Wiedźmin 3 - sugestie, marzenia i pobożne życzenia

+
Czy ja gdziekolwiek wartościuję, które rozwiązanie jest łatwiejsze w implementacji? Jak dla mnie oba systemy wymagają podobnego nakładu pracy. Redzi po prostu wybrali jedno rozwiązanie i skupili się na implementacji.
Ja mam pytanie. Jak kamera, która już i tak działa przy eksploracji, to znaczy jest blisko pleców, ma powodować clipping, problemy z LOD-em i tak dalej? Przecież ten rodzaj kamery jest już wdrożony, więc jaki problem sprawić, żeby podczas walki się nie oddalała?
 
Czyli łatwiej zrobić yntelygentną, samowolną kamerę, niż zostawić ją na jednej wysokości. Ciekawa koncepcja.
Proszę mi nie wmawiać, że wymaga to mniej pracy i programowania niż oddanie kamery we władanie gracza.

Sęk w tym, że bardzo niewielu przeciętnych graczy życzy sobie na sztywno przywiązanej kamery za ramieniem Geralta przykładowo, bo mocno podwyższa to poziom trudności walk, wolą szerszy widok przy eksploracji, czy jeszcze co tam innego. Więc jedni by chcieli tak, inni tak, a inni jeszcze inaczej. I być może implementacja tych kilku sposobów pracy kamery jednak jest skomplikowana. Bo np. gdyby w walce kamera nie była oddalona, to przestałaby do niej pasować mechanika walki. Więc jak by umożliwili posługiwanie się taką kamerą w trakcie walki, to musieliby też przerabiać jakieś jej elementy na potrzeby tej właśnie kamery. Itd., itd. Sami sobie wmówiliście, że wprowadzenie wielu trybów kamery jest bezproblemowe. Po raz kolejny jednak zapytuję na jakiej podstawie? A może wszyscy tutaj to informatycy wyspecjalizowani w tym aspekcie tworzenia gier i piszą na podstawie własnych doświadczeń? Wtedy zwracam honor ;).
 
Ja mam pytanie. Jak kamera, która już i tak działa przy eksploracji, to znaczy jest blisko pleców, ma powodować clipping, problemy z LOD-em i tak dalej? Przecież ten rodzaj kamery jest już wdrożony, więc jaki problem sprawić, żeby podczas walki się nie oddalała?

Dewem nie jestem, technikaliów nie znam, ale wiem, że na pewno Redzi Wam na złość nie robią. Widocznie walka jest zaprojektowana pod tą inteligentną kamerę. Jednego jestem pewien, ze kwestia zmiany kamery, nie sprowadza się do wpisania "true" w .ini gry.
 
W moim odczuciu lepiej jest skupić się na jednym rozwiązaniu i zrobić to dobrze niż próbować zaspokoić każdego różnymi opcjami. Redzi tak zdecydowali i nie mam z tym problemu. W przywoływanych wcześniej grach takich jak Batman i Assasin's Creed nie miałem żadnego problemu z kamerą i to podczas walki jak i podczas swobodnego rozglądania się i podziwiania świata. Mało tego, rozwiązania były na tyle dobre, że nawet się nie zastanawiałem nad kamerą. Oczywiście, tutaj wszyscy już dobrze wiedzą, że kamera będzie wadliwa i ich rozwiązanie będzie na pewno lepsze. Szczerze wątpię, że Redzi zdecydowali się na inteligentną kamerę z lenistwa czy złośliwości. Skoro podjęli taką decyzję to mieli ku temu odpowiednie powody. Wydaje m i się, że warto poczekać i sprawdzić jak to działa w praktyce niż od razu stwierdzić, że kamera jest skopana.
 
Wyszukujecie na siłę uzasadnienia. Może to, może tamto. Do tej pory w dziesiątkach i setkach gier to własnoręczne ustawianie kamery uważano za coś oczywistego, a inteligentne kamery były tylko źródłem narzekań. Ja widzę jedynie zwyczajny brak chęci, a wszelkie argumenty typu problemy z wyświetlaniem czy z walką, bo kamera nie lata jak wściekła surykatka, mam za absurdalne. Ten sposób pracy kamery jest ewidentnie dostosowany pod kontrolę padem. Tak samo jak typowo konsolowe interfejsy, o których też zapewne niedługo będzie się mówiło, że tak jest lepiej, a innych się nie stosuje, bo sprawiają kłopoty techniczne. Zapewne dodaje to +10 do wrażeń filmowych.
Nie twierdzę, że taka kamera jest z gruntu zła i wadliwa. Chciałbym tylko mieć możliwość decydowania, jak ona ma się zachowywać. I naprawdę nie mogę się nadziwić, że w Wiedźminie odgórnie postanowiono mnie tego wyboru pozbawić.
 
