Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
dziennikarskie oczy widziały dropy do 30FPS.

I znowu ktoś jak mantrę powtarza tą brednię... jedyne co ich oczy mogły zarejestrować to opad szczęki w odbiciu(jeśli oczywiście występował) a już na poważnie to pisanie że jakiś dziennikarz jest w stanie coś takiego miarodajnie zarejestrować za pomocą swojego wzroku świadczy tylko o jego nieprofesjonalizmie jak i braku jakiegokolwiek logicznego myślenia z strony czytającego.
 
@Mengaard
Witam. Osobiście uważam, że o ile grafika samego wiedźmina 3 stoi na bardzo dobrym poziomie(z wyjątkiem tego pojawiania i znikania obiektów), to optymalizacja przysłowiowo "leży i kwiczy" na ten czas. Jednak jednocześnie należy pamiętać, że jest jeszcze trochę czasu do premiery gry i w tym czasie można jeszcze zrobić dużo. Najbardziej jednak dziwi mnie fakt, że jeszcze jakiś czas temu CDP mówił, że GTX 660 będzie w stanie jako tako tę grę uciągnąć, a po optymalizacjach okazuje się, że GTX 980 ma problemy. Osobiście liczę na to, że na moim troszkę leciwym już R7 260X pogram sobie na low w 900p(natywna rozdzielczość monitora) w stałych 25 FPS-ach.
Wiem co co mu chodziło. Według tego fragmentu gra słabo działa na 980 (nie pisze na jakich ustawieniach wiec równie dobrze mogą to być niskie). W taki sposób powstają forumowe legendy. W taki sposób optymalizacja wiedźmina jest coraz gorsza (a przynajmniej tak można wywnioskować z niektórych postów).

@Rustine Była gdzieś mowa o spadkach z 60 do 30 (poważnie się pytam mogłem przeoczyć), bo o ile się orientuje spadki aż tak duże nie były.
 
Last edited:
Nie potrafisz zobaczyć spadku z 60 do 30?

Jasne że znaczący spadek niektórzy mogą zauważyć, ale pisanie o konkretnych wartościach bez dokonania jakichkolwiek pomiarów za pomocą specjalistycznych programów jest zwyczajnym nadużyciem i brakiem profesjonalizmu a zwłaszcza u kogoś kto większość swoich recenzji opiera o właśnie te twarde dane.
 
Czy ja gdzieś napisałem, że mierzenie na oko jest miarodajne? Celowo napisałem "dziennikarskie oczy" dlatego, że to akurat miarodajne nie jest, a wersji tego jak gra chodzi jest tyle co recenzentów.
 
Jasne że znaczący spadek niektórzy mogą zauważyć, ale pisanie o konkretnych wartościach bez dokonania jakichkolwiek pomiarów za pomocą specjalistycznych programów jest zwyczajnym nadużyciem i brakiem profesjonalizmu a zwłaszcza u kogoś kto większość swoich recenzji opiera o właśnie te twarde dane.

:facepalm:
 
Jeżeli jest włączona synchronizacja pionowa, to spadek z 60 do 50 czy 40 jest bardzo widoczny, bo albo Vsync zbija od razu klatki do 30, by nie było tearingu, albo, jeżeli Vsync jest adaptacyjny, to mamy te 45 FPS, ale widzimy tearing na ekranie. Jeżeli grali bez Vsyncu to spadki są mniej zauważalne, ale i tak wątpię, by ktoś nie zauważył spadku w okolice 30, to jest naprawdę widoczne. Co innego stałe 30, wtedy da się grać, spadki są niemiłe.
 
Konfiguracja, daleko wykraczająca poza rekomendowaną, momentami zapewniała płynność rozgrywki na granicy tolerancji tzn.: 30 klatek. Wprawdzie żadnego licznika nie udostępniono, ale spowolnienia były wyraźnie odczuwalne, zwłaszcza w mocno zalesionych rejonach. Jestem graczem, testuję sporo sprzętu, więc bez problemu wyłapuję takie zjawiska. - PurePC

Już od pierwszych chwil „Wiedźmin 3: Dziki Gon” miał problem z utrzymywaniem stabilnych 30 klatek na sekundę. Gra zwalniała nawet podczas sprintu w Kaer Morhen, co niestety nie okazało się jednorazową czkawką. Co ciekawe, dziennikarze grający na PC zgłaszali jeszcze większe problemy z płynnością rozgrywki na samym początku gry. - naekranie.pl

Więc to nie tylko redaktor PurePC, problemów z płynnością spośród grających na PC doświadczyło więcej z zaproszonych. Ciężko powiedzieć skąd tak absurdalne wymagania. Bo żeby taki potwór jak sprzęt testowy miał kłopoty w ustawieniach wysokich i to nie z utrzymaniem 60 klatek tylko 30 jest właśnie absurdem. Absurdem w czystej, klinicznej postaci, niczym innym. W high tej klasy PC powinien trzymać nie stałe 60 a przeszło 100 klatek. Co istotne człowiek, który napisał te słowa wspomniał o czymś jeszcze...

