Wiedźmin 3: Dziki Gon

+
Nikt sobie nic nie ubzdurał (no poza fanatykami marca), ale na niecały rok przed premierą powinniśmy raczej już mieć informacje odnośnie mechanik jakie zostaną zastosowane w grze (w końcu już muszą wiedzieć co będzie a co nie), a dostajemy jedynie wymijające odpowiedzi w stylu "jeszcze nie wiemy", świadczące o braku zdecydowania, lub strachu przed reakcją graczy, jeśli jeszcze nie wiedzą to kiedy? Przed samą premierą? A pamiętając buńczuczne zapowiedzi W2, to takie niezdecydowanie tylko powoduje strach i niepewność...

Co do reszty się zgadzam.
 
Nawet jeśli bym się dowiedział o wszystkich mechanizmach dzień przed premierą, to i tak grę kupię. A jeśli gra będzie dobra to zapewne inni też.
 
Raison co mają na myśli REDzi z otwartym światem to już wiemy z wielu wywiadów i artykułów, ma to być w pełni otwarty świat, bez żadnych niewidzialnych ścian, taki jak w Skyrimie. Znieniając trochę temat, polityka informacyjna firmy jest beznadziejna, dla tego są przekrzykiwania, niedomówienia i dezinformacja. Przydałoby się tu na forum Q & A z REDami, ale taki z prawdziwego zdarzenia gdzie nie będzie wymijających odpowiedzi, ale nie wiem czy jest na to szansa teraz skoro główny marketing wystartuje dopiero z preorderami i datą premiery.
 

Guest 3669645

Guest
Załóżmy, że na wszystko przyjdzie pora. Do premiery jeszcze sporo czasu tak czy owak, a przecież REDzi nie będą zwlekać z odpowiedziami aż do wyjścia gry... Lepiej niech się upewnią ze wszystkim i wtedy odpowiadają, niż żeby rzucać czymś co potem może się zmienić. I nie że już wszystko powinni mieć ustalone -My g*wno wiemy o produkcji gier, jak się okazuje. Nie mamy podstaw by oceniać co już powinno być zrobione a co nie. Możemy gdybać, zakładać i wyrażać swoje zdanie, ale nikt z nas nie może powiedzieć, że polityka jest słaba bo jeszcze czegoś nie potwierdzili -Taka prawda. Polityka może być słaba, jeśli zwlekają z materiałami albo informacjami już pewnymi. Ale nie nam oceniać, co już jest pewne a co nie.

Nam się krzywda nie stanie jeśli dostaniemy pewne info za np. 3 miesiące a nie teraz. Jaka to różnica? Żadna.
 
Czyli od roku nic się nie zmieniło i żaden element nie jest już pewny i zatwierdzony? Żadna część pracy nie została zakończona? Mają dziesięć miesięcy, a nie wiemy o samej rozgrywce nic prócz słów. Nie osądzam już, bo to naprawdę nie ma sensu. Nie proszę o żaden gameplay, bo i tak na moją prośbę go nie dostanę. Ale tylko twierdzę, że coś może być nie tak, skoro zostało niewiele czasu, a mamy dwa króciutkie materiały z sekundowymi urywkami gry.
 
@Rustine
Niektórzy twierdzą, że Redania chce się zrehabilitować po nieco zbyt wylewnym Tomku Gopie, bądź też brak zbytniego ekshibicjonizmu bierze się z inspiracji Roxtarem. Oba te argumenty pozostawię bez komentarza.
 
@sneky
W pełni otwarty (załóżmy) świat, bez żadnych niewidzialnych ścian, taki jak w Skyrimie, jest w wielu grach, tylko że każda inna i o czymś innym. Porównując do nieśmiertelnego przykładu, czyli samochodu, nasz ma mieć cztery koła, kierownicę i być pomalowany. A od porównywania ze Skyrimem już dawno się redzi odżegnywali, co mnie napawa nadzieją, gdyż nie jest to dla mnie wymarzona forma komputerowego rpg.

Przy założeniu, że termin wrzesień, październik jest rozsądny, to zostało jakies sześć, siedem miesięcy efektywnej pracy nad grą. Na miesiąc przed wydaniem nic się już z nią nie robi, jedynie zbiera informacje do pierwszego, szybkiego patcha. E3 odbędzie się od dziesiątego do dwunastego czerwca, a trudno zakładać, że nie zostanie tam pokazana wersja działająca i w praktyce finalna, a przynajmniej takie wrażenie sprawiająca. W innym wypadku będzie obsuwa. Pozostaje tylko pytanie, czy od tej daty redzi chcą rozpocząć bardziej intensywną kampanię promocyjną. To by było trzy i pół miesiąca posuchy. Nie interesowałem się zbytnio GTA, ale może ktoś wie, jak tam u nich to wyglądało.
 
