Wiedźmin 3: platformy

+
http://www.eurogamer.net/articles/2...-combat-was-deliberately-easy-cd-projekt-says - to jest oryginalny artykuł, nie ten z eurogamer.pl


Jak byk John Mamais piszę, wręcz zacytują najważniejsze zdanie pod sam koniec:

"But we anticipate being able to do 1080p on PS4 a little bit easier than on the Xbox."

Czyli to że PS4 był na 1080p podczas tego wywiadu, to zwykła kaczka dziennikarska a nie słowa żadnego z REDów. Podziękujcie dziennikarzom.
 
Sianie propagandy nikomu na zdrowie nie wyjdzie.A posługiwanie się strzępkiem informacji jakoby nie miałoby być rozdzielczości 1080p i tak w jednych serwisach jest to opisane jako możliwe a w drugich jako wysoce prawdopodobne.I już co po niektórzy mogli to odczytać jako że nie będzie 1080p.I zaczyna się szukanie winnych i jak nie będzie 900p to już zacznie się oskarżanie że posmarował microsoft.Bo jeśli stałoby się tak to mogłoby oznaczać mniejszą kasę nie tyle dla microsoftu co dla samych redów bo co wersja na ps4 idzie w 1080p a na xboxie tylko 900p.No to jest oczywistym że ps4 trzeba sobie kupić a z wersją xboxa to co. Będą leżały odłogiem na półce i nie sprzedadzą się.Może też tak być że redzi nie potrafią tego tak dobrze zoptymalizować.Czy tak jest? nie wiem to wiedzą tylko twórcy.Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań ale na spokojnie.Bo te newsy to coś mi pachną fuszerką i tanią sensacją.Tak aby wzbudzić zainteresowanie.Przecież to wszystko poważne serwisy.Na IGN przecież pojawiła się informacja że wiedźmin możliwe, że nie będzie działał 1080p i 60fps?
 
Tomasz Jarzębowski wypowiedział się na łamach* The Sydney Morning Herald* na temat grafiki w najbardziej oczekiwanej, polskiej produkcji. Jego zdaniem Wiedźmin 3 będzie tak ładny jak tylko to możliwe.*
Ponieważ tworzymy tę grę na Xbox One, PS4 i PC, zaszaleliśmy w kwestii wizualnej. Chcemy żeby gra wyglądała tak pięknie jak to tylko możliwe. Myślę, że jesteśmy w dobrym momencie, nie musimy wybierać między dobrą grafiką a wydajnością czy to na PC czy na konsolach, możemy zwyczajnie stworzyć grę wyglądającą najlepiej jak to możliwe.
Pytany w jakim stopniu gra wykorzystuje konsole odpowiada:
Czy wyciśniemy wszystkie soki z konsol? Czas pokaże. Są gry, wypuszczane na obecnej generacji, które wyglądają o wiele lepiej niż wszystko stworzone do tej pory. Mamy coraz więcej wiedzy, więc myślę, że nasza następna gra będzie wyglądać jeszcze lepiej.
Źródło: http://playingdaily.pl/2014/03/31/cd-projekt-red-idzie-po-calosci-w-kwestii-grafiki-wiedzmina-3/

Nie od dziś* wiadomo, że w przypadku wersji konsolowych * Wiedźmina 3: Dziki Gon* studio* CD Projekt RED* celuje w 30 klatek na sekundę. Czy uda się przy tym zaserwować obraz w rozdzielczości 1080p? Jeszcze nie wiadomo, ale na razie wieści nie są zbyt optymistyczne.
・ Naturalnie robimy wszystko, by osiągnąć 30 klatek na sekundę. Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to, szczerze mówiąc, trudno jest jeszcze sprecyzować tę kwestię. Pracujemy nad tym, robimy wszystko, by rozdzielczość była jak najwyższa. Jeżeli damy radę z 1080p, nie ma problemu, ale nie jestem pewien, czy nam się to uda. Szczerze mówiąc, po prostu nie wiem. Prawdopodobnie nie, ale pewne jest, że potrzebujemy płynnej animacji, co najmniej na poziomie 30 klatek na sekundę.
Źródło: http://www.gram.pl/news/2014/08/20/...i-1080p-na-konsolach-prawdopodobnie-nie.shtml

Podczas krótkiej rozmowy, Dyrektor Generalny CD Projekt Red powiedział, że choć pieniądze są potrzebne by studio przetrwało, najważniejsza jest jakość wydawanych gier a nie zyski.

