Wiedźmin 3: świat

+
No i zagwozdka, bo teraz mamy dwie różne skale.

Raczej nie. Świat przecież musi być przedstawiony w jednej skali, inne rozwiązanie byłoby niezbyt mądre delikatnie rzecz ujmując.
ZN + NV to nie tylko Redania do granicy z Temerią, ale i spory wycinek samej Temerii.
Nazwa Velen padająca w gameplayu wskazuje, że jest to obszar mniej więcej do okolic samego Gors Velen.
Patrząc na mapę dołączaną do drugiego Wiedźmina nawet taki wycinek jest już większy niż całe Skellige razem wzięte.
Wszystko się zgadza.

Aczkolwiek liczba miast i wiosek nie będzie imponująca i tu i tu.
Bo niby jak?

Na wyspach to co najwyżej miasteczko postawią, i to jedno :p Plus Kaer Troll, raczej niewielkie.

Miasteczko plus ze cztery wioski. Jedno Kaer Trolde będzie pewno większe.
 
Last edited:
Velen to "oficjalna" nazwa Ziem Niczyich :p

A która nie wzięła się znikąd przecież i stanowi ewidentne nawiązanie.
Zresztą wedle danych podawanych przez Redów ZN + NV są większe od wysp, na co zresztą wskazuje też wspomniana już mapa z W2.
Na tym hubie zobaczymy Novigrad, Oxenfurt, być może Biały Most.
Możliwe, że i dąb Bleobheris przedstawiony jako "to wielkie drzewo" już widzieliśmy.
W zasadzie tyle tylko mamy na większości map Wiedźminlandu, do tego dojdzie pewno kilka wiosek.

A na Skellige jakie inne miejscówki poza Kaer Trolde znamy?
Nie przypominam sobie żadnej. Więc i tu kilka wiosek plus może jedno większe miasteczko załatwią sprawę.
 
Która chyba z czegoś się wzięła.
Nom.

A na Skellige jakie inne miejscówki poza Kaer Trolde znamy?
Nie przypominam sobie żadnej. Więc i tu kilka wiosek plus może jedno większe miasteczko załatwią sprawę.

Gdyby Skellige było jakimś zadupiem z jedną warownią i paroma wioskami na krzyż, Wyspiarzom nigdy nie udałoby się rozbudować floty konkurującej z Cesarstwem, królowie Północy pukaliby się w czoło na myśl o jakimkolwiek mariażu z tamtejszymi królami, a gdyby któryś jarl (czego jarl? Dwa miasteczka i parę wiosek mają pomieścić 6 klanów?) stracił rozum i wysłał jednym drakkarem 1/8 ludności Wysp na rozbój, królowie zamiast trząść portkami wysłaliby na Wyspy karną ekspedycję.

Oczywiście problemu by nie było, gdyby mapa obejmowała tylko jedną wyspę, za to porządnie zrobioną i nieprzeskalowaną.
 
Ekhem... Przepraszam, ale nie bardzo wiem czego to ma dowieść.
Tam był link. Dowodzący, że źródłosłów może być rozmaity.
No i to zresztą nie tylko nazwa savaedu, ale też równonocy jesiennej.

To jest gra i pewne rzeczy są umowne, muszą takie być i nie ma w tym nic złego..
Sam musisz przyznać, że skoro Redzi planują umieścić sześć zróżnicowanych klanów, to przynajmniej po jednej warowni z miasteczkiem i paroma wsiami dla każdego powinno się znaleźć.

Umowność rozumiem, nie nawołuję do umieszczenia w grze dziesiątek miasteczek skyrimopodobnych. Kilkanaście niedużych, acz realistycznych, by wystarczyło.
 

Guest 3669645

Guest
Miasteczko plus ze cztery wioski. Jedno Kaer Trolde będzie pewno większe.
Od wioski na pewno. Samych wiosek z pewnością będzie więcej niż tylko 4, jeśli chodzi o cały archipelag.

być może Biały Most.
Jeśli chodzi Ci o miasteczko Białym Mostem zwane, to nie będzie na pewno. W Wiedźminie 3 "Biały Most" to jest właśnie to:


BTW. Na pierwszym screenie Oxenfruit nie wygląda na aż tak malutki.
 
Od wioski na pewno. Samych wiosek z pewnością będzie więcej niż tylko 4, jeśli chodzi o cały archipelag.

Też tak sądzę. Na pewno ciekawych miejscówek nie zabraknie.