Nie zrozumcie mnie źle. „Wiedźmin 3: Dziki Gon” wygląda ładnie, ale nie sposób pisać tutaj o przełomie i nowej jakości (...) różnica pomiędzy gameplayem promocyjnym z E3 a faktyczną jakością grafiki jest ogromna.

Podobnych głosów pojawiło się więcej. Zniżka jakości była a wymagania z kosmosu? Nie kumam. Pocieszające jest jednak to, że zagraniczni dziennikarze otrzymali nowszy (bardzo nieznacznie) build i o żadnych problemach z płynnością na PC nie wspominali, a przynajmniej ja się takie wzmianki nie natknąłem. Wprawdzie jeden z nich wspomniał, że blaszak testowy zaopatrzony był w SLI z 980'ek, ale to raczej niemożliwe.
Na koniec ciekawostka niezwiązana z tematem.

Developerzy postawili na kompromis, umieszczając na mapie kilka dużych obszarów. Wśród nich znajdują się m.in. wspomniane Kaer Morhen, ale także Wyspy Skellige, Novigrad i Ziemia Niczyja. Co istotne, Novigrad i Ziemia Niczyja to jeden gigantyczny, połączony ze sobą obszar, który mogłem przejrzeć na mapie, ale niestety zabroniono mi go odwiedzić (trafiamy tam, a dokładnie do Wyzimy, tuż po prologu).

Czyżby Wyzima faktycznie była częścią NML, jak to swego czasu żeśmy na forum rozkminiali? Jeśli tak to jest spora szansa na coś znacznie więcej niż zamek.
 
Last edited:
@eustachy_J23 Ale ja nigdzie nie twierdziłem że spadków nie było, w końcu występują one w wszystkich grach które mają status gold a to była raptem wersja testowa więc nie wyobrażam sobie aby na tym etapie wszystko było płynne i idealne. Natomiast uważam że stwierdzenia typu drop z 60 do 30 klatek(czy jakikolwiek inny) są zwykłym nadużyciem, bo czym więcej mogą być skoro ci Panowie jedyne co mieli do oceny takiego zjawiska to własny wzrok, a jak wiemy ten bywa tak zawodny jak to tylko możliwe, to już tak żartobliwie przykład co by to potwierdzić:

Co do spadku jakości względem tego co zostało zaprezentowane na 35 min gameplayu to z mojej strony mogę się przyczepić jedynie do jakości roślinności niskiej która jest mocno nierówna w zależności od tego jaki fragment pokazali(bo reszta elementów jak choćby modele postaci zdecydowanie się poprawiła, zresztą widać że to już skończyli bo głównie właśnie ten aspekt był zaprezentowany na tym filmiku z gry), i tak: Ta z okolic wioski jak jadą z Vesemirem jak dla mnie jest identyczna jak ta z okolic Novigradu, równie dobrze wygląda ta z okolic wioski na Ard Skeliige, średnio wygląda ta która widzimy między wyjściem z tej krypty, i tragicznie wygląda to co było widać w obozie Nilfgardu(bo tam to nie były rośliny tylko tektura z ich obrazkiem...) + plus bardzo słaby efekt śniegu czy co to tam było na tej górze po której jechali, natomiast reszta w mojej ocenie prezentuje się na tym samym poziomie(albo lepszym) jak to co pokazali na 35 min. fragmencie gry-a dla mnie to jest punkt odniesienia do którego grę przyrównywać będę względem ewentualnego upgradu bądź downgradu, a co do podobnych wypowiedzi względem znaczącego spadku jakości gry a tym co pokazali na 35min. jakoś w zagranicznej prasie nie dostrzegłem chyba ani jednej, chociaż przy tej ilości artykułów mogło mi coś uciec ale nawet jeśli to były by to i tak marginalne ilości.
(trafiamy tam, a dokładnie do Wyzimy, tuż po prologu).
Czyżby Wyzima faktycznie była częścią NML, jak to swego czasu żeśmy na forum rozkminiali? Jeśli tak to jest spora szansa na coś znacznie więcej niż zamek.

Jakaś nadzieja pewnie jest, chociaż to raczej jak pokazywały wcześniejsze mapki(choćby płócienne) jedynie obszar startowy który raczej będzie zamknięty przed eksploracją za pomocą choć by tych blokad wojskowych-coś na zasadzie, Strażnik:zatrzymaj się, Geralt: ale ja muszę do cesarza,S:a to ok, G: o sala tronowa...
 
