Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Minimalne są okropnie wysokie. Toż to jeszcze nie dawno gtx 660 miał wystarczyć do pogrania w całkiem komfortowych warunkach. Konsole miały mieć grafikę na poziomie odpowiadającym PC High a przecież w konsolach siedzi sobie coś o mocy gtx 660/ hd 7870. Trochę to dziwne. Albo wymagania są zawyżone albo z optymalizacją jest kiepsko albo konsolowy high to w rzeczywistości będzie odpowiadał PC low :p
 
To że na konsolach będzie pecetowy High było mało prawdopodobne. Teraz jestem tego prawie pewien. Wysokie ustawienia na konsolach brzmią znacznie lepiej niż miks średnich, niskich i wysokich.
 
Z drugiej strony mamy tego Phenoma, którego wydajność jest znacznie niższa. Oba proce dzieli naprawdę sporo. i5 2500K jest wydajnościowo na poziomie i5 4430 a zatem tego Hashwella trzeba mieć aby W3 odpalić na low. I stareńki Phenom też odpali grę na low? Ale jakim cudem?
@eustachy_J23 A jakiego słabszego czterordzeniowca od intela powinni tam wstawić? :p
 
Z tego co się orientowałem to takiemu gtx 760 raczej bliżej do 660 niż do 770. Także nową kartą poniżej 1000 zł ciężko osiągnąć wymagania rekomendowane... musimy wskoczyć na poziom 7 jako druga cyfra.

Z drugiej strony nurtuje mnie jedno pytanie i wciąż je sobie powtarzam, czy np. granie na monitorze starym1280x1024 zamiast na nowym fullHD (ileś tych pikseli mniej) nie pozwoli na podciągnięcie detali na trochę wyższy poziom.
 
Z drugiej strony nurtuje mnie jedno pytanie i wciąż je sobie powtarzam, czy np. granie na monitorze starym1280x1024 zamiast na nowym fullHD (ileś tych pikseli mniej) nie pozwoli na podciągnięcie detali na trochę wyższy poziom.
Jasne, że pozwoli. I to na o wiele wyższy poziom detali.
 
Pfft. To, że nie ma euforii jest logiczne dla ludzi, którzy tych wymagań nie spełniają, ale taki Shadow of Mordor również ma wysokie wymagania, minimalne również są całkiem całkiem wysokie, a gra jest dobrze zoptymalizowana


W SoM jest znośnie, ale do dobrze brakuje wyraźnie.
A euforii nie ma, bo próg wejścia jest wysoki, niestety. Redzi sami sobie liczę sprzedanych kopii na PC mocno ograniczą jeśli rzecz się potwierdzi.


Przy Unity to nawet lepszy sprzęt niż z rekomendowanych niedomagał - i TO jest przykład niezoptymalizowanej gry. Co będzie przy Wiedźminie, można gdybać - trzeba czekać.


Bardzo często sprzęt podawany przez dewelopera jako rekomendowany w praktyce okazuje się działać gorzej niż rekomendowanej konfiguracji przystało.
Toteż nie mów hop, bo sytuacja może się powtórzyć tym bardziej, że CDP RED mistrzami optymalizacji nie byli nigdy.


To że na konsolach będzie pecetowy High było mało prawdopodobne. Teraz jestem tego prawie pewien. Wysokie ustawienia na konsolach brzmią znacznie lepiej niż miks średnich, niskich i wysokich.


No, na te wysokie nie ma szans. A i pełne średnie stoją pod dużym znakiem zapytania.

A jakiego słabszego czterordzeniowca od intela powinni tam wstawić? :p

Intel C2Quad Q9550 na przykład byłby dużo bardziej na miejscu.
Wymagania sprzętowe miały pozwolić zorientować się w temacie, dać odpowiedź na pytanie, co trzeba mieć aby w Wiedźmina komfortowo pograć, a po prawdzie to raczej dezorientują.
 
