Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
@Sylvin Sam musze chlodzenie zmienić u siebie bo póki co mam Fortisa 3 i 60stopni na start mając ryzena 5900x. Myślałem nad nzxt kraken z73 3x120mm akurat do obudowy również nzxt.
Wydaje się, że spoko opcja :)
W związku z montażem AiO od jakiegoś czasu można się napotkać również na ciekawe informacje o tym jaka pozycja chłodnicy jest najbardziej optymalna. Sam się zastanawiałem, czy ja swoją chłodnicę chcę dobrze ulokować. Jednak nie mam innego wyboru niż obecna pozycja - na froncie obudowy. Ta pozycja nie jest jednak w żaden sposób zła ani mniej optymalna w stosunku do innych pozycji, gdyż pompa jest ulokowana w chłodnicy i ma to swoje plusy. Między innymi taki, że jakiekolwiek zbierające się powietrze zawsze będzie nad poziomem pompy.
Krótszy materiał na temat montażu AiO
Dłuższy materiał [Gamers Nexus]
 
jeśli chodzi o pamięć RAM to jeśli wybierasz 4000 nie zawsze może działać odpowiednie z płytą i prockiem to już tu trzeba mocno poszukać

Według tych testów procek daje możliwość pracy RAMu z szybkością 4000MHz:

Ostateczny wybór RAMu będzie raczej pomiędzy:
Pierwsze z nich to 4000MHz z CL 16-16-16-36. drugie to 3600MHz z CL 14-16-16-36.
Cena właściwie ta sama (20 zł różnicy).
Które będą lepsze? Jak dużo daje pierwszy parametr opóźnienia CL14 w stosunku do CL16 (reszta taka sama) w zestawieniu z taktowaniem 3600 vs 4000MHz?
EDIT: właśnie znalazłem artykuł porównujący te dwie pamięci i wygląda na to że 4000MHz CL16 ma wbudowane dwa profile XMP, drugi z nich pozwala ustawić właśnie 3600MHz CL14 co jest spoko opcją w przypadku gdy procek jednak nie da rady wskoczyć na 4000MHz. Wygląda na to że przy znikomej różnicy w cenie, oczywistym wyborem jest 4000MHz z CL16 dający opcje 3600MHz CL14.

Pozostaje tylko kwestia czy jest sens przepłacać bo może nie ma się co szczypać tylko zaoszczędzić 200zł i wybrać te?
3600HMz CL 16-20-20
Jak wyżej - komputer ma być stricte do gier.
 
Last edited:
Daje ale nie wszystkie mogą zadziałać prawidłowo,ty patrzysz na różnice cenową a ja kontatybilnosc
Post automatically merged:

Według tych testów procek daje możliwość pracy RAMu z szybkością 4000MHz:

Ostateczny wybór RAMu będzie raczej pomiędzy:
Pierwsze z nich to 4000MHz z CL 16-16-16-36. drugie to 3600MHz z CL 14-16-16-36.
Cena właściwie ta sama (20 zł różnicy).
Które będą lepsze? Jak dużo daje pierwszy parametr opóźnienia CL14 w stosunku do CL16 (reszta taka sama) w zestawieniu z taktowaniem 3600 vs 4000MHz?
EDIT: właśnie znalazłem artykuł porównujący te dwie pamięci i wygląda na to że 4000MHz CL16 ma wbudowane dwa profile XMP, drugi z nich pozwala ustawić właśnie 3600MHz CL14 co jest spoko opcją w przypadku gdy procek jednak nie da rady wskoczyć na 4000MHz. Wygląda na to że przy znikomej różnicy w cenie, oczywistym wyborem jest 4000MHz z CL16 dający opcje 3600MHz CL14.

Pozostaje tylko kwestia czy jest sens przepłacać bo może nie ma się co szczypać tylko zaoszczędzić 200zł i wybrać te?
3600HMz CL 16-20-20
Jak wyżej - komputer ma być stricte do gier.
Jeśli byś miał same cl14 to robi różnicę,a co 14-16-16 a 16-16-16 to żadna różnica
 
Last edited:
No więc nadszedł czas na "lekką" modernizację pieca.
Zainwestowałem w:

Mobo:
Asus TUF Gaming X570-Plus AM4 X570 DDR4 M.2 ATX

Zasilacz:
be quiet! SP11 1000W platinum

Kartę:
Gainward GeForce RTX4080 Phantom 16GB

No i teraz zastanawiam się, czy mój Ryzen 5 3700x będzie strasznie zamulał przy graniu w 2K z RT (ewentualne 4K bez RT ale wtedy z limitem 60 fps bo takie mam odświeżanie tv). Rozważam wymianę na Ryzen 7 5800x3D bo czytam, że dzięki dodatkowej pamięci 3D V-cache ten procek konkretnie wymiata w grach. Myślicie że jest sens, czy lepiej poczekać, mając na uwadze, że w nowe Zen 4 nie będę celował, bo to nowy socket?
 
