Wiedźmin 3 - grafika

+
Właśnie się dowiedziałem, że jeśli zawsze gram dla fabuły i klimatu, to nie jestem graczem. :(

To właśnie jest gameplay? w gameplay wlicza się story otoczka i mechaniki, co z tego że będzie bajerancka mechanika jak gra nie będzie grywalna bo nie ma co w niej robić?
 
Wygląda to po prostu jak podłoże po którym można chodzić. Natomiast kamienie w murze nie świecą się jak psu jaja. Niektóre techniki stosowane w grach do polepszania grafiki są strasznie przesadzone i brzydkie. Takie jak bloom, wyostrzanie obrazu, czy bump mapping właśnie. To było dobre ileś lat temu.

Czyli rozumiem, że teraz nadszedł czas "płaskich tesktur" ? :p ...
 
Może nie nastał, ale faktycznie ludzie mają tendencje do korzystania z rzeczy bo są modne i 'innowacyjne'. Często z przesadą. Dopiero czas ukazuje prawdę.
Zdaje się, że bump mapping i inne techniki urozmaicenia geometrii zastąpiła modna teraz tesselacja ;) Zobaczymy co przyjdzie po tym. Kiedyś na pewno maszyny będą na tyle wydajne, że nie będzie potrzeby korzystania z tych technik, a po prostu używanie modeli high poly.
 
Zdaje się, że bump mapping i inne techniki urozmaicenia geometrii zastąpiła modna teraz tesselacja ;)

Tyle, że nie zrzucisz wszystkiego na barki teselacji. Raz, że nie miałoby to sensu (obiekty podlegające teselacji muszą mieć odpowiednią siatkę umożliwiającą im sensowny podział na mniejsze trójkąty - więc to dodatkowa praca), a dwa wielkie obciążenie dla mocy obliczeniowej karty w zupełnie niepotrzebnych miejscach (takich jak zwykła nawierzchnia standardowego bruku czy kamieni).

Stąd gry jeszcze długo (czytaj "zawsze" ) będą stosować tego typu sztuczki jak mapowanie wybojów (Parallax Occlusion Mapping był dosyć wydajny i dawał niezłe efekty - oczywiście trzeba stosować go z umiarem i tam gdzie być powinien).

P.S. Tak modna ostatnio teselacja istnieje w zasięgu PC już od dobrej dekady, bo jedną z pierwszych kart oferujących te możliwości był R200 z początku tysiąclecia (http://en.wikipedia.org/wiki/ATI_Radeon_R200_series).
 
Last edited:
Dla mnie te zdjęcia nie rażą choćby i były ultra, a to czy ściana gładka czy symuluje dziury, nieistotne, nie będę na to zwracał uwagi Geralt to nie architekt, tylko łowca.

Dla zejścia na ziemie i uświadomienia sobie jak duży postęp w sandboxach Wiedźmin robi, proponuje odpalić sobie inne duuże sandboxy (New Vegas / Skyrim ) tam zbytnio na grafikę uwagi ludzie nie zwracają, liczy się grywalność.

Grywalność i fabuła to rzecz najważniejsza W3. Ale o to jestem spokojny. Więc narzekam na to czego nie jestem. Nie chodzi o to jak to wygląda w innych grach tylko o to dlaczego Redzi pokazują mega zwiastun SoD, a później słabszy graficznie (ale i tak bardzo dobry) gameplay czy kolejny zwiastun. Co się stało i zmieniło przez te 6 miesięcy? Dlaczego gra nie wygląda jak na SoD czy VGX?

Dodatkowo sam nie wiem, czego Iwan wymaga. Jak ta gra ma wyglądać, skoro jest teraz absolutnie przepiękna?

To jest opinia, a nie fakt. Teraz wygląda inaczej (dla mnie gorzej) niż na SoD. Lecz prawda- gra nadal jest bardzo ładna.

Wygląda to po prostu jak podłoże po którym można chodzić. Natomiast kamienie w murze nie świecą się jak psu jaja. Niektóre techniki stosowane w grach do polepszania grafiki są strasznie przesadzone i brzydkie.

Brzydkie to tu są tylko te kamienie i płaskie podłoże proszę Pana.
 
