Wiedźmin 3: dodatki, rozszerzenia, DLC

+
pytanie pewnie wynika z tej informacji ze steama, że ktoś sobie grał w jeden z dodatków.

A do autora wątku - proponuję się więcej na ten temat nie wypowiadać, bo się tylko skompromitujesz. Nigdy nikt z CDPR nie obiecywał że wszystkie DLC zawsze będą za darmo. Przeciwnie, już kilka lat temu mówili że za większe rozszerzenia będą kasować. I bardzo dobrze. Nie było żadnej zmiany polityki, tylko chyba coniektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

Rozczarowanie, że nie dostanie się 30 godzin gry (!) za darmo jest co najmniej śmieszne.

a czym mam się skompromitować ? tym że na naszym forum w 100% rozwiejemy wszelkie wątpliwości w jakie wprowadzają nas poszczególne serwisy internetowe np Onet.pl ????

Warto poruszyć ten temat ponieważ pełno po internecie bubli przez które na prawdę wielu graczy może zostać wprowadzona w błąd.

a nóż widelec trafi ktoś tutaj i rozwieje wszelkie wątpliwości
 
czyli teraz przez około pół roku będzie produkcja rozszerzenia do W3 ? a co z Cyberpunkiem ? będziemy dalej świadkami kilkukrotnych przesunięć premiery CP 2077

Nie będziemy, ponieważ jak na razie nie było żadnych przesunięć CP2077. To wszystko dlatego, że jeszcze nie ogłoszono daty premiery. Tutaj dla mnie sprawa ma się bardzo prosto. Im więcej zarobią na Wiedźminie 3 oraz dodatkach do niego (a dlaczego by ich nie robić, skoro jest popyt?), tym więcej przeznaczą na produkcję Cyberpunka.
 
Jeśli te dodatki będą wysokiej jakości pod względem fabularnym to 100 zł za oba to bardzo atrakcyjna cena. Niektóre droższe gry oferują tylko kilka lub kilkanaście godzin gdy i to nie koniecznie są zapadające w pamięci produkcje.
 
Jeśli te dodatki będą wysokiej jakości pod względem fabularnym to 100 zł za oba to bardzo atrakcyjna cena. Niektóre droższe gry oferują tylko kilka lub kilkanaście godzin gdy i to nie koniecznie są zapadające w pamięci produkcje.

Co niewykluczone że za kilka tygodni będą o wiele tańsze ;-) i to będzie dopiero zgryzota kiedy ktoś to kupi teraz ;-)

jak to będzie wyglądaćnp w czerwcu kiedy cena promocyjna wyniesie 69,99 ?
 
Nie wiem czy śledziłeś poprzednie wywiady i informacje płynące ze studia.
Mogły Kamilowi umknąć, bo gdyby śledził, to nie pytałby

Czy CDPR zmienił swoją politykę która zakładała darmowe DLC

Natomiast w kwestii
A może jest to ukłon w stronę konsumenta i chęć przedłużenia żywotności gry po ukończeniu jej ??
uważam, że miał to być po prostu złoty środek pomiędzy sensem istnienia firmy (czyli zarobkiem), a ukłonem w kierunku klienta, czyli gracza. Piszę "miał", gdyż stosunek cena/zawartość* w dodatkach jest dużo mniej korzystny, niż w podstawowej wersji gry. Za niewiele większe pieniądze można zakupić nowiutkiego samodzielnego klasycznego eRPeGa oferującego dużo dłuższą rozgrywkę na najwyższym poziomie. Jednakże pomimo faktu, że jest to "aż 100 zł za jedyne 30 godzin", to wciąż wychodzi taniej, niż kupno mainstreamowej strzelanki.

Jednakże najlepszym panaceum na przedłużenie życia gry nie będą płatne dodatki, tylko dobrze zrobiony, dopracowany i przetłumaczony REDkit - i to on powinien być dla REDów priorytetem po premierze Dzikiego Gonu.
____________________________________
*) - zawartość w znaczeniu "czas gry niezbędny do ukończenia dodatków"
 
Niektórzy chyba naprawdę nie potrafią zrozumieć, że forma dystrybucji ma znaczenie drugorzędne i znienawidzony przez wielu skrót DLC (oznaczający po prostu zawartość do pobrania) pasuje zarówno do pakietu dodatkowych broni jak i wielkiej przygody na kilkanaście godzin. Fabularne dodatki do GTA 4 czy Skyrima to również DLC.

Idąc tokiem rozumowania wielu forumowiczów, gdyby pakiet broni został wydany na płycie to wtedy mówilibyście, że to pełnoprawne rozszerzenie tak jak teraz mówicie, że nowa kampania na 20 godzin to złodziejsko wycięte DLC, bo jest sprzedawane w wersji cyfrowej? Pytam całkiem serio.
 