"Na koniec dnia liczy gra, nie pieniądze. Dobra gra prędzej czy później na siebie zarobi. To taka nasza maksyma i staramy się jej trzymać. Ludzie kupują nasze produkty w dzień premiery, ponieważ ufają naszej marce. Wiem jednak, że jeden fałszywy ruch i wszystko może się rozsypać."

Pod koniec Iwański wspomniał, że wszystkie dodatki do Wiedźmina 3 na PC, będą darmowe. Sytuacja DLC na next-genach nie została jeszcze wyjaśniona. Zobaczymy co przyniosą nowe dni.
żródło: http://www.ppe.pl/news-22829-cd_projekt_red___liczy_sie_gra__nie_pieniadze_.html


Na PlayStation 4 udało się już osiągnąć rozdzielczość 1080p.
- To nieco potężniejsza maszyna - dodaje Mamais. - To żadna tajemnica. Ale wydaje mi się, że w przyszłości wszystko zadziała na obu konsolach w 1080p. Deweloperom zajmuje to po prostu nieco więcej czasu, ponieważ architektura Xbox One jest bardziej skomplikowana.
- Nasze studio ma korzenie w PC, więc łatwiej pracuje się nam na Xbox One. Na komputerach osobistych działamy w DirectX 11, a Xbox One także bazuje na DirectX. Z punktu widzenia renderowania grafiki to dla nas naturalne przejście.
- Ale spodziewamy się, że osiągnięcie rozdzielczości 1080p jest nieco łatwiejsze na PlayStation 4.
źródło:http://www.eurogamer.pl/articles/20...wano-wiedzmina-3-na-niskim-poziomie-trudnosci


Marcin Iwiński, założyciel CD Projekt postanowił poruszyć delikatną kwestię tego jakie różnice w działaniu napotkają posiadacze* Wiedźmina 3* w wersjach na XOne i PS4. Gra może wyglądać delikatnie lepiej na PlayStation 4 jednak pracownicy studia odpowiedzialni za techniczną stronę gry przyznają, że zauważenie różnicy gołym okiem nie będzie łatwe.
*
To, że rozdzielczość będzie wyższa na PS4 to raczej sprawa związana z PR-em, na jakim zależy Sony w wojnie z konsolą Microsoftu.*
*
„Na pewno wyciśniemy wszystko co możemy z każdej platformy, gdyż to ważny element tego czym jest Wiedźmin. Czy pojawią się duże różnice? Naprawdę nie wydaje mi się, jest jednak za wcześnie by to powiedzieć. Jeśli to będą one naprawdę malutkie.”
Iwiński podkreśla, że zarówno Sony jak i Microsoft pomagają studiu, by* Wiedźmin 3* wyglądał jak najlepiej. W filozofii firmy leży też to, by osiągnąć jak najwięcej i nie będzie ona zostawiać żadnych niedociągnięć w imię umowy, na podstawie której jedna wersja byłaby lepsza od drugiej.
żródło: http://www.pssite.com/news-33034-cd...wiedzminie_3__dziki_gon_nie_ma_znaczenia.html

CD Projekt szykuje nam naprawdę godne zwieńczenie przygód Geralta z Rivii, o czym dowiedzieliśmy się jakiś czas temu na łamach prasy. Produkcja zmierza na dwie platformy, pierwszą będą komputery osobiste, a drugą, w domyśle tą docelową, PlayStation 4 - sprzęt następnej generacji.

Z uwagi na przeskok technologiczny i różnice pomiędzy obiema platformami, Wiedźmin 3: Dziki Gon aspiruje na pełnoprawną grę wykorzystującą technologiczne wartości konsoli. Producent, w rozmowie z branżowym serwisem NowGamer potwierdził takie stanowisko. Wszystkie nowinki techniczne, jakie ze sobą wniesie do branży gier PlayStaion 4, zostaną zaaplikowane do świata gry, wszystko z myślą o urozmaiceniu rozgrywki.

Wiedźmin 3 bez kompleksów na PlayStation 4


"Sony na chwilę obecną trzyma specyfikę PS4 w tajemnicy, więc i my, jako twórcy, nie zamierzamy puszczać pary z ust na ten temat. Wiedźmin 3 dostępny będzie na wielu platformach jednocześnie, ale chcę podkreślić, iż w tym przypadku PlayStation 4 nie będzie zwykłym portem, a programem stworzonym od podstaw."

