Wiedźmin 3 - grafika

+
Tak w ogóle to dobrze by chyba było zapytać KTÓRE z tych zaprezentowanych wcześniej technologii od NVIDII (bloom shaft, semi-volumetric clouds, aerial perspective fog itp) będą w ogóle dostępne w wersji PC, bo tak naprawdę spekulujemy o tym od paru dobrych stron, niektórzy z góry narzekają na ich brak, a nie znamy żadnych konkretów (no, może poza potwierdzoną obecnością "włosów" :) ) :) @Marcin Momot, można rzucić na to trochę światła? :)

Oficjalnie miało być to:
View attachment 10071


HairWorks ma niby być, clothing można była dostrzec na gameplayu , fizyka raczej też będzie... Ale co się stało z HBAO+ ? Na nowym gameplayu tego nie ma, na tym 35 minutowym też... Ten ficzer musi być bo daje on bardzo dużo według mnie, mam nadzieje że to jeden z ficzerów które są częścią ustawień ultra, ale fajnie jakby @Marcin Momot coś powiedział w tym temacie.
 

Attachments

  • GameWorks-Games-The-Witcher-3-Wild-Hunt.jpg
    GameWorks-Games-The-Witcher-3-Wild-Hunt.jpg
    290 KB · Views: 48
Faktycznie, występuje coś takiego, ale nikt na to nie zwróci uwagi podczas gry, bo jak jedziesz na koniu to patrzysz na drogę i przed siebie, żeby w coś nie wjechać, a nie na drugi koniec mapy (z prawej strony). Zresztą zupełnie tak samo jest w Skyrim'ie i jakoś nikt nie narzeka; w plikach gry (mowa o Skyrim'ie) można ustawić dużo (DUŻO) większy zasięg widzenia, który rysuje obiekty tak daleko że są one prawie nie widoczne dla gracza, według mnie jest to bezsensowne, ale niektórzy dążą do tego żeby móc tylko to odpalić i grać, "aby tylko nie doczytywały się, drzewa w tle"... brzmi znajomo? Warto wspomnieć że zżera to bardzo dużo mocy i gdyby taki zasięg rysowania był dostępny w W3 to wymagania wzrosłyby dwukrotnie, a w efekcie posypałaby się fala hejtów, że optymalizacja zjebana...
IMO sami każecie Redom zwiększać zasięg rysowania, bo przeszkadzają Wam doczytujące się drzewa, oni to próbują ogarnąć kosztem trawy, a Wy jeszcze narzekacie :D
"Ehh, nigdy się nie nauczą".

Czy ja coś każę? Odniosłem się tylko do tego, że na 35 minutowym gameplayu miało nie być takiego pop-inu w dalekiej odległości od bohatera, jak jest w obecnym gameplayu. Mi grafika się podoba, przeżyłem doczytki w W2 ciesząc oczy fenomenalną grafiką, więc i teraz nie będę miał z tym problemu.
 
Oficjalnie miało być to:
View attachment 10071


HairWorks ma niby być, clothing można była dostrzec na gameplayu , fizyka raczej też będzie... Ale co się stało z HBAO+ ? Na nowym gameplayu tego nie ma, na tym 35 minutowym też... Ten ficzer musi być bo daje on bardzo dużo według mnie, mam nadzieje że to jeden z ficzerów które są częścią ustawień ultra, ale fajnie jakby @Marcin Momot coś powiedział w tym temacie.

A ta super wyglądająca woda, którą się chwalili REDzi nie korzysta z żadnej nVidiowskiej technologii?
 
Oficjalnie miało być to:

Oficjalnie to miały być istne cuda na kiju, a jest to:

Oprawa graficzna nowego Wiedźmina miała być czymś, co zwali mnie z nóg i sprawi, że nie będę mógł pozbierać szczęki z podłogi. Niestety ta sztuka się nie udała. Gra jest oczywiście ładniejsza od Wiedźmina 2: Zabójcy Królów, ale nie jest to tak powalająca różnica, jak się spodziewałem.
Znacząco poprawione zostały modele postaci, które teraz są o wiele bardziej szczegółowe i naturalne. Choć niekiedy widać niedociągnięcia i na tym polu.
Jeżeli chodzi o sam świat, na pierwszy rzut oka prezentuje się on bardzo podobnie jak w drugiej części Wiedźmina. Widać tu jednak kilka poprawionych elementów, takich jak brak ekranów wczytywania między kolejnymi lokacjami. Jest to zasługa nowego silnika REDengine 3, dzięki któremu dane są na bieżąco ładowane w tle, a świat stanowi jedną całość.

