Wiedźmin 3 - grafika

+
Nie wiem jak inni, ale ja na pewno żadnego skoku nie oczekuję.
Uważam, że gra wygląda świetnie i w tej sferze wielkich zmian nie trzeba.
Wygląda bardzo dobrze i się z tym zgadzam, wymaga paru szlifów i tylko tyle. Chodzi jedynie o głosy typu "nie oceniajcie grafki, przecież to stary renderer!" i tutaj dałem moje porównanie, które zostało źle odebrane...
Tendencyjny design? Co masz na myśli? Jak design może być tendencyjny?
Za to na pewno nie jest na miejscu zestawianie ostrych niczym brzytwa screenów i tak rozmazanych, że praktycznie nie widać detali.
Trochę się rozpędziłem i zamiast "tandetny" napisałem "tendencyjny" ; ) Jeżeli mówisz o rozmazanych screenach z W3, to owszem, masz rację. Tylko, że w takim wypadku mogliby pokazać normalne screeny z gry i tyle, a nie jak do tej pory mocno obrobione sami wiecie gdzie ; )
Wracając do "Rysia, syna Romka", jedyne co tak naprawdę zrobiło tam na mnie wrażenie to modele postaci w przerywnikach, ale tylko do czasu, gdy okazało się, że te są prerenderowane. Czym to się niby różni od podrasowanych screenów?
No cóż, dla mnie cała gra wyglądała bardzo dobrze jak na możliwości owej konsoli. Wg mnie jest duża różnica między cutscenkami, które i tak znalazły się w grze i swoją rolę spełniają, a bullshotami jak np. w przypadku A:CM, gdzie ujęcia przedpremierowe, a to co dostaliśmy było czymś zupełnie innym.
Bo jeśli chodzi o czyste gameplye oprawa gry Cryteka niczym mnie nie ujęła, za to Wiedźmina jak najbardziej.
Jakbym miał być złośliwym, to bym powiedział, że pokazali zwykły lasek i miasto, które ma problemy z cieniami ; )
Może faktycznie w grze z Kwintusem Eventusem postacie mają więcej poligonów, szkopuł w tym, że bez mikroskopu ciężko to stwierdzić, a w ogólnym rozrachunku W3 jest dla mnie zdecydowanie ładniejszym tytułem, co najwyraźniej czyni ze mnie fanboya.
Gdyby tak podchodzono do tematu, to dalej zostalibyśmy z trójkątnymi piersiami Lary. Dla mnie oba tytuły prezentują podobny poziom i nie ma co tutaj za bardzo dyskutować.

Nie wiem czy jesteś fanboyem, mi bardziej chodziło o głosy typu "W3 zjada to i to na śniadanie".
Czy ściągnąłeś demo technologiczne UE4? Przecież grafika w nim jest wręcz powalająca. Ba, bije dotychczasowe materiały z W3 na głowę.
Każde demo UE4, które do tej pory ujrzało światło dzienne odpalałem u siebie na sprzęcie. Nie wiem za bardzo co mogę tutaj więcej dopowiedzieć? Niedługo mam zamiar też wykupić licencję w celu pobawienia się tymi bluprintami i jakiś test map do Unreal Tournament.
 
Mam pytanie do piszących, że W3 nie można porównywać z tym, tamtym, bo nie ten typ gry, bo nie ta mechanika, z czym można?
Redzi powiedzieli kiedyś że dla posiadaczy hi endowego kompa ma być grafika z najwyższej półki, więc nie rozumiem czemu nie porównywać do tytułów które taką mają.
Kolejna sprawa to temat o grafice a wypisuje się tu o wyższości fabuły,klimaty itd. W3 nad innymi grami, co to ma do grafiki?
Zaznaczam, że nie jestem jakimś maniakiem graficznym, ale faktycznie jak sam się przyglądam to W3 na starych materiałach wygląda lepiej, pokazuję je z ciekawości różnym ludziom grającym i niegrającym i mają takie same odczucia więc chyba troszkę jest coś na rzeczy z tym obniżaniem jakości.
Poza tym jeśli komuś podoba się grafika taka jaka jest to ok., ale dlaczego ktoś kto ma mocny sprzęt nie mógłby mieć jeszcze lepszej, Wy nic na tym nie tracicie a niektórzy zyskują.
 