Ciekawi mnie co kryje się za całym tym stwierdzeniem. PlayStation wniesie na pewno sporo jakości pod względem technologii, ale z drugiej strony, wciąż jest wiele tajemnic dotyczących rozgrywki. Miejmy nadzieję, że CD Projekt wywiąże się z obietnic, a co za tym idzie, dostarczy nam kawał porządnej produkcji.
Źródło: http://www.miastogier.pl/wiadomosc,22421.html


W rozmowie z Eurogamerem współzałożyciel studia Marcin Iwiński został zapytany, jak bardzo różnić będzie się oprawa wizualna w nowym Wiedźminie na poszczególnych konsolach.
Jeśli chodzi o rozdzielczość 720p czy 1080p, to mieliśmy w studiu dyskusję na ten temat. Poprosiłem chłopaków, żeby dokładnie wytłumaczyli mi całą sprawę. Pokazali mi dwa zrzuty ekranu, każdy w innej rozdzielczości, i żeby zauważyć różnicę, musiałbym siedzieć metr lub dwa od telewizora. (...) Ta kwestia jest bardziej amunicją dla PR-owej broni Sony - z której firma, co oczywiste, korzysta - niż czymś, co ma rzeczywiste znaczenie z punktu widzenia graczy.
Iwiński zapewnił, że CD Projekt RED robi wszystko, aby Wiedźmin 3: Dziki Gon wyglądał na obu platformach najlepiej jak to tylko możliwe.
Staramy się wycisnąć maksimum z jednej i drugiej konsoli. Czy będą duże różnice? Jeśli już, to bardzo małe, ale nie sądzę, żeby jakieś były.
żródło:http://www.pssite.com/news-33034-cd...wiedzminie_3__dziki_gon_nie_ma_znaczenia.html

Komentarz:
Trudno się nie odnieść do tych wszystkich artykułów. W 2013 roku devi sami mówili że chcą wycisnąć wszystkie soki z każdej z konsol. Była nawet mowa o wykorzystaniu kinecta na Xbox1 i funkcii głosowych a na PS4 touchpada. Twórcy przyznawali że chcą osiągnąć jak najlepszy poziom grafiki i na każdej z nich i dodatkowo upchnąć mozliwie jak najwięcej efektów. Sam dyrektor przyznaje że nie widzi praktycznie żadnych różnic między 720 na xboxie a 1080 na ps4. Później Micro$oft zdecydował się na odaczenie kinecta na korzyść uzyskania lepszej rodzdzielczości ale i to nie wystarczyło, by zrównać się poziomem wydajności z architekturą PS4. Po jakimś czasie w okolicach przygotowań do E3 2014 zaczęły się jakieś wymijające odpowiedzi, że twórcom zależy na dostarczeniu takich samych wrażeń na konsolach tej generacji, by żadna konsola nie była faworyzowana.
Ja odczytałem tą wypowiedź jako braku zastosowania funkcji głosowych w Xboxie a w PS4 nie skorzystania z touchpada. W dodatku CDP słynie z tego, że nie oferuje zadnej zawartości ekskluzywnej czy to DLC na (czasową) wyłaczność jednak stara się wycisnąć z każdej maszyny co tylko można by poziom grafiki był jak najlepszy. W dodatku przedstawiciel Sony dostarczył REDom prototyp konsoli PS4, zanim nastąpiła jej oficjalna premiera, by zapoznali się z jej architekturą w ceu osiągnięcia jak najlepszych możliwych do zaimplementowania efektów wizualnych i stałe FPSy.


O ile "najlepsze możliwe doświadczenia" można odczytać jako brak exkluzywnych zawartości (redzi słyną, że nikogo w ten sposób nie faworyzują) to nie sądziłem, że ekipa CDP pójdzie na aż takie kompromisy graficzne, zwłąszcza ze 1080p na konsoli PS4 zostało osiągnięte już dawno temu.

Z ostatnich wiadomości najnowszych pojawił się komunikat o dołączeniu kart i mapki do kolekcjonerek na Xbox1, a kilka dni póżniej info o zrównaniu rozdzielczości do słabszej konsoli czyli upskalowanej 900p na xbox i obniżenie do 900p na ps4. Dodatkowo pojawiła się informacja że mimo, że konsola ps4 jest silniejsza, to jednak nie będzie wykorzystana nadwyżka mocy w PS4 na kilka innych efektów graficznych z powodu ośwadczenia: najlepsze mozliwe doświadczenia na każdej z platform. Które teraz można interpretować różnie, natomiast wcześniej przekaz był jasny i czytelny dla każdego szanującego się gracza.

