Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@5ander5: Bo oprogramowanie nie jest idealnie doskonałe. Po starej płycie mogą pozostać fragmenty kodu (np. jakieś stare sterowniki), które będą wpływały na optymalizację pracy i stabilizację funkcjonalności całego "nowego" systemu. Płyta główna to nie jest rzecz pokroju dysku twardego, który można sobie bezproblemowo wymienić, czy nawet "bardziej skomplikowanej" karty graficznej. Płyta główna to serce całego systemu i od poprawności jej działania zależy bardzo dużo, bo to na niej umieszczone są wszelkie centra dowodzenia. Wiekszość awaryjnych zwiech systemu potrafi zaprowadzić do jakiegoś ich źródła na płycie głównej.
 
Last edited:
Gdzie te czasy, gdzie co 2 miesiące przeinstalowywałeś Windowsa, bo już za bardzo zamulał...

>A można wiedzieć czemu?

Jeśli w ogóle ruszy to tak na wszelki wypadek, żeby pozbyć się starych śmieci/sterowników, które mogą tworzyć jakieś nieoczekiwane błędy o którym się programistom Microsoftu nie śniło.
 
@5ander5 - pomijając fakt, że najpierw będziesz musiał zalogować się w internecie na swoje konto Microsoft i usunąć komputer ze starą płytą z listy urządzeń objętych licencją Twojego Windowsa. Następnie po zainstalowaniu Windy na komputerze z nową płytą (bez podawania numeru seryjnego Windowsa - klikasz "pomiń") musisz zalogować się do systemu przy pomocy danych swojego konta Microsoft (adres e-mail i hasło), a licencja zostanie automatycznie przypisana do nowego komputera (starego komputera z nową płytą). W ten sposób unikniesz próby zalegalizowania jednostanowiskowej licencji na dwóch komputerach (starym i nowym) - po prostu ją przeniesiesz.
Procesu przeniesienia licencji raczej nie unikniesz nawet bez reinstalki, bo Windows wykryje znaczną zmianę konfiguracji, więc i tak będzie chciał ponownie się aktywować.
 
@5ander5 - pomijając fakt, że najpierw będziesz musiał zalogować się w internecie na swoje konto Microsoft i usunąć komputer ze starą płytą z listy urządzeń objętych licencją Twojego Windowsa. Następnie po zainstalowaniu Windy na komputerze z nową płytą (bez podawania numeru seryjnego Windowsa - klikasz "pomiń") musisz zalogować się do systemu przy pomocy danych swojego konta Microsoft (adres e-mail i hasło), a licencja zostanie automatycznie przypisana do nowego komputera (starego komputera z nową płytą). W ten sposób unikniesz próby zalegalizowania jednostanowiskowej licencji na dwóch komputerach (starym i nowym) - po prostu ją przeniesiesz.
Procesu przeniesienia licencji raczej nie unikniesz nawet bez reinstalki, bo Windows wykryje znaczną zmianę konfiguracji, więc i tak będzie chciał ponownie się aktywować.
Ok, dzięki za tipsy.
 
Zaprezentowano karty graficzne z serii 4000 co o nich sądzicie?

Ja sądzę, że nVidia musi wrócić na ziemię, skoro 4080 w wersji wykastrowanej z ramu (marne 12 GB), otwierające u nich high end wycenili na ponad 5K zł, a wersję 16 GB na ponad 7K. Kopanie walut się de facto skończyło, niedobór kart na rynku też, a tymczasem zieloni ewidentnie wciąż chcą żyć w tamtej rzeczywistości, gdzie mogli śrubować ceny jak chcieli bez konsekwencji. Takie oderwanie od rzeczywistości, to też niestety w dużej mierze brak realnej konkurencji. AMD udało się podciąć intela, może w końcu uda im się jakoś podciąć nvidię i ich monopolistyczne odloty, czego sobie i Wam życzę.
 
Przy tych cenach czwartej generacji, to 130% MSRP trzeciej po dwóch latach od premiery wydaje się całkiem atrakcyjne :LOL:
 
Zaprezentowano karty graficzne z serii 4000 co o nich sądzicie?
Cóż... Zobaczymy co pokaże AMD, ale na 80% będę kupcem 4080 w wersji 16 GB... No niestety, mam 11 letniego PC z XP na pokładzie, więc muszę przebudować kompletnie zestaw - a jak kupować, to żebym miał kilka lat spokój. Poza tym, według mnie, przy coraz słabszej złotówce to może być tylko gorzej i drożej.
 
Ja tam się zastanawiam jak będzie wyglądał DLSS 3 i czy będzie działał na kartach poprzedniej generacji.


Przy okazji - ponad 4 razy szybciej działający CP 2077 w 4K to jest coś, bo to już powinno dawać pewne 120 klatek z wyżyłowanym RT i wszystkimi bajerami :eek:... i to w 4K (co prawda z DLSS).

 
>Ja tam się zastanawiam jak będzie wyglądał DLSS 3 i czy będzie działał na kartach poprzedniej generacji.

pewnie jak zwykle będzie rozmywał obraz
na razie dla mnie to pierwsza rzecz jaką wyłączam

Żeby kupić 3070 z komputerem zrezygnowałem z kupna nowego samochodu :)
Jak tat dalej pójdzie to może kredyt pod hipotekę? :D

Mam nadzieję że ceny wrócą do normalniejszego poziomu. Tak serio to cena dla mnie nie ma dużego znaczenia, ale wolałbym żeby lepsze karty trafiały "pod strzechy" i żeby twórcy nie męczyli się ze słabymi konfiguracjami jak to miało miejsce w CP. Im przecietne karty w domach będą lepsze tym gry będą mogły mieć większe wymagania.
 