Nie chodzi o to jak to wygląda w innych grach tylko o to dlaczego Redzi pokazują mega zwiastun SoD, a później słabszy graficznie (ale i tak bardzo dobry) gameplay czy kolejny zwiastun. Co się stało i zmieniło przez te 6 miesięcy? Dlaczego gra nie wygląda jak na SoD czy VGX?
Ale to chyba nie jest trudne do zrozumienia. Komputery i konsole nigdy by takiej grafiki nie uciągnęły. Cięcia musiały nastąpić, a nie są aż tak widoczne. Poza tym, grafika na screenach niczym nie różni się od SoD. Chyba że mi dokładnie powiesz czym.
To jest opinia, a nie fakt. Teraz wygląda inaczej (dla mnie gorzej) niż na SoD. Lecz prawda- gra nadal jest bardzo ładna.
Pytam się dokładnie, jak gra ma wyglądać. Co to ma wspólnego z opinią lub faktem?[/QUOTE]
 
Grywalność i fabuła to rzecz najważniejsza W3. Ale o to jestem spokojny. Więc narzekam na to czego nie jestem. Nie chodzi o to jak to wygląda w innych grach tylko o to dlaczego Redzi pokazują mega zwiastun SoD, a później słabszy graficznie (ale i tak bardzo dobry) gameplay czy kolejny zwiastun. Co się stało i zmieniło przez te 6 miesięcy? Dlaczego gra nie wygląda jak na SoD czy VGX?

.

Może dlatego że jeżeli gra miałaby być bez żadnych sztuczek i pół środków jak w Star citizen to gra zapewne nie poszła by na XBO i PS4 a na PC odpalała by się dopiero na i5 i 780 w górę więc dla może kilku procent, Gra sprzedałaby się tragicznie a REDzi poszli by z torbami.

Jak już ktoś ma takie ciśnienie na grafikę to niech poprosi o jakiś "mega hi-end VGX pack visiuals" jako osobna paczka upiększająca po premierze ale klatki o 50% w dół i wszyscy będą szczęśliwi.
 
Może dlatego że jeżeli gra miałaby być bez żadnych sztuczek i pół środków jak w Star citizen to gra zapewne nie poszła by na XBO i PS4 a na PC odpalała by się dopiero na i5 i 780 w górę więc dla może kilku procent, Gra sprzedałaby się tragicznie a REDzi poszli by z torbami.

Jak już ktoś ma takie ciśnienie na grafikę to niech poprosi o jakiś "mega hi-end VGX pack visiuals" jako osobna paczka upiększająca po premierze ale klatki o 50% w dół i wszyscy będą szczęśliwi.

Bardziej o konsole chodzi niż o PeCety. Nie dajmy się zwariować PS4 i XB1 miały już swoje słabości ujawnione przy okazji Watch Dogs. Jak to fanatycy konsol wychwalali je, że nie ma różnic graficznych między nimi a wersją PC. I te gadki było słychać dopóki nie pojawił się MOD odblokowujący efekty graficzne z ostatnich E3. Sprawa jest taka, że zanim W3 wyjdzie to konsole będą o wiele bardziej przestarzałe jeśli chodzi o hardware niż się wydaje. Przecież nawet twórcy UE mówili wiele razy(zresztą nie tylko oni) - Next geny będą przestarzałe w dniu premiery. I zapewne się skończy tak jak piszesz paczka z teksturami ale wolałbym by gra trzymała poziom z tego 35 min. trailera.
 
Może dlatego że jeżeli gra miałaby być bez żadnych sztuczek i pół środków jak w Star citizen to gra zapewne nie poszła by na XBO i PS4 a na PC odpalała by się dopiero na i5 i 780 w górę więc dla może kilku procent, Gra sprzedałaby się tragicznie a REDzi poszli by z torbami.

Jak już ktoś ma takie ciśnienie na grafikę to niech poprosi o jakiś "mega hi-end VGX pack visiuals" jako osobna paczka upiększająca po premierze ale klatki o 50% w dół i wszyscy będą szczęśliwi.