Co sprawiło, że nagle Rozdzielczość zaczęłą odgrywać ważną rolę hmm?
I co sprawiło że nagle opcje graficzne zostały przypisane do tej samej grupy co DLC, e same wrażenia na wszystkich platformach ?
Dlatego własnie w styczniu 2014 roku kupiłem konsolę PS4, bo była to najlepsza opcja w stosunku jakość/cena. W okolicach kwietnia tego roku nastąpiła nagła zmiana polityki firmy Redów i Micro$oft, natomiast wcześniej firma jasno mówiła że nie zmierza iść na żadne kompromisy graficzne, i wykorzystać bajery każdej z konsol w ten sposób, by doświadczenia z gry były jak najlepsze na każdej platformie. Linki podałem.

W dodatku mam swoją teorię, że cały ten "downgrade" czyli przeprojektowanie silnika RedEngine 3 i systematyczne zmiany w szczegółowości niektórych elementów graficznych w wersji na PC właśnie jest spowodowana przez bezefektywne uzyskanie rozdzielcości 1080p na konsolę Xbox1.

Jakieś komentarze? Któś ma coś do dodania?
Jeśli ja nie umiem czytać to może niech mnie któś nauczy.

Ps1. Artykuły nie są ułożone chronologicznie, a reportaże były przeprowadzane w większości na przełomie 2013/2014 do mniej więcej marca tego roku.
Ps2. Zamiast wydawać 1900 zl na konsolę, mogłem spedzić miło urlop na nartach.
Ps2. Nie chce wywoływać gównoburzy, ale CDP straciło w pewnym sensie moje wcześniej bezgraniczne zaufanie, jakim darzyłem polską firmę.
 
Last edited:
@post80 Ok.Polityka REDów, a raczej to co oni mówią o doświadczeniach uległo zmianie.To widać.
Nie wiem dlaczego niektórzy uważają, że rozdzielczość na PS4 będzie mniejsza niż pierwotnie miała byc tylko dlatego, że Xbox jest odrobinkę słabszy. Nie opierałbym się na jednym tylko wywiadzie. Ja z moją gównoburzą (o ile będzie miała uzasadnienie) poczekam do oficjalnego ogłoszenia rozdzielczości na konsolach, które najprawdopodobniej nastąpi wraz z ujawnieniem wymagań sprzętowych na PC.
Poza tym, skąd masz informację o przeprojektowaniu RED Engine 3. Mógłbyś podać link?
Z całą resztą się zgadzam.
E. Chciałbym zaznaczyć, że tak jak kolega wyżej kupiłem PS4 specjalnie dla Wieśka bo było to najlepsze rozwiązanie w stosunku cena/jakość.
Małe sprostowanie: @post80 Miałeś pewnie na myśli styczeń 2014 (chodzi o termin zakupu konsoli), bo PS4 i X1 wyszły w listopadzie 2013.
 
Last edited:
@post80 Straszna lipa będzie jak downgrade dotknie PC (Nie chcę być czarnym prorokiem, ale w świetle ostatnich informacji, to wszystko na to wskazuje) Nawet jeśli do ultra będzie potrzeba 2x 780 Ti, to niech tak będzie.
 
Niedawno gdzieś widziałem info, że wymagania sprzętowe zostaną podane w nieodległym czasie. Być może przy tym poznamy graficzne właściwości typu rozdzielczość na poszczególnych platformach.
 
@shasiu, Kuboniusz

Tak natknąłem się na taki artykuł, mówiący o zmianach bezpośrednio w silniku gry, bo konsola xbox1 niedomagała. szkoda że screena nie zrobiłem bo artykuł został usunięty tak samo jak wszelkie wycieki gameplayu z 2013 podczas e3. podesłałbym screena jako dowód. przebuszowałem historię w swoim lapku ale pojawia sie komunikat że strona nie istnieje.

Poprawiłem na styczeń 2014 jeśli chodzi o zakup konsoli ps4, oczywiście macie rację, cyferka mi się omcknęła po prostu.
 