Jeśli chodzi Ci o miasteczko Białym Mostem zwane, to nie będzie na pewno. W Wiedźminie 3 "Biały Most" to jest właśnie to:

Bardzo możliwe, że będzie osada położona przy owym moście. Na to właśnie wskazuje art.

Ale 6 klanów jednak gdzieś siedziby mieć musi.


A skąd ta pewność panie trollu?
 
Last edited:

Guest 3669645

Guest
Ale tam nie ma żadnej osady. Jest tylko Oxenfruit :p

BTW. Zerknijcie jeszcze raz na ten obrazek. Jest to stare ujęcie jeszcze z VGX. Porównajcie sobie wielkość Oxenfruitu z ujęciem z gameplay'a.

Na screenie z VGX na tej wyspie widzę max 3 budynki :p Znaczy, prawdopodobnie wtedy miasteczko jeszcze było niegotowe.
 
Ale tam nie ma żadnej osady. Jest tylko Oxenfruit :p

O ile to faktycznie on, a nie Biały Most. Tak, wiem, niby art podpisany, ale tak na sto procent to nie wiadomo.
Istnieje też możliwość, że w okolicy znajdziemy jakąś wioskę, która wzięła nazwę od mostu.

Albo faktycznie według Redów osady o takiej nazwie nie ma, tylko ktoś dla krotochwili umieścił na mapach zwyczajny most.
 

A skąd ta pewność panie trollu?

Pff, o cóż to Waść mnie posądza? Stąd :p

Albo faktycznie według Redów osady o takiej nazwie nie ma, tylko ktoś dla krotochwili umieścił na mapach zwyczajny most.

Według Redów BM to strategicznie ważna przeprawa, ulokowana w pobliżu twierdzy La Vallette'ów, którzy to znaczenie swojego rodu właśnie od posiadania włości przy niej biorą.
 
Może jedna z tych dwóch nieujawnionych lokacyj to właśnie zamek La Vallette? W końcu - cale miejsce jest już gotowe, wystarczy dodać trochę terenów przyległych i gotowe. Biały Most, ma strategicznie ważny most, który również w grze musi gdzieś prowadzić. Nikt nie kłopotałby się umieszczaniem takiej osady, której głównym punktem jest most; jeśli ten most prowadziłby nas w jakieś knieje i na nieuczęszczane trakty, czy (growo) do rozpadliny.

Można to byłoby wytłumaczyć (Mój własny dialog przykładowy):
-Witajcie Janosz, czemu most jest podniesiony i w całym mieście cicho jak na cmentarzu nocą?
-A witajcie mistrzu wiedźmin. Most jest podniesiony, bo dalej iść nie lza. Do starej pańskiej fortecy drogę przecięła takaż wielka wyrwa w ziemi, mać jej gamratka i cały handel w mieście stanął. Nikt tu już nawet po podatki nie przyjeżdża, a jak jakiś dusigrosz z towarem przypełznie to słono panie płacić sobie każe, aaaa oni wszyscy tacy sami. Za długo na tym świecie żywim, żeby tegoż nie znać.
-Rozumiem Janosz, dzięki za informacje.
Ale to by nie zmieniło prostego faktu, że umieszczanie takiej osady w takim punkcie zostawi tylko niedosyt. Albo materiał na dlc (wraz z zbroją dla konia), w którym kowal z Podgrodzia naprawia rozpadlinę magicznym młotem kupionym za pieniądze, które oszczędził na braku konieczności płacenia podatków i łapówek, ...wielokrotnie, ...dzisiaj; gdy Podgrodzie spłonęło; i otwiera drogę do twierdzy La Vallette.
 
Last edited:
Pff, o cóż to Waść mnie posądza? Stąd :p

Tak, tak, oczywiście ;)

Według Redów BM to strategicznie ważna przeprawa, ulokowana w pobliżu twierdzy La Vallette'ów, którzy to znaczenie swojego rodu właśnie od posiadania włości przy niej biorą.

O! Jakoś mi to umknęło, dzięki. Troszkę szkoda, że się z osady zrobiła przeprawa, no nic...
 
O! Jakoś mi to umknęło, dzięki. Troszkę szkoda, że się z osady zrobiła przeprawa, no nic...

W dwójkę grałem dawno, nie pamiętam dokładnie - ale wydaje mi się, że nic z opisu nie wykluczalo, aby przeprawa była jednocześnie osadą.

Miejscówka z artu pasuje idealnie, ale wówczas skalowanie świata faktycznie byłoby mocno przesadzone. No i gdzie wówczas La Valette, gdzie?
 
Top Bottom