Ja tam się zastanawiam jak będzie wyglądał DLSS 3 i czy będzie działał na kartach poprzedniej generacji.


Przy okazji - ponad 4 razy szybciej działający CP 2077 w 4K to jest coś, bo to już powinno dawać pewne 120 klatek z wyżyłowanym RT i wszystkimi bajerami :eek:... i to w 4K (co prawda z DLSS).

DLSS 3 nie będzie działał na kartach poniżej serii 40XX ponieważ jest to zlepek 3 technologii, które wykorzystują nową architekturę. Jeżeli chcesz skorzystać to czeka Cię wymiana karty
 
DLSS 3 nie będzie działał na kartach poniżej serii 40XX ponieważ jest to zlepek 3 technologii, które wykorzystują nową architekturę. Jeżeli chcesz skorzystać to czeka Cię wymiana karty

Później dopiero to doczytałem - nieco smutna informacja, ale jak ma to być przełom wówczas musi stać za tym pewne poświęcenie.


P.S. Karty nie zamierzam obecnie zmieniać, mój (zwodowany) RTX 3090 jeszcze jakoś sobie radzi ;) ...


1663774483040.jpg
 
Last edited:
Później dopiero to doczytałem - nieco smutna informacja, ale jak ma to być przełom wówczas musi stać za tym pewne poświęcenie.


P.S. Karty nie zamierzam obecnie zmieniać, mój (zwodowany) RTX 3090 jeszcze jakoś sobie radzi ;) ...


View attachment 11320055
Też na razie nie będę ruszać swojego sprzętu, jak na razie moje 3070 jeszcze mnie nie zawiodło.

Widziałeś to cudo? (bardziej soft niż sprzęt ale podzielić się warto)

 
Mój jest niewiele młodszy gdyby chodziło tylko o gry nawet bym sobie głowy nie zawracał najgorsze że mój komputer zaczyna się starzeć technicznie a ten cholerny kurs dolara wiele mi utrudnia...
Znam Twój ból, bo mój na problemy już z odpalaniem YouTube. 2GB DDR3 pamięci, 1 generacja i-3, do tego GT-240. Także niestety, ale będę musiał się szarpnąć i wykosztować na fajną maszynkę.
 
Przy okazji - ponad 4 razy szybciej działający CP 2077 w 4K to jest coś, bo to już powinno dawać pewne 120 klatek z wyżyłowanym RT i wszystkimi bajerami :eek:... i to w 4K (co prawda z DLSS).

A to nie ma być tak, że te 4x szybciej dotyczy nowej wersji RT, co to ją ma CP77 dopiero dostać i która domyślnie będzie tak dociskać sprzęt, że stare karty zwyczajnie klękną?
To by była taka typowa Nvidia i numer tego rodzaju, co swego czasu z teselacją.
Koniec końców z RT finalnie może stać się to, co z physx'em, który też miał zrewolucjonizować gry, a który jest w d... W lesie.
I mnie by to wcale nie zmartwiło, bo ok, ray traycing wygląda przyzwoicie, ale jedyne co mi w tej technice imponuje, to to jak niewiele oferuje względem tego czego wymaga.
Nie tylko dusi gpu, ale i zwiększa zapotrzebowanie na vram, oraz dodatkowo obciąża cpu.
Dlatego jak był to dla mnie gimmick, który miał sprzedać źle wycenione zielone układy, tak nadal nim jest.

Tak czy inaczej konferencja Nvidii zachęciła mnie do omijania wszelkich produktów tej firmy jeszcze większym niż zazwyczaj łukiem.
Takiego pokazu plucia graczom w twarz nie widziałem dawno. Może nigdy.
Zaś szczytem było przemalowanie 4070 w barwy 4080 12GB, tylko po to by móc wskoczyć na nowy pułap cenowy. No i pamiętajmy, niereferenty będą droższe.
EVGA w porę się zwinęła z tego cyrku.
Cała nadzieja w AMD... Wróć.
Czerwoni od kilku już lat niewiele ustępują konkurencji jeśli idzie o zysk ponad wszystko. W zasadzie od czasu RX 480/470 nie zaoferowali dobrze wycenionych gpu, więc ja bym na wiele się nie nastawiał. Obym się mylił.
Tak się zastanawiam, ile jeszcze trzeba, żeby producenci hardware'u użnęli kurze złote jaja i wyrządzili PC gamingowi nieodwracalne szkody.
Możliwe, że już do tego doszło.
 
@MrCygan To ja nie rozumiem. Masz sprzęt sprzed miliona lat, a teraz chcesz zmienić na taki z najwyższej półki?
Taki mały hint: Nigdy się nie opłaca kupować komponentów z obecnie górnej półki. Stosunek jakość/cena jest tam fatalny.
Jeśli chcesz dobrze wydać pieniądze, kupuj drugą/trzecią od góry. Strategia w stylu: kupuję najdroższe co jest i ma mi starczyć na lata, jest niezbyt mądra.
 
Jeśli chcesz dobrze wydać pieniądze, kupuj drugą/trzecią od góry. Strategia w stylu: kupuję najdroższe co jest i ma mi starczyć na lata, jest niezbyt mądra.
Akurat teraz, w dobie szalejącej inflacji, taka strategia może być w pewnym sensie rozsądna.
Tyle, ile obecnie uznajemy za "więcej", może w niedalekiej przyszłości okazać się "groszami".
Chyba, że komuś zarobki będą rosły szybciej niż wskaźnik inflacji, ale u przeciętnego Polaka tak niestety nie jest.
 
"ciutkę wygórowana" - super delikatnie powiedziane :)

Technicznie branżę gier nie ciągną topowe karty, tylko karty na kieszeń "Kowalskiego".
 
Top Bottom