Dzienniki Deweloperskie #1 – Najbardziej złożona i nieliniowa historia kiedykolwiek opowiedziana na konsoli Xbox 360

+
http://www.gram.pl/news_8AnlGOq8_Rosna_szanse_na_Wiedzmina_2_na_PS3.html

Twórcy Wiedźmina 2 już wcześniej deklarowali, że bardzo chcieliby, aby ich gra trafiła na PlayStation 3. Co zatem stoi na przeszkodzie? - Czekamy na idealną okazję - mówi dziennikarzom Eurogamera Adam Badowski, dyrektor generalny polskiego studia.

Czy takowa nadarzy się po zakończeniu prac nad wersją przeznaczoną na Xboksa 360? - Sądzę, że będzie lepsza niż dotychczas - ucina enigmatycznie przedstawiciel CD Projekt RED. Dopytywany o to, czy produkcja Wiedźmina 2 na PS3 zajęłaby kolejny rok odpowiada: - Teoretycznie. Wszystko sprowadza się do nowego silnika renderującego i nowej zawartości.

- Czas wszystko pokaże. Jest wiele różnych konsol, więc dla mnie czas, jaki trzeba byłoby na to poświęcić, ma drugorzędne znaczenie. Wielu fanów PS3 prawdopodobnie chciałoby zagrać w Wiedźmina 2, wiemy o tym i powinniśmy mieć to na uwadze - tłumaczy Badowski.

- Z drugiej jednak strony, mamy też wielu fanów, którzy chcieliby zagrać w nasze nowe gry - przerywa mu szef marketingu w CDP RED, Michał Platkow-Gilewski. - Musimy ocenić swoje możliwości. Gdybyśmy byli studiem liczącym 300 osób, znacznie łatwiej byłoby nam podjąć tę decyzję - dodaje.
 
@Karesh Tak, tylko problem jest taki aby dodać coś nowego do DD, które przecież już były przy okazji wersji PC. Zostaje jeszcze kilka nieujawnionych "niespodzianek", które zapewne RED będzie wplatał w X-Box'owe DD i to będzie ich największy "argument" (bo przecież niemal wszystko inne znamy).
 
Ale to są DD dla x360, można mówić o tym samym, bo ci gracze niekoniecznie śledzili treści wersji dla PC ;)
 
http://gry.interia.pl/x360/news/wiedzmin-2-microsoft-nie-pozwoli-wydac-gry-na-x360,1760314
wtf? mam nadzieje , że to plotki!
 
michalek12345 said:
http://gry.interia.pl/x360/news/wiedzmin-2-microsoft-nie-pozwoli-wydac-gry-na-x360,1760314
wtf? mam nadzieje , że to plotki!

Kolega Maciekw już je zdementował ;)
 
Michax said:
Jutro piątek mam nadzieję że będzie nowe DD.:D

Dziś nic nowego nie wypuszczamy.
 
No to na osłodę możemy sobie przynajmniej poczytac artykuł na Interii, o ewentualnym W2 na konsolę Sony :)
http://gry.interia.pl/ps3/news/wiedzmin-2-prawdopodobnie-trafi-takze-na-ps3,1760145,4047
 
Ciekawe, że forma interpretacji tego artykułu jest zależna de facto od nastawienia czytelnika. Jedni widzą szklankę w połowie pełną, inni w połowie pustą. Ja osobiście wolałbym, by CDP nie traciło czasu na kolejną konwersję, zwłaszcza że jej opłacalność jest mocno wątpliwa. Nie dość, że główna konsolowa publika Wiedźmina leży w USA (a tam króluje klocek), to trzeba by się uczyć platformy, która za maksymalnie 2 lata będzie już przestarzała. Szkoda prądu.
 
Nie obraziłabym się za TW2 na PS3 (jak to brzmi ), bo mam bliżej do soniacza niż do klocka. Ale jeśli już, to jakoś "obok" pracy nad inną grą, imo nowe ma zawsze priorytet, to na to się głównie czeka, a nie na reedycje.
 