Wymagania sprzętowe miały pozwolić zorientować się w temacie, dać odpowiedź na pytanie, co trzeba mieć aby w Wiedźmina komfortowo pograć, a po prawdzie to raczej dezorientują.

To teraz zapytam, bo może się orientujecie, czy te wymagania, które podali to dla rozdzielczości jakiejś konkretnej np. fullHD i nie mniej niż 30FPS (zachowana płynność)? Czy spełnienie wymagań minimalnych, rekomendowanych czy uber pozwala osiągnąć minimalny, rekomendowany, uber poziom detali, jakości tekstur, cieni itp., włączenie antyaliasingu i jakiś innych rozmyć, blurów, odblasków przy założeniu jakiejś narzuconej rozdzielczości i płynności?
 
co do konsol - stawiam na low. A co do optymalizacji - wątpię żeby była jakaś spaprana. Redzi nie przebierali w środkach jeśli chodzi o technologie no i wymagania mamy jakie mamy i jest dobrze, to gra w końcu z połowy 2015 roku!
 
Last edited:
Dobra, moment. Jaka gra z ostatnich dwóch-trzech lat była dobrze zoptymalizowana?
Wszystko jest słabe, za drogie, za wysokie, ma chodzić na komputerze za tysiąc złotych. Ano nie ma, bo gry komputerowe nie są tanimi zabawkami.

Niepotrzebny sarkazm. W kwestii optymalizacji odsyłam na gamegpu itp. Tam masz wszystko czarno na białym.
Chciałbym jedynie zauważyć, że dziwnym trafem wymagania w ciągu półtora roku wzrosły niebotycznie i rosną nadal, a sprzęt nie tanieje, ani też nowe serie podzespołów nie są wyraźnie mocniejsze od starszych.
Uśredniając koszt R9 270 i i5-4430 (a więc minimum W3) mamy wydatek rzędu 1465 złotych, w zasadzie koszt konsoli, a zasilacz, pamieć i płyta główna itd. też by się przydały.
Więc tak, jest drogo, a gry przy tym nie stały się jakoś nie stały się ani lepsze, ani wyraźnie ładniejsze.

To teraz zapytam, bo może się orientujecie, czy te wymagania, które podali to dla rozdzielczości jakiejś konkretnej np. fullHD i nie mniej niż 30FPS (zachowana płynność)? Czy spełnienie wymagań minimalnych, rekomendowanych czy uber pozwala osiągnąć minimalny, rekomendowany, uber poziom detali, jakości tekstur, cieni itp., włączenie antyaliasingu i jakiś innych rozmyć, blurów, odblasków przy założeniu jakiejś narzuconej rozdzielczości i płynności?

Niestety zupełnie nie wiadomo czego po tych konfigach się spodziewać.
Wymagania minimalne W3 to zaskoczenie i to negatywne. Dlatego z decyzją o zakupie gry wstrzymam się chyba do czasu jakichś porządnych testów.
Przynajmniej będzie wiadomo czego można oczekiwać.
 
Last edited:
Jedynie co mnie martwi to przyrównanie GTX 770 do Radeona R9 290. Lekkie jaja i wychodzi to o czym mówiłem już parę miesięcy wcześniej. Dymania użytkowników Radeonów część dalsza.
 
Niepotrzebny sarkazm. W kwestii optymalizacji odsyłam na gamegpu itp. Tam masz wszystko czarno na białym.
Chciałbym jedynie zauważyć, że dziwnym trafem wymagania w ciągu półtora roku wzrosły niebotycznie i rosną nadal, a sprzęt nie tanieje, ani też nowe serie podzespołów nie są wyraźnie mocniejsze od starszych.
Uśredniając koszt R9 270 i i5-4430 (a więc minimum W3) mamy wydatek rzędu 1465 złotych, w zasadzie koszt konsoli, a zasilacz, pamieć i płyta główna itd. też by się przydały.
Więc tak, jest drogo, a gry przy tym nie stały się jakoś nie stały się ani lepsze, ani wyraźnie ładniejsze.

