Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
Pamiętaj, że Radeony (przynajmniej w obecnej generacji) stoją trochę do tyłu w kwestii ray-tracing'u (a to jest przyszłość, chociaż obecnie raczej może już nie raczkuje, ale stawia dopiero pierwsze kroki).
Osobną kwestią pozostają sterowniki, w których czerwoni też nie zawsze się popisywali (teraz nieco to się zmienia).
Dlatego zastanawiam się nad nowa generacja kart graficznych. Swoja drogą buduje kompa aby nie tylko pograc (najlepiej w 4k) ale hobbystycznie działać w renderingu 3D, animacjach itp.
AMD czasem jest szybsze czasem wolniejsze od Nvidii w tej kwestii w zależności od programu ale ma więcej Vramu i ma lepszy stosunek wydajności do ceny.
Może rzeczywiście lepiej poczekać jeszcze trochę i zobaczyc co zaproponują obie firmy. Poki co działam na moim 6gb RTX 2060 OC.
 
Nie do końca o sprzęcie, ale nie widzę odpowiedniego tematu by zadać to pytanie, a szkoda mi zakładać nowy wątek.
Sytuacja wygląda tak, że od jakiegoś czasu, co ileś włączeń pecet mi nie odpala. Pomaga wyciągnięcie wtyczki od listwy z gniazdka, albo wyłączenie i włączenie zasilacza.
Dzisiaj przydarzyło mi się to 2 razy. Jakieś pomysły co to oznacza? Czyżby listwa zaczynała szwankować, i czas na zakup nowej?

Druga sprawa, serwis składał mi nowego PCta jakieś 2 lata temu... Po jakimś czasie jak go odebrałem, dziwna rzecz zaczęła się dziać.
Otóż co ileś włączeń BIOS się nie ładuje, jedyny fix to pstryknięcie zasilaczem, by odpalił się ponownie.
Dzieje się tak co jakiś czas, i trochę to irytuje.
Jakieś pomysły odnośnie przyczyny?
 
@5ander5 - to na pewno nie wina listwy. Obstawiam płytę główną albo zasilacz. Sprzęt jeszcze na gwarancji?
Ja w swojej poprzedniej platformie z i7-4770k wymieniałem płytę główną - padła zaraz po zakończeniu dwuletniego okresu gwarancyjnego z objawami podobnymi do przytaczanych przez Ciebie - komputer coraz częściej nie chciał startować, potrzebny był reset zasilania (wyłącznikiem na listwie albo na zasilaczu), aż w końcu PC całkowicie odmówił posługi. Wymieniłem płytę na nową, która po sześciu latach w grudniu zeszłego roku również padła (po prostu komp zdechł i już się nie podniósł), więc wymieniłem wszystkie bebechy na współczesne: płytę z prockiem oraz pamięciami i dyskiem M.2.
Na początku sierpnia wymieniłem również swoje PSU bo wybuchł w nim malutki element - coś jakby układ scalony o sześciu (a może czterech? - nie pamiętam) "nogach". Ośmioletni Chieftec z serii Arena o mocy 600W poddał się po wymianie GTX 1060 3GB na RTX 3070, na szczęście nie zabrał nic ze sobą. W jego miejsce zakupiłem SilentiumPC Vero L3 Bronze 700W.
Modernizację zakończyłem w czerwcu wymianą karty graficznej.
 
Polecam kupować pamięć w jednej kości - kiedyś miałem 8GB i wszytko było ok, ale jak wyszedł W3 to wszytko było ok do momentu kiedy wszedłem do Nowigradu - kila sekund i jestem w systemie bez żadnego requestera błędu. Podszedłem do sklepu i kupiłem dokładnie taką samą identyczną pamięć (chłopaki w sklepie znaleźli starą fakturę). Przy 16GB W3 chodził cały czas bez zwiechy.
 
Z tego co czytałem to może być wiele rzeczy.
Nawet jakbym zabrał kompa do serwisu, to jaka szansa że oni mi to znajdą, jak to się dzieje randomowo co kilka uruchomień.
W weekend zdejmę boki obudowy, i popatrzę czy jakieś kable się obluzowały, choć wątpię.
 
No wiesz, porządny serwis powinien umieć przeprowadzić diagnostykę poszczególnych elementów. Samemu też można to zrobić, za pomocą różnych programów diagnostycznych. Tu pierwszy z brzegu wynik z googla:
Post automatically merged:

Polecam kupować pamięć w jednej kości
Rozumiem, że chodzi Ci o to, żeby zostały sloty na ewentualne dołożenie kości? No bo jeśli idzie o wydajność w grach, to chyba raczej jest konsensus, że dual channel lepiej się sprawdza.
 
Tak. Chodzi o późniejszą łatwą rozbudowę sprzętu jeśli nie chcesz na raz wyrzucić dużo kasy. Co do duala to nie zauważyłem subiektywnie różnicy, ale testów nie robiłem.
 
Last edited:
Testy testami, ale w praktyce tego nie odczułem. Może dlatego że przy w miarę silnej karcie graficznej wszytko chodziło dobrze (60FPS) przez parę lat.
 
Jak sprawdzić co to konkretnie?
Najprościej byłoby podmienić zasilacz na taki, co do którego jesteś na 100% pewien, że jest sprawny. Jeśli problemy ustąpią, to masz winowajcę. Jeśli nie, to trzeba szukać dalej.
Kości RAM bym raczej nie podejrzewał. Na wszelki wypadek można je przetestować - najłatwiej zrobić to MemTestem. U mnie przy podobnych objawach była to wina płyty, więc na tej podstawie wskazuję winowajcę w Twoim przypadku.
 