Załóżmy, że na wszystko przyjdzie pora. Do premiery jeszcze sporo czasu tak czy owak...

Sporo czasu to było w marcu, ale ubiegłego roku, teraz jest go relatywnie niewiele, a w temacie złowieszcza cisza. Chyba że pisząc "sporo" masz na myśli szeroko pojęty 2015.
W takim układzie czasu faktycznie jest dużo, a z zapowiedzią gry pospieszono się o calutki rok albo i więcej.

-My g*wno wiemy o produkcji gier, jak się okazuje.

Wiemy, że optymalny czas produkcji dla gry z segmentu AAA wynosi trzy lata.
Wyraźnie dłuższy sugeruje problemy z produkcją (np. DNF/W1), krótszy, niekoniecznie dopracowany produkt (np. ME3).

Nie jest to oczywiście reguła, a jedynie mocno umowne ramy, ale często znajdują potwierdzenie w praktyce.
I oczywiście przedłużanie się prac nie daje gwarancji crapu (i odwrotnie). W1 napotykał wszak spore trudności, a to przecież dobra gra, nawet bardzo dobra.
No i u CDP RED ramy te są nieco inne. Mianowicie;

A – gry ze średnią ocen na poziomie powyżej 80%, minimum jedna platforma sprzętowa, dystrybucja elektroniczna, ograniczony budżet, czas produkcji nie przekraczający 2 lat;
AA – gry ze średnią ocen na poziomie powyżej 85%, jedna platforma sprzętowa, sprzedaż powyżej 500 tys. egzemplarzy w pierwszym roku, przedział cenowy na rynku zachodnioeuropejskim 39-59 euro, ograniczony budżet i czas produkcji 1-2 lata;
AAA – gry ze średnią ocen 90%, jedna platforma sprzętowa, sprzedaż 800 tys. - 1,3 mln egzemplarzy w pierwszym roku, przedział cenowy na rynku zachodnioeuropejskim 49-59 euro, wysoki budżet i czas produkcji 2-4 lata;
AAA+ - gry ze średnią ocen powyżej 90%, co najmniej dwie platformy sprzętowe, sprzedaż powyżej 2 mln egzemplarzy w pierwszym roku, ceny 49-59 euro, wysoki budżet, czas produkcji 3-5 lat.

Wiedźmin 3 zalicza się do tej ostatniej kategorii, prace wstępne miały miejsce jeszcze przed sfinalizowaniem W2. Zatem W3 jest w produkcji przynajmniej od trzech lat i możemy nań czekać jeszcze dłuuugo. Przesunięcie premiery na drugi, trzeci kwartał przyszłego roku tłumaczyłoby niemal totalny brak nowości przez tak długi okres.

Oczywiście szacunki te pochodzą z 2011. Studio było wówczas mniejsze, ale już wtedy na 2014 planowana była premiera gry AAA+, wiadomo jakiej.
Nad W3 pracuje w pocie czoła prawdziwa masa ludzi (ostatnio pisało się o 170-180 osobach ślęczących nad projektem).

Niemniej 2015 cały czas powinniśmy brać pod uwagę. Uważam, że nawet bardziej dziś niż przed rokiem (sorry Warzoch).

Oczywiście to tylko takie gdybanie i jutro może je szlag trafić, bo Czerwoni przyszykują bombę i ni z tego ni z owego rzucą pre-orderem, datą premiery na czerwiec, zwiastunem, półgodzinnym gameplay'em i dwoma dziennikami na deser.
Jednak nie liczyłbym na to specjalnie. Taki rozwój wypadków mam za wysoce nieprawdopodobny. Oczywiście tutejsi optymiści muszą pamiętać, że to punkt widzenia wiecznego pesymisty, który zakłada, że jeśli coś może pójść nie tak, to bardzo możliwe, że właśnie pójdzie.
To tak w ramach pocieszenia.

@sneky
Pozostaje tylko pytanie, czy od tej daty redzi chcą rozpocząć bardziej intensywną kampanię promocyjną.

Co w sumie daje jakieś piętnaście miesięcy niemal totalnej biedy w temacie. Ładne mi tylko.
A tak poważnie.

Gdyby data premiery i start wytężonej promocji zbiegły się w czasie z E3, to zważywszy na fakt, że jak dotąd Czerwoni ogłaszali termin wydania z około półrocznym wyprzedzeniem, gra mogłaby wystartować jeszcze w tym roku, aczkolwiek na samiutki jego koniec. To możliwe (podobnie jak szereg innych scenariuszy, bo póki co pstro wiemy.)

