Problemy sprzętowe, z wydajnością / pytania o upgrade sprzętu - temat zbiorczy

+
Status
Not open for further replies.
OK. Jeszcze zapomniałem powiedzieć, że od początku włączenia gry, ta się tnie - dźwięk też. O dziwo po włączeniu areny dialogi są odtwarzane normalnie. To info może w czymś pomóc?
Trudno powiedzieć. Skoro masz kilkanaście klatek, to nic dziwnego, że ci się tnie (zarówno dźwięk, jak i obraz). Ale płynne działanie w Arenie dodaje pewną nutkę tajemniczości :D

Prosiłem o dwa zestawy screenów, dostałem jeden.
 
Wkleiłem na górę dxdiag, na dole są 2 screen'y z GPUZ.
OK, teraz padniesz: załączam FRAPS, uruchamiam W2 na minimalnych w oknie 1024x768. Do tego z odpalonym MSI Gaming APP, nastawiłem podkręcenie, włączam jeszcze game booster. Jest, jak było - 11/12 FPS. ALE przełączam alt+tab na inne okno - nagle wskaźnik FRAPSa skacze na 75-80 FPS, a gra chodzi świetnie. No to przełączam się na okno gry - spadek do 11FPS... o_O
 
Wkleiłem na górę dxdiag, na dole są 2 screen'y z GPUZ.
Tak. Ale ja prosiłem, żebyś te trzy rzeczy zrobił najpierw PRZED włączeniem gry, a potem PO włączeniu. Czyli łącznie 6 screenów.

OK, teraz padniesz: załączam FRAPS, uruchamiam W2 na minimalnych w oknie 1024x768. Do tego z odpalonym MSI Gaming APP, nastawiłem podkręcenie, włączam jeszcze game booster. Jest, jak było - 11/12 FPS. ALE przełączam alt+tab na inne okno - nagle wskaźnik FRAPSa skacze na 75-80 FPS, a gra chodzi świetnie. No to przełączam się na okno gry - spadek do 11FPS... o_O
Czyli mówisz, że jeśli gra chodzi w tle, to działa ci z prawidłowym (wysokim) frameratem?
 
Yep, dokładnie tak jest.
A to seria z Wieśkiem z załadowana grą w tle na 1024x768 w oknie.
Spadki przy core clock to 1) loading screen (30FPS, btw) i 2) ctrl+alt+del, bo nie miałem jak wyjść do innych okien.
View attachment 9139
 

Attachments

  • w grze.png
    w grze.png
    98.1 KB · Views: 35
Hm, to dziwne zachowanie i przyznaję, że nie wiem, w którym kierunku moglibyśmy tutaj podążać - poza oczywiście formatem, no ale to dosyć głupia porada :teeth: Zacznijmy więc od podstaw:

- Pobierz sobie najnowsze sterowniki do karty graficznej, zostaw je na dysku, ale nie instaluj ich.
- Pobierz ten program: http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html i zainstaluj go
- Wyłącz połącznie internetowe - jeśli masz połączenie kablowe, wystarczy wyciągnąć kabel. Jeśli wifi - wyłącz kartę sieciową (samo rozłączenie się z siecią nie pomoże).
- Przy pomocy programu odinstaluj sterowniki - zaznacz wszystkie trzy checkboxy, kliknij w środkowy guzik "highly recommended".
- Po restarcie kompa zainstaluj wcześniej pobrane sterowniki.
- Po zainstalowaniu sterowników zrestartuj kompa jeszcze raz (jeśli instalator sterowników graficznych sam o to nie poprosi).
- Odpal grę i sprawdź, jak się zachowuje.
 
Zrobiłem i nic, a nic się nie poprawiło... No, może to, że dostaję teraz 12/13 FPS przy takich ustawieniach... może jak przeinstaluję to jeszcze 70 razy, to będę miał dobry framerate?... >.<
 
Zrobiłem i nic, a nic się nie poprawiło... No, może to, że dostaję teraz 12/13 FPS przy takich ustawieniach... może jak przeinstaluję to jeszcze 70 razy, to będę miał dobry framerate?... >.<
Czy masz ustawione jakieś tryby zgodności, albo inne "wymuszanie"? Mówię tutaj o prawy przycisk myszki na ikonę -> właściwości -> zgodność. Sprawdź skrót na pupicie oraz witcher.exe, który znajduje się w folderze bin.

Czy masz włączony jakiś antywirus lub podobne oprogramowanie? Jeśli tak, wyłącz na czas grania.