Mam pytanie do piszących, że W3 nie można porównywać z tym, tamtym, bo nie ten typ gry, bo nie ta mechanika, z czym można?
Z podobnymi produkcjami? Pod względem rozmiaru, konstrukcji, jakości i ilości ficzerów?
Porównywać zresztą można z tym, na co ma się ochotę - rzecz w tym jaki ma sens stawianie korytarzowej gry akcji z erpegiem w otwartym świecie. Nawet jeśli chodzi o grafikę. Jeżeli wyrażasz opinię, co bardziej cieszy oko - ok. Ale traktowanie takich porównań jako miarodajne - już nie bardzo.

Bo w tej grze było, a w tej nie będzie, to od razu skandal i palimy pochodnie. Co z tego, że to zupełnie inny rodzaj produkcji.
Redzi powiedzieli kiedyś że dla posiadaczy hi endowego kompa ma być grafika z najwyższej półki, więc nie rozumiem czemu nie porównywać do tytułów które taką mają.
Patrz wyżej. Jeżeli decydujemy o wizualnym aspekcie - okej. Ale jeżeli wyrokujemy jaka jakość w grze powinna być i jaka jest możliwa - jak można to robić, skoro gry o takim rozmachu jak W3 nie było. I to nie jest fanboizm z mojej strony. CDP RED obiecuje dużo i mam nadzieję, że większość tych obietnic uda im się dotrzymać. Z poziomem grafiki łącznie. Ale nie wieszajmy na chłopakach psów za to, że nie są w stanie dorównać korytarzowej produkcji gdzie większość mocy idzie w to, co widzimy - kiedy to fizycznie niemożliwe.
Kolejna sprawa to temat o grafice a wypisuje się tu o wyższości fabuły,klimaty itd. W3 nad innymi grami, co to ma do grafiki?
Zaznaczam, że nie jestem jakimś maniakiem graficznym, ale faktycznie jak sam się przyglądam to W3 na starych materiałach wygląda lepiej, pokazuję je z ciekawości różnym ludziom grającym i niegrającym i mają takie same odczucia więc chyba troszkę jest coś na rzeczy z tym obniżaniem jakości.
Większość osób tutaj wypowiada się na temat spadku jakości wymienionych przez ciebie elementów na rzecz grafiki. I to, przynajmniej moim zdaniem, dość rzeczowo. To też jest w temacie. Podobnie jak wyrażenie obawy, że przez skupienie się na wyglądzie może skutkować zubożeniem gry w inne elementy.

Oczywiście muszę ci też zwrócić honor - zdarzają się wtrącane tutaj bez sensu komentarze - i to przez osoby wybitnie nie zainteresowane tą materią - nie wiem dlaczego i po co, ale niektórych wyraźnie denerwuje to, że komuś nie podoba się to co im. Takie komentarze są tu, na szczęście ignorowane i nie wliczałbym ich w dyskusję.
Poza tym jeśli komuś podoba się grafika taka jaka jest to ok., ale dlaczego ktoś kto ma mocny sprzęt nie mógłby mieć jeszcze lepszej, Wy nic na tym nie tracicie a niektórzy zyskują.
To, co powiedziałem wcześniej.
Przesiej komentarze ludzi zainteresowanych tematem od tych, którzy łykną wszystko i im już się podoba. I otrzymasz całkiem rzeczową, przyjemną dyskusję.

Osobiście spodziewał bym się poziomu grafiki lepszego, niż w 35 minutowym demie. Bliższego temu, co widzimy na screenach z GC i w trailerze SoD.
IMO jest to bardzo osiągalny poziom. Na pewno bardziej niż VGX - gdzie w rzeczywistości sama gra nigdy tak nie wyglądała, bo zwiastun był podrasowywany.
I to niezaprzeczalnie jest poziom wysoki.

Uchwycone z gry "w ruchu".

 
Last edited:
szincza said:
Podobnie jak wyrażenie obawy, że przez skupienie się na wyglądzie może skutkować zubożeniem gry w inne elementy.
Są ludzie od grafiki i są ludzie od fabuły. Lepsza grafika wcale nie sprawia, że będzie słabsza fabuła, czy gameplay, bo pracują nad nią oddzielne zespoły ludzi. Wszystko da się połączyć tak, aby każdy element gry był jak najlepszy.
 