Natomiast uważam że stwierdzenia typu drop z 60 do 30 klatek(czy jakikolwiek inny) są zwykłym nadużyciem, bo czym więcej mogą być skoro ci Panowie jedyne co mieli do oceny takiego zjawiska to własny wzrok...

Jeśli kapkę się pograło w 60 fps'ach i co nieco testowało gry pod kątem framerate'u właśnie, to jak najbardziej da się dropy tak zauważyć jak i (czy może przede wszystkim) poczuć. A to czy gra chodzi w około 30, czy też bliżej jej do 60 klatek da się stwierdzić w zasadzie od razu. Szczególnie łatwo odnotować spadki w sytuacji, gdy liczba fps'ów schodzi poniżej 30 (jest to bardzo bolesne), a i tak się zdarzało podczas niedawnych testów, jakkolwiek niedorzecznie by to nie brzmiało.

Mimo użycia tak mocnej konfiguracji sprzętowej i ustawień grafiki innych niż najwyższe, gra działała zaledwie na granicy płynności. Zależnie od aktualnej lokacji, zacinała się rzadko lub stosunkowo często. Oznacza to, że płynność nie była zachowana, a do uzyskania ciągłej animacji na poziomie 30 klatek na sekundę nieco brakowało spidersweb.pl.

Co do spadku jakości względem tego co zostało zaprezentowane na 35 min gameplayu to z mojej strony mogę się przyczepić jedynie do jakości roślinności niskiej która jest mocno nierówna w zależności od tego jaki fragment

Wątpię aby on miał na myśli ten konkretny gameplay, wprawdzie nie sprecyzował o jaki materiał i z którego E3 konkretnie chodzi, ale raczej o jeden z zamkniętych pokazów. Dwie inne osoby, które jak twierdzą miały okazję takowy zobaczyć również informowały o bardzo wyraźnych różnicach w jakości grafiki (jedna z nich, na gafie, w sposób dość wyczerpujący) względem tego, co mamy obecnie. A przecież to co widzieliśmy i 35-minutowy gameplay jest jakościowo zbliżone. Musiało zatem chodzić o prezentację za zamkniętymi drzwiami.

Jakaś nadzieja pewnie jest, chociaż to raczej jak pokazywały wcześniejsze mapki(choćby płócienne) jedynie obszar startowy który raczej będzie zamknięty przed eksploracją za pomocą choć by tych blokad wojskowych-coś na zasadzie, Strażnik:zatrzymaj się, Geralt: ale ja muszę do cesarza,S:a to ok, G: o sala tronowa...

Możliwe, pożyjemy zobaczymy. Jeśli Wyzima będzie dostępna w ramach swobodnej eksploracji i przyjdzie wykonać tam z kilka questów będę mile zaskoczony, jeśli nie, spoko, na brak zajęć i tak nie będzie można narzekać. Zresztą dużo bardziej zależało mi na powrocie Kaer Morhen, a to przecież jest, więc w zasadzie już jestem zadowolony.
 
Last edited:
może mieli okulary z zainstalowanym frapsem ;P

Na to chyba wychodzi, taki upgradowany google-glass, albo jeszcze lepiej, Panowie są najnowszym osiągnięciem bioinżynierii i mają w gałce ocznej zainstalowane przyrządy do pomiaru frameratu i Bóg raczy wiedzieć co jeszcze... no ale czego się nie robi aby dostarczyć graczowi rzetelną relację:)
 
Relacje z pokazu są bardzo różne i każdy znajdzie coś dla siebie. Logicznym więc jest, że taki eustachy będzie przytaczał tylko te hejtujące całkowicie ignorując relacje pozytywne, bo po prostu taką przyjął postawę i tyle.
Ja postaram się być dla eustachego przeciwwagą i będę bazował na tych pozytywnych (jak choćby opis MacAbry z CDAction, który twierdził, że gra chodziła całkiem płynnie i w zasadzie do tej kwestii nie miał absolutnie żadnych uwag. Tym bardziej, że gra nie leży i dojrzewa w stałej temperaturze, tylko jest poprawiana 24 godz. na dobę przez każdego, kto może przyczynić się do polepszenia jakości - i będzie jeszcze poprawiana przez około 2 miesiące. Znęcanie się nad kodem, który (jak mniemam) dziś nie posiada już wielu wad tego z pokazów, wydaje mi się co najmniej bezcelowe, bo hejtowane jest coś, co wciąż się zmienia i nie wiemy jaką dziś ma postać. Co miało być powiedziane, to już zostało, a ten ciągły flejm zaczyna przypominać strzelanie do "ostatniej znanej pozycji wroga" przy braku od trzech tygodni jakichkolwiek danych wywiadowczych.
 
Top Bottom