Problem z "gasnącym światłem"

+
Problem z "gasnącym światłem"

Witam
Mam problem ze światłem w grze.
W pewnych miejscach światło miga w bardzo dziwny sposób jak na filmiku:
http://youtu.be/HvouhekZZYo

Po przejściu prologu zauważyłem, że problem występuje również np. z pochodnią w karczmie na podgrodziu, kiedy stoję blisko niej światło normalnie oświetla ściany jednak kiedy odejdę dalej i spojrzę w to samo miejsce pochodnia nadal świeci jednak światło nie pada już na ściany.

Dodam jeszcze, że moja karta graficzna to GeForce GTX 660 i używam najnowszych sterowników.
 
Przeinstaluj grę i sterowniki. Sprawdź później, czy masz grę uaktualnioną do najnowszej wersji (1.5 dla PC) i czy problem występuje także na niższych ustawieniach graficznych (pomimo tego, że masz mocną kartę). Jeśli używasz jakiś modyfikacji (np. paczek tekstury), usuń je.
 
Przeinstalowanie gry i sterowników nie pomogło.
Gram na patchu 1.5, nie używam żadnych modów a problem występuje na wysokich jak i na niskich ustawieniach graficznych.
Jakieś inne pomysły ?
 
@Venomo - DirectX również przeinstalowałeś? Wiedźmin u mnie chodził na maksymalnych na karcie GTX 460 @ 768 MB, wiec to nie problem braku mocy karty. Odpal Wiedźmina, wejdź w opcje -> zaawansowane i poprzesuwaj wszystkie paski w prawo. Nie wiem, jak w Wiedźminie wygląda oświetlenie i cieniowanie na minimalnych, ale na maksymalnych opisywany przez Ciebie efekt nie powinien występować.
Jak masz cierpliwość i wersję pudełkową Wiedźmina, to zarejestruj go na gog.com i ściągnij stamtąd wersję "fabrycznie" wyłataną. Następnie odinstaluj obecną i spróbuj zainstalować tą z GoG-a.
Sposób powszechnie znany i z reguły pomaga na całe spektrum problemów (jak lewatywa :p).
 
Mam DirectX 11 i z tego co mi się wydaje nie można go odinstalować żeby zainstalować ponownie na Windows 7, gram na najwyższych ustawieniach a zmiana na niższe w żaden sposób nie pomaga.
 
To spróbuj reinstalacji wykorzystując wersję z GoG-a. A w innych grach żadnych problemów z grafiką nie masz?

Ed.
Ściągnij sobie DirectX 9.0c i go zainstaluj. To, że masz DX11 nie znaczy, że w systemie jest komplet plików odpowiedzialnych za prawidłowe działanie gier w DX 9. Instalacja ta nie namiesza Ci w systemie, bo za obsługę DX 9 i DX 11 odpowiadają inne pliki.
 
Last edited:
Hm teraz z ciekawości włączyłem Wiedźmina 2 i zauważyłem coś podobnego, z daleka nie widzę trawy w niektórych miejscach, dopiero kiedy podejdę bliżej pojawia się. Przeszedłem go kilka miesięcy temu ale wtedy nie zauważyłem czegoś takiego.

DirectX 9 instalowałem ale nie pomogło.
 
Jak na razie tylko narzekasz na problemy, a nie zastosowałeś jeszcze żadnej porady. :rtfm:
Wiedźmin 2 również działa na DX 9.
 
Powiedz mi jakiej porady nie zastosowałem ? Jedyne czego nie zrobiłem to nie ściągałem tej wersji z gog.com
 
A przeinstalowałeś DX 9.0c? Jeśli tak, to zwracam honor. Jeśli nie pomogło, to moje pomysły kończą się na wersji z GoG-a.
 
Przeinstalowałem, nie pomogło.
Nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić, wydaje mi się, że jak grałem w wiedźmina kilka miesięcy temu nie miałem takich problemów.
Zainstalowałem nawet grę w edycji premierowej bez żadnych patchów, nic się nie zmieniło więc raczej wątpie, że pobranie gry z gog.com coś da.
Jak nic innego się nie wymyśli to w ostateczności spróbuję i tego.
 
Dodam jeszcze, że zauważyłem na ścianie w karczmie dziwne kolory.
http://i.imgur.com/oCR1zK0.jpg
Nie wiem czy może to mieć jakiś związek z tym światłem. : /
Mimo wszystko dzięki za pomoc Wroobelek.

Chodzi Ci o te zacieki na ścianach? Czepiasz się - tak ma być. Jak Twoim zdaniem powinny wyglądać ściany w knajpie, w której nikt nigdy ścian nie malował, a alkohol leje się strumieniami (czasami również po ścianach). Natomiast ramy okienne odbijają światło księżyca, które niechybnie musi przebijać się przez te brudne okna "przeszklone" błoną pozyskaną ze świńskich pęcherzy (bo szkło było za drogie).