Mam pytanie do piszących, że W3 nie można porównywać z tym, tamtym, bo nie ten typ gry, bo nie ta mechanika, z czym można?
Redzi powiedzieli kiedyś że dla posiadaczy hi endowego kompa ma być grafika z najwyższej półki, więc nie rozumiem czemu nie porównywać do tytułów które taką mają.
Z erpegami z otwartym światem? Było powiedziane, że Wiedźmin 3 będzie miał świetną oprawę graficzną w swoim gatunku i taką posiada. Bo jaka gra RPG może konkurować z trzecim Wiedźminem jeśli chodzi o grafikę? Chyba jedynie Dragon Age: Inkwizycja. Jaki jest sens porównywania Wiedźmina 3 z jakimiś korytarzówkami jak choćby Ryse? W3 ma ogromny, otwarty, pełen szczegółów świat, więc wiadomo, że z czegoś trzeba zrezygnować by gra miała przystępne wymagania.
Ba, nawet jeśli porówna się W3 z W2 widać ogromny postęp jeśli o oprawę graficzną chodzi.
 
Są ludzie od grafiki i są ludzie od fabuły. Lepsza grafika wcale nie sprawia, że będzie słabsza fabuła, czy gameplay, bo pracują nad nią oddzielne zespoły ludzi. Wszystko da się połączyć tak, aby każdy element gry był jak najlepszy.
Studio ma ograniczony budżet i siłę przerobową.
I czasami na jeden element jest kładziony większy nacisk, niż na inny - właśnie poprzez różne rozłożenie tych sił.
I tego dotyczą ewentualne obawy, choć akurat nie moje.
 
Studio ma ograniczony budżet i siłę przerobową.
I czasami na jeden element jest kładziony większy nacisk, niż na inny - właśnie poprzez różne rozłożenie tych sił.
I tego dotyczą ewentualne obawy, choć akurat nie moje.

cała fabuła i wszystkie questy sa gotowe nie wiem o co ta spina.
 
cała fabuła i wszystkie questy sa gotowe nie wiem o co ta spina.
Czytałeś w ogóle, co napisałem?
Wersja TL'DR - pisałem tylko, że wyrażenie takich obaw w tym temacie jest uzasadnione względem argumentu, że to przecież temat o grafice.
I że to nie moje obawy, zajrzyj parę stron wcześniej - będziesz wiedział o co chodzi.
Nie ma żadnej spiny.
 
No w sumie racja. Jest ograniczony budżet, ale do fabuły wcale nie trzeba wielu osób, a jak się postawi więcej na grafikę to aż tak dużo kasy im nie ubędzie. Generalnie opłaca się, bo ludzie przed zakupem często patrzą na to jak gra wygląda. No i tak jak powiedział B l a d y, już jest gotowa fabuła, pewnie jeszcze z jakimiś niedociągnięciami na tym etapie, ale już spokojnie można się skupić na grafice i optymalizacji. Najlepsze jest jednak to, że już dawno grafika w W3 była bardzo dobra i wcale nie potrzebowali na to zwiększonego nakładu ludzi, bo na VGX było już zajebiście.
 
Wg. mnie Redzi obiecali że dla tych co mają potężne karty grafiki będą dodatkowe "ficzery" i będą zaimplementowane rozwiązania graficzne najaktualniejsze. Ja wierzę że W3 w dniu premiery będzie grą wciągającą fabułowo i piękną graficznie zarazem.
 
Jeśli chodzi o wymagania gry i to co wspominali, że będzie wyglądać bardzo ładnie nawet na średnich kartach to liczę, że będzie to prawda. Jednak mam obawę, że mimo downgrade'u wymagania będą zbyt wysokie. Porównuję sobie tę grafikę z 35 minutowej prezentacji do grafiki z AC4 i liczę, że na mojej karcie W3 pójdzie na prawie ultra z wyłączonymi kilkoma bardziej wymagającymi ficzerami. Niestety mam Radeona 7850 2GB, ale jak AC4 mi szedł na ultra w około 30fps, to i W3 powinien pójść na "prawie ultra", albo na wysokiech (głównym problemem będzie jednak to, że w W3 ma być dużo Physx'a). Jeśli nie to znaczy, że optymalizacja kiepska. Ale jeszcze się zastanawiam czy grać w 30, czy jednak więcej fps. Chyba wolę płynniejszą grę, kosztem grafiki, ale to też zależy od konkretnej gry. W jednej lepiej mi się gra w 30, w innej w 60.
 