A praktyk promocyjnych Rockstara i CDP RED bym nie porównywał, bo też są to rzeczy zupełnie nieporównywalne. Rockstar to absolutna mega-gwiazda pośród gwiazd, przyćmiewająca całą resztę.
Ich żadne reguły gry nie dotyczą, sami je ustalają. Czerwoni na taką pozycję muszą dopiero zapracować.
 
Mnie przed czarnowidztwem broni świadomość, że odbyły się już nagrania ścieżek dźwiękowych z podkładami głosów. Tego się nie robi w połowie procesu tworzenia, tylko prawie na sam koniec, co daje poważne podstawy do jednak optymistycznego, choć zdroworozsądkowego, spoglądania w przyszłość.
Chociaż z drugiej strony pamiętam, że kiedyś ktoś stwierdził, iż redzi są gotowi nawet na tydzień przed odesłaniem gry do tłoczenia na przedłużenie tworzenia gry, jeśli uznają, że taka zajdzie potrzeba. W przybliżeniu.
 

Guest 3669645

Guest
Sporo czasu to było w marcu, ale ubiegłego roku, teraz jest go relatywnie niewiele, a w temacie złowieszcza cisza
No te 7 miesięcy (zakładając, że gra wyjdzie w październiku, nie za wcześnie, nie za późno) to nie jest mało czasu patrząc pod kątem marketingu. Mają już wszzystko rozplanowane co do miesiąca, to nie ulega wątpliwości z takim budżetem na reklamę. Więc cóż, trzeba czekać. Ktoś tu w tym temacie podawał linka do Q&A u CDP.pl i było potwierdzone, że od startu pre-orderów ruszy ta cała legendarna "kampania właściwa" i potrwa aż do premiery.

Załóżmy, że ruszy to wszystko w kwietniu. Czyli na 2 miechy przed czerwcem, nie za blisko E3. To nam daje co najmniej 6 miesięcy "właściwej promocji gry", budowania hajpu miesiąc po miesiącu, bez spadków, bez zbytniego nadmiaru informacji, aż do wielkiej premiery. Dla mnie w porządku -Wielkie bum na pół roku przed wyjściem gry to odpowiednia pora na konkretne informacje i prezentację. Jedno jest pewne, W3 na pewno nie czeka taka kiszka jaka jest z np. Wach_Dogs, które pokazano na długim gameplay'u ponad 2 lata temu, teraz o grze nikt prawie już nie pamięta. Premiery jeszcze nie było, a ja mam wrażenie, jakby nastąpiła rok temu. Bida.

Ja się ucieszę jak wróci maniera wypuszczania czegoś małego co tydzień. Jakiś art, screen. A w międzyczasie dyskusja na temat zeszłego, dużego materiału. W sam raz.
 
Ale niektórzy tutaj panikują. Zrozumcie że do premiery jeszcze sporo czasu. Ta gra nie wychodzi za 3, 4 miesiące, tylko za 7-9 miesięcy... Redzi mają jeszcze sporo czasu na dopracowanie pewnych rzeczy. Materiałów, filmów, zdjęć będzie przybywać coraz więcej, im bliżej premiery, a sama promocja gry (w tv gazetach, internecie) zacznie się dopiero na kilka tygodni przed samą premierą. Zresztą liczę że nie poznamy większej części mapy czy postaci jeszcze przed zagraniem...
 
Ale niektórzy tutaj panikują. Zrozumcie że do premiery jeszcze sporo czasu. Ta gra nie wychodzi za 3, 4 miesiące, tylko za 7-9 miesięcy... Redzi mają jeszcze sporo czasu na dopracowanie pewnych rzeczy. Materiałów, filmów, zdjęć będzie przybywać coraz więcej, im bliżej premiery, a sama promocja gry (w tv gazetach, internecie) zacznie się dopiero na kilka tygodni przed samą premierą. Zresztą liczę że nie poznamy większej części mapy czy postaci jeszcze przed zagraniem...
No wszystko ładnie pięknie tylko nam rozchodzi się teraz o tą nudę tutaj.. my wiemy czego się spodziewać. A co mają powiedzieć Ci co grę widzieli pierwszy raz, podjarali się i czekają od lutego..ekhem zeszłego roku. Pomijając krótki prolog E3 i VGX.
 
Ja teraz siedzę cicho, ale nie mogłem - jak czytam taki stek bzdur. Przepraszam bardzo, ale czy REDzi mówili Wam "niestety, ale gra przechodzi problemy i przesunięcie jest konieczne"? Wszystko idzie dobrze, wszystko jest od dawna ustalone. Preorder też jest od dawna ustalony i REDzi czekają na odpowiedni moment - to samo tyczy się innych kwestii. I taki ja ze swoim marcem też gdybałem, ale musiałem zareagować na przedziwne posty o problemach i 9-7 miesiącach mimo, że nikt poza REDami nie zna premiery oraz mówił o jakichkolwiek problemach.
 
