Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Mam pytanie do osób będących bardziej w temacie. A mianowicie:
Skoro na GTX 980, intel i7-4790k i z 16Gb RAMu W3 poszedł na ustawieniach ultra ze wszystkimi włączonymi opcjami w 60fpsach, myślicie, że taka konfiguracja ( GTX 970, intel i5 3570k i 16GB RAM, albo 8 GB) mogłaby uciągnąć W3 na ultra w 30fps? Z tego co zauważyłem to różnica między tymi procesorami w grach jest około 10fpsów. Różnica między tymi kartami graficznymi podobnie. Można też uwzględnić, że mam gorszą płytę główną, więc sumując to wychodzi chyba około 30fpsów. Tak sądzę :p
 
Qyzu
O kartę się nie martw, bo 970 jest niewiele słabsza od 980. Procesor też masz b. dobry, podkręcisz na te 4ghz i będzie ok. Pytanie, na ile Wiedźmin 3 będzie wspierał HT i czy przewaga i7 nad i5 będzie widoczna. Swoją teorię na ten temat mam - W3 to sandbox, dużo NPC, roślinności itd., więc faktycznie i7 MOŻE robić tu różnicę. Wg mnie spokojnie pograsz na Ultra, ale ile fps będzie? Tego moja szklana kula nie powie;)
 
@qyzu Na ultra powinno pójść. Ewentualnie bez futra czy innego (IMO) niepotrzebnego badziewia. Różnica między kartami nie jest jakaś kolosalna, ale z prockiem może być mały problem, bo gra ma dość zaawansowaną fizykę (z tego, co wiem to właśnie procesor oblicza fizykę, jeśli się mylę, proszę mnie poprawić). Dużo bardziej zaawansowaną od Skyrima.
 
@qyzu Na ultra powinno pójść. Ewentualnie bez futra czy innego (IMO) niepotrzebnego badziewia. Różnica między kartami nie jest jakaś kolosalna, ale z prockiem może być mały problem, bo gra ma dość zaawansowaną fizykę (z tego, co wiem to właśnie procesor oblicza fizykę, jeśli się mylę, proszę mnie poprawić). Dużo bardziej zaawansowaną od Skyrima.
Zależy o jakiej fizyce mówisz, ale dużo bajerów teraz powinno przejmować PhysX na karcie graficznej. A jeśli chodzi o jakieś liczenie co mają NPCe robić itp. to oczywiście procek. Nowego procka nie będę kupował bo za dużo kasy łącznie wyjdzie, więc pozostaje nadzieja, że jakoś pójdzie. Ale RAM do 16GB i ta kartę GTX 970 już mam w planie. A co dodatkowych bajerów. O ile futro nie zamula kompa w każdym miejscu gry, tak ubersampling zamula cały czas. Mam nadzieję, że jest w tych ultra opcjach jakiś fitcher który niewiele daje a znacznie zwiększa wydajność w każdym momencie gry. Wtedy w ogóle nie będę się miał co martwić. Ale trawę chcę mieć na ultra :D
 
Last edited:
Czyli jak Dwójka szła na ustawieniach maksymalnych bez tego, no.... zapomniałem. :p
Znaczy że powinno odpalić Trójkę raczej, co nie? Pytam, bo do maja w sumie nie tak daleko, a trzeba by się wcześniej obyć ze sprzętem. ;)
 
GTX 970, intel i5 3570k i 16GB RAM, albo 8 GB
Mam dokładnie takiego kompa, tylko 8 GB i SSD do tego. I też się zastanawiam jak to będzie działać. Wymiana procka jest na ten moment nieopłacalna. Wszystko drogie i wypadałoby kupić nową płytę na nowej podstawce.
 
Czyli jak Dwójka szła na ustawieniach maksymalnych bez tego, no.... zapomniałem. :p
Znaczy że powinno odpalić Trójkę raczej, co nie? Pytam, bo do maja w sumie nie tak daleko, a trzeba by się wcześniej obyć ze sprzętem. ;)
Tego akurat nie jestem pewien. Ja mam Radeona 7850 na którym W2 chodził na ultra (ze zmniejszeniem pamięci na tekstury). A z tego co widzę to ta karta się nie mieści w wymaganiach minimalnych W3.
 
Zależy o jakiej fizyce mówisz, ale dużo bajerów teraz powinno przejmować PhysX na karcie graficznej. A jeśli chodzi o jakieś liczenie co mają NPCe robić itp. to oczywiście procek. Nowego procka nie będę kupował bo za dużo kasy łącznie wyjdzie, więc pozostaje nadzieja, że jakoś pójdzie. Ale RAM do 16GB i ta kartę GTX 970 już mam w planie.
Chodzi mi np. o efekt wiatru. Wygląda naprawdę świetnie i nie jest ficzerem od NVidii.
Poza tym wspomniane zaawansowane AI NPCów i potworów. Wydaje mi się, że różnica w FPSach pomiędzy tymi dwoma procesorami może być trochę większa niż w Skyrimie.
 
Tego akurat nie jestem pewien. Ja mam Radeona 7850 na którym W2 chodził na ultra (ze zmniejszeniem pamięci na tekstury). A z tego co widzę to ta karta się nie mieści w wymaganiach minimalnych W3.