---------- Zaktualizowano 22:43 ----------

Przejdź do Panel sterowania - System i zabezpieczenia - System - zaawansowane ustawienia systemu - wydajność ustawienia - zaawansowane, ustaw "dopasuj w celu uzyskania najlepszej wydajności przez - programy", kliknij zastosuj.
 
Tak, mam tego samego antywira, przy którym na GT440 miałem ~30FPS na czymś pod średnie graficzne. Żadnych wymuszeń, komend ani trybów zgodności nie załączałem.
------
Edit: "Programy" były już tam zaznaczone.
-----
Edit2: Oczywiście wyłączenie antywira nic nie dało...
 
Last edited:
Ładna zagadka. Zajrzyjmy więc sobie do procesów - pobierz Process Monitor http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896645.aspx, odpal go. Uruchom grę, załaduj jakiś save. Zrzuć grę do tła, tak jak to robiłeś wcześniej, żeby zaczęła działać szybciej. Zostaw ją tak na kilka sekund, po czym wrzuć z powrotem na pełny ekran. Po paru sekundach wyłącz w ogóle. Czyli coś takiego powinno powstać: kilka sekund pełnego ekranu (wolno) - kilka sekund tła (szybko) - kilka sekund pełnego ekranu (wolno). Zapisz logi z tego programu, wrzuć je na forum.
 
No w sumie to nic nie robisz źle, bo działająca gra wykonuje przecież dużo operacji, stąd taki rozmiar logów. Nie pomyślałem o tym. Hm... muszę się zastanowić, co by tutaj wymyślić jeszcze :(
 
Jak najbardziej. Tylko weź się też strasznie z tym nie spinaj, bo wcale nie jest powiedziane, że ja coś z tego wyczytam. Mówię - na razie strzelam na lewo i prawo do momentu, aż złapię trop. Jeśli więc wrzucenie takiego pliku nie jest dla ciebie dużym problemem, to chętnie bym go obejrzał.
 
@szypek26 Może kolega @Sprite_Yagami ma w ustawieniach sterowników graficznych włączony jakiś efekt, który działa tylko jeśli okno jest aktywne lub gra jest w trybie pełnoekranowym?
Być może, aczkolwiek czysta instalacja sterowników powinna takowy efekt wyłączyć. Niemniej lepiej niech sprawdzi.

Właśnie - @Sprite_Yagami ustaw sobie w konfiguracji gry (w konfiguratorze, nie właściwościach pliku *exe) tryb okienkowy i zobacz, jaki będzie efekt.
 
Uruchamiałem już w oknie - wtedy zauważyłem te skoki FPSów w tle.
No tak, ale co się dzieje, jeśli uruchomisz w oknie, ale jako program pierwszoplanowy?
Logi już pobieram.

---------- Zaktualizowano 15:23 ----------

"Archiwum ma niewłaściwy format lub jest uszkodzone" :(
 
Okej, samo przeturlanie się przez 4 miliony linii trochę mi zajmie, więc co znalazłem tak na szybko:
- Masz dużo save'ów (zarówno tych z W1, jak i W2). Przenieś 99% z nich gdzieś poza Moje Dokumenty (np. na dysk D) albo skasuj w ogóle. Jeśli w płynności gry nic się nie zmieni, będziesz mógł je z powrotem wrzucić do pierwotnej lokacji.
- Odpal komputer w trybie bezpiecznym (F8 po uruchomieniu komputera), odpal grę.

Jeśli w/w nie pomogą, wróć do normalnego trybu i sprawdź jak zachowuje się gra bez tych programów / procesów tła - wyłącz w procesach przed uruchomieniem gry (lub ewentualnie odinstaluj w ogóle).
Gamescanner Service
DoubleTwist.Light
mDSNRresponder.exe / Bonjour (+ ewentualnie pozostałe programy od Apple'a, których jeszcze nie znalazłem)
MSI Gaming App
nVidia User Experience (polecałbym w ogóle usunąć wszystkie "dodatki" do sterowników karty graficznej)

Później będę szukał dalej, teraz nie mam czasu.
 
W trybie bezpiecznym to ja nawet nie mogę uruchomić Wieśka - coś nie tak z DirectX. A w normalnym trybie to z zapisami nie pomogło. Z procesami też nie.
Dodatkowo zauważyłem, że zużycie CPU, kiedy gra jest na 1. planie, spada dwukrotnie - z 63% na 30%, a nawet do 21% w niektórych momentach. Coś może zmuszać mój procesor do ograniczenia pracy?
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom