Cyberpunk 2077 — Nasza Obietnica Zapewnienia Jakości

+
@maniak6767

Prosiłeś o porównanie:


2:40 na patchu 1.22 - wyjście z naszej kańciapy ;)

Po lewej 3 NPC, na wprost 3, po prawej 2 siedzących, skrajnie po prawej przez ułamek sekundy jest jeszcze 1 + sprzedawca również po prawej, po drugiej stronie ulicy po lewej 1, na wprost 3, na wprost lekko w prawo 3 kolejnych,

Na początku po lewej samochód, po prawej samochód, za nim samochód policjantów.

To daje razem - 17 NPC + dwa samochody + pojazd policji na poboczu (nazwijmy to tak).

Tu mamy 28 klatek.

Potem długo długo nic, śmietniki ładują się "w locie" tekstury i inne takie. Klatki na poziomie 29-30. W sumie do głównego skrzyżowania mijamy ze 4 NPC. Ulice puste jak papierek po cukierku. Dopiero na głównym skrzyżowaniu paru dodatkowych NPC.

PATCH 1.23 - minuta 3:21 ten sam materiał. Po lewej 3 NPC, 1 dodatkowy po wyjściu za ścianę, po prawej 1 siedzący, za nim 2 kolejnych, dalej sprzedawca, na lewo od niego wóch siedzącyh, w tle po drugiej stronie ulicy po lewej 2 w "budce barowej", w sumie 5 po prawej nieco dalej (jeden za sygnalizatorem, wyłania się po chwili). Samochodów zero, jest samochód policyjny przy któym zdaje się, zęw diać policjanta.

Zatem mamy 17 NPC, + policjant + zero samochodów + samochód policyjny.

Klatek? 26-27.

Dalej to samo. 30 klatek, puste ulice, mijamy 1 NPC, potem główne skrzyżowanie. ZNACZNIE mniej tekstur ładuje sie w locie, jest to prawie niedostrzegalne.

Minuita 4:05 zaczyna się jazda samochodem na wersji 1.22, dropy do 26 klatek, samochodów w ruchu sporo, NPCów na ulicach prawie zero. Samochodów naliczyłem 17 ale mogłem się walnąć w liczeniu. Wersja 1.23 jest zaraz po tym. Jest dobre 2 klatki na sekundę więcej gdy wyjeżdżamy spod naszego lokum (z okolicy). Samochodów naliczyłem 15-16, ale w niec mniejszym zagęszczeniu tzn. są jakby równomierniej rozplanowani by było ich po prostu mniej na raz.

Biorąc pod uwagę to, że samochody generują się "losowo" nigdy nie uzyskamy idealnie takich samych konfiguracji NPC + samochody, ale widać ewidnetnie, że jeśli ktoś mówi, że wyczyszczono miasto jest zwykłym hejterem. Gołym okiem widać, że tekstury mniej chętnie ładują się na naszych oczach choć wciąz to robią. Miasto jest puste, bo po prostu nie dało sie inaczej, ale jest praktycznie tak samo puste i martwe jak na patchu 1.22 z tą różnicą, że ma o2 klatki więcej.

Wniosek? Gra nie powinna była wyjść na stare konsole. Tyle w temacie.
Wersja na PS4, PS4Pro, PS5 to ta sama wersja, więc bezsensowne jest porównywanie natężenia NPC pomiędzy nimi....jeśli są jakieś różnice to zapewne wynikały z losowości i pory dnia.
Nawet najbardziej zatłoczone miejscówki City Center, Charter Hill, są opustoszałe praktycznie od 22 do 6 rano (kiedy ta opcja jest ustawiona na maxa) słońce wschodzi w Night City wcześnie, więc nawet jak coś wygląda na dzień to może być to 5-6 rano. Ten system NPC i natężenia ruchu samochdów jest dynamiczny: natężenie ( i też nie jest zapewne stałe - są jakieś haki, jest jakiś element losowości) zależy od godziny i lokacji w mieście.
A pisałem o porównaniu wersji konsolowej z wersją na PC, gdzie masz trzy opcje natężenia NPC i samochodów, ale oczywiście lepiej coś napisać na podst. kilku filmików z youtuba i komentarzy w necie.
 