Dla mnie osobiście W3 jest o niebo ładniejszy od W2. Dla mnie jest to bardzo zauważalna różnica w grafice. Tak to już jest na tym świecie, że wszystko drożeje.

Co do samych wymagań to jakoś na nie nie narzekam. Nie uważam, żeby były jakieś przesadnie wysokie. Jak napisał Rustine " Ano nie ma, bo gry komputerowe nie są tanimi zabawkami.".
Sam jeszcze nie mogę poszczycić się kompem, który tą grę uciągnie. Ale mam nadzieję, że do sierpnia tego roku uda się uzbierać na sprzęt. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.
 
Last edited:
Niepotrzebny sarkazm.
Tak wyglądają Twoje uwagi z mojej perspektywy. Nie jesteś zadowolony z żadnej gry wydanej w ostatnich latach.
Uśredniając koszt R9 270 i i5-4430 (a więc minimum W3) mamy wydatek rzędu 1465 złotych, w zasadzie koszt konsoli, a zasilacz, pamieć i płyta główna itd. też by się przydały.
A czy to dużo? Przecież nie możemy ciągle grać na sprzętach za 1500zł. Do tego dolar jest teraz bardzo niekorzystny, trzeba było kupić w tamtym roku. Teraz już niestety nic nie zrobisz.
 
Ogólnie jak ktoś bogaty, to czemu ma nie kupować kompa za 5-6 tysi, ale dla mnie to już sport dla zapaleńców i pasjonatów, zwłaszcza jeśli komp jest kupowany z myślą tylko o grach. Dla przeciętnych entuzjastów growych są przecież dedykowane konsole. Sam używam kompa do pracy z grafiką 3D i gdyby nie to, kupiłbym konsolę jak nic.
 
W sumie jak tak teraz patrzę to wymagania Wiesława są BARDZO bliskie tym z AC: Unity (AC: Unity - Wiedźmin Dziki Gon)

Minimalne:
- Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II x4 940 3.0 GHz
- INTEL CPU Core i5-2500K 3.3GHz lub AMD CPU Phenom II X4 940
- 6 GB RAM
- 6 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza
- Nvidia GPU GeForce GTX 660 lub AMD GPU Radeon HD 7870

Rekomendowane:
- Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD X8 FX-8350 4.0 GHz
- INTEL CPU Core i7 3770 3,4 GHz lub AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
- 8 GB RAM
- 8GB RAM
- karta grafiki 3 GB Geforce GTX 780/Radeon R9 290X lub lepsza
- Nvidia GPU GeForce GTX 770 lub AMD GPU Radeon R9 290

Niemal kropka w kropkę :).
 
Last edited:
Ja osobiście grac będę na PS4 i stąd moje pytanie, gameplay który mieliśmy okazję oglądać był nagrywany z konsoli? Bo jeśli tak to nawet jeżeli są to PC'towe "low settings" to wygląda to dla mnie dobrze.
 
Nie jesteś zadowolony z żadnej gry wydanej w ostatnich latach.

Z wielu gier jestem zadowolony.
Z Aliena nowego, Tomb Raidera, Shadow of Mordor, Dishonored, Metra Redux i masy innych.
Nie zawsze jestem tylko ukontentowany ich optymalizacją, a że SoM, choć grać się da, ma na tym polu pewne problemy to fakt.

Chciałbym wiedzieć jak to jest, że gra hulała sobie na GTX'ie 660 hulała, a tu nagle optymalizacja i klops.
W wyniku tejże w cudowny sposób wymagania znacząco się zwiększyły i zrównały i5-2500K z Phenomem, a FX'a 8350, który jest dużo słabszy od tegoż 2500K z i7-3770 zaś R9 290 z GTX'em 770.
To wygląda tak, jakby twórcy sami nie barzdo mieli pojęcie jaki sprzęt i do czego będzie potrzebny.
Po kij takie coś ogłaszać, kiedy w sensu tym za grosz? Nie wiem.
 
Top Bottom