To od czego są ustawienia w menu? Nie od tego, że jak mi gra nie idzie na wygórowanych ustawieniach to mogę je zmienić na słabe i brzydkie lecz dostając wtedy więcej wydajności, tyle, że gra ruszy? Nie sądzę żeby REDZI poszli z torbami, bo na konsole wydadzą trochę słabszą graficznie grę, a na PC dadzą normalne ustawienia które można zmienić przecież na takie jak na konsoli i grać "równo na wszystkich platformach".

Ale to chyba nie jest trudne do zrozumienia. Komputery i konsole nigdy by takiej grafiki nie uciągnęły. Cięcia musiały nastąpić, a nie są aż tak widoczne. Poza tym, grafika na screenach niczym nie różni się od SoD. Chyba że mi dokładnie powiesz czym.

Pytam się dokładnie, jak gra ma wyglądać. Co to ma wspólnego z opinią lub faktem?
[/QUOTE]

Nie wmawiaj mi takich rzeczy, bo pokazujesz, że jesteś strasznie obłudny. Raz mówisz, że nie można porównywać nowych obrazków to zwiastuna SoD, bo jedno to film, a drugie zdjęcia. Później nie porównujesz ich, bo inna pora dnia, oświetlenie i nie wiem co jeszcze. A teraz mi mówisz, że grafika niczym się nie różni na tych obrazkach i SoD? Zdecydujże się :D. To jest właśnie opinia, a nie fakt. Tak samo jak przedtem. Ty tak uważasz, to subiektywna ocena, a piszesz to jakby był to pewnik, jakby jakiś RED napisał, że "to jest ten sam silnik, build" i tak dalej.
 
Z góry przepraszam za błędy w pisowni, ale zaczynam zaraz imprezę z okazji narodzin siostrzeńca #dumnywujek (a jak wiadomo jakiś before zawsze jest wskazany...). Ogólnie rozchodzi się oto, że REDzi nie mogą rzucić screenów na super ultra hd. Posiadacze konsol po premierze zaraz by im urywali głowy, że pokazywali super wypasione screeny z uberpróbkowaniem, a tu jednak rozczarowanie. Nie oszukujmy się, muszą grać też pod posiadaczy konsol. Według mnie takie głupoty jak nie do końca wysoka jakość podłoża można wybaczyć, gdyż takie detale podczas normalnej rozgrywki nie bedą sie tak rzucały w oczy jak na screenach. Ja np. na 35 minutowym gameplayu nie zwracałem w ogóle uwagi na niskiej jakości tekstury skał przy gnieździe harpii. Dopiero po kilku odtworzeniach człowiek zwracał uwagę na takie szczegóły. Także rozluźnijcie się i czekajmy spokojnie na premierę.
 
To jest ten downgrade czy go nie ma bo jak wychodzą dowe screeny to na hura krzyczycie jakie piekne a teraz zaczynaja sie smieszne terie o konsolowym spisku i wypuszczaniu materiałów na medium albo low.

Grafika nie ma znaczenia liczy sie tylko fabula i klimat !!11, a jak są nowe materialy to jestescie pierwsi do ochów i achów jaki ten wiedzmin przepiekny
 

Guest 3669645

Guest
Ten fenomen z pytaniem "na jakich to jest ustawieniach graficznych?" zawsze mnie ciekawił. Jakbym czytał komentarze laików na YouTube pytających czy w grze będzie można walczyć mieczem.
 
To jest ten downgrade czy go nie ma bo jak wychodzą dowe screeny to na hura krzyczycie jakie piekne a teraz zaczynaja sie smieszne terie o konsolowym spisku i wypuszczaniu materiałów na medium albo low.

Grafika nie ma znaczenia liczy sie tylko fabula i klimat !!11, a jak są nowe materialy to jestescie pierwsi do ochów i achów jaki ten wiedzmin przepiekny

Hipokryzja w czystej postaci.
 