Pamiętaj że w AC4 była zrypana optymalizacja jak w mało której grze. więc Wiesław powinien chodzić lepiej wg mojej opinii
 
Pamiętaj że w AC4 była zrypana optymalizacja jak w mało której grze. więc Wiesław powinien chodzić lepiej wg mojej opinii
Właśnie mnie dziwi, że jest taka opinia. A wiesz czemu? Bo przed AC4 na mojej karcie z bardziej wymagających gier grałem tylko w Wiedźmina 2, a tam grafika nie ukrywajmy, była gorsza niż w AC4. W2 szedł mi na ultra, jednak musiałem zmniejszyć budżet pamięci i wyłączyć ubersampling (w AC4 też). Skoro zarówno W2 jak i AC4 szedł mi na ultra to widoczny znak, że REDzi mieli jeszcze bardziej skopaną optymalizację. Więc powody do obaw mam. Jednak jakby w przypadku W3 przez nowy, większy zespół ludzi optymalizacja im się udała to na mojej karcie rzeczywiście powinien chodzić na ultra. A jeśli optymalizacja będzie kichą to obawiam się, że na wysokich może nawet nie pójść. Dwoma słowami można to określić: Wielka niewiadoma :p Ale karty nie będę zmieniał, bo niestety kasy nie mam.
 
Last edited:
No swoją drogą W2 też nie miało super optymalizacji. Np to generowanie wody pod całą powierzchnią mapy niewidocznej dla gracza czy cos taiego było
 
No swoją drogą W2 też nie miało super optymalizacji. Np to generowanie wody pod całą powierzchnią mapy niewidocznej dla gracza czy cos taiego było
Całe szczęście woda nie miała odbić generowanych w czasie rzeczywistym, tylko były one opierane na cubemapach. Strach pomyśleć co by było w takim przypadku :cheers:

Tak swoją drogą co do grafiki... to dla mnie wciąż niedoścignione są stareńkie (bodajże z 2005 roku) rendery z wtedy nadchodzącego Gothica 3. 9 lat minęło, a pamiętam jakbym je wczoraj oglądał, wtedy zrobiły na mnie niesamowite wrażenie ; )




Zapewne to tylko nostalgia i smutek, że czegoś takiego ostatecznie nie otrzymaliśmy :listen:
 
Na szczęście dostaliśmy coś o wiele lepszejszego. A o ostateczności będzie można mówić 24 lutego. (nie biorę pod uwagę ew.. patchy)
 
A rok temu czy jakoś ostatni patch do gothica 3 wysszedł, i szczerze mówiąc jak się powłancza wszystko na maxa to jest podobna grafika :) do rendera, p[omijając że można pościągać mody z teksturami
 

Guest 2686910

Guest
Niestety mam Radeona 7850 2GB, ale jak AC4 mi szedł na ultra w około 30fps, to i W3 powinien pójść na "prawie ultra", albo na wysokiech (głównym problemem będzie jednak to, że w W3 ma być dużo Physx'a). Jeśli nie to znaczy, że optymalizacja kiepska.
Stwierdzenie, że jeśli na karcie z low-mid endu nowa gra nie działa na maksa, albo blisko maksa, to jest słabo zoptymalizowana to absurd (tak samo jak ocenianie optymalizacji przez pryzmat działania gry na maksymalnych detalach). Raczej w drugą stronę, jeśli tak by działała to wtedy można by mówić o świetnej optymalizacji. 7850 to karta o mocy bliskiej (nieco mniejszej) tego, co siedzi w najnowszej konsoli Sony, a biorąc pod uwagę dodatkowy overhead z DirectX'a nie liczyłbym na taką samą wydajność. I to nie ma nic wspólnego z optymalizacją, ale z ograniczonymi możliwościami technologii.
 
Last edited by a moderator:
Top Bottom