Szukałem jakiegoś nowego wywiadu/artykułu o Wiedźminie i patrzcie co znalazłem! Nowe screenshoty!



Nawet przez chwilę dałem się nabrać :(
 
Last edited:
No wszystko ładnie pięknie tylko nam rozchodzi się teraz o tą nudę tutaj.. my wiemy czego się spodziewać. A co mają powiedzieć Ci co grę widzieli pierwszy raz, podjarali się i czekają od lutego..ekhem zeszłego roku. Pomijając krótki prolog E3 i VGX.
Jak Redzi wypuszczą w późniejszym terminie kolejne video, to wtedy będą wiedzieli więcej. Do premiery jeszcze sporo czasu :) @Warzoch, akurat 7-9 miesięcy to nie jest nic dziwnego, Wiedźmin 3 raczej nie wyjdzie wcześniej niż za 7 miesięcy :)
 
Chociaż z drugiej strony pamiętam, że kiedyś ktoś stwierdził, iż redzi są gotowi nawet na tydzień przed odesłaniem gry do tłoczenia na przedłużenie tworzenia gry, jeśli uznają, że taka zajdzie potrzeba. W przybliżeniu.

To dobre podejście, bo chociaż grę chciałbym dorwać jak najszybciej (jak chyba każdy tutaj) i ewentualny jej brak w tym roku byłby rozczarowujący, to jednak liczę się z tą ewentualnością. Lepiej poczekać dłużej niż dostać produkt niedorobiony, bo takiego, jak pokazuje praktyka, nawet tona patchy nie naprawi.

No te 7 miesięcy (zakładając, że gra wyjdzie w październiku, nie za wcześnie, nie za późno) to nie jest mało czasu patrząc pod kątem marketingu. Mają już wszzystko rozplanowane co do miesiąca, to nie ulega wątpliwości z takim budżetem na reklamę.

Zgoda, że to całkiem sporo, ale wątpię, iż wszystko było, co do joty rozplanowane.
Zintensyfikowanie kampanii marketingowej na kilka miesięcy przed premierą to dobre posunięcie, ale niemal totalny brak czegokolwiek w okresie wcześniejszym już niekoniecznie.

Jeśli faktycznie taki był plan, w co wątpię, to bardzo słaby.
Nie sądzę też aby ujawnienie gameplayu np. przy okazji ubiegłorocznego E3 miało zaowocować tym, że o grze by dotąd zapomniano.
O Watch Dogs najwyraźniej się pamięta, nawet tutaj, skoro się je przytacza.

Oczywiście jest spadek zainteresowania, ale przecież podobna sytuacja ma miejsce z W3.
I to z powodu braku materiałów właśnie.

Ja teraz siedzę cicho, ale nie mogłem - jak czytam taki stek bzdur. Przepraszam bardzo, ale czy REDzi mówili Wam "niestety, ale gra przechodzi problemy i przesunięcie jest konieczne"?

A czy jakikolwiek deweloper informuje o tym, że coś jest nie tak, jeśli absolutnie nie musi?
Z możliwością opóźnienia, zwłaszcza przy tak dużym projekcie, liczyć się należy.
A i zaplanować wszystkiego się nie da, można próbować, ale zawsze pewne komplikacje, trudności się pojawią.

Co zaś się tyczy okresu 7-9 miesięcy. Masz świadomość, że te 6-7 miesięcy to absolutne minimum, jeśli o najbliższy, prawdopodobny termin premiery idzie?
I nawet jeśli przyjdzie czekać całych dziewięć, to jeszcze o żadnej obsuwie nie ma mowy? Obsuwa to ewentualne przesunięcie gry na przyszły rok.
Oczywiście możliwe, że Czerwoni szykują bombę i nas zaskoczą, ale nie liczę na to.

-A jest jakieś zniechęcenie? Ja o niczym nie wiem.

Heh, idą w zaparte. Postanowili przeczekać, chcą nas przetrzymać licząc, że się znudzimy i odpuścimy.
Widać nie wiedzą na co stać desperatów.
 
eustachy_J23 nadzieja w komentarzu bodajże p. Karoliny na CDP.pl, która rzekła że po ogłoszeniu daty premiery rozpocznie się właściwa część marketingu aż do samej premiery.
 
To dobre podejście, bo chociaż grę chciałbym dorwać jak najszybciej (jak chyba każdy tutaj) i ewentualny jej brak w tym roku byłby rozczarowujący, to jednak liczę się z tą ewentualnością. Lepiej poczekać dłużej niż dostać produkt niedorobiony, bo takiego, jak pokazuje praktyka, nawet tona patchy nie naprawi.

Wydaje mi się że gra na 100% ma być w tym roku (info z wywiadów), pytanie tylko czy bliżej września/października czy może grudnia.
 
Top Bottom