Też w sumie kupiłem konsole PS4 głównie z powodu Wiedźmina 3 i The Last of US na Xboxa One się nie zdecydowałem bo cała ta nazwijmy to "multimedialna funkcjonalność" będzie w ogóle nie dostępna w Polsce albo przez długi czas albo wcale to dlaczego mam kupować niepełny produkt. Przelicznik cena/jakość jednogłośnie wskazuje na konsolę Sony bo oni po prostu bardziej się postarali choć i tak wg mnie za mało. Moja gównoburza też poczeka do jakiegoś oficjalnego ogłoszenia a może nawet obejdzie się bez niej, jeśli Redzi jednak nie zawiedli :)
 
To po prostu dyskryminacja, za ten hajs, który cdpr dostał od microsoftu, zdecydował się upokorzyć konkurenta, i nie dać na 50% mocniejszej konsoli(która mogłaby obsługiwać grę ww fullhd) gry w fullhd. Dziękuje i pozdrawiam
 
@woolite12 50% więcej mocy?!PS4?! Nie popadaj w fanbojstwo.W przypadku PS4 i X1 można mówić o co najwyżej 20% przewadze mocy na korzyść konsoli Sony. Ta różnica na papierze jest dość duża, w rzeczywistości decyduje o większej rozdzielczości\płynności.
 
W każdym razie jest widoczna, z grami na ps4'ke nie ma problemu jeżeli chodzi o działanie, stabilność, płynność itp. Nie można tego powiedzieć o XONE. Dlaczego, dlaczego więc pytam, konsola mocniejsza bez problemu radząca sobie w fullhd z tą grą, będzie chodziła tylko w 900p? Może w ramach otrzymania tych pieniążków od M$, cdpr skompromituje oponenta dając mu grę w 420p?
To już drugie posunięcie, które jest po prostu oznaką sprzedania się, i nie dotrzymywania obietnic złożonych wcześniej.
 
A to ktoś się spodziewał sześćdziesięciu klatek w 1080p? Pierwsze słyszę. Zawsze była mowa o trzydziestu, a to i tak z problemami. To znaczy zapewne dałoby się uzyskać te mityczne 60/1080 na konsolach, ale kosztem tak okrojonej grafiki, że wyglądałoby to niewiele lepiej niż W1.
 
Generalnie rzecz biorąc to jestem wielce zaskoczony (choć było to do przewidzenia) całym obrotem spraw. CDP postawiło przed sobą niesamowicie ambitny plan, chcieli wyznaczyć nowy poziom graficzny, który nie był wykorzystywany nigdy wcześniej w pełni na PCtach. Widać było tendencję (jeszcze rok temu) do maksymalizacji grafiki na większość dostępnych sprzętów komputerowych na rynku (w tym również konsol), choćby zawartych pośrednio w różnych wcześniejszych artykułach i wywiadach z RED team.

Szczerze powiedziawszy byłem wielce zdziwiony PRem Redów, który mówi że poziom graficzny konsol PS4 i XBOX1 to HIGH na PC pozbawiony różnych efektów. Myślałem że CDP oddzieli grubą krechą stare PCty z 2005-2009 roku, i na konsole "nowej generacji" przy teraźniejszej ich specyfikacji, ustawienia graficzne będą niskie-średnie (wszelkie wyostrzenia tekstur, rozdziałka, itp) co ostatecznie sprawi że rozwój technologii od Radka i Nvidii nie stanie aż tak bardzo w miejscu.
PCty pokroju i5 i gtx660 będą oferowały srednie ustawiania, i7 i gtx770 dopiero detale HIGH z włączonymi w połowie "paska" efektami physix, a dopiero gtx780 gtx 780ti i 2x gtx780ti pokażą pazur i prawdziwą filmowość pokroju (zapowiadanego wcześniej) Beowulfa .
Miałem nadzieję, że może Radki ruszą lekko ze wsparciem swoich sterowników dla konsol, lub popracują nad rozwojem Mantle, który mógłby nieżle namieszać na rynku PC. Ale niestety póki co, o tym cisza. Nie wiem czy Radek w ogóle ma zamiar podjąć wspózawodnictwo z Nvidią.
Raczej spodziewałem się rozdzielczości 720p na obu konsolach niż próby osiągnięcia 1080p na każdej z nich. Co więcej, konsola PS4 ustawiona na 720p sprawiłaby, że procesor w niej włożony zyskałby więcej mocy na renderowanie większej ilości elementów, tym samym możliwe że nawet uzyskałby stałe 60 kl/s (a przynajmniej stałe 45kl/s), a GDDR5 zyskałby swoją przewagę przepustowości. Przy czym podziwianie widoczków w oddali na prawdę zrobiło by różniće w odbiorze gry, ale przy korzystaniu z TV do 32-40 cali. Im większy telewizor, wówczas byłyby gorsze doświadczenia. Niestety.

