Wymagania sprzętowe gry Wiedźmin 3: Dziki Gon ujawnione!

+
Wymagania dla DA Inq.


  • System operacyjny: Windows 7 lub 8.1 (64-bitowy)
  • Procesor czterordzeniowy procesor AMD 2,5 Ghz/czterordzeniowy procesor Intel 2,0 Ghz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 4870/NVIDIA GeForce 8800 GT
  • Pamięć karty graficznej: 512 MB
  • Karta dźwiękowa: w pełni zgodna z DirectX 9.0c
  • Miejsce na dysku: 26 GB
  • DirectX 10
Konfiguracja zalecana:


  • System operacyjny: Windows 7 lub 8.1 (64-bitowy)
  • Procesor: sześciordzeniowy procesor AMD 3,2 Ghz/czterordzeniowy procesor Intel 3,0 Ghz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 7870 lub R9 270/NVIDIA GeForce GTX 660
  • Pamięć karty graficznej: 3 GB

Rzeczywiście "identico", szczególnie jeżeli chodzi o grafę i cenę tego sprzętu:) (dla niezorientowanych - to ironia była - cena sprzętu pod W3 jest 2x wyższa od ceny sprzętu pod DAI).
Powtarzam - mnie stać. Inni muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: W3 teraz czy za rok a teraz DAI (wg Ciebie perfect - ja jednak poczekam - przez dwa lata nie umrę chyba:) a gęba nie cholewa - zobowiązań należy dotrzymywać, szczególnie tych wobec siebie.
 
Wymagania dla DA Inq.


  • System operacyjny: Windows 7 lub 8.1 (64-bitowy)
  • Procesor czterordzeniowy procesor AMD 2,5 Ghz/czterordzeniowy procesor Intel 2,0 Ghz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 4870/NVIDIA GeForce 8800 GT
  • Pamięć karty graficznej: 512 MB
  • Karta dźwiękowa: w pełni zgodna z DirectX 9.0c
  • Miejsce na dysku: 26 GB
  • DirectX 10
Konfiguracja zalecana:


  • System operacyjny: Windows 7 lub 8.1 (64-bitowy)
  • Procesor: sześciordzeniowy procesor AMD 3,2 Ghz/czterordzeniowy procesor Intel 3,0 Ghz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 7870 lub R9 270/NVIDIA GeForce GTX 660
  • Pamięć karty graficznej: 3 GB

Rzeczywiście "identico", szczególnie jeżeli chodzi o grafę i cenę tego sprzętu:) (dla niezorientowanych - to ironia była - cena sprzętu pod W3 jest 2x wyższa od ceny sprzętu pod DAI).
Powtarzam - mnie stać. Inni muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: W3 teraz czy za rok a teraz DAI (wg Ciebie perfect - ja jednak poczekam - przez dwa lata nie umrę chyba:).

Tylko że fakt jest taki że w "DA I" nie idzie utrzymać stałych 60 fps nawet na 780Ti/980 w 1080p ze wszystkim na maksa bez AA.
Nawet na dwóch 780Ti/980 nie idzie grać w 4k bez ścinek.
Sam gram w 1440p ze wszystkim na maksa i MSAAx4 (też maks w grze) i mam nieraz spadki do 38/36 fps. I to przy mocno wykręconych kartach.
Inna sprawa to to że coś jest nie tak ze sterami albo samą grą, bo użycie GPU wskazuje na to że karty wcale nie latają na 100% swojej mocy.
 
Tylko że fakt jest taki że w "DA I" nie idzie utrzymać stałych 60 fps nawet na 780Ti/980 w 1080p ze wszystkim na maksa bez AA.
Nawet na dwóch 780Ti/980 nie idzie grać w 4k bez ścinek.
Sam gram w 1440p ze wszystkim na maksa i MSAAx4 (też maks w grze) i mam nieraz spadki do 38/36 fps. I to przy mocno wykręconych kartach.
Inna sprawa to to że coś jest nie tak ze sterami albo samą grą, bo użycie GPU wskazuje na to że karty wcale nie latają na 100% swojej mocy.

To skąd masz pewność, ze wykręcisz choćby większą niż 50 % część tego co masz teraz na W3?
Jeżeli Wiesiek Trzeci będzie potrzebował R9 290 żeby chodzić średnio/wysoko na FullHD to obecnie nie ma takiej konfiguracji kart grafiki, która wykręci Ci choćby średni poziom na 4k. Sorka. I mam szczere wątpliwości czy do maja będą. A jeżeli będą to będą kosztowały 6k zeta. Jesteś naprawdę zamożny i masz wielce wyrozumiałą żonę?
 