Inną sprawą jest kwestia jakości grafiki. Podczas pokazu „Wiedźmin 3: Dziki Gon” był pokazywany na wszystkich docelowych platformach, czyli na PC, Xboksie One i Playstation 4. I niestety na każdej z nich można było zobaczyć coś innego niż na wcześniej prezentowanych materiałach z rozgrywki. Jest gorzej, niekiedy znacznie gorzej. Tekstury z bliska są rozmyte, roślinność brzydko przenika przez modele postaci, wielokrotnie można było zauważyć spadki wydajności, mieliśmy wyraźne spowolnienia oraz utratę wyświetlanych klatek obrazu.
Żeby jednak być uczciwym, muszę napisać, że nadal gra prezentuje się bardzo porządnie i gdyby nie tak obiecujące obrazki i efektowne gameplaye z „Wiedźmina 3” przygotowane przez „Redów”, to nie można byłoby się tak mocno czepiać. O ile w wersji konsolowej trudno liczyć na jakąś rewolucyjną zmianę w jakości, o tyle w komputerach drzemią spore pokłady mocy. Podczas spotkania „Wiedźmin 3” na PC był ustawiony na nie najwyższe nastawy graficzne i raczej poziom równany był „w dół” do konsol Sony i Microsoftu.

Po ujawnieniu wymagań sprzętowych Wiedźmina 3 oczekiwania względem szaty graficznej poszybowały pod niebo. Tymczasem gdy nowe dzieło ludzi z RED-a ukazuje się naszym oczom, wygląda... ładnie. Ogólne wrażenie pogarsza to, że tekstury w pełnej jakości doładowują się czasem dopiero po chwili, nie udało się też uniknąć błędów technicznych, takich jak kolizje obiektów czy wjechanie kamery do środka modelu. Natomiast po około godzinie rozgrywki moja gra całkowicie się zacięła i wymagała ponownego uruchomienia. Testerzy mają więc czego szukać, a reszta zespołu – co poprawiać.

Gra nie jest ładna. Przykro mi. Prawdopodobnie mój odbiór oprawy graficznej byłby zupełnie inny, gdyby nie przepiękne zwiastuny i prezentacje na targach. Ten aspekt Wiedźmina 3 jest mocno średni jak na współczesne standardy, a w porównaniu z wcześniejszymi obietnicami wypada bardzo blado. Z ciekawości zwróciłem się do siedzącego obok członka ekipy CDP Red z zapytaniem o ustawienia, na jakich mam przyjemność grać. Okazuje się, że było to "high", co bardzo mnie zaskoczyło. Screen tearing to praktycznie funkcjonalność tej gry, bo ekran rwie się bezustannie. Podczas przemierzania pól zauważyłem magię przelewającą się w fantastycznej krainie, która przejawiała się w postaci wyrastającej na horyzoncie pszenicy i trawy. Dynamiczna pora dnia jest ekstra, ale byłaby lepsza, gdyby zachód Słońca nie był jednolitym pomarańczowym tłem. Nie zachwycają również tekstury. Zarówno podłoże, jak i ściany budynków przy bliskim kontakcie świecą pikselozą. Dziwi też fakt, że przerywniki filmowe są bardzo mocno skompresowane.

Utrzymanych w podobnym tonie wypowiedzi jest mnóstwo. W tej beczce dziegciu jest też łyżka miodu. Ponoć największe wrażenie robi... cykl dobowy, który faktycznie zachwyca. Mówiłem, że ten zawsze robi różnicę, szczególnie jeśli wykonać go porządnie. To połowa sukcesu jeśli o grafikę chodzi.

HairWorks ma niby być, clothing można była dostrzec na gameplayu , fizyka raczej też będzie... Ale co się stało z HBAO+ ? Na nowym gameplayu tego nie ma, na tym 35 minutowym też... Ten ficzer musi być bo daje on bardzo dużo

Teoretycznie można wszystko wrzucić. Tylko po co, skoro gra w tej chwili ledwie zipie? Tu trzeba zakasać rękawy i optymalizować ile wlezie, bo czas nagli, a nie ma jej, optymalizacji znaczy, wcale.
 
Last edited:
Najbardziej w Wiedźminie 3 kuleje roślinność oraz podłoże. Jako że teksturek już pewnie zmieniać nie będą, to mam nadzieje że będziemy mieć pare efektów które poprawią ich wygląd.
 