Lol co się tu wyczynia. :D Szkoda, że nie wchodziłem, bo mógłbym się pośmiać. Temat znów zaczyna osiągać swój dawny wysoki poziom.
Hehe screeny, które mają promować grę złapane na niskich detalach. Niezłe! :cheers:
 
Last edited:
Ehh mogłem nie zadawać tego pytania, a grzecznie się spytałem Marcina na jakich ustawieniach były złapane te screeny - z żarcikiem na końcu że może low :D a tu taka rozkmina :D zluzujcie majty to na pewno nie było na low, minimum na wysokich żeby było równo z konsolami które mają być odpowiednikiem ustawień wysokich na PC
 
Nie wmawiaj mi takich rzeczy, bo pokazujesz, że jesteś strasznie obłudny. Raz mówisz, że nie można porównywać nowych obrazków to zwiastuna SoD, bo jedno to film, a drugie zdjęcia. Później nie porównujesz ich, bo inna pora dnia, oświetlenie i nie wiem co jeszcze. A teraz mi mówisz, że grafika niczym się nie różni na tych obrazkach i SoD? Zdecydujże się :D.
Ty się zdecyduj, bo chyba pomyliłeś osoby. Proszę o cytaty postów, w których napisałem powyższe słowa.
To jest właśnie opinia, a nie fakt. Tak samo jak przedtem. Ty tak uważasz, to subiektywna ocena, a piszesz to jakby był to pewnik, jakby jakiś RED napisał, że "to jest ten sam silnik, build" i tak dalej.
Dzięki, że nie potrafisz nawet określić dokładnie czego wymagasz od grafiki i co jest lepsze w "Mieczu przeznaczenia".
Nie mogę uwierzyć, że napisałeś odpowiedź na post i nie nawiązałeś w ogóle do jego treści.
 
[...]
Grafika nie ma znaczenia liczy sie tylko fabula i klimat !!11, a jak są nowe materialy to jestescie pierwsi do ochów i achów jaki ten wiedzmin przepiekny

Khem... tego... może podpowiesz w jaki sposób ocenić fabułę na podstawie kilku screenów? :) Ja również uważam, że fabuła jest ważniejsza od grafiki. Jednak ostatnim materiałem jaki dostaliśmy, były jotpegi - więc oceniam to, co mogę.
 
Last edited:
Pobieżnie można - patrząc na postacie, które się tam znajdują oraz przedstawione sytuacje.
Jednak jest to tak miarodajne jak lizanie szybki w cukierni aby określić smak ciastka na ekspozycji ;)...
 
Grywalność i fabuła to rzecz najważniejsza W3. Ale o to jestem spokojny. Więc narzekam na to czego nie jestem.

Masz zatem wątpliwości, że Wiedźmin ma świetną grafikę? Bo widzisz, jeśli mogę mieć względem czegokolwiek pewność to właśnie względem tego, grafiki, która trzyma mniej więcej stały i bardzo wysoki poziom.
Owszem, też zakładam, że i fabularnie będzie dobrze. Dotąd było, więc rozsądnie przyjąć, że uda się to powtórzyć, ale pewność? Nie, tej nie mam. Względem grywalności tu również może być rozmaicie, Wiedźminy gameplayem nie stały nigdy, znaczy, nie było fatalnie, ale dość poważne bolączki, które czasem psuły przyjemność z gry miały.

...dlaczego Redzi pokazują mega zwiastun SoD, a później słabszy graficznie (ale i tak bardzo dobry) gameplay czy kolejny zwiastun. Co się stało i zmieniło przez te 6 miesięcy?

Nic się nie stało, bo gra w dalszym ciągu prezentuje się bardzo dobrze.
Optymalizują i tyle.

To jest opinia, a nie fakt.

Nie żebym się czepiał, ale twoje słowa to również tylko i aż opinia. To że masz ją za fakt nie zmienia hm… faktu, że to jednak opinia wyrażona na podstawie czysto subiektywnych odczuć, jak i zdecydowana większość wypowiedzi na forum.

To od czego są ustawienia w menu? Nie od tego, że jak mi gra nie idzie na wygórowanych ustawieniach to mogę je zmienić na słabe i brzydkie lecz dostając wtedy więcej wydajności, tyle, że gra ruszy?

Przecież to tak nie działa. Nie da się walnąć grafiki jak w Crysisie 3 na ultra z jednej strony i poziomu z HL2 na low, tak żeby wszyscy byli zadowoleni. Jeśli w kodzie gry siedzi coś takiego co zabija wydajność, a stanowi jego integralną część nie da się tego wyłączyć z poziomu opcji. Trzeba by stworzyć nową, drugą wersję gry na słabe sprzęty, co jest bez sensu.

Jeśli żyłować się będzie wygląd nie zwracając przy tym uwagi na wydajność skończy się jak z Unity, gdzie obniżenie detali daje tyle co nic i nawet posiadacze całkiem przyzwoitych blaszaków nie mogą w owe ustrojstwo porządnie pograć. Jedynie posiadający high-endowy sprzęt mają tu pewien komfort, ale nawet oni muszą ciąć detale jeśli nie chcą uświadczyć dropów.
Próg wejścia musi być rozsądnie ustawiony, po to żeby 98% nabywców (nie wyłączając grających na konsolach) nie oglądało potem przykrego pokazu slajdów, bo zamiast erpega czy gry roku dostaniemy kompromitację i zawód roku.
Dlatego też w trakcie prac nad grą tu i ówdzie trzeba przyciąć, a to i tamto wywalić całkowicie, aby zyskać tytuł, który nie traci wiele na jakości w ogólnym rozrachunku, za to dobrze się skaluje i wygląda, a w ustawieniach maksymalnych prezentuje wręcz znakomicie.

Poza tym należy pamiętać, że technikalia to nie wszystko. Rockstar nie ładuje się w hiper technologie, gdzie każdy włos liczony jest osobno, mamy pierdyliard efektów cząsteczkowych przy byle okazji, a postacie zbudowane są tryliarda poligonów.
Najwidoczniej R* doszedł do wniosku, że takie podejście jest bez sensu, dzięki czemu mamy GTA V na stareńkie konsole.
Ciężko przy tym o gry, w ogólnym rozrachunku ładniejsze niż RDR, czy właśnie nowe GTA.
Nie jest sztuką zarżnąć sprzęt mnogością wymagających (i w gruncie rzeczy zbędnych) efektów. Sztuką jest stworzyć tytuł korzystający z takowych oszczędnie, a przy tym piękny.
 
Last edited:
Ty się zdecyduj, bo chyba pomyliłeś osoby. Proszę o cytaty postów, w których napisałem powyższe słowa.

Dzięki, że nie potrafisz nawet określić dokładnie czego wymagasz od grafiki i co jest lepsze w "Mieczu przeznaczenia".
Nie mogę uwierzyć, że napisałeś odpowiedź na post i nie nawiązałeś w ogóle do jego treści.

A więc:
Jak ta gra ma wyglądać, skoro jest teraz absolutnie przepiękna?
To jest kłamstwo, bo to nie każdy uważa, że jest teraz absolutnie piękna. A Ty stawiasz to jako fakt: "Ta gra jest cudowna i tak macie myśleć". To może być tylko twoja opinia, a nie fakt więc innym tego nie wpieraj.

Poza tym, grafika na screenach niczym nie różni się od SoD. Chyba że mi dokładnie powiesz czym.

Pytam się dokładnie, jak gra ma wyglądać. Co to ma wspólnego z opinią lub faktem?
[/QUOTE]

Tutaj tak samo, to jest tylko twoja opinia, a nie fakt ustalony, że tak jest i koniec. Ja uważam, że się różnią. Podałem ci dlaczego. Jeśli ja nie potrafię Ciebie przekonać to znaczy, że faktycznie SoD i obrazki są identyczne? Nie, bo Ty tez mnie nie przekonałeś. Niczego sobie nie potrafimy udowodnić. To, że ja wolę SoD i uważam, że jest lepszy i to, że Ty uważasz, ostatnie obrazki za lepsze (lub tak samo dobre) to są tylko opinie. Więc nie wciskaj ich jako fakt. Prościej Ci tego nie wytłumaczę, a już się powtarzam więc jak nie zrozumiałeś no to cóż mam Ci powiedzieć?

Masz zatem wątpliwości, że Wiedźmin ma świetną grafikę? Bo widzisz, jeśli mogę mieć względem czegokolwiek pewność to właśnie względem tego, grafiki, która trzyma mniej więcej stały i bardzo wysoki poziom.
Owszem, też zakładam, że i fabularnie będzie dobrze. Dotąd było, więc rozsądnie przyjąć, że uda się to powtórzyć, ale pewność? Nie, tej nie mam. Względem grywalności tu również może być rozmaicie, Wiedźminy gameplayem nie stały nigdy, znaczy, nie było fatalnie, ale dość poważne bolączki, które czasem psuły przyjemność z gry miały.