Konsola Xbox przed odłączeniem kinecta w sumie oferaowałaby to samo, jednak nie byłaby w stanie zaoferować takiego samego poziomu renderowania i pewnie skończyłoby się na stałych 30 kl/s (lub maxymalnie do 45 kl/s) ale za to, co by ją wyróżniało to własnie kinect. Niestety twórcy nie bardzo wiedzą (albo nie mają pomysłu jak wykorzystać kinecta by sterowanie jakoś wy ich wyróżniło w porównaniu z PS4) i to jest problem MIcrosoftu obecnie.

Najpowazniejszą bolączką xboxa i sony jest fakt, że dzisiejszy standard to telewizory o rozdzielczości 1080p i więcej a przekątna tv w większości to 50 i więcej cali. Przy rozdziałce 720 na konsolach na dużych telewizorach przy upscalowanym obrazie, tekstury byłby by zbyt rozmazane i ujawniłyby swoją niedoskonałość, do czego twórcy niezależni nie chcą dopuścić, więc wszystkie zalety kinecta, które mogłyby wnieść coś nowego nie zostanie w większości wypadków wykorzystane. Z resztą nie dziwię się, bo rynek konsolowy przynosi ogromne dochody, więc każdy na swój sposób dąży do 1080, ale przez to, że konsole mają zbyt słabe karty graficzne przede wszystkim cierpią na tym PC. Jestem niepocieszony tym faktem, bo mogło być dużo lepiej na rynku konsol. Żałuję z jednej strony że SONY nie pokusił się przy produkcji PS4 o jeszcze lepszej karty graficznej by zrównać się z ceną XBOXa już przy swojej premierze. Ja na pewno jako stary kolsolowiec w takim wypadku dołożyłbym nawet te 100$, bo wówczas ps4 nie musiała by iśc praktycznie na żadne ustępstwa a standard 1080p i 60kl/s zostałby przez nią osiągnięty. I wówczas układ sił mógłby być inny niż obecnie. Na pewno gracze na tym tylko tracą i będzie 5-6 lat zastoju.

Co się tyczy Redów to sam fakt głoszenia przez nich, że konsole obecnej generacji to ustawienia HIGH to ewidentna bzdura, bo gdyby tak rzeczywiście było to mamy do czynienia z downgradem wersji PC by różnice jakościowe nie były aż tak bardzo zauważalne w porównaniu do sprzętów z średniej półki PC pokroju i5 i gtx660.
Gdyby konsole miały w rzeczywistości ustawienia low-medium to o downgradzie nie może być mowy a różnice między gtx660 a konsolami byłby bardzo zauważalne.
Pamiętam konferencję Microsoftu na e3 i to jaki szok przeżyłem oglądając 5-cio minutowy pokaz na xboxie, bo już sam Novigrad wyglądał na bardziej ujednolicony, most wyglądał inaczej wiecie o co mi chodzi. Już samo przeprojektowanie miasta daje dużo do myślenia, bo na konsolach byłaby wówczas wielka pikseloza.

Zadawałem sobie pytanie, czemu Redzi dostali tylko 5 min? Microsoftu jako dobry kumpel i partner biznesowy daje tak mało czasu antenowego dla Wiesia? Moim zdaniem bardzo niefajne zagranie ze strony Microsoftu bo Wiesio zasługiwał u nich spokojnie na 10-15 min. I zachodziłem w głowę dlaczego dodali te karty i mapke? przecież sprzedarz przez to wcale nie wzrośnie bo kolekcjonerki dawno wyprzedane. Jak dla mnie partnersto z MS jest toksyczne i Redzi powinni się ich wystrzegać, a im szybciej zakończą z nimi współpracę tym lepiej, bo póki co odnoszę wrażenie że to MS stawia warunki i się wtrąca na niekorzyć Wieśka. Takie moje odczycie.

Jedyną nowość jaką konsole wniośły na rynek PC to upowszechnienie się trendu projektowania gier na procesory wielordzeniowe. Za 2-3 lata przewagę zyskają dobre topowe procki i5 średnie i7, a na rynek wkrótce zawitają ośmiowątkowe i9 i to jest fakt.

