Wiedźmin 3: alchemia

+

Wiedźmin 3: alchemia

  • W1 (z bazami, dominantami i eksperymentowaniem)

    Votes: 234 47.3%
  • W2 (z piciem w zestawach i negującymi się efektami)

    Votes: 17 3.4%
  • Obecne W3 (z autouzupełnianiem i stopniowaniem eliksirów)

    Votes: 131 26.5%
  • Coś pomiędzy W1 i W2

    Votes: 90 18.2%
  • Nie mam zdania

    Votes: 23 4.6%

  • Total voters
    495
Po pierwsze nie było mowy o hardcore'owych testerach, tylko o innych członkach zespołu.
Po drugie nie było jednoznaczne, że się do tego przekonali, mogli równie dobrze odpuścić przegraną sprawę.
Po trzecie Flash mógł napisać to tylko po to by załagodzić sprawę.

Ja bym jeszcze nie świętował.
Co do @Flash 'a to wydaje mi się, że patrząc na jego mody szczególnie Full Combat Rebalance 2, gdzie musiał dużo posprzątać po REDach, był on ostatnią nadzieją twórców na zachowanie niezwykłego klimatu książek o Wiedźminie w kontekście udoskonalenia walki i alchemii. Ale jak to mowią Money is Power ;)
 
Po pierwsze nie było mowy o hardcore'owych testerach, tylko o innych członkach zespołu.
Po drugie nie było jednoznaczne, że się do tego przekonali, mogli równie dobrze odpuścić przegraną sprawę.
Po trzecie Flash mógł napisać to tylko po to by załagodzić sprawę.

Ja bym jeszcze nie świętował.
Było mówione o najbardziej konserwatywnych członkach zespołu.
Stwierdzenie było dość zdecydowane, bo mówił, że zgodzono się na to rozwiązanie nie po dyskusjach, ale po praktycznym ogrywaniu tego.

Tylko, że on też pracował nad walką i alchemią w W2 (o ile się nie mylę). Więc sam siebie później poprawiał. Dziwna sprawa.
Wydaje mi się, że do Redów dołączył dopiero po wydaniu Wiedźmina 2 (podstawowej wersji na PC), ale mogę coś źle pamiętać.
 
Last edited:
Co do @Flash 'a to wydaje mi się, że patrząc na jego mody szczególnie Full Combat Rebalance 2, gdzie musiał dużo posprzątać po REDach, był on ostatnią nadzieją twórców na zachowanie niezwykłego klimatu książek o Wiedźminie w kontekście udoskonalenia walki i alchemii. Ale jak to mowią Money is Power ;)
Money is Power? Mógłbyś rozwinąć myśl, brzmi to trochę śmiesznie patrząc na polityke REDów, ale czego się można spodziewać po osobie która twierdziła że system walki z W2 i W3 to w sumie nie różni się niczym, a zmiany są tylko kosmetyczne ;) . Poza tym jak się ma klimat książek i gier do tego jak będzie wyglądać alchemia czy system walki? To raczej będzie zależało od dialogów, fabuły, postaci czy konstrukcji świata i questów. Ciężko się z Tobą @crass2012 rozmawia bo jesteś strasznym narcyzem oraz książek fanatykiem, co chyba uniemożliwia Ci obiektywny pogląd, poza tym zauważyłem że bardzo często piszesz głupoty, przykłady podałem wyżej.

Prawda jest jednak taka że nie możemy ocenić alchemii w tym momencie, bo jej nie widzieliśmy. Żebyśmy mogli ocenić alchemie musielibyśmy dostać 5 minutowy filmik ze studia który rozłożyłby każdy jej element na części. Wtedy moglibyśmy się rozwodzić czy obecny system z auto uzupełnianiem ma sens. Poza tym wątpie żeby dodanie opcji która wyłączała by auto uzupełnianie gdzieś w ustawieniach było dla REDów jakimś problemem. Czy dodanie takiej opcji zaburzyło by w jakiś sposób balansem gry? Nie wydaje mi się. Ja bym poczekał do gamescomu, wtedy dostaniemy pewnie mase informacji na ten temat.
 
@sneky
Ale może jednak powstrzymywać się od sformułowań w rodzaju:
jesteś strasznym narcyzem oraz książek fanatykiem, co chyba uniemożliwia Ci obiektywny pogląd, poza tym zauważyłem że bardzo często piszesz głupoty, przykłady podałem wyżej.
. Bardzo proszę trzymać jakiś poziom kultury w dyskusji i nie obrażać interlokutorów.
 
I pomyśleć że to mnie oskarżają o obrażanie i niedwuznaczne podteksty kierowane do współrozmówców...
Dobra lecimy:
Money is Power? Mógłbyś rozwinąć myśl, brzmi to trochę śmiesznie patrząc na polityke REDów, ale czego się można spodziewać po osobie która twierdziła że system walki z W2 i W3 to w sumie nie różni się niczym, a zmiany są tylko kosmetyczne
Z punktu widzenia mechaniki walki to w W3 zmiany są niewielki w stosunku do W2 (zmiana animacji, efektów znaków) Walka sprowadza się nadal do losowego wyprowadzania ciosów silnych i szybkich. Także system kontroli postaci został nie zmieniony.