Po jakiego grzyba robic swietne modele potworow, animacje walki mieczem skoro i tak tego nie widac gdy kamera jest 20 metrow nad ziemia.

 
O co chodzi z tą kamerą? Redzi potwierdzili, że będziemy mieli jedną, bez możliwości przybliżania/oddalania?
@eustachy_J23 To trochę lipnie, a pamiętam jak Marcin obiecywał drugą kamerę z możliwością przybliżania/oddalania.
 
Last edited:
Chociaż sprawa tej ręcznej kamery jest mi serdecznie obojętna, to zastanawia mnie jedna rzecz. Skąd się bierze taka pewność, co do kwestii tego, że wprowadzenie tej ręcznie sterowanej kamery nie wymaga jakiegoś dużego nakładu pracy?

Scena moderska, jeśli tylko otrzymuje stosowne narzędzia potrafi wyczyniać z grami istne cuda, od totalnych drobiazgów po kompletne niemal konwersje np. Europa Barbarorum do RTW, Third Age do MTWII, czy Skywind (powstający remake Morrowinda na silniku Skyrima).
Nawet bez narzędzi moderzy są w stanie sporo zdziałać, przykładem X-Com i jego Long War. W porównaniu z takimi dziełami alternatywny tryb pracy kamery to fraszka, pryszcz.
Tym bardziej dla doświadczonego, blisko 200 osobowego zespołu. Szczególnie jeśli kiedyś niedoświadczony i dużo mniejszy zespół uporał się z dwoma diametralnie różnymi ustawieniami kamery przy Wiedźminie pierwszym. Gdzie rzut alternatywny (izometryczny) wymagał też pewnych zmian w mechanice. Wtedy się dało, więc tym bardziej powinno się dać teraz, zwłaszcza że żadnych zmian w samej mechanice nie trzeba. Zespół, który miałby problem z podobnym zadaniem nie potrafiłby stworzyć niczego w co dałoby się grać, a co dopiero dobrej gry. A CDP RED to przecież nie grupa niekompetentnych ktosi z łapanki, tylko profesjonalne studio, o czym świadczą dwa dotychczasowe Wiedźminy.

Czy ja gdziekolwiek wartościuję, które rozwiązanie jest łatwiejsze w implementacji? Jak dla mnie oba systemy wymagają podobnego nakładu pracy. Redzi po prostu wybrali jedno rozwiązanie i skupili się na implementacji.

Sęk w tym, że jak zauważył Rustine niczego implementować w zasadzie nie trzeba. Kamera podczas eksploracji nada się i do walki. Co trzeba już jest, wystarczy zatem...
Opcje - ustawienia gry – wyłącz automatyczną kamerę starć. Opcja dezaktywacji wariantu „yntelygentnego” To wszystko.
Oczywiście część osób chce też bliższej kamery w trakcie eksploracji. Ale to również nie powinien być wielki problem. Skyrim czy GTA zapewniają alternatywę, wiele innych gier takoż. Stareńki Gothic pozwalał wręcz na dowolną manipulację odległością kamery od bohatera. Zwolennikom bliższej eksploracyjnej wystarczy jeden jedyny wariant, taki który przecież i tak w grze obecny był, co widać chociażby na zwiastunie VGX.

Skoro podjęli taką decyzję to mieli ku temu odpowiednie powody. Wydaje m i się, że warto poczekać i sprawdzić jak to działa w praktyce niż od razu stwierdzić, że kamera jest skopana.

A na co tu czekać, skoro rzecz zwyczajnie mi się nie podoba i wiem, że nie spodoba?
Nie mam wątpliwości, że kamera w trakcie starć spisywać się będzie idealnie dając stały ogląd pola walki w pełnych 360 stopniach i jakkolwiek zdaję sobie sprawę, że to rzecz wygodna (i taki był, idę o zakład powód jej implementacji, a także fakt, że jest to obecnie modne rozwiązanie), tak dla mnie to zaleta mocno wątpliwa. Tak wątpliwa, że samą ideę mam za złą, a dlaczego, o tym już nie raz i nie dwa mówiłem. Inteligentnej kamery nie potrzebuję i nie chcę. Ba, sam wiedźmin jej nie potrzebuje. To nie Shadow of Mordor czy inny slasher, gdzie walczymy z kilkudziesięcioma drabami jednocześnie, więc naprawdę nie ma potrzeby.
Ale nic to. Ci którym rozwiązanie takie się podoba zapewne będą mieli zeń sporo frajdy, zatem najlepszego, niech im służy, nie mam nic przeciwko tak długo, jak sam nie będę nań skazany.