Ciekaw jestem, czy nie lepiej zainwestować pracując nad W3 w tworzenie 3 wersji na raz - PC, x360, PS3. Wiem, że to duże nakłady finansowe. Więcej potrzebnych głów do pracy, ale po premierze, po ilości sprzedanych kopii to wszystko na pewno zwróci się z zyskiem ;)
 
Vojtasass said:
Ciekawe, że forma interpretacji tego artykułu jest zależna de facto od nastawienia czytelnika. Jedni widzą szklankę w połowie pełną, inni w połowie pustą. Ja osobiście wolałbym, by CDP nie traciło czasu na kolejną konwersję, zwłaszcza że jej opłacalność jest mocno wątpliwa. Nie dość, że główna konsolowa publika Wiedźmina leży w USA (a tam króluje klocek), to trzeba by się uczyć platformy, która za maksymalnie 2 lata będzie już przestarzała. Szkoda prądu.
Kłóciłbym się, czy opłacalność jest mocno wątpliwa skoro jest wiele osób, które chciałyby zagrać w wersję na PS3. Nie jest to może taka liczba jaka zapewne zakupi swoją kopię na XO, ale jednak(Czego pewnie nawet REDzi się spodziewają patrząc na plan wydawniczy na najbliższe lata). Mówie szczerze, że zapłaciłbym nawet "pełną" cenę gdybym wiedział, że na pewno zostanie taka wersja wydana. A tak mamy tylko pełne tajemnic wypowiedzi, które w pewny sposób dają nadzieję na konwersję w proporcji 55% na TAK i tak 45% na NIE.

Poza tym tu jest oryginał z Eurogamera: http://www.eurogamer.net/articles/2012-02-14-will-there-be-a-ps3-version-of-the-witcher-2
 
WhiteWarrior said:
Kłóciłbym się, czy opłacalność jest mocno wątpliwa skoro jest wiele osób, które chciałyby zagrać w wersję na PS3. Nie jest to może taka liczba jaka zapewne zakupi swoją kopię na XO, ale jednak(Czego pewnie nawet REDzi się spodziewają patrząc na plan wydawniczy na najbliższe lata).
Pod hasłem opłacalność rozumiem nie tyle sprzedaż, ile końcowy bilans. Przecież trzeba do niego zaliczyć nakłady pracy, środków i czasu. Wiadomo nie od dziś, że chlebak jest konsolą *specjalnej troski* (nawiasem mówiąc ciekawe, czy Sony popełni ten sam błąd przy projektowaniu swojej następnej maszynki). Nawet jeśli konwersja przyniosłaby zysk, to przecież CDPR musiałoby ograniczyć prace nad innymi projektami - nie zatrudnią tak nagle dodatkowych 100 osób. Teoretycznie mogą to zlecić, tyle że już się raz na tym przejechali. IMO minusów jest więcej niż plusów - lepiej robić następne gry, a nie tkwić w tym samym miejscu. Jak ktoś chce koniecznie zagrać, to będzie miał już wkrótce wybór - na Zachodzie to nie jest jakiś większy problem, bo ludzie mają po kilka konsol, tudzież konsolę i wystarczająco mocnego kompa.

WhiteWarrior said:
A tak mamy tylko pełne tajemnic wypowiedzi, które w pewny sposób dają nadzieję na konwersję w proporcji 55% na TAK i tak 45% na NIE.
A można wiedzieć, jak doszedłeś do tak precyzyjnych szacunków?

WhiteWarrior said:
Poza tym tu jest oryginał z Eurogamera:
Tak, czytałem go jakoś we wtorek.
 
Na premierę W2 na PS3 jest już najzywczajniej za późno, co innego jeśli prace trwały by jednocześnie z wersją xboxową a tak nie było. W obecnej sytuacji lepiej uznać W2 za exclusive dla PC i X360 a tak ustawić pracę nad W3 aby premiera odbyła się już jednocześnie na wszystkie 3 platformy.
 