Poza tym jak się ma klimat książek i gier do tego jak będzie wyglądać alchemia czy system walki? To raczej będzie zależało od dialogów, fabuły, postaci czy konstrukcji świata i questów. Ciężko się z Tobą @crass2012 rozmawia bo jesteś strasznym narcyzem oraz książek fanatykiem, co chyba uniemożliwia Ci obiektywny pogląd, poza tym zauważyłem że bardzo często piszesz głupoty, przykłady podałem wyżej.
Jednym słowem bardzo dużo. Jest to kluczowy element rozgrywki stawiany na równi z fabułą gry.

Prawda jest jednak taka że nie możemy ocenić alchemii w tym momencie, bo jej nie widzieliśmy. Żebyśmy mogli ocenić alchemie musielibyśmy dostać 5 minutowy filmik ze studia który rozłożyłby każdy jej element na części. Wtedy moglibyśmy się rozwodzić czy obecny system z auto uzupełnianiem ma sens. Poza tym wątpie żeby dodanie opcji która wyłączała by auto uzupełnianie gdzieś w ustawieniach było dla REDów jakimś problemem. Czy dodanie takiej opcji zaburzyło by w jakiś sposób balansem gry? Nie wydaje mi się. Ja bym poczekał do gamescomu, wtedy dostaniemy pewnie mase informacji na ten temat.
Obecne oceny gry czerpie z udostępnionych informacji w tym gameplay'ów. Jak na razie nie uświadczyłem rewolucyjnych zmian w stosunku do W2, a wręcz przeciwnie większe ułatwienia - samoodnawialne eliksiry.

edit. 1
Co do mojego sformowania, była to ironiczna dygresja na temat panujących obecnie trendów w elektronicznej rozgrywce czyli jej ogromnego skomercjalizowania celem dotarcia do jak największej rzeszy odbiorców, co wiąże się z pewnymi ułatwieniami rozgrywki i mniejszymi wymaganiami postawionymi graczom w jej aspekcie.
 
Last edited:
Jednym słowem bardzo dużo. Jest to kluczowy element rozgrywki stawiany na równi z fabułą gry.
Przez Ciebie. Nie możesz tego zrozumieć, że jesteś jednym z niewielu tak uważających?
Obecne oceny gry czerpie z udostępnionych informacji w tym gameplay'ów. Jak na razie nie uświadczyłem rewolucyjnych zmian w stosunku do W2, a wręcz przeciwnie większe ułatwienia - samoodnawialne eliksiry.
Tutaj już pojechałeś po całości. Nie widać ogromnego świata wypełnionego prawdziwymi postaciami?
 
Przez Ciebie. Nie możesz tego zrozumieć, że jesteś jednym z niewielu tak uważających?
Na jakiej podstawie wysuwasz tak daleko idące wnioski???
Tutaj już pojechałeś po całości. Nie widać ogromnego świata wypełnionego prawdziwymi postaciami?
Nie za bardzo wiem jak to skomentować? Moja wypowiedź dotyczyła systemu walki i alchemii....
 
Na temat systemu walki wypowiadałem się już nie raz w dedykowanym temacie. Gdybyś uważniej prześledził moje posty, dowiedziałbyś się, że system walki został tylko nieznacznie udoskonalony: animacje turlania została zastąpiona animacją odskoku, system namierzana został poprawiony ale jego idea nie została zmieniona.
O poważniejszych zmianach jakie proponuje możesz się dowiedzieć m. in tu:
http://forums.cdprojektred.com/threads/1567-Wiedźmin-3-system-walki?p=1359894&viewfull=1#post1359894
 
Last edited:
Faktycznie, zmiany w systemie nie są jakieś wielkie. I Redzi się z tym nie kryją.
Przynajmniej pozornie nie są wielkie.
Twórcy stawiają w tym aspekcie bardziej na ewolucję nie rewolucję.
Bo i sam zamysł nie był zły, szwankowało jednak wykonanie.

I jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Wywalenie rollowania na rzecz "tradycyjnych" form uników plus brak biegu mogą uczynić walkę mniej chaotyczną, a zdecydowanie bardziej taktyczną.
Koniec ze złotą metodą biegaj wkoło, doskok, cios, turlaj, turlaj, doskok, cios, turlaj, biegnij, turlaj, doskok, cios itd.
Odpada też system kombosów, więc raczej nie będzie naprzemiennego mashowania lpm/ppm.

Oczywiście bez kompetentnej SI niemilców oraz balansu owe zmiany nie wystarczą, ale pospołu mogą zrobić wielką różnicę.
Ja tam widzę wyraźną inspirację tym. I fajno.


Byle faktycznie dali opcjonalnie kamerę bez tych wkurzających odjazdów, solidne SI i zadbali o balans, a będzie git.
Tak czy inaczej czekam na dziennik wyjaśniający w wyczerpujący sposób wszelkie prawidła systemu walki.
 