Last edited:
Jeśli nie wszystko na maks + 1080p to nie ma mowy o ultra.
Bo wiesz, możesz sobie dać rozdziałkę 800x600 i wszystko na ultra i będzie ładnie śmigać, dasz wtedy 1080p i nagle masz 2 fps :D
Są pewne standardy w tym co się określa ustawieniami ultra/wysokimi/średnimi i niskimi - Tego się trzymajmy .
Ale serio, ta karta graficzna którą masz jest po prostu za słaba, nie ma co jej porównywać do GTX 660

Przy testowaniu wydajności kart graficznych, umowne ultra = 1080p + wszystko na maksa bez AA.

wszystkie ustawienia na max, rozdziałka najwyższa z możliwych (zależnie od proporcji ekranu). Ja to rozumuję jako najwyższe, niech ci będzie że nie ultra
I nie zgodzę się. Karta nie jest za słaba. Jest dobra, tylko po prostu gorsza ijak się okazuje nie wystarczy do tej gry (nie ma co się oszukiwać).
Nie mniej porównywać jest co i jak najbardziej po co.

Zapytam więc jeszcze raz, trochę inaczej bo być może źle to na początku ująłem:
Jakie są różnice między tymi grami, że nagle tak skaczą wymagania? Co konkretnie wpływa na takie a nie inne obciążanie tego (biednego) sprzętu?
Tu już pytam z czystej ciekawości, bo naprawdę nie rozumiem tego skoku.
 
Oj tam.

Rosjanie (z http://www.kaermorhen.ru) też narzekają, a oni mają gorzej:

cena w wybranym procesorem nieco poniżej średniej płacy krajowej.
- Google translator

A u nas i7 3770 można już nabyć za wynagrodzenie minimalne (które wedle GUS wynosi na 2015 rok 1 750 PLN brutto) .
 
@Światek
Nie zapominaj, że DA I czystym "next genem" nie jest a Wiedźmin wychodzi tylko i wyłącznie na PS4 XONE i PC. Wystarczy spojrzeć (znów się odniosę do tej serii) na Assassin's Creed IV: Black Flag - gra która wyszła jeszcze na starą generację:

Minimalne wymagania sprzętowe:
System operacyjny: Windows Vista (SP1), Windows 7 (SP1) lub Windows 8 (tylko 64-bitowe)
Procesor: Intel Core 2 Quad Q8400 2,6 GHz lub AMD Athlon II X4 620 2,6 GHz
Pamięć operacyjna: 2 GB
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 260 lub AMD Radeon HD 4870 z 512 MB pamięci i obsługą Shader Model 4.0
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0
Dysk twardy: 30 wolnego miejsca

Rekomendowane wymagania sprzętowe:
System operacyjny: Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1) lub Windows 8 (tylko 64-bitowe)
Procesor: Intel Core i5 2400S 2,5 GHz lub AMD Phenom II X4 940 3,0 GHz
Pamięć operacyjna: 4 GB
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 470 lub AMD Radeon HD 5850 z 1 GB pamięci i obsługą Shader Model 5.0
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0
Dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca

Assasssin's Creed: Unity - gra tylko na next geny i PC

Minimalne wymagania sprzętowe:
System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1
Procesor: Intel Core i5 2500K 3,3 GHz, AMD FX-8350 4,0 GHz lub AMD Phenom II X4 940 3 GHz
Pamięć operacyjna: 6 GB
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 680 lub AMD Radeon HD 7970 z 2 GB pamięci
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c
Dysk twardy: 50 GB wolnego miejsc

Rekomendowane wymagania sprzętowe:
System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1
Procesor: Intel Core i7-3770 3,4 GHz lub AMD FX-8350 4,0 GHz
Pamięć operacyjna: 8 GB
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 780 lub AMD Radeon R9 290X z 3 GB pamięci
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX 9.0c
Dysk twardy: 50 GB wolnego miejsca

Jak widać, gry które "obsługują" starą generację są mniej zasobożerne bo są kalką między nowymi a starymi konsolami.
 
[...] Ja w sprzęt zainwestowałem i nie mam się czego obawiać, ale wielu forumowiczów już załamuje ręce, bo przygotowanie kompa na ich ulubioną grę to spore wyzwanie.[...]

A mógłbyś się pochwalić, co to masz za potwora, że nie masz się czego obawiać? ;-)
Pytam z czystej ciekawości, bo sam będę kompa składał, nie tylko pod kątem grania w Wiedźmina.
 
To skąd masz pewność, ze wykręcisz choćby większą niż 50 % część tego co masz teraz na W3?
Jeżeli Wiesiek Trzeci będzie potrzebował R9 290 żeby chodzić średnio/wysoko na FullHD to obecnie nie ma takiej konfiguracji kart grafiki, która wykręci Ci choćby średni poziom na 4k. Sorka. I mam szczere wątpliwości czy do maja będą. A jeżeli będą to będą kosztowały 6k zeta. Jesteś naprawdę zamożny i masz wielce wyrozumiałą żonę?