@maniak6767 a kto porównywał wersję PS4 do PS4 PRO? Łosku :) n alitość boską :) przecież ja podałem obszerne porównanie 1.22 do 1.23. I sam napisałem, że różnice wynikały z losowości a nie patcha. Wniosek z tego co napisałem jest taki że różnica między patchem 1.22, 1.23 w kontekśćie natężenia postaci praktycznie nie istnieje :)

Tylko Ty zamiast skupiać się na bezmyślnej obronie CDPu mógłby ś chociaż przeczytać ze zrozumieniem to co pisze druga strona, bo dowiedziałbyś sie, zę de facto w tym co napisałem jest WYŁĄCZNIE obrona CDPu :)

A) napisałęm, że znacnzie mniej tekstur ładuje się w locie
B) napisałęm, że w zasadzie nie występuje różnica w zatłoczeniu ulic
C) napisałem, że jest wzrost ilości klatek

Przez takie postawy jak Twoja tutaj odechciewa mi się tu wracać. Serio.
Post automatically merged:

@maniak6767 w którymś z komentarzy ktoś mi pamietam udowadniał, że ilość błędów zależy od mocy sprzętuna którym się gra. Zatem wersja z PS4 nie bedzie działąłą tak samo jak wersja z PS5 ponieważ będzie generowała zgodnie z tą logiką więcej błędów. Nadal uwazasz, że nie ma sensu porównywać? Ja uważam że jest, bo jeżeli na dzień dzisiejszy wersja w PS4 działa bardziej stabilnie i bliżej stabilności PS5 to znaczy że jest poprawa. Tylko do dyskusji trzeba odrobiny dystansu a nie ślepej manii udowadniania swoich racji.
 
Last edited by a moderator:
Wniosek? Gra nie powinna była wyjść na stare konsole. Tyle w temacie.

A ja trochę nie rozumiem tego wniosku. Wyszła za wcześnie i w fatalnym stanie technicznym na konsolach, to fakt. Faktem też jest, że zapewniano, że działa nadspodziewanie dobrze, a powinno się mówić o koniecznych cięciach i ograniczeniach konsoli starej generacji.
Ale gdyby ktoś poszedł po rozum do głowy, wydal grę później, w lepszym stanie, takim w jakim jest teraz choćby, poinformował użytkowników konsol o tym, że nie może ona być tej samej jakości, co na PC, że konieczne są cięcia i ograniczenia graficzne, to mogliby gracze sobie wybrać, czy chcą przejść grę na swoim starym sprzęcie i tyle. Z filmiku, który przedstawiłeś, wynika dość jasno, że sama gra działa w tych ok. 30 klatkach, da się grać i poznać fabułę gry. Niestety trzeba przy tym zgodzić się na ograniczenia.

Podobny problem miało przecież to słynne GTA V na PS 360. Puste miasto i niewielu NPC-ów. Gdzieś już napisałam, że bariery technologicznej sprzętu się nie przeskoczy. Mimo to Rockstar też zdecydował się na wydanie tej wersji, mimo że gra rozwijała skrzydła dopiero na PS4, już o PC nie wspominając.

Do tego warto nadmienić, że wersja CP77 na nowy sprzęt ma zostać, o ile dobrze pamiętam, za darmo, więc nabywca gry ma szasnę zagrać w dużo lepszej wersji, jeśli nabędzie sobie mowy sprzęt. A wcześniej czy później będzie musiał to zrobić, nie ma co się oszukiwać.

Swoją drogą ciekawe, co będzie z nową wersją GTA V na nowe konsole. Pewnie Rockstar sprzeda jeszcze raz tę samą grę. ;)
 
@Offka widząc grę, która nie ma fizycznej możliwości prawidłowego funkcjonowania na danym sprzęcie wnioskuję, że nie powinna na daną platformę wychodzić. Tu nie chodzi tylko o puste miasto. Dropy do 26 klatek dyskwalifikują moim zdaniem jakąkolwiek produkcję. Doczytujące się tekstury w losie też (a nadal choć w mniejszym stopniu są obecne). Szczerze mówiąc miasto jest w moim odczuciu jednym z najistotniejszych elementów tej produkcji, bo kreuje klimat.

Ale podkreślmy tu co bardzo ważne, że to jest moje prywatne zdanie, a nie autorytatywne stwierdzenie faktu (jeśli tak to brzmiało to nie było to moim celem).

To trochę tak jakby z Wiedźmina 3 usunąć dajmy na to całą trawę i ruszającą się przyrodę ze względu na ograniczenia sprzętowe. Gra będzie działać i obiektywnie da się powiedzieć, że jest spoko. Tylko, że usunięto jeden z elementów, które BARDZO mocno wpływają na to jaki klimat ta produkcja generuje.

Zobacz na końcówkę tego filmu:

To przykład dostosowywania produkcji "na siłę" do bardzo kiepskiego sprzętu.

I możesz powiedzieć, ż przecież to w niczym nie szkodi, a ja Ci podam inny argument. Jeśli jako wyznacznik "jakości" produktu podajemy to że gra MUSI działać chociaż w 30 klatkach na PS4... to teraz pomyśl ilu rzeczy ZE WZGLĘDU NA OGRANICZENIA SPRZĘTOWE nie można będzie potem dodać do tej produkcji uznając, że może i by się dało ale tego czy tamtego nie zrobimy bo to zwiększy zasobożerność gry i będzie problem z PS4.

Kumasz o co chodzi? Każda nowa mechanika to coś co może sprawiać problemy, to kolejne zasoby itd. I PS4 strasznie tę produikcję będzie ciągnęło w dół. I to jest moim zdaniem koronny argument powodujący że mam takiie a nie inne zdanie na temat. Jesli CDPowi PÓŁ ROKU zajjęło ogarnięcie zaledwie nędznych 30 klatek (i to też nie do końća) poprzez częściowe patroszenie produkcji z wizualiów to sama pomyśl ileż problemów to sprawi później.
 
@The_Night_Shadow

Na starych konsolach, zależnie od modelu, bo przecież mamy podstawowego Xbox i PS4 oraz ich mocniejsze nieco wersje, gry nie działają w stałych 30 klatkach. 30 to maksimum, a nie coś stałego. Tak jak normalne są ograniczenia graficzne pod poszczególnymi wersjami sprzętu.
RDR 2, ciągle podawane jako wzór optymalizacji, też nie działa w stałych 30 klatkach na całej starej generacji. Na XBOX ONE S mamy tam dropy do 25 klatek, na PS4 do 26 w mieście. Również tu, jak wykazało DF mamy ograniczenia graficzne, różne rozdzielczości.
Czyli Rockstar nie powinien wydać gry na te konsole wg Ciebie?

Red Dead Redemption 2: PS4/PS4 Pro vs Xbox One/Xbox One X - Every Console Tested! - YouTube

To samo RDR 2 na PC rozwija skrzydła (po falstarcie zresztą, bo zaraz po wydaniu portu gry były duże problemy nawet z uruchomieniem).
Twój argument więc o nieszczęsnych 30 klatkach oraz kastracji graficznej jest, wg mnie, chybiony.

Kwestia raczej tego, jak sobie poradzi studio z ograniczeniami konsol. A Redzi mają w tym temacie mniej doświadczenia niż taki Rockstar, stąd też tak długo trwający proces optymalizacji. Mimo to powoli doprowadzają grę do ładu na konsolach.
Wg mnie więc powinni ją po prostu wydać później i, jak już pisałam, postawić sprawę jasno. Wersja na stare konsole będzie niestety solidnie wykastrowana. Niech klient decyduje.

