Wiedźmin 3: Dziki Gon

+
Te powyższe screeny co do ustawień kamery moim zdaniem i być może w części forumowiczów, byłby najlepsze. Biada, jeżeli nie widzimy za swoimi plecami w ferworze walki wrogów bądź mamy przeszkodę terenową i nie tylko, w różnej postaci. Im bliżej głównego bohatera jest kamera jak widać w gif-ach ustawiona w walkach, tym bardziej mamy jako gracz większe poczucie zagrożenia, bo nie widzimy wszystkiego co się dzieje naokoło. W sumie dzięki temu walka nabiera co nieco rozmachu i wymaga większej ostrożności ze strony gracza. Taka kamera była w Dark Souls mimo problemów z jej ustawieniem. Zresztą takich podobnych ustawień kamery w grach jako przykładów jest multum.

Kamera zaś w walce ustawiona w dosyć dużej odległości od postaci, którą poruszamy sprawia, że starcie w danej chwili traci na emocjach, mamy oko na otoczenie i to w sporym zakresie. Z drugiej strony kłania się taktyka w takim przypadku, wiemy gdzie są nasi wrogowie, gdzie i w którą stronę się poruszają i kiedy mają zamiar zaatakować. Tyle, że wszystko jest to przewidywalne.
 
Last edited:
Pewnie taka kamera powstała z myślą o sterowaniu padem gdzie nie da się szybko nią obracać. Grając za pomocą myszki nie ma tego problemu i kamera bliżej Geralta stwarzała by poczucie zagrożenia. A tak wszystko mamy na tacy i nie musimy starać się kontrolować starcia.
 
Wiedźmini po to przenosili miecz za plecy przy piruetach, bo nigdy nie wiedzieli co jest za nimi, Geralt to tłumaczył Ciri w "Krwi Elfów" dobrze pamiętam.

(Kto rzuci cytatem dostanie redpointy ode mnie i pewnie od innych), taka odjeżdżająca kamera psuje to poczucie prawdziwości walki, jesteśmy kimś tam na górze i kosimy wrogów jak wszechwidzący bombowiec, a nie szermierz na ziemii.

W staruteńkim Gothic 2 przy okazji większości walk siedziałem przygarbiony i skoncentrowany z nosem dotykającym monitora, żeby pokonać po pół godziny zaciętej walki najemnika za pomocą miecza zadającego 20 dmg. Poza tym toczyła się bezustanna rywalizacja, żeby nie dać się obejść jego kumplom. To wszystko składało się na to, że była tam dynamika i klimat, a przecież ta gra jest starsza niż niektórzy na tym forum i jest na takim poziomie graficznym, że nikt się dzisiaj nie wczuje już tak w tą grę jak w jakieś Far Kraje czy Krajzisy.
 
Tak sobie teraz myślę, że to może być spowodowane typem przeciwnika i chęcią pokazania krajobrazu wybrzeża. Syreny czy co to jest pewnie szybko się przemieszczają i aby uniknąć kręcenia kamerą po prostu się ona oddala. Druga opcja to ten materiał promocyjny. Prawie każdej scenie jest piękny krajobraz, w krypcie tylko były pokazane świetne efekty cząsteczkowe. Może trzeba spojrzeć na to z tej strony :)
 
Między "nie przeszkadza" a "jest użyteczna" mieszka sens całej tej rozmowy o kamerze. Do wielu rzeczy można się przyzwyczaić i uznać je za znośne, tylko że nie o to chodzi.
 
Czy tylko mi obecna kamera nie przeszkadza?

Każdy ma swoje gusta. Ty wolisz kamerę jak w Dragon Age 3, a ja wolę kamerę jak w Gothicu.

Ale może być i taka jak przy eksporlacji w W3.

Czuję, że NIESTETY znienawidzę W3 za to samo co w W2, za kamerę która wie lepiej niż jak i przy każdej walce musi się oddalić, jakby nie mogła zostać taka jaka była.
 
Ja do eksploracji chciałbym by była taka jak Fanktoy pokazał, w walce nie wiem bo nie wiem jak się sprawuje ta inteligentna kamera w praktyce, REDzi pewnie zrobili wiele testów i doszli do wniosku że tak będzie najlepiej, ja chętnie ją wypróbuje.
 
Czy tylko mi obecna kamera nie przeszkadza?
Mi tam nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - zbyt bardzo pomaga. :) No i nie zamierzam się obrazić na twórców i samą grę jeśli nie będzie wyboru kamery, ale jeszcze pozostały 4 miechy do premiery i jest szansa, że takie dyskusje sprawią, iż Redzi, przynajmniej na PC, wprowadzą możliwość przybliżania kamery za pomocą kółka myszki.
 
Ja nie mówię, że mi nie przeszkadza, bo ta z VGX była o wiele lepsza jeśli chodzi o eksplorację, a tak oddalona psuje wrażenie i podchodzi powoli pod tą kamerkę z góry z W1
 
Czy można coś zrobić, żeby zwrócić uwagę Redów na to ? Jakieś konkretne działania ? Powinno być właśnie parę opcji, żeby każdy dopasował grę pod swój styl...
 