Wiesz akurat SLI z 780Ti czy 980 radzi sobie świetnie ze wszystkim w 4k (nie licząc niezoptymalizowanych crapów) a w tytułach w których jest gorzej, i tak i tak framerate jest bardzo grywalny, ale ja lubię mieć 60 fps ;-)
Do Maja to pewnie wyjdą 980Ti, na nie planuje się przesiąść.Czy jestem wielce zamożny?Wbrew temu co wydaje się niektórym moim znajomym -Nie, jestem po prostu przedsiębiorczy i wykorzystuje swoje umiejętności i pasje do zarabiania.
To że ktoś godzi się na niewolniczą pracę za marne grosze, ponieważ nie potrafi o siebie zadbać i nie wie czym jest samorozwój - To jego problem, masa takich osób jak widzę płacze teraz pisząc "to se pograłem" :D

Żony nie mam, prowadzę tryb życia w którym spotykam się z wieloma kobietami które o sobie wiedzą.A gdybym nawet miał żonę to nie miała by niczego do gadania w kwestiach moich pasji i nie mogła by mnie ograniczać, ponieważ to i tak i tak dzięki mnie miała by zapewniony dobry byt, zatem pogderać by mogła z kuchni ;-) Inna sprawa to to że kobiety są bardzo leniwe a ja mam swoje wymagania co do nich z racji tego że wiem co sam jestem w stanie zaoferować jako mężczyzna jakim jestem,co za tym idzie...Musi się mocno postarać kobiecina by mogła być moją żoną, jeszcze na taką nie trafiłem ;-)
Ale nie róbmy offtopu.
 
Last edited:
Mam nadzieję, że wymagania nie są wynikiem słabej optymalizacji, tylko tego ,że gra będzie wyglądać obłędnie :p

btw. Mam takiego samego kompa jak w zalecanych, tylko procesor ździebko mocniejszy.
 
Mam nadzieję, że wymagania nie są wynikiem słabej optymalizacji, tylko tego ,że gra będzie wyglądać obłędnie :p

btw. Mam takiego samego kompa jak w zalecanych, tylko procesor ździebko mocniejszy.

Wymagania są bardzo ok w gruncie rzeczy, nie ma tam niczego co może świadczyć o braku optymalizacji :)
 
Jak to jest, że narzekają Ci co mają maszyny, które uciągną to bez problemu w 60FPS, a ja tutaj ze swoją "jednogigówką" twierdzę, że wymagania imho są bardzo fajne.

Za wysokie dla Was? To proście teraz o usunięcie wątku z grafiką, co by nie można było próśb o powrót grafiki z VGX przytaczać.
 
Ciekawi mnie co ma zżerać aż tyle procesora w ustawieniach maksymalnych. Czyżby jakieś graficzne bajery były też na procku liczone? Nie widzę innej możliwości, bo ustawienia w końcu dotyczą grafiki. Dziwne, że nie można wszystkiego na karcie graficznej policzyć. Myślicie, że jak ktoś będzie miał kartę GTX 980 to ten dobry procek już nie będzie potrzebny? Znawcy. Powiedzcie coś :D
 
wszystkie ustawienia na max, rozdziałka najwyższa z możliwych (zależnie od proporcji ekranu). Ja to rozumuję jako najwyższe, niech ci będzie że nie ultra
I nie zgodzę się. Karta nie jest za słaba. Jest dobra, tylko po prostu gorsza ijak się okazuje nie wystarczy do tej gry (nie ma co się oszukiwać).
Nie mniej porównywać jest co i jak najbardziej po co.

Zapytam więc jeszcze raz, trochę inaczej bo być może źle to na początku ująłem:
Jakie są różnice między tymi grami, że nagle tak skaczą wymagania? Co konkretnie wpływa na takie a nie inne obciążanie tego (biednego) sprzętu?
Tu już pytam z czystej ciekawości, bo naprawdę nie rozumiem tego skoku.

Bądź realistą.
GT 745m - Nie jest wydajna kartą, po prostu nie jest. Takie są fakty.
Masz tu nawet porównanie do GTX 660 "na papierze"
http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-660-vs-GeForce-GT-745M

http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=GeForce+GT+745M

Zobacz jak ta karta się skaluje, a tu masz chociażby testy znacznie mocniejszych kart (w tym GTX 660) w Crysisie 3
http://pclab.pl/art52489-6.html

---------- Zaktualizowano 23:15 ----------

Ciekawi mnie co ma zżerać aż tyle procesora w ustawieniach maksymalnych. Czyżby jakieś graficzne bajery były też na procku liczone? Nie widzę innej możliwości, bo ustawienia w końcu dotyczą grafiki. Dziwne, że nie można wszystkiego na karcie graficznej policzyć. Myślicie, że jak ktoś będzie miał kartę GTX 980 to ten dobry procek już nie będzie potrzebny? Znawcy. Powiedzcie coś :D

Odpowiedź jest według mnie prosta.
Procek potrzebuje mocy ponieważ ma być dużo NPC, różnych zdarzeń na ekranie w żyjącym świecie. Podejrzewam że masa obliczeń których nie będzie widać na ekranie nawet itd.