Przedstawiony filmik to nie gameplay a w zasadzie cutscenka - wyreżyserowana walka przez odpowiednio dobrane i oskryptowane animacje, dlatego tak ładnie się to prezentuje. Ciężko coś takiego wykonać na żywo w grze.
 
Last edited:
Dla mnie system W1 jest genialny i daje dużo zabawy. Cały czas jadę na eliksirach nie mówię tu tylko o jaskółce. Nie eksperymentuje, na to akurat szkoda mi czasu. Wszystkich okradam, ale tylko z wódy - jak jakiś ćpunek zbierający na działkę...
Co do argumentu, że zostają eliksiry na koniec to fakt, ale nie zgadzam się z tym, iż trzymam je na ostatniego bossa. Po prostu spektrum jest szerokie, efekty nie koniecznie zadowalające. Jeśli rachunek toksyczności do zysku, jakim jest podanie czarnej polewki wampirkowi, nie jest na plus to nie zażyje Czarnej Krwi. Tak więc widzę tutaj prędzej pewne stadium w którym dany eliksir był rewelacją - mowa o pierwszych spotkaniach z wampirami. Potem wystarcza srebrny miecz i jaskółka. Pod koniec zostają więc eliksiry uniwersalne, które bez problemowo uzupełniać można na bieżąco...
Wiedźmin 3 zapowiada system polowania, śledztwa i wymagających przeciwników, tak więc wg zapowiedzi eliksirów trzeba będzie używać.
Automatyczne uzupełnianie śmierdzi kiczem. Jak dali tu przykład X-COM to ja dam przykład ułatwień z Diablo 3, niebiescy też mieli argumenty nawet do teraz się ich trzymają, a gracze co pojechali krytyką to pojechali...
Idąc w tą stronę "ułatwiania" prędzej bym dał historie zużytych/brakujących eliksirów od ostatniego wytwarzania, z możliwością "zrób później". Osobny przybornik tylko na gotowe eliksiry (tak jak na składniki). Moja wizja jeszcze by pozwalała wyciągać i stężać ze składników gotowe esencje (Rebis itp.) tracąc przy tym efekty specjalne (Albedo itp), tak by łatwiej kontrolować ich ilość, planować warzenie masowo wytwarzanych eliksirów, oraz oddzielać ważniejsze składniki od tych pospolitych (z opcją "rób tylko z gotowych esencji").
 
@Wilcovie Witamy na forum :hai:
Pomysł z esencjami wydaje mi się dobry, W 1 wieśku męczyło mnie trzymanie 100 składników (2X50) bez dodatkowych właściwości, na petardy, bądź niedominantyczne miksturki.
 
Zauważ Koreon, że niektóre składniki alchemiczne nadają się do celów zarobkowych - kryształki albara miały chyba wysoką cenę sprzedaży, a to hydrogenum bez składnika drugorzędnego, tak więc czasami było warto mieć różne składniki jednego typu ;)
 
Mimo to przydałby się czyste esencje, które zastąpiłyby targane całą grę pyły śmierci, albo inne tego typu składniki, które ani nie należały do najdroższych, ani nie miały dodatkowych substancji, ale za to znakomicie zapychały plecak czekając aż zużyjemy je do używanych sytuacyjnie eliksirów, przemielanie substancji na esencje nie byłoby przecież konieczne, a można by było założyć, że np.: oprócz utraty dominant, eliksiry z takich esencji są toksyczniejsze, albo mają krótsze działanie. To dobrze by je balansowało, gracz mógłby albo chodzić z przepełnionym plecakiem na składniki, albo ze słabszymi esencjami używanymi do sytuacyjnych i rzadko używanych produktów alchemicznych, pozostawiając miejsce na składniki z dominantami, albo droższe indegrencje (droższe minerały, organy wielkich bestii). Dla mnie przy odrobinie pracy można by było rozwinąć to w na prawdę dobry system.
 
Ja bym bardziej się zastanowił jak zebrane składnik przedstawić w czytelny sposób, a nie dodawał dodatkowe mechaniki, którymi gracz ma sobie zaprzątać głowę. Poza tym znów na forum wyskoczy ktoś z uwagą, że pomysł mało realistyczny i mało wiarygodny :F
 
Nie oszukujmy się nie ma co liczyć na alchemie podobną do W1. Nawet w W2 alchemia została wykastrowana z baz alchemicznych i substancji dodatkowych typu nigredo ,rubedo itp. W W3 twórcy idą jeszcze dalej - samorobiące się eliksiry. Dokąd idziesz CD-Projekt RED? A jest to tylko jeden o z kilku uproszczeń rozgrywki względem W1. Komercha pełną gębą. :irony mode on: Przecież gra dla "kanapowych, niedzielnych graczy" musi przechodzić się sama. Samo trzymanie w ręce pada jest już dla niektórych męczące. :D :irony mode off:

PS: Wszystkim którzy nie wierzą że W3 będzie spłycony na rzecz konsol proponuje zapoznać się z poniższym 38 stronicowym wątkiem na dany temat:
http://forums.cdprojektred.com/threads/30441-Is-TW3-getting-downgraded-for-the-sake-of-consoles
 
Last edited:
Top Bottom