukrotnie) Strzelam się z gangusami, wtrąca się policja, pewnie trafiłem jakiegoś przechodnia, zdarzało mi się, no więc strzelam się i z gangusami i z policją, w końcu trochę dla mnie za gorąco, trzeba zmienić nieco krajobraz, na oczach gliniarzy wyciągam z auta gościa i odjeżdżam. Zero pościgu WTF? Już pomijam fakt że kolo w aucie którym jadę stał z sobie podobnymi na ulicy podczas ostrej trójstronnej strzelaniny. Nie. Świat tak nie działa nawet w grach, nieważne czy to GTA, Mafia, czy CP2077, czy cokolwiek innego gdzie jest policja, strzelaniny, i ruch uliczny. Ludzie - cywile uciekają, zwłaszcza jak mają auta, często nie patrzą czy uderzą w inne auto, czy rozjadą innego cywila, po prostu instynktownie ratują własny zad. Koniec. Kropka. Policja, w momencie gdy zabijam kilku z nich ściga mnie dotąd aż mnie dopadnie, albo aż uzna że zwiałem i już mnie nie znajdą (pomijam listy gończe itp. to nie symulator przestępcy), ale na pewno dłużej i dalej niż jedną przecznicę. I żeby skały srały nikt nie przekona mnie że jest inaczej.


Do kolegi PabloStasia, naucz się czytać ze zrozumieniem, nie chce mi się, już Ci wskazywać gdzie stwierdziłeś, że piszę coś czego nie napisałem, sam to możesz zrobić, przy okazji sobie poćwiczysz. Poza tym w takim tonie jak Ty zaczynasz prowadzić dyskusję to mi się po prostu nie chce na to tracić czasu.
 
Last edited by a moderator:
To co jest dla mnie niezwykle fascynujące, to fakt że niezależnie od tematu rozmowy wszystko i tak sprowadza się do tych samych 2-3 tematów
No bo co jakiś czas ktoś przychodzi i mówi że policja taka jest bo taka być powinna, albo że jest super zrobiona, i dorabia sobie teorie która tłumaczy jej bzdurne zachowania. To wtedy mnie palce świerzbią żeby stawić czoła tym bzdurom.
 
Mafia, Mafia 2,GTA 3, GTA Vice city, gta San Andreas, gta 4, gta 5, saints row 3.

Te kojarzę bez dogłębnego grzebania w pamięci, więc minimum 8 gier. Wszystkie te gry mają lepiej zrobioną policję niż Cyberpunk.

Co to znaczy, że policja jest trzonem rozgrywki? Trzonem rozgrywki policja to może być w rainbow six moim zdaniem a nie w mafii czy GTA.
Wg Ciebie te gry, które wymieniłeś są RPGami? No to sorry, nie mam argumentów na obronę systemu policji w CP2077. W tamtych "RPGach" faktycznie jest to lepiej zrealizowane.
 
Wg Ciebie te gry, które wymieniłeś są RPGami? No to sorry, nie mam argumentów na obronę systemu policji w CP2077. W tamtych "RPGach" faktycznie jest to lepiej zrealizowane.
No nie są, niedoczytalem. A co to zmienia czy są RPG czy nie? Gdzieś jest napisane że jeśli gra ma elementy RPG to wtedy nie może albo nie powinna mieć porządnie zrobionej policji?
 