No więc nadszedł czas na "lekką" modernizację pieca.
Zainwestowałem w:

Mobo:
Asus TUF Gaming X570-Plus AM4 X570 DDR4 M.2 ATX

Zasilacz:
be quiet! SP11 1000W platinum

Kartę:
Gainward GeForce RTX4080 Phantom 16GB

No i teraz zastanawiam się, czy mój Ryzen 5 3700x będzie strasznie zamulał przy graniu w 2K z RT (ewentualne 4K bez RT ale wtedy z limitem 60 fps bo takie mam odświeżanie tv). Rozważam wymianę na Ryzen 7 5800x3D bo czytam, że dzięki dodatkowej pamięci 3D V-cache ten procek konkretnie wymiata w grach. Myślicie że jest sens, czy lepiej poczekać, mając na uwadze, że w nowe Zen 4 nie będę celował, bo to nowy socket?
Sens X3D jest jak najbardziej bo to dobra opcja szczególnie jeśli się porówna wydane pieniądze do wydajności, to wychodzi najlepsza opcja cenowo zdecydowanie lepiej niż Raptor Lake czy AM5 = chociaż już za momencik ma AMD pokazać procesory 7000 na X3D ale cena pewno będzie adekwatna, a poza tym AM4 to już dojrzała platforma.
Z drugiej strony granie z 5800X3D w odświeżaniu 60Hz i 4080 to tutaj jest najmniej sensu w całym zestawieniu, no chociaż 1440p/144Hz i już by lepiej wyglądało.
 
Monitor na biurku do gier na klawiaturę i myszę mam 1440p/160Hz więc np. w Darktide liczę sobie pograć komfortowo z RT. :)
No a 70'' TV na razie nie zmieniam, te 60Hz musi styknąć. Zresztą mi 60 klatek wystarcza w grach typu Wiedźmin czy CP.
 
Last edited:
Monitor na biurku do gier na klawiaturę i myszę mam 1440p/160Hz więc np. w Darktide liczę sobie pograć komfortowo z RT. :)
No a 70'' TV na razie nie zmieniam, te 60HZ musi styknąć. Zresztą mi 60 klatek wystarcza w grach typu Wiedźmin czy CP.
3700x to za slaby procek jak na karte 4080,lepie brac Ryzen 7 5800x3D tylko nie wiem czemu bierzesz karte 4080 to juz by wystarczylo rx6800xt lub rx6950xt to i taniej wyjdzie,plyte glowna to lepiej wzisc https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-b550-f-gaming-6787911/
 
Last edited:
tylko nie wiem czemu bierzesz karte 4080 to juz by wystarczylo rx6800xt lub rx6950xt
1. DLSS 3.0
2. Ray tracing
W swoich postach @Chodak pisał, że zamierza grać z ray tracingiem, więc ten argument jednoznacznie wskazuje producenta. O ile karty AMD są doskonałe w rasteryzacji i mają zwykle więcej VRAM od Zielonych, o tyle - niestety - w technologii śledzenia promieni są cały czas z tyłu. DLSS 3.0 również jest skuteczniejszym "dopalaczem" obrazu, niż otwarty system od AMD.
 
Ale sam pisał że gra na TV, więc 60hz mu wystarczy,ale rozumiem że jesteś zabajarzony na zielonych ale obraz jednych i drugich nie ma różnicy zwłaszcza że miałem 3090ti a jestem posiadaczem AMD
 
No więc nadszedł czas na "lekką" modernizację pieca.
Zainwestowałem w:

Mobo:
Asus TUF Gaming X570-Plus AM4 X570 DDR4 M.2 ATX

Zasilacz:
be quiet! SP11 1000W platinum

Kartę:
Gainward GeForce RTX4080 Phantom 16GB

No i teraz zastanawiam się, czy mój Ryzen 5 3700x będzie strasznie zamulał przy graniu w 2K z RT (ewentualne 4K bez RT ale wtedy z limitem 60 fps bo takie mam odświeżanie tv). Rozważam wymianę na Ryzen 7 5800x3D bo czytam, że dzięki dodatkowej pamięci 3D V-cache ten procek konkretnie wymiata w grach. Myślicie że jest sens, czy lepiej poczekać, mając na uwadze, że w nowe Zen 4 nie będę celował, bo to nowy socket?
kupiłem tę samą kartę, oraz i5-13600K. Bedziesz moze testował Cyberpunka w ultra w 4k i podzieliłbyś się wynikami?
 