Ja widzę jedynie zwyczajny brak chęci...

Dokładnie, usprawiedliwienia takiego stanu rzeczy są mocno naciągane.
Jedyne czego potrzeba to odrobiny dobrej woli ze strony studia, a nie syzyfowej pracy.
Aczkolwiek jestem niemal pewien, że wyboru nie będzie, bo nie i już.
Wizja artystyczna, a poza tym my, graczu, wiemy lepiej czego ci trzeba.

Redzi potwierdzili, że będziemy mieli jedną, bez możliwości przybliżania/oddalania?

Tak, brak możliwości wyboru. Marcin rzecz potwierdził.
 
Last edited:
@Koreon z jego Kowalem z Podgrodzia za 3...2...1...

0...-1...-2... :troll:



I jak nie lubię tego argumentu tak tutaj pasuje, inteligentna kamera jest zaimplementowana przez konsole i oczywiście wiem, że konsolowcom z forum pasuje taka kamera jak i kamera "głupia", ale większość graczy woli taką, a dodawanie zawartości której nie ma na konsoli do wersji PC nie spotyka się z hejtem większości graczy konsolowych tylko wtedy, gdy wersja PC wychodzi później (przykładem Star Wars TFU, GTA IV i GTA V).
 
Last edited:
To trochę lipnie, a pamiętam jak Marcin obiecywał drugą kamerę z możliwością przybliżania/oddalania.


Nie jestem pewien czy była mowa o możliwości swobodnego oddalania przybliżania, ale inne warianty miały być.
Cóż, nie ma.
Ciekawym czy z cyklem dobowym nie jest aby podobnie? Znaczy, zapewniano, a tu siurpryza i też nie ma.
Takowy wszak wymaga naprawdę sporo roboty, a w wywiadach cisza (i to blisko dwa lata, kapkę przydługo).

Jak przed obsuwą miałem problem z wykrzesaniem z siebie znaczących ilości hype'u, tak w tej chwili poza obawami nie zostało praktycznie nic.
 
W portugalskim gameplay'u zauważyłem coś jeszcze. Dziwne działanie kamery. I nie znaczy, że złe. Tylko dziwne.
Biją tu jak się skomentuje niepochlebnie któreś z rozwiązań REDów czy jak? :p Z inteligentną kamerą mogą być problemy, ja się jej obawiam trochę. Wolałbym zaufać swojej własnej inteligencji i samemu sterować kamerą. Mam nadzieję, że ta inteligentna kamera nie jest tylko wynikiem mody, bo o ile na konsoli bezsprzecznie sprawi się lepiej niż ręczne celowanie to na komputerze można by przecież mieć wybór i grać jak komu bardziej pasuje.
 
Cała nadzieja w tym, że REDKit wyjdzie w dniu premiery W3 i będzie dawał tyle samo możliwości co te narzędzia moderskie do gier Bethesdy. Pewnie jeszcze tego samego dnia wyjdzie mod dodający zwykłą kamerę albo taki gdzie kamerę można sobie samemu wyregulować jak Customizable Camera do Skyrima.

 
Last edited:
Hie hie :p(sry, że taki mały)


Tak się przyglądam, przyglądam... i nie wiem o co Wam chodzi z tą kamerą. Nie zauważyłem na tym gifie żadnej nieprawidłowości w jej pracy. Dużo większym problemem jest minimapka, która zachowuje się jak karuzela (podobno jednak będzie można zablokować jej orientację na północ).
 
Nawet bez narzędzi moderzy są w stanie sporo zdziałać, przykładem X-Com i jego Long War. W porównaniu z takimi dziełami alternatywny tryb pracy kamery to fraszka, pryszcz.

Jeśli to taka fraszka, to ciekawe czemu do tej pory nie powstał taki mod do W2...