Dla fabuły tak, ale jazda autem od zadania do zadania też dla fabuły jest mało istotnym elementem, a jest zrealizowana znacznie lepiej, a mogła by być jedynie cutscenkami.
Tu się nie zgodzę. Cutscenki i tak są w niektórych podróżach jak np: podwrót z Jackiem do domu V czy zadania z Panam. Jednak jakby przejązzki były cutscenkami z perspektywy pierwszej osoby nie mógłbyś podziwiać piękna NC. I tak kto chce będzie jeździł od zadania do zadania po ulicach NC lub korzystając z szybkiej podróży, której nie polecam.
Fajfus w spodniach i regulacja jego długości w kreatorze postaci jest jeszcze mniej istotna niż system policji a lepiej zostało to zrobione.
Też jak to zobaaczyłem to pomyślałem: "Kurwa, co oni ćpali zanim wpadli na ten pomysł". Jednak fajfus determinuje jak jesteś postrzegany przez grę (jako kobieta czy mężczyzna) dlatego też ma wpływ na np. opcje romansowe dostępne w grze :)
Co do konstrukcji gry, nie zgadzam się, otwarty świat, przestępstwa gangi i takie coś jako policja, nie, nie przekonasz mnie. Owszem, policja jest tylko dodatkiem, detalem i szczegółem, ale zrobionym źle, uproszczonym tak że aż staje się niewiarygodny.
W każdym dziele, czy to grafika, film czy gra, oprócz sedna, rdzenia produkcji (w CP2077 to fabuła) liczą się też detale. To one uwiarygadniają przekaz, lub świat i obcowanie z nim. Jak by w/g Ciebie wyglądały Gwiezdne Wojny (filmy) jak by zamiast statków kosmicznych latały tam papierowe samolociki jako makiety. Tym w CP2077 jest właśnie policja, makietą czegoś większego, nie wiem czy czasu nie starczyło, czy umiejętności, a może założenia projektowe były do bani, ale jest to źle zrobiony element gry. I nie przekonasz mnie że jest inaczej. Tak samo jak ludzie w tłumie, są po prostu głupi, jest to kolejny źle zrealizowany element gry. Tak samo jak ruch uliczny, jest to kolejny źle zrealizowany element gry. Owszem, to tylko detale, tło, ale mają kolosalny wpływ na odbiór całości, dla dużej części graczy wśród której i ja jestem. Świat składa się z detali, a te nie pasujące często rzucają się w oczy.
W przypadku policji w CP to nie do końca jest makieta. Zauważ że mamy drony policyjne, roboty policyjne i to właśnie drony do nas strzelają w trakcie pościgu. Zrobili taki system policji bo mieli takie wyobrażenie że w 2077 już człowiek nie jest potrzebny do pościgów za przestępcami a lepiej żeby przestępca zniszczył dron niż policjant stracił życie. Widocznie dla mnie te detale tłumu były na tyle nie istotne dla odbioru całości ze przeszedłem nad nimi obojętnie. Nie mówię że ich nie ma. Sam ich uświadczyłem.
Nie wiem ile czasu Grałeś w CP 2077, ile aktywności pobocznych zrobiłeś. Ale uważam iż to, że nie narzekasz na system policji świadczy o tym, że nie próbowałeś wycisnąć z gry wszystkiego. Ja byłem zauroczony designem miasta, samochodów, postaci w tłumie, ogólnie wizualnie CP2077 kupił mnie już na samym początku, atmosfera kilmat i realia świata też (jako fan szeroko pojętego Sci Fi) bardzo lubię. Dlatego porzuciłem fabułę i zacząłem zwiedzać miasto, robić zlecenia fixerów, likwidować gangi. Ale im dalej w las, no właśnie, zaczęła razić głupota tłumu, głupota kierowców, niedoróbki w stylu samochody przejeżdżające przez mury i inne elementy architektury, i wisienka na torcie właśnie idiotyczny system policji, niewiarygodny wręcz. Suma tych detali i stopień ich niedorobienia zmienił polaryzację mojego stosunku do tego tytułu, z zauroczenia, do niechęci. Np: sytuacja (kilkukrotnie) Strzelam się z gangusami, wtrąca się policja, pewnie trafiłem jakiegoś przechodnia, zdarzało mi się, no więc strzelam się i z gangusami i z policją, w końcu trochę dla mnie za gorąco, trzeba zmienić nieco krajobraz, na oczach gliniarzy wyciągam z auta gościa i odjeżdżam. Zero pościgu WTF? Już pomijam fakt że kolo w aucie którym jadę stał z sobie podobnymi na ulicy podczas ostrej trójstronnej strzelaniny. Nie. Świat tak nie działa nawet w grach, nieważne czy to GTA, Mafia, czy CP2077, czy cokolwiek innego gdzie jest policja, strzelaniny, i ruch uliczny. Ludzie - cywile uciekają, zwłaszcza jak mają auta, często nie patrzą czy uderzą w inne auto, czy rozjadą innego cywila, po prostu instynktownie ratują własny zad. Koniec. Kropka. Policja, w momencie gdy zabijam kilku z nich ściga mnie dotąd aż mnie dopadnie, albo aż uzna że zwiałem i już mnie nie znajdą (pomijam listy gończe itp. to nie symulator przestępcy), ale na pewno dłużej i dalej niż jedna przecznicę. i żeby skały srały nikt nie przekona mnie że jest inaczej.
Ja mam za sobą 2 przejścia gry: korposem i punkiem, czyli około 400 godzin. Przez ten czas owszem było kilka mankamentów związanych z policją, ale tak jak pisałem nie wywarły na mnie aż takiego wrażenia żeby z oceny 8/10 dać nagle 2/10. Być może CDPR naprawi AI zachowania tłumu w którymś z patchy, bo na forum było już tyle o tym pisane nie mówiąc o dziale pomocy technicznej gdzie pewnie też o tym pisali. Są więc świadomi że to tak wygląda.
 