Kolejna odsłona wywiadu z Panami z REDa, ciekawe, czy to ostatnia część? Mniejsza.

Tym razem można przeczytać o silniku, który jest dostosowywany do nowych konsol, chociaż Panowie nie wiedzą, co nowe konsole ze sobą przyniosą (taka trochę gra w ciemno), o nowym IP, o grze A, która ma się ukazać przed wersją W2 na konsole...
Zresztą przeczytajcie sami (podpisy pod obrazkami miażdżą).

http://www.eurogamer.net/articles/2012-02-17-witcher-devs-two-2014-2015-aaa-games-are-simultaneous-pc-next-gen-console-releases
 
Vojtasass said:
Pod hasłem opłacalność rozumiem nie tyle sprzedaż, ile końcowy bilans. Przecież trzeba do niego zaliczyć nakłady pracy, środków i czasu. Wiadomo nie od dziś, że chlebak jest konsolą *specjalnej troski* (nawiasem mówiąc ciekawe, czy Sony popełni ten sam błąd przy projektowaniu swojej następnej maszynki). Nawet jeśli konwersja przyniosłaby zysk, to przecież CDPR musiałoby ograniczyć prace nad innymi projektami - nie zatrudnią tak nagle dodatkowych 100 osób. Teoretycznie mogą to zlecić, tyle że już się raz na tym przejechali. IMO minusów jest więcej niż plusów - lepiej robić następne gry, a nie tkwić w tym samym miejscu. Jak ktoś chce koniecznie zagrać, to będzie miał już wkrótce wybór - na Zachodzie to nie jest jakiś większy problem, bo ludzie mają po kilka konsol, tudzież konsolę i wystarczająco mocnego kompa.


A można wiedzieć, jak doszedłeś do tak precyzyjnych szacunków?


Tak, czytałem go jakoś we wtorek.
Dobrze to napisałeś. Na zachodzie, a nasz kraj leży na wschód od zachodu i na zachód od wschodu. Interpretując to można stwierdzić, że na zachodzi owszem większość osób ma więcej niż jedną konsole, na wschodzie dobrze jak kogoś stać na PC z dostępem do internetu, a u nas przy naszych zarobkach to w większości przypadków jedna konsola. Poczytaj komentarze ile osób ciągle liczy na wersję na PS3. Reszta to już matematyka.
A jak doszedłem do takich "precyzyjnych szacunków". Nie są one precyzyje, po prostu bazują blisko granicy "błędu statystycznego". Mogłem napisać po prostu 50:50 bym nie musiał tłumaczyć. Swego czasu AC miałobyć ex'em na PS3, ale w miarę jak zbliżał się termin premiery coraz więcej ludzi z Ubisoftu zaczęło robić pewne znaki, symbole, gesty, dziwnie wypowiadać się nt. ewentualnej konwersji na XO. W przypadku W2 jest to samo. Jeżeli przeglądasz wywiady z Adamem Badowskim to chyba widzisz jak odpowiada na pytania o konwersję, choćby tu od 4:00 http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yZMb0qdDfs8
Nie twierdzę, że na pewno zostanie wydana wersja na PS3. Ja, jak i wielu innych graczy mam na to nadzieję i po prostu czekam.
Zaś jeśli ty masz 100% pewność, że nie powstanie taka wersja to musisz mieć więcej dowodów na to ode mnie.

A i jeszcze co do zatrudniania osób, cóż: http://www.eurogamer.net/articles/2012-02-17-witcher-devs-two-2014-2015-aaa-games-are-simultaneous-pc-next-gen-console-releases
CD Projekt is putting together a new team to make this game. The Witcher team won't be involved. "The second team is just a few guys right now," shared Badowski, "because we decided not to split the original Witcher team in two parts, but to hire new staff, and we've just started."
Jest to zespół co prawda do drugiego projektu, no ale zawsze :p
 
Top Bottom