Jak dla mnie błędem ze strony REDów było zdecydowanie się na jednoczesną premierę na wszystkie 3 platformy. Biorąc pod uwagę złożoność projektu i to że jest to pierwszy tak duży projekt w historii ich studia najpierw powinni to wydać na nowe konsole optymalizując grę najlepiej jak się tylko da. A dopiero później zająć się samą wersją PC robiąc ją najlepiej jak się tylko da, bo to przecież pecetowcy wynieśli Wiesława na wyżyny a nie konsolowy. I kompletnym nieporozumieniem jest zrównywanie poziomu graficznego na wszystkich trzech platformach, każda powinna być wykorzystana do maksimum.
 
Jak dla mnie błędem ze strony REDów było zdecydowanie się na jednoczesną premierę na wszystkie 3 platformy. Biorąc pod uwagę złożoność projektu i to że jest to pierwszy tak duży projekt w historii ich studia najpierw powinni to wydać na nowe konsole optymalizując grę najlepiej jak się tylko da. A dopiero później zająć się samą wersją PC robiąc ją najlepiej jak się tylko da, bo to przecież pecetowcy wynieśli Wiesława na wyżyny a nie konsolowy. I kompletnym nieporozumieniem jest zrównywanie poziomu graficznego na wszystkich trzech platformach, każda powinna być wykorzystana do maksimum.

No i przecież jest wykorzystana do maksimum :p GTX980 do granic możliwości :D REDzi cały czas to mieli na myśli, my ich źle zrozumieliśmy.
 
W sumie racja najmocniejszy sprzęt na rynku ledwo zipie więc czego tu się czepiać (może tego że grafika tego nie oddaje) :p
 
Kiedyś RED'zi mówili, że gra miała być robiona pod "przyszłościowy sprzęt", więc poniekąd się zgadza :harhar: ...
 
Też się skłaniam ku temu że albo poważnie potraktują wersje PC'tową w przeciągu tych ostatnich paru miesięcy do premiery (dobra optymalizacja, wymagania sprzętowe proporcjonalne do grafiki jaką gra prezentuje), a jeżeli znowu przez ten czas mają zamiar olewać Pecety, to według mnie premiera na blaszaki powinna zostać przełożona o pare miesięcy. Nie chce osobiście, jak i zapewne większość graczy konsolowego nie zoptymalizowanego portu! Aż ciężko uwierzyć że gdyby nie przesuwka, to gra już była by w tłoczni, a w jakim jest obecnie stanie na komputerach to wszyscy wiemy, w niedopuszczalnym! To byłby całkowity strzał w stopę który zaprzepaściłby te lata ciężkiej pracy studia dzięki której zapracowali na szacunek bardzo wielu graczy komputerowych! Na szczęście jest jeszcze pare miesięcy, ale to za mało coś czuje....


A czare goryszy dopełnia to ciągłe gadanie o parity, przecież jak dobrze pamiętam to nawet @Marcin Momot zapewniał pare miesięcy temu, mniej więcej zacytuje. " Nasza filozofia się nie zmieniła, z każdej platformy będzie wyciskać wszystko co się da" i jak to się ma do ostatnich wywiadów :( ? . To boli jak cholera, kolejne studio nas pecetowców opuszcza, jeżeli nie opuściło już... Okaże się w maju, obym się mylił :( .
 
Last edited:
Jednak najbardziej boli, że Redzi milczą. @Marcin Momot mógłbyś choć napisać co z tymi dawnymi efektami od Nvidii. Wszak bardzo chwaliliście się dawniej wykorzystaniem różnych efektów i nagle bum, i nie ma ich w wersji PC. Pytanie brzmi dlaczego? Zostawiliście tylko włosy i sierść?
 
Jednak najbardziej boli, że Redzi milczą. @Marcin Momot mógłbyś choć napisać co z tymi dawnymi efektami od Nvidii. Wszak bardzo chwaliliście się dawniej wykorzystaniem różnych efektów i nagle bum, i nie ma ich w wersji PC. Pytanie brzmi dlaczego? Zostawiliście tylko włosy i sierść?
Bardzo możliwe, że milczą bo mamy teraz niedzielny wieczór... REDzi raczej nie odpowiadają w weekendy, chyba, że jakieś materiały wypuszczają :D
 
Przydałby się temat w którym moglibyśmy zadawać pytania Redom. :D Co do grafiki to jedyne czego bym chciał to, żeby była adekwatna do wymagań.
 
Last edited:
W tym miesiącu ma być, cytując Marcina, "techniczne Q&A". Może czegoś się dowiemy.

Jest kilka opcji.
1. Forum zostanie uspokojone.
2. Rozpęta się jeszcze większa burza.
3. Zrobi się więcej niewiadomych niż było wcześniej.
4. Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe, a spokojnie będzie przez 5 minut.
:troll:
 
Top Bottom