Zawsze, gdy następuje zmiana generacji można zaobserwować tego typu problemy. Są wersje lepsze, na nowszy sprzęt, i te pocięte.
Devi radzą sobie z tym lepiej lub gorzej, ale zwykle nie omijają starych konsol, bo posiadaczy tych konsol jest całe mnóstwo. Wolą się więc męczyć, niż tych klientów sobie odpuścić.
 
Last edited:
@maniak6767 a kto porównywał wersję PS4 do PS4 PRO? Łosku :) n alitość boską :) przecież ja podałem obszerne porównanie 1.22 do 1.23. I sam napisałem, że różnice wynikały z losowości a nie patcha. Wniosek z tego co napisałem jest taki że różnica między patchem 1.22, 1.23 w kontekśćie natężenia postaci praktycznie nie istnieje :)

Tylko Ty zamiast skupiać się na bezmyślnej obronie CDPu mógłby ś chociaż przeczytać ze zrozumieniem to co pisze druga strona, bo dowiedziałbyś sie, zę de facto w tym co napisałem jest WYŁĄCZNIE obrona CDPu :)

A) napisałęm, że znacnzie mniej tekstur ładuje się w locie
B) napisałęm, że w zasadzie nie występuje różnica w zatłoczeniu ulic
C) napisałem, że jest wzrost ilości klatek

Przez takie postawy jak Twoja tutaj odechciewa mi się tu wracać. Serio.
Post automatically merged:

@maniak6767 w którymś z komentarzy ktoś mi pamietam udowadniał, że ilość błędów zależy od mocy sprzętuna którym się gra. Zatem wersja z PS4 nie bedzie działąłą tak samo jak wersja z PS5 ponieważ będzie generowała zgodnie z tą logiką więcej błędów. Nadal uwazasz, że nie ma sensu porównywać? Ja uważam że jest, bo jeżeli na dzień dzisiejszy wersja w PS4 działa bardziej stabilnie i bliżej stabilności PS5 to znaczy że jest poprawa. Tylko do dyskusji trzeba odrobiny dystansu a nie ślepej manii udowadniania swoich racji.
Odniosłem się do tego co sam napisałem, jak chcesz porównywać natężenie ruchu pieszych to rzetelnie porównaj wersję z konsol do najmniejszego natężenia ruchu pieszych (i samochodów) na wersji PC i wtedy wyciągaj wnioski jak to jest z natężeniem, ilością NPC Twoje wywody akurat mało mnie interesowały. Tyle i aż tyle.
Co do drugiej części postu : LOL. To znaczy jak tę samą wersję odpalisz na PC z 2012 i na PC z 2020, to będzie działać tak samo i będzie tyle samo błędów? LOL. Bo to jest logika jaką reprezentujesz.
 
Tu chyba pierwszy raz muszę się z The_Night_Shadow zgodzić - kompatybilność ze starymi konsolami ciągnie rozwój gry w dół.
Egoistycznie chciałbym, żeby zaprzestano prac nad wersją konsolową i naprawą błędów (jak już pisałem na moim konfigu błędy są marginalne) na rzecz rozwoju nowych mechanik i DLC, niestety CDP nie wydaje tej gry dla mnie i kilku maniaków i musi się dostosować do rynku.

Swoją drogą to słaba kompresja filmu, czy PS5 ma rzeczywiście tak słabą, rozmazaną grafikę?
Przeraża mnie też zachwyt nad DLSS - na karcie RTX3070 po prostu rozmywa szczegóły obrazu, chyba nie o to powinno chodzić.
Technologia polepszania grafiki w rzeczywistości ją pogarsza, pierwsza opcja którą musiałem wyłączyć żeby się cieszyć ładną grafiką.
 