Wszystko zależy od rozdzielczości. Poza tym, we właściwie każdej grze ciężko sugerować się wymaganiami i brać je za pewnik. Dla przykładu, mam i5 3570k, 12 GB RAM, GTX 650 Ti Boost 2 GB i takiego AC: Unity w dniu premiery odpaliłem na średnio-wysokich detalach w 1080p z fpsami oscylującymi w granicach od 25-40. Może miałem szczęście, bo zdarzało się, że innym działało (na niekiedy mocniejszych sprzętach) gorzej.

Teraz grywam na monitorze z rozdzielczością 720p, więc przypuszczam, że taki Wiedźmin 3, o ile nie będzie żadnej technicznej katastrofy, też będzie śmigać całkiem nieźle. Musieliby chyba zaimplementować system sprawdzania specyfikacji z wymaganiami minimalnymi, który ewentualnie blokowałby dostęp do gry, żeby na powyższej konfiguracji nie działało ;)
 
Nie będę podkręcać. Nie lubię ryzykować :p A co do sandboxa to w Skyrim różnica między tymi prockami jednak jest większa. Faktycznie. Przynajmniej wg tego benchmarku: http://www.bit-tech.net/hardware/2014/06/19/intel-core-i7-4790k-devil-s-canyon-review/5

No to w takim razie wyrzuciłeś kasę w błoto kupując procesor z 'k' w nazwie. Te procesory są stworzone do podkręcania. Oczywiście nie na boxowym chłodzeniu, ale 4GHz to dopiero początek podkręcania tych procesorów. Większość dochodzi do 4,5 Ghz bez większych problemów.
 
Poza tym obecne wymagania są nieaktualne :) Optymalizacja zobowiązuje :p

Dopóki CDPR sam nie skoryguje wymagań to obowiązują dalej te co obowiązywały.. proste. lepiej dla ludzi będzie, nastawią się na mocniejsze wymagania, a tu się okaże że jest bardzo dobrze, i będą ochy i achy jak to CDPR zoptymalizował grę, a jakie to UBI jest nieudolne.
Dla PR lepiej jak nie zmienią wymagań.
 
W sumie racja :) I tak dużo osób (mówię głównie o tych ze słabszym sprzętem) pogra z pewnością w W3, ponieważ będzie bardzo dobrze w kwestii optymalizacji :) Przynajmniej takie doniesienia niosą panowie zza zachodniej granicy ;)
 
Czyli jak Dwójka szła na ustawieniach maksymalnych bez tego, no.... zapomniałem. :p
Znaczy że powinno odpalić Trójkę raczej, co nie? Pytam, bo do maja w sumie nie tak daleko, a trzeba by się wcześniej obyć ze sprzętem. ;)

Nie sugerować się tak. Na moim HD6850 ultra bez ubersamplingu to średnio 40FPS, z uber gra chodzi w jakichś 20FPS jeżeli mówimy o walce z Letho, w innych momentach pewnie by to zdechło do 10FPS jak nie mniej, a o jakichkolwiek nadziejach na odpalenie W3 mogę marzyć.
Chyba, że jak Unity, 1148x768 (chyba taka to była rozdziałka), wszystko low i 20FPS, o dziwo nic mi się nie spaliło!
 
No to w takim razie wyrzuciłeś kasę w błoto kupując procesor z 'k' w nazwie. Te procesory są stworzone do podkręcania. Oczywiście nie na boxowym chłodzeniu, ale 4GHz to dopiero początek podkręcania tych procesorów. Większość dochodzi do 4,5 Ghz bez większych problemów.
Sprawdziłem temperatury po 10 minutach 100% pracy CPU i jednak nie jest aż tak źle jak myślałem. Maksymalna temp. 71 st.C, ale generalnie utrzymywała się około 65 st.C, więc jakbym podkręcił ze wzrostem temp. do 70-75 średniej to może i byłoby to bezpieczne. Ciekawe tylko jak się będzie miał wzrost temperatury do wzrostu taktowania. Ale póki co czekam na W3, jeśli będzie procesor nie wyrabiał to wtedy coś pomyślę.
 
Sprawdziłem temperatury po 10 minutach 100% pracy CPU i jednak nie jest aż tak źle jak myślałem. Maksymalna temp. 71 st.C, ale generalnie utrzymywała się około 65 st.C, więc jakbym podkręcił ze wzrostem temp. do 70-75 średniej to może i byłoby to bezpieczne. Ciekawe tylko jak się będzie miał wzrost temperatury do wzrostu taktowania. Ale póki co czekam na W3, jeśli będzie procesor nie wyrabiał to wtedy coś pomyślę.

Jeżeli masz miejsce w budzie to nawet dodanie 1 wentylatora za kilkanaście złotych potrafi poprawić przepływ powietrza i obniżyć temperatury o kilka stopni.
Ogólnie na boxowym chłodzeniu procesora bym nie przekraczał tego 4Ghz. Chociaż to zależy już od temperatur, każda buda trochę inaczej sobie radzi z tym.
Przy podkręcaniu warto pamiętać, żeby nie przesadzać z za dużym napięciem, bo to obniża czas życia procesora. Nie wiem ile Ivy Bridge, ale Sandy Bridge raczej nie powinny przekraczać 1.4V.

Jak do wymagań ma się mniej więcej mój i5 3470?

Między i5 2500k z minimalnych a Twoim jest maksymalnie kilka procent różnicy na korzyść 3470.
W praktyce nie wiadomo jak to będzie wyglądać, skoro oba potrafią być sporo wydajniejsze od AMD FX-8350 z rekomendowanych.
 
Last edited:
Top Bottom