kupiłem tę samą kartę, oraz i5-13600K. Bedziesz moze testował Cyberpunka w ultra w 4k i podzieliłbyś się wynikami?
No więc dopiero jak wyjdzie dodatek.
Anyway, kupiłem ten procek, więc maszyna będzie odpowiednia.
Cóż, zawsze szedłem w komponenty zaraz za tą najwyższą półką, bo zwykle są o połowę tańsze. I właściwie wszystko się zgadza, tylko ceny najwyższej półki są nadal w kosmosie. :D
No ale tego 4080 wyrwałem za 6200. Niby tanio, tylko nigdy nie myślałem że tyle wydam na GPU. :D
 
Last edited:
No więc dopiero jak wyjdzie dodatek.
Anyway, kupiłem ten procek, więc maszyna będzie odpowiednia.
Cóż, zawsze szedłem w komponenty zaraz za tą najwyższą półką, bo zwykle są o połowę tańsze. I właściwie wszystko się zgadza, tylko ceny najwyższej półki są nadal w kosmosie. :D
No ale tego 4080 wyrwałem za 6200. Niby tanio, tylko nigdy nie myślałem że tyle wydam na GPU. :D
Ja się zastanawiam nad Rx 7900xt xfx merc bo spoko karta i akurat 750w zasilacz rekomendowany więc nie musiałbym wymieniać.

Ps. Czekam az dostarcza mi chlodzenie Kraken x73 (dorwałem nowe za niecałe 800zl) do mojego procka ryzena 9 5900x. Stwierdziłem, że za rgb wiatraki i wyświetlacz z możliwością ustawienia gifa szkoda mi płacić 1500zl xD

A wsadzając 64gb ramu (co prawda 3600 cl18) powiem, że starczy mi na lata. Zazwyczaj mam sporo aplikacji odpalonych na raz.
I będzie można bawić się w grafika 3D
 
rozumiem że jesteś zabajarzony na zielonych
Nie, nie jestem "zabajarzony" na żadnego producenta, a Ty wyciągasz zbyt daleko idące wnioski. Zanim kupiłem swoją RTX 3070, bardzo poważnie rozważałem ofertę AMD (tym bardziej, że mam od nich procesor). Niestety w pieniądzach, jakie miałem odłożone na kartę, AMD nie miało do zaoferowania nic, co by ray tracingiem dorównywało RTX 3070. RX 6750XT była pod tym względem słabsza, a RX 6800 (nawet bez XT) - dla mnie już o wiele za droga. Oczywiście mówię o faktycznych cenach w sklepach, a nie teoretycznych MSRP, które w wielu przypadkach jeszcze dziś nie mają nic wspólnego z rzeczywistością (jak jest to właśnie w przypadku RX 6800 i RX 6800XT).

A wsadzając 64gb ramu (co prawda 3600 cl18) powiem, że starczy mi na lata.
Ja celując w "na lata" kupiłem 32GB @3200 :p i myślę, że też wystarczy. Tylko ja na komputerze nie pracuję (okazjonalnej obróbki zdjęć, czy montażu video nie traktuję jako pracę).
 
Last edited:
Ja też siedzę na 32GB DDR4 @3200 - ani mój nowy, ani stary procek, wyższego taktowania i tak nie obsługują. Jak się pojawi problem z ilością, to mam jeszcze wolne 2 sloty, ale do grania chyba nie ma sensu w tej chwili dokupywać?
 
Last edited:
Ja się zastanawiam nad Rx 7900xt xfx merc bo spoko karta i akurat 750w zasilacz rekomendowany więc nie musiałbym wymieniać.

Ps. Czekam az dostarcza mi chlodzenie Kraken x73 (dorwałem nowe za niecałe 800zl) do mojego procka ryzena 9 5900x. Stwierdziłem, że za rgb wiatraki i wyświetlacz z możliwością ustawienia gifa szkoda mi płacić 1500zl xD

A wsadzając 64gb ramu (co prawda 3600 cl18) powiem, że starczy mi na lata. Zazwyczaj mam sporo aplikacji odpalonych na raz.
I będzie można bawić się w grafika 3D
Kolega od wczoraj szczęśliwy pogrywa na 7900XT i jako referent świetna karta kultura dobra, temperatury w trakcie grania na karcie to 58-61 stopni, na hotspot 77
Tyle było gadania że referenty potrafią być głośne i gorące, ale widać nie XT tylko co najwyżej XTX
 
Tyle było gadania że referenty potrafią być głośne i gorące, ale widać nie XT tylko co najwyżej XTX
Tak, ten problem dotyczy wersji XTX. Co najciekawsze, podobno bardzo łatwo sobie z nim poradzić wymieniając wynalazki AMD na dobrą pastę termoprzewodzącą i zwykłe, acz markowe termopady. Niestety, zdjęcie chłodzenia z karty wiąże się z utratą praw gwarancyjnych.
 