Mi tam nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - zbyt bardzo pomaga. :) No i nie zamierzam się obrazić na twórców i samą grę jeśli nie będzie wyboru kamery, ale jeszcze pozostały 4 miechy do premiery i jest szansa, że takie dyskusje sprawią, iż Redzi, przynajmniej na PC, wprowadzą możliwość przybliżania kamery za pomocą kółka myszki.

Myślę, że wystarczy dać możliwość oddalenia i przybliżenia kamery z zachowaniem jej "inteligencji" - czyli nadal ustawia się ona tak jak chce gra czy tam skrypt ale przy bliższej odległości od Geralta lub dalszej - wedle upodobania. I kamera będzie dalej się ustawiać tak żeby pokazać nam najważniejsze rzeczy czy tam jak tylko z bliższej perspektywy. I każdy sobie wybierze czy chce bliższą czy dalszą perspektywę. To jest jedyna rzecz jakiej się czepiam względem W3. Może jeszcze jedzenie i spanie oraz pogoda, system dobory którego jeszcze konkretnie nie widzieliśmy :D
 
Wiedźmini po to przenosili miecz za plecy przy piruetach, bo nigdy nie wiedzieli co jest za nimi, Geralt to tłumaczył Ciri w "Krwi Elfów" dobrze pamiętam.

"-Atak! Półpiruet! Odskok! I jeszcze raz! Ciri, a gdzie była parada? Ile razy mam powtarzać? Po odskoku zawsze ma występować parada, wyrzut klingi chroniący głowę i kark! Zawsze!
-Nawet wtedy, gdy walczę tylko z jednym przeciwnikiem?
-Nigdy nie wiesz, z czym walczysz. Nigdy nie wiesz, co jest z tyłu, za tobą. Musisz się zawsze zasłaniać..."

Krew elfów, rozdział 3 s89.

E: Nie Geralt, tylko Lambert :)
 
Wrzucony później prawie żywcem do szkolenia Leo przez Vesemira w prologu do części pierwszej.
Ale według redów wiedzmin zawsze wie, co się znajduje za nim, bo wiedźmin ma pole widzenia na 360 stopni dzięki projekcji astralnej.

Przecież na oddalonej kamerze widać, że nikogo nie ma za plecami. To po co parada?
 
Przecież na oddalonej kamerze widać, że nikogo nie ma za plecami. To po co parada?

Tylko chodzi o to, że ma nie wiedzieć. Wtedy walczy jak wiedźmin - zawsze parada, bo nie wiesz co jest za Tobą (jeśli wyłączysz mini-mapę co ja zrobię od razu). Niestety obecna kamera wyrzuca element zaskoczenia z taktyki potworów i ludzi. Według REDów którzy stworzyli taką kamerę Geralt ma 6 par oczu :D i widzi wszystko dokoła siebie, 360 stopni.
 
Wrzucony później prawie żywcem do szkolenia Leo przez Vesemira w prologu do części pierwszej.
Ale według redów wiedzmin zawsze wie, co się znajduje za nim, bo wiedźmin ma pole widzenia na 360 stopni dzięki projekcji astralnej.

Tak mi się właśnie wydawało, że w W1 w prologu było coś podobnego, ale książkę miałem pod ręką a gra niezainstalowana.
 
Tylko chodzi o to, że ma nie wiedzieć. Wtedy walczy jak wiedźmin - zawsze parada, bo nie wiesz co jest za Tobą (jeśli wyłączysz mini-mapę co ja zrobię od razu). Niestety obecna kamera wyrzuca element zaskoczenia z taktyki potworów i ludzi. Według REDów którzy stworzyli taką kamerę Geralt ma 6 par oczu :D i widzi wszystko dokoła siebie, 360 stopni.
No ale jak wszystko tak dosłownie mamy interpretować to nikt nie będzie zadowolony z niczego, nie wiem czy zauważyliście ale choćby skały srały, a mury pękały to i tak niemożliwym jest zapewnić identycznej perspektywy i widoku w grze odzwierciedlającego to jak się widzi w rzeczywistości.

Trzeba więc kombinować inaczej, być kreatywnym. Wbrew temu co mówią niektórzy widok FPP =/= temu co widzi normalnie człowiek bo w fpp widzi się mniejszy kąt, nie da się przedstawić ludzkiego wzroku na monitorze. Więc każda kamera jest upierdliwa względem tego co widzielibyśmy w analogicznej sytuacji w rzeczywistości. Kamera w grach nie ma odzwierciedlać rzeczywistości(bo tak naprawdę nie może, chyba że oculus rift coś zmieni), a sprawiać by rozgrywka była nie upierdliwa a przyjemna. Oczywiście przy eksploracji nie ma problemu, bo nikt nie wymaga wtedy od gracza dynamiki i wzmożonego skupienia, ale podczas walki taka kamera może nam nieźle zaleźć za skórę.

Poza tym przy pomocy kamery nie można przedstawić słyszenia/czucia ruchu za nami, na wszystkie te rzeczy składa się mnóstwo zmysłów, Geralt podczas walki wykorzystywał wszystkie, a wy chcecie by gracz polegał tylko na ograniczonej kamerze "bo tak by było zgodnie z kanonem"?
 
Last edited:
Top Bottom