Co do opcji "Myślicie, że jak ktoś będzie miał kartę GTX 980 to ten dobry procek już nie będzie potrzebny? "
NIGDY nie można robić czegoś takiego - Mianowicie, do słabego procka ładować potężną kartę graficzną, ponieważ jeżeli procek nie będzie wystarczająco mocny to karta będzie się nudziła.
Sam to przerabiałem w wypadku AMD Athlona 64 x 2 i Radeona HD 4870, miałem pokaz slajdów.Dopiero przesiadka na Core 2 Duo E7300 a potem E8400 pozwoliła karcie rozwinąć skrzydła.
To samo jak do Quada Q9550 @4.ghz wsadziłem GTX 780Ti :D MEGA spadki fps, kolejny procek I7 4770K dopiero pokazał na co stać kartę :)

Ależ forum jest oblegane, lagi jak cholera, posty się same dublują . Się ludziska rzucili nie ma co ;-)
 
Last edited:
Odpowiedź jest według mnie prosta.
Procek potrzebuje mocy ponieważ ma być dużo NPC, różnych zdarzeń na ekranie w żyjącym świecie. Podejrzewam że masa obliczeń których nie będzie widać na ekranie nawet itd.
Też bym dał taką odpowiedź, ale właśnie to się nijak ma do ustawień graficznych. Npców chyba zwykle jest tyle samo niezależnie od tego czy się gra na low, czy ultra.
 
Wybacz Gosu, ale widzę, że nie zrozumiałeś o czym rozmawiamy... No nic. Trudno, nie uzyskałem odpowiedzi.
Ale za linki podziękuję. Widziałem i właśnie to skłoniło mnie do postawienia takowego pytania.
Że już przemilczę porównywanie gt do gtx to każda dobra nawet karta wyjdzie na bardzo słabą. Realistą jestem i własnie dlatego twierdzę, że jest to karta niczego sobie.
Wydajna na pewno mniej niż gtx, ale wystarczająca na ciekawsze dotychczasowe tytuły :p

Dobra. Dobrej nocy życzę i powodzenia w poszukiwaniach dobrego sprzętu tym którzy potrzebują. Ja swoje wiem, czego chciałem się nie dowiedziałem ale mówi się trudno. Mam czas(na zakupy) :)
 
Też bym dał taką odpowiedź, ale właśnie to się nijak ma do ustawień graficznych. Npców chyba zwykle jest tyle samo niezależnie od tego czy się gra na low, czy ultra.

A może akurat zrobili taką magię, że np. na ultra będzie "większy tłum" NPCów? Jest takie coś możliwe? :-D
 
Wybacz Gosu, ale widzę, że nie zrozumiałeś o czym rozmawiamy... No nic. Trudno, nie uzyskałem odpowiedzi.
Ale za linki podziękuję. Widziałem i właśnie to skłoniło mnie do postawienia takowego pytania.
Że już przemilczę porównywanie gt do gtx to każda dobra nawet karta wyjdzie na bardzo słabą. Realistą jestem i własnie dlatego twierdzę, że jest to karta niczego sobie.
Wydajna na pewno mniej niż gtx, ale wystarczająca na ciekawsze dotychczasowe tytuły :p

Dobra. Dobrej nocy życzę i powodzenia w poszukiwaniach dobrego sprzętu tym którzy potrzebują. Ja swoje wiem, czego chciałem się nie dowiedziałem ale mówi się trudno. Mam czas(na zakupy) :)

Sprecyzuj zatem pytanie to zaradzimy, bo raz że późno już a dwa mnogość postów jest ;-)

---------- Zaktualizowano 23:42 ----------

A może akurat zrobili taką magię, że np. na ultra będzie "większy tłum" NPCów? Jest takie coś możliwe? :-D

Jak najbardziej :)
 
"Nie pytam już czy mi pójdzie. Proszę, aby mi ktoś wyjaśnił czemu ta różnica ma być aż tak wielka, bo po prostu tego nie rozumiem."
Chciałem się po prostu spytać co konkretnie wpływa na taki wzrost wymagań w grach. Nie konkretnie wiedźminie tylko całkowicie ogółem.
Kilka punktów wyżej już zostało opisanych, ale ilość npców nie jest chyba jedynym wyznacznikiem ;)
 
Mam kompa sprzed ok 3 lat. zakup karty graficznej i procka w tamtym czasie był strzałem w dziesiątkę. Gra "pójdzie" na spokojnie na minimalnych:D
 
Top Bottom