Tak, ten problem dotyczy wersji XTX. Co najciekawsze, podobno bardzo łatwo sobie z nim poradzić wymieniając wynalazki AMD na dobrą pastę termoprzewodzącą i zwykłe, acz markowe termopady. Niestety, zdjęcie chłodzenia z karty wiąże się z utratą praw gwarancyjnych.
Tak w tej wersji podbija temperatyry ale AMD popelniko blad tak jak nie dawno zrobilo MSI, a chlodzenie jest ok,i dla twojej wiedzy gwarancji nie tracisz przy rozkreceniu karty za wiedza AMD i naprawieniu tego co fabryka zawalila,
Post automatically merged:

Kolega od wczoraj szczęśliwy pogrywa na 7900XT i jako referent świetna karta kultura dobra, temperatury w trakcie grania na karcie to 58-61 stopni, na hotspot 77
Tyle było gadania że referenty potrafią być głośne i gorące, ale widać nie XT tylko co najwyżej XTX
Opowiadaja takie historie tacy co sa posiadaczami NVIDIA,brak ich wiedzy sadza ze tak mozna pisac
Post automatically merged:

Nie, nie jestem "zabajarzony" na żadnego producenta, a Ty wyciągasz zbyt daleko idące wnioski. Zanim kupiłem swoją RTX 3070, bardzo poważnie rozważałem ofertę AMD (tym bardziej, że mam od nich procesor). Niestety w pieniądzach, jakie miałem odłożone na kartę, AMD nie miało do zaoferowania nic, co by ray tracingiem dorównywało RTX 3070. RX 6750XT była pod tym względem słabsza, a RX 6800 (nawet bez XT) - dla mnie już o wiele za droga. Oczywiście mówię o faktycznych cenach w sklepach, a nie teoretycznych MSRP, które w wielu przypadkach jeszcze dziś nie mają nic wspólnego z rzeczywistością (jak jest to właśnie w przypadku RX 6800 i RX 6800XT).


Ja celując w "na lata" kupiłem 32GB @3200 :p i myślę, że też wystarczy. Tylko ja na komputerze nie pracuję (okazjonalnej obróbki zdjęć, czy montażu video nie traktuję jako pracę).
Jestes zajarzony bo bys juz nie odpisywal,najciekawsze ze nie jestes posadaczem kart AMD a uwarzasz ze jednak masz cos lepszego ogladajac czyjes testy,ale czy 3070 jest dobry do RT to jest juz wieksza dyskusja na innym forum
 
Last edited:
No cóż - na pewno do RT lepszy, niż cokolwiek z oferty AMD w tych pieniądzach. CP2077 z RT ciągnie w 60 fps.
Po moich dwutygodniowych doświadczeniach muszę powiedzieć, że RT to faktycznie może być gra nie warta świeczki dla wielu użytkowników, ale DLSS? O Panie to jest dla mnie wisienka na next genowym torcie
 
Po moich dwutygodniowych doświadczeniach muszę powiedzieć, że RT to faktycznie może być gra nie warta świeczki dla wielu użytkowników, ale DLSS? O Panie to jest dla mnie wisienka na next genowym torcie
A, właśnie - zapomniałem o DLSS. Wprawdzie prawidłowo zaimplementowane FSR działa podobnie i na screenach w niektórych grach ciężko znaleźć różnicę, jednak należałoby tu podkreślić kilka sformułowań: "prawidłowo zaimplementowane", "podobnie" i "na screenach" (w ruchu jest gorzej) - u mnie na karcie Nvidii z włączonym FSR obraz jest bardziej rozmydlony niż z DLSS. Choć muszę przyznać, że FSR "quality" daje mi ciut większy przyrost wydajności, niż DLSS "quality". Może na kartach od czerwonych FSR działa lepiej, niż na kartach od zielonych, ale tego już nie sprawdzę. Dogłębnych testów porównawczych na swojej karcie nie przeprowadzałem, bo nie czułem takiej potrzeby. Powyższe wnioski czerpię na podstawie Wiedźmina i CP2077.
 
Last edited:
Top Bottom