Nic się nie stało, bo gra w dalszym ciągu prezentuje się bardzo dobrze.
Optymalizują i tyle.

Nie żebym się czepiał, ale twoje słowa to również tylko i aż opinia. To że masz ją za fakt nie zmienia hm… faktu, że to jednak opinia wyrażona na podstawie czysto subiektywnych odczuć, jak i zdecydowana większość wypowiedzi na forum.

Przecież to tak nie działa. Nie da się walnąć grafiki jak w Crysisie 3 na ultra z jednej strony i poziomu z HL2 na low, tak żeby wszyscy byli zadowoleni. Jeśli w kodzie gry siedzi coś takiego co zabija wydajność, a stanowi jego integralną część nie da się tego wyłączyć z poziomu opcji. Trzeba by stworzyć nową, drugą wersję gry na słabe sprzęty, co jest bez sensu.

Jeśli żyłować się będzie wygląd nie zwracając przy tym uwagi na wydajność skończy się jak z Unity, gdzie obniżenie detali daje tyle co nic i nawet posiadacze całkiem przyzwoitych blaszaków nie mogą w owe ustrojstwo porządnie pograć. Jedynie posiadający high-endowy sprzęt mają tu pewien komfort, ale nawet oni muszą ciąć detale jeśli nie chcą uświadczyć dropów.
Próg wejścia musi być rozsądnie ustawiony, po to żeby 98% nabywców (nie wyłączając grających na konsolach) nie oglądało potem przykrego pokazu slajdów, bo zamiast erpega czy gry roku dostaniemy kompromitację i zawód roku.
Dlatego też w trakcie prac nad grą tu i ówdzie trzeba przyciąć, a to i tamto wywalić całkowicie, aby zyskać tytuł, który nie traci wiele na jakości w ogólnym rozrachunku, za to dobrze się skaluje i wygląda, a w ustawieniach maksymalnych prezentuje wręcz znakomicie.

Poza tym należy pamiętać, że technikalia to nie wszystko. Rockstar nie ładuje się w hiper technologie, gdzie każdy włos liczony jest osobno, mamy pierdyliard efektów cząsteczkowych przy byle okazji, a postacie zbudowane są tryliarda poligonów.
Najwidoczniej R* doszedł do wniosku, że takie podejście jest bez sensu, dzięki czemu mamy GTA V na stareńkie konsole.
Ciężko przy tym o gry, w ogólnym rozrachunku ładniejsze niż RDR, czy właśnie nowe GTA.
Nie jest sztuką zarżnąć sprzęt mnogością wymagających (i w gruncie rzeczy zbędnych) efektów. Sztuką jest stworzyć tytuł korzystający z takowych oszczędnie, a przy tym piękny.

- Nie mam wątpliwości, pisałem "pierdyliard" razy, że gra mi się bardzo podoba również obecnie. Czytaj całe posty, a nie wyrywasz kawałek z całości. Moim zdaniem trzyma dobry poziom ale nie stały ;).
- Wiem, że optymalizują. Jak będzie wyglądać tak jak teraz to bardzo fajnie. Też to pisałem już wiele razy ale trzeba posty doczytywać ;). Ale uważam, że prezentuje się gorzej niż na SoD i tyle. I ja tak tylko uważam, bo każdy lubi coś innego, a nie stwierdzam, że SoD jest najlepszy i koniec kropka.
- Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że każda opinia jest subiektywna. Uwaga - pisałem to w co najmniej 3 postach na kilku ostatnich stronach tego tematu. Nigdy nie powiedziałem, że ja mam rację, a ktoś kto uważa, że SoD jest słaby nie ma oczu i jest w błędzie. Więc nie wiem w jakim celu mnie poprawiasz.
- Z ostatnim trochę mi wytłumaczyłeś i się zgadzam. Wolę mieć "grafikę gameplayową" i grać niż nie grać wcale. Jeśli taki ma być koszt "mojego ukochanego build'u z SoD to trudno i niech tak będzie.
 
Top Bottom