A tak przy okazji - wolną chwilą odpalę Wiedźmina u siebie i sprawdzę, czy u mnie podnoszony przez Ciebie problem z odbiciem światła również występuje. Bo na screenie świeczka po prawej stronie w głębi karczmy elegancko się świeci. A ponieważ drewno słupa, do którego świecznik jest przymocowany jest matowe, to i światło kiepsko odbija. Świeca stojąca na stole jest mocniejsza, daje więcej światła, to i łuna bije od niej większa. Nie zapominaj, że to gra z 2007 roku robiona na zmodyfikowanym silniku Neverwinter Nights 2. Nie spodziewaj się teselacji i innych najnowszych wodotrysków. Tu nawet cienie często są umowne i nie oddają wiernie rzeczywistości (np. cień Geralta biegnącego po pomoście na grobli ;)).


Ed.:
A więc tak: Wiedźmin, wersja z GoG-a, ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1440x900. W karczmie na Podgrodziu świeca świecąca obok walczących w konkursie bokserskim, obserwowana ze środka głównej sali w karczmie (oraz mniejszej odległości) daje światło, które odbija się od ścian. Po zwiększeniu odległości obserwacji, cofając się w kierunku lady karczmarza, odbite światło nagle "gaśnie", choć świeca świeci nadal. Prawdopodobnie silnik gry pozbywa się szczegółów graficznych pozostających w większej odległości od gracza, aby sprostać popularnym w 2007 roku kartom graficznym. Szczerze mówiąc grałem wielokrotnie i nigdy tego nie zauważyłem, nie przeszkadzało mi to. W wielu innych grach masz na przykład dorysowywanie elementów krajobrazu lub roślinności w miarę zbliżania się, a w Wiedźminie pojawiają się bądź znikają efekty odbicia światła.

Wniosek: tak ma być. :)
 
Last edited:
No dobra z tą pochodnią jeszcze się zgodzę, może tak ma być. Ale nie wiem czy przyjrzałeś się dobrze temu zdjęciu, różowe i pomarańczowe kwadraciki naprawdę powinny tam być ? Dla mnie to wygląda co najmniej dziwnie i na pewno nie jak zamierzone działanie twórców. Nie chcę się czepiać, po prostu przy wcześniejszym graniu w Wiedźmina nie zauważyłem nic podobnego.
Ta pochodnia to i tak był drugi przykład, bardziej mi chodzi o to co się dzieje w prologu jak na filmiku który wrzuciłem:
http://youtu.be/HvouhekZZYo

Dorzucam jeszcze drugi filmik, jeśli powiesz mi, że u Ciebie też tak jest to jakoś zaakceptuje takie niedoróbki ale jestem przekonany, że ten problem występuje tylko u mnie.
http://youtu.be/HSdIWEnNzdI
 
A czy przypadkiem źródłem tych błysków nie jest nasza czarująca Triss Merigold? :p Wydaje mi się, że rzucała zaklęcia zaraz za bramą.

Hm teraz z ciekawości włączyłem Wiedźmina 2 i zauważyłem coś podobnego, z daleka nie widzę trawy w niektórych miejscach, dopiero kiedy podejdę bliżej pojawia się. Przeszedłem go kilka miesięcy temu ale wtedy nie zauważyłem czegoś takiego.

Z trawą w części drugiej tak już jest. Związane jest to z odległością renderowania. Istnieją jednak pewne modyfikacje, które zasięg zwiększają.
Wersja bardziej wymagająca - wpływa na trawę, krzewy i drzewa.
Uboższa wersja powyższego moda - wpływa tylko na zasięg renderowania trawy.

E: Sprawdziłem u siebie i mam tak samo. Przyczyną błysków jest ruda, a ta góra to prawdopodobnie zwykły glitch. U mnie też znika. :p Zauważ, że kiedy wbiegasz na wyższy dziedziniec problem z górą nie występuje.
 
Last edited:
Też wydawało mi się, że to Triss, ale tak przez ścianę by to widać było ? Poza tym to nie wyjaśnia znikającej góry i pierwszego filmiku.

Edit:
Dopiero po 2 dniach ktoś mi to powiedział, że to jest normalne :). Byłem przekonany, że coś się zepsuło bo jak wcześniej grałem w Wieśka nic nie zauważyłem... Chyba wyostrzył mi się wzrok.
Dzięki wszystkim którzy starali się pomóc, w końcu rozwiązaliśmy problem którego tak na prawdę nie było : ).
 
Last edited:
[...] Dopiero po 2 dniach ktoś mi to powiedział, że to jest normalne :). [...]

Wiesz - nie wszyscy mają płacone godzinowo za nadzorowanie forum Wiedźmina. ;) Jak mogę, to pomagam. Jak nie ma mnie przy kompie, to sorry Winnetou, ale wersja mobilna jest "nieco" mniej przyjazna w użytkowaniu.
W każdym razie lej na detale, daj się ponieść niesamowitej fabule. Baldury wyglądały gorzej, a nie przeszkodziło im to stać się legendą.
 
Top Bottom