I na koniec zupełnie na chłodno fajnie by było gdyby twórcy gier na obecnej generacji dali wybór konsolowcom pomiędzy 720p i 45 kl/s z lepszym renderingiem na mniejszych telewizorach a 1080p 30kl/s z widocznie mniej zaawansowanym renderingiem na większych, coś jak FF XVI. Wtedy byłoby cacy według mnie.
Ciekawi mnie czy doczekamy się edycji slim na konsolach z lepszą włożoną grafiką i dodatkowym 4GB ramu, ale chyba raczej nie i tak już pozostanie do końca tej generacji.
 
Wg mojej opinii konsole dostaną swoją szansę przy optymalizacji wielowątkowości / wielordzeniowości którą wprowadzi DX12 odciążając CPU, oraz gdy developerzy zaczną wykorzystywać Mantle, gdyż jak wiemy ta technologia poprawia wydajność nawet do 500% oraz jak zaczną wykorzystywać sprzętowe bajery konsoli Sony gdyż teraz ani obsługi mantle nikt nie wprowadza, ani DX12 jeszcze nie ma, bajery sprzętowe konsoli Sony olewają. Wiem że to nie jest łatwe wyjść przed szereg bo nikt tego nie robił ale ktoś musi zacząć, cieszyłbym się widząc np wieśka 3 niemal na Ultra w 1080p 60 fps przy wykorzystaniu Mantle i DX12 itd... Jestem marzycielem wiem.
 
Według Jose właśnie GTX 660 ma zapewnić już naprawdę przyzwoity poziom oprawy.
Cóż, to w dalszym ciągu porządna karta ze średniego segmentu, (zauważalnie) mocniejsza od tego, co w konsolach siedzi.
Nie sądzę by takie gpu zaoferowało grafikę zauważalnie gorszą, niż to, co zobaczymy na Xboxie i PS.

Oczywiście zobaczymy, jak to ostatecznie będzie, ale na pewno nikt powodów do narzekań na grafikę mieć nie będzie, co zresztą widać po gameplayu z XOne, który prezentuje się zacnie.

Czy wersja n PS4 mogłaby wyglądać znacząco lepiej od wersji na konsolę M$?
Zapewne tak, ale czy wówczas byłaby grywalna?
Jestem przekonany, że nie z uwagi na fatalny framerate.
W3 na PS4 zapewne i tak będzie wyglądał troszkę lepiej, co nie znaczy, że studio się do tego przyzna. Po co drażnić włodarzy z M$, kiedy można powiedzieć, że wersje na obie konsole będą przedstawiać zbliżony poziom (co zresztą jest zgodne z prawdą).
 
Last edited:
Wg mojej opinii konsole dostaną swoją szansę przy optymalizacji wielowątkowości / wielordzeniowości którą wprowadzi DX12 odciążając CPU, oraz gdy developerzy zaczną wykorzystywać Mantle, gdyż jak wiemy ta technologia poprawia wydajność nawet do 500%
Mantle czy DX12 pomoże tylko jeśli wąskim gardłem jest procesor, a i to na pewno nie o te 500% (chyba, że ktoś ma mocną kartę i jakiś stary jedno/dwu rdzeniowy procesor), a jeśli wąskim gardłem jest karta graficzna to przyrost wydajności będzie w granicach błędu pomiarowego.
 
Wg mojej opinii konsole dostaną swoją szansę przy optymalizacji wielowątkowości / wielordzeniowości którą wprowadzi DX12 odciążając CPU, oraz gdy developerzy zaczną wykorzystywać Mantle, gdyż jak wiemy ta technologia poprawia wydajność nawet do 500% oraz jak zaczną wykorzystywać sprzętowe bajery konsoli Sony gdyż teraz ani obsługi mantle nikt nie wprowadza, ani DX12 jeszcze nie ma, bajery sprzętowe konsoli Sony olewają. Wiem że to nie jest łatwe wyjść przed szereg bo nikt tego nie robił ale ktoś musi zacząć, cieszyłbym się widząc np wieśka 3 niemal na Ultra w 1080p 60 fps przy wykorzystaniu Mantle i DX12 itd... Jestem marzycielem wiem.
Jeżeli chodzi o wykorzystywanie "bajerów" graficznych PS4 to nie wiem czy widziałeś trailer Uncharted 4. Podobno tak wygląda gra.Może właśnie Naughty Dog jako pierwsze użyje tych "bajerów".
 
Top Bottom