Tym bardziej dla doświadczonego, blisko 200 osobowego zespołu. Szczególnie jeśli kiedyś niedoświadczony i dużo mniejszy zespół uporał się z dwoma diametralnie różnymi ustawieniami kamery przy Wiedźminie pierwszym. Gdzie rzut alternatywny (izometryczny) wymagał też pewnych zmian w mechanice. Wtedy się dało, więc tym bardziej powinno się dać teraz, zwłaszcza że żadnych zmian w samej mechanice nie trzeba.

No tak, bo w Wiedźminie 1 był ten sam silnik, te same mechaniki itd. co w W3. Może jednak z obecną wersją RedEngine sprawa jest bardziej skomplikowana.



Sęk w tym, że jak zauważył Rustine niczego implementować w zasadzie nie trzeba. Kamera podczas eksploracji nada się i do walki. Co trzeba już jest, wystarczy zatem...
Opcje - ustawienia gry – wyłącz automatyczną kamerę starć. Opcja dezaktywacji wariantu „yntelygentnego” To wszystko.

A ja się powtórzę. Skąd wiadomo, że dodanie takiej możliwości w opcjach nie jest skomplikowane? I sam sobie odpowiem - znikąd. Bo z tego co się orientuję, nikt z osób które się tu wypowiadają nie ma doświadczeń zawodowych w tym temacie. To są tylko i wyłącznie przypuszczenia i gdybania.

Oczywiście część osób chce też bliższej kamery w trakcie eksploracji. Ale to również nie powinien być wielki problem. Skyrim czy GTA zapewniają alternatywę, wiele innych gier takoż. Stareńki Gothic pozwalał wręcz na dowolną manipulację odległością kamery od bohatera. Zwolennikom bliższej eksploracyjnej wystarczy jeden jedyny wariant, taki który przecież i tak w grze obecny był, co widać chociażby na zwiastunie VGX.

Po raz kolejny chciałem zauważyć, że wszystkie te gry były tworzone przy użyciu innych technologii (na innych silnikach) niż W3. Może to co tam dało się zaimplementować bez większych zgrzytów na RedEngine nie jest takie proste.

A na co tu czekać, skoro rzecz zwyczajnie mi się nie podoba i wiem, że nie spodoba?
Nie mam wątpliwości, że kamera w trakcie starć spisywać się będzie idealnie dając stały ogląd pola walki w pełnych 360 stopniach i jakkolwiek zdaję sobie sprawę, że to rzecz wygodna (i taki był, idę o zakład powód jej implementacji, a także fakt, że jest to obecnie modne rozwiązanie), tak dla mnie to zaleta mocno wątpliwa. Tak wątpliwa, że samą ideę mam za złą, a dlaczego, o tym już nie raz i nie dwa mówiłem. Inteligentnej kamery nie potrzebuję i nie chcę. Ba, sam wiedźmin jej nie potrzebuje. To nie Shadow of Mordor czy inny slasher, gdzie walczymy z kilkudziesięcioma drabami jednocześnie, więc naprawdę nie ma potrzeby.
Ale nic to. Ci którym rozwiązanie takie się podoba zapewne będą mieli zeń sporo frajdy, zatem najlepszego, niech im służy, nie mam nic przeciwko tak długo, jak sam nie będę nań skazany.

Podobać wam się oczywiście nie musi, bo różne są gusta. Obawiam się jednak, że przyjdzie się z tym pogodzić, albo zająć innymi grami, które możliwość sterowania kamerą dowolnie dają :p.

Dokładnie, usprawiedliwienia takiego stanu rzeczy są mocno naciągane.
Jedyne czego potrzeba to odrobiny dobrej woli ze strony studia, a nie syzyfowej pracy.

A może jednak Redzi mieli ważne powody podejmując taką, a nie inną decyzję. Bo może jednak sprawa nie sprowadza się do odrobiny dobrej woli, a właśnie do syzyfowej pracy. Nikt poza Redami tego nie wie.[/quote]

Tak, brak możliwości wyboru. Marcin rzecz potwierdził.

I w związku z tym potwierdzeniem Marcina dalsza dyskusja o kamerze wydaje mi się tylko i wyłącznie biciem piany :p.
 
Ale taka zwykła kamera TPP jak chociażby w pierwszym Gothicu to nie jest jakiś potężny, problematyczny ficzer. Wg mnie niemożliwym jest by nie dali tego, bo mają jakieś problemy albo silnik na to nie pozwala. Już o wiele trudniejsza do stworzenia jest taka inteligenta kamera. Zresztą z ujęć na różnych trailerach czy na screenach mamy ładną kamerę, blisko Geralta.
 
Top Bottom