U mnie przy podobnych objawach była to wina płyty, więc na tej podstawie wskazuję winowajcę w Twoim przypadku.
U mnie pewnie też, brat miał chyba kiedyś podobny problem.
W weekend ściągnę jakiś program diagnostyczny, i zobaczymy co wykażę.
 
Cześć, wpadając przez przypadek na ten wątek mam do Was, jako do znawców Cyberpunka sprawę.

Na dniach mam zamiar kupić zestaw komputerowy razem z monitorem dla syna sąsiadki. Wiem, że brzmi to jak wstęp do ... ale to nie tak jak myślicie. Sąsiadka pracuje na 1,5 etatu, jej dzieciak cały czas przesiaduje z naszym synem u nas i razem z żoną wpadliśmy na pomysł, że pozbędziemy się obu szkrabów za jednym zamachem - czyli kupimy komputer dla sąsiadka i wygonimy do niego również naszego.

Jako, że mam proline.pl pod nosem, wysłałem zapytanie o konfiguracje komputera do Cyberpunka, Minecrafta itp. do kwoty 4500 zł + osobno peryferia. Zaproponowano mi wstępnie taki zestaw https://proline.pl/koszyk/c4e41d09 choć dodano, że można dopłacić do procesora i5 12400F. Do tego monitor oraz mysz i klawiatura, bo głośniki nasz młody ma jedne co nie używa to odda https://proline.pl/koszyk/3621155f (chciałem żeby coś tam się świeciło i też od razu z WIFI)

Czy taka konfiguracja zestawu wystarczy aby przerzucić na niego szkraby? Obecnie nasz ma gotowca ZENPC z i7 12700K i RTX 3080 no ale taki wydatek oczywiście odpada. Czy na takim zestawi pograją sobie dzieciaki w to co grają 12-14 latkowie, no i w tym w Cybera bo widzę, że sporo spędzają przy tym czasu.
 
Jakiś czas temu pytałem tu Was o laptopa dla żony do prac biurowych, przeglądania netu, sporadycznych filmów, bez jakichkolwiek gier. Priorytetem jest żeby szybko chodził, nie mulił. Wtedy na nic się w końcu nie zdecydowaliśmy. Teraz zastanawiam się nad:
lub
Chociaż nie wiem czy wystarczające nie będzie to:
Doradźcie, wiem, że potraficie :p

Zapomniałem dodać, że w zestawie ma być od razu SO (Win10 lub 11).
 
Ja już kiedyś pisałem, ale mam bardzo źle doświadczenia u siebie w firmie z Lenovo i bardzo dobre z Dellem, mam kilkadziesiąt urządzeń tej firmy obecnie bo nie zawodzą, miałem niewiele Lenovo i z każdym dość prędko coś było nie tak, właśnie w tym tygodniu oddaję jednego do serwisu na wymianę klawiatury i nietypowego wejścia do neta, które się sypnęło.
 
@wotete - w tej konfiguracji Cyberpunk powinien mieć około 60 klatek w 1080p na ustawieniach ultra bez ray tracingu i z wyłączonym DLSS. Mimo wszystko nie byłoby błędem dołożyć do "ipiątki". A skoro Cyber na tym zastawie pójdzie na ultra, to o inne gry bym się nie martwił.

@lukszwed - ja mam doświadczenia z Lenovo podobne jak @Deymos666, więc nic od tej firmy już w życiu nawet kijem nie tknę. Jak to mówią: "rób jak uważasz, ale uważaj jak robisz".
 
Lenovo: Na pewno nie kupiłbym niczego nowego od tej firmy (tak prosto z półki), przy założeniu że sprzęt miałby mi posłużyć na dłużej. Może jedynie wtedy, jeśli ktoś by mi zaoferował już sprawdzony długoletnim użytkowaniem sprzęt w dobrym stanie.

Powodem takiej decyzji jest fakt, że w projektach ich sprzętu czasem brakuje podstawowych, dodatkowych zabezpieczeń, co często bywa powodem nadmiernej ilości usterek. Takie zabezpieczenia to dodatkowe elementy konstrukcyjne co dodatkowo kosztuje, konkurencyjne niskie ceny sklepowe gotowych modeli laptopów tej marki z czegoś wynikają.

Poniżej przykładowy filmik do obejrzenia ku przestrodze.

 
Doszedłem do wniosku że sam niestety nie dojdę co dokładnie zaczyna mi siadać w blaszaku, nie jestem zbyt ogarnięty do tego.
Postanowiłem że oddam kompa do serwisu w październiku, i niech oni dochodzą.

I teraz taka rozkmina: Powiedzmy że to była płyta, a ci z gwarancji już takiego modelu nie mają by mi wymienić. Wtedy oddają mi hajs, a ja nie chcąc się sparzyć po raz 3 na tym modelu kupuję inną.

I teraz sedno: Czy mając inną płytę główną z podłączonym dyskiem z Win10 (zainstalowany 2 lata temu, jak obecna płyta była jeszcze dobra) będzie mi widziało ten system, czy muszę instalować wszystko na czysto?
 
Widzieć może będzie, ale ja bym i tak po zmianie płyty zawsze instalował cały system od nowa.
 
Top Bottom