>A co to zmienia czy są RPG czy nie? Gdzieś jest napisane że jeśli gra ma elementy RPG to wtedy nie może albo nie powinna mieć porządnie zrobionej policji?

Może, ale to mechanika poboczna tylko. Czy w GTA narzekają tak na beznadziejne strzelanie? Nie bo to mechanika poboczna.

> Jednak fajfus determinuje jak jesteś postrzegany przez grę (jako kobieta czy mężczyzna)

Chylę czoła przez bezgraniczną odwagą CDP.


No i kuriozum, że ktoś tam narzekał że musi być dobrze działająca policja nawet w grze o rybkach. Litości!!!
 

Guest 4470908

Guest
jakby przejązzki były cutscenkami z perspektywy pierwszej osoby nie mógłbyś podziwiać piękna NC.
Zgoda, ale podziwianie piękna NC dla fabuły nie jest raczej zbyt istotne. Więc i jazda autem dla fabuły nie jest istotna.

Też jak to zobaaczyłem to pomyślałem: "Kurwa, co oni ćpali zanim wpadli na ten pomysł". Jednak fajfus determinuje jak jesteś postrzegany przez grę (jako kobieta czy mężczyzna) dlatego też ma wpływ na np. opcje romansowe dostępne w grze
Moim zdaniem obecność tego w grze to zagranie czysto marketingowe, to jest coś czego nie ma żadna gra z kreatorem postaci, jest to temat zahaczający o tematy dla niektórych tabu, dla innych kontrowersyjne ale dla wszystkich w grach jak dotąd albo niespotykane, albo bardzo rzadko obecne. No i modne ostatnio, można mieć "babę z kuśką i odwrotnie". Marketingowo bardzo dobry chwyt, nośny temat. Nie ważne co się mówi ważne że się mówi. Jak dla mnie główny powód obecności tego w grze.

W przypadku policji w CP to nie do końca jest makieta
Zgódźmy się że się nie zgodzimy

Ja mam za sobą 2 przejścia gry
Chylę czoła przed wyobraźnią która potrafi zamaskować tak rażące niedoróbki.

ale tak jak pisałem nie wywarły na mnie aż takiego wrażenia żeby z oceny 8/10 dać nagle 2/10
ja dałem 1/10 a dałbym i zero, niewiarogodny świat nie zachęca do przebywania w nim, w związku z tym gry nie przeszedłem, fabuły do końca nie poznałem, czekam na poprawki, ocenę zawsze można zmienić.

No i kuriozum, że ktoś tam narzekał że musi być dobrze działająca policja nawet w grze o rybkach. Litości!!!
Ale ten ktoś pewnie coś jeszcze napisał o tej grze o rybkach, wymienił jakieś jej cechy. No panie inżynier, problem ze zrozumieniem tekstu pisanego czy zwykła manipulacja fragmentem wyrwanym z kontekstu? Litości, zaiste.
 
A co to zmienia czy są RPG czy nie? Gdzieś jest napisane że jeśli gra ma elementy RPG to wtedy nie może albo nie powinna mieć porządnie zrobionej policji?
Zmienia to tyle, że trzonem RPGa nie musi być zaawansowany system policji, a trzonem wymienionych przez Ciebie gier akcji wypadałoby, żeby był.
A gdzieś jest napisane, że gra, której akcja dzieje się w otwartym świecie, którego częścią jest żyjące miasto, ma mieć tak, a nie inaczej zaimplementowany system policji? No nie ma takich norm. CDPR tak, a nie inaczej wyobraziło sobie świat w 2077 roku i tyle. Ponadto CP2077 to gra RPG, a nie gra z elementami RPG.
 
>Zgoda, ale podziwianie piękna NC dla fabuły nie jest raczej zbyt istotne. Więc i jazda autem dla fabuły nie jest istotna.

I tu się mylisz.

>problem ze zrozumieniem tekstu pisanego czy zwykła manipulacja fragmentem wyrwanym z kontekstu?

Perfidna manipulacja.
Zaczyna się w kółko ponowne wałkowanie tego samego tematu aż do znudzenia. Zupełne niezrozumienie świata. Mylenie typów gier itp.

Może lepiej założyć osobny temat "Narzekanie na policję w NC"? Piszę serio, przynajmniej nie musiałbym tam już zaglądać.
 
Last edited:
Zrobiłem dzisiaj temat poświęcony policji/otwartemu światowi, ale jakoś nikt nie chce go użyć...
Wszystko zostało już o tym powiedziane, kręcimy się w kółko bo powstała teoria że w w grze AAA niektóre mechaniki mogą być zrobione po łebkach i chyba niektórzy są skłonni powiedziec że to dobrze że policja została potraktowana po macoszemu i dorabia się do tego teorie.
 
Top Bottom