@maniak6767 nie wiem co dziś przyjmowałeś na czczo, ale nie rób tego więcej po raz drugi z rzędu wykazałeś się skrajnym brakiem rozumienia czytanego tekstu. Nie napisałem, że odpalajac grę na PC z 2012 i na PC 2020 będzie ona działać tak samo. Napisałem coś zupełnie przeciwnego. Napisałem, że część błędów występuje wyłącznie na słabszych konfiguracjach i dlatego właśnie warto porównywać PS4 do PS4 PRO, bo jeśli na PS4 wyeliminowano część błędów zbliżając się do tego co widać na PS4 PRO to to oznacza, że DEV zrobił co trzeba ogarniając niedobory sprzętowe PS4. Chłiopie :) patrzę i oczom nie wierzę.
 
Swoją drogą to słaba kompresja filmu, czy PS5 ma rzeczywiście tak słabą, rozmazaną grafikę?
Przeraża mnie też zachwyt nad DLSS - na karcie RTX3070 po prostu rozmywa szczegóły obrazu, chyba nie o to powinno chodzić.
Technologia polepszania grafiki w rzeczywistości ją pogarsza, pierwsza opcja którą musiałem wyłączyć żeby się cieszyć ładną grafiką.

Raczej kompresja, PS5 ma co prawda różne tryby graficzne, wydajności - 60 klatek bez bajerów, dynamiczna rozdzielczość, i jakości - 30 klatek i z bajerami oraz 4K. Oglądałam sobie coś tam z Racheta i Clanka, by zobaczyć ray tracing na konsoli, i bardzo ładnie to wyglądało.

No cóż, ja też wyłączyłam DLSS i co za tym idzie ray tracing na swojej słabiźnie (2060). Mimo DLSS i tak trzeba było zejść z kilku opcji graficznych, a obraz jest gorszy przy DLSS. Ponoć w CP ma być czy już jest DLSS 2.2. Może zobaczę, czy poprawili coś.
Zastanawiam się, czy DLSS nie sprawdza się lepiej przy graniu na monitorze 4K, bo u mnie jak na razie takowego brak.

Tak dodam, że odpuszczenie starych konsol to strata finansowa, nie ma co się oszukiwać. Nowa generacja jeszcze nie dominuje.
Logicznym dla firmy jest więc wydanie wersji na stare konsole, co oczywiście odbywa się kosztem zasobów własnych (zaangażowania pracowników, ich czasu itd. itp.).
 
Last edited:
W takim razie przypomnę, że druga połowa roku zaczęła się 1 lipca, a skończy 31 grudnia.
To czemu nie narysowali na wykresie tym road map kreski na końcu roku?? Spójrz na road map ponownie i zobacz, że mozna uznac darmowe dlc na lipiec :p
Tak wiem, ze to tylko taka prognoza i sie czepiam. Ano czepiam bo mnie cdr oszukał na premierę.
 
Oczywiste jest że plan się posypał i to nie pierwszy raz zresztą. Darmowe DLC pierwotnie miały zacząć wychodzić z początkiem tego roku, a więc krótko po premierze gry. Nie dziwię się zatem że już nic nie ogłaszają skoro nie są pewni dat. Trzeba czekać.
 
To czemu nie narysowali na wykresie tym road map kreski na końcu roku?? Spójrz na road map ponownie i zobacz, że mozna uznac darmowe dlc na lipiec :p
Tak wiem, ze to tylko taka prognoza i sie czepiam. Ano czepiam bo mnie cdr oszukał na premierę.
Trzeba wziąć pod uwagę fakt że pierwsze DLC miało się pojawić już w marcu. Jednakże ze względu na atak hakerski, który miał miejsce w lutym oczywistym jest że plany te musiano skorygować. CDPR specjalnie nie przedłuża daty wydania patcha czy DLC. To ani graczom ani firmie by nie służyło.
 
Cisza jednak również dobrze nie robi. Cokolwiek wypadaloby wspomnieć czy o dlc czy o łatkach. Bo skoro nie ma żadnych wiadomości to przychodzi mi na myśl tylko jak "bardzo źle" musi być skoro boją się cokolwiek powiedzieć aby nie było, że znów niedotrzymaja terminów.
Przez tą ciszę człowiek zapomina o Cyberpunku i skupia się mocniej na innych tytułach.
 
Top Bottom