Co niewykluczone że za kilka tygodni będą o wiele tańsze ;-) i to będzie dopiero zgryzota kiedy ktoś to kupi teraz ;-)

jak to będzie wyglądaćnp w czerwcu kiedy cena promocyjna wyniesie 69,99 ?
Przed premierą raczej nie spadną :p Ja i tak najpierw muszę zagrać w W3, dopiero potem się będę zastanawiał nad dodatkami, ale pewnie też kupię.
 
Jak mogą być gotowe, skoro pierwszy będzie dopiero za pół roku?

Termin premiery nie jest ustalany na podstawie stopnia ukończenia dodatku, a raczej wybrany jest odpowiedni moment. Musi upłynąć trochę czasu między główną grą, a dodatkami. Wcale nie wykluczam sytuacji, w której pierwszy z nich jest już prawie na ukończeniu, szczególnie jeśli nad dodatkami gównie pracuję krakowskie studio.
 
Osobiście bardzo podoba mi się podział na DLC i rozszerzenie. Łatwiej dzięki temu się połapać czy chodzi o rzeczy umilające rozgrywkę czy znaczne rozbudowanie.
 
Jednakże najlepszym panaceum na przedłużenie życia gry nie będą płatne dodatki, tylko dobrze zrobiony, dopracowany i przetłumaczony REDkit - i to on powinien być dla REDów priorytetem po premierze Dzikiego Gonu.
____________________________________

Mocno przeceniasz rolę narzędzi moderskich. Nie jest to wcale klucz do sukcesu. Znikoma ilość graczy używa modów.
 
Osobiście bardzo podoba mi się podział na DLC i rozszerzenie. Łatwiej dzięki temu się połapać czy chodzi o rzeczy umilające rozgrywkę czy znaczne rozbudowanie.

Najśmieszniejsze jest to że z minuty na minute duuuzo portali zmienia nagle tytuły z DLC na "dodatki" ;-)))))

---------- Zaktualizowano 21:30 ----------

W ogóle z ceną pakietu dodatków wynikło jakieś grubsze zamieszanie, ponieważ jeszcze wczoraj Łukasz pisał, że na GoG.com kosztują €17.49, a dziś ich cena, to… €24.99 (około 100 zł. w przeliczeniu). W związku z wczorajszą wypowiedzią Marcina Iwińskiego coś tu chyba nie gra?

źródło : http://www.witchersite.pl/component...datkow-serce-z-kamienia-oraz-krew-i-wino.html
 
pytanie pewnie wynika z tej informacji ze steama, że ktoś sobie grał w jeden z dodatków.

A do autora wątku - proponuję się więcej na ten temat nie wypowiadać, bo się tylko skompromitujesz. Nigdy nikt z CDPR nie obiecywał że wszystkie DLC zawsze będą za darmo. Przeciwnie, już kilka lat temu mówili że za większe rozszerzenia będą kasować. I bardzo dobrze. Nie było żadnej zmiany polityki, tylko chyba coniektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem.

Rozczarowanie, że nie dostanie się 30 godzin gry (!) za darmo jest co najmniej śmieszne.

Nie zgadzam się absolutnie ze stwierdzeniem, że rozczarowanie jest śmieszne.
Tak, REDzi nigdy nie obiecywali darmowych rozszerzeń, owszem - nie zmieniła się ich polityka.

Nie zmienia to faktu, że aktualna rzeczywistość w tej branży stawia decyzję o zapowiedzi już teraz w ponurym świetle ze stricte marketingowego punktu widzenia. Wiodący deweloperzy sukcesywnie zacierali granicę między pojęciem DLC, a pełnoprawnym rozszerzeniem do gry - po hucznych zapowiedziach zgodnych z kreowaniem wizerunku mesjasza branży obiecujących darmowy dodatkowy content nagle obiegła growy świat obiegła informacja o płatnych expansion packach. Ja znam i potrafię wskazać różnicę, ty również. Ale ktoś kto nie śledzi z pasją oficjalnego forum gry i nie jest fanem ani deweloperów, ani serii ma pełne prawo spoglądać na tą decyzję co najmniej z podejrzliwością. Tym bardziej, że prace nad grą nie dobiegły jeszcze końca, do premiery jeszcze trochę czasu, a głosy niepewności wciąż hulają w sieci. Szczególnie, jeśli chodzi o wersje konsolowe gry.

Nawet ja, choć jaram się trzecim Wiedźminem, choć uważam się za fana nie potrafię wykrzesać z siebie nawet odrobiny entuzjazmu. Zobaczyłem informację, byłem skonfundowany i nadal nie bardzo wiem jak osobiście mam się do tego ustosunkować. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w opozycji do tego suchego ogłoszenia mogło być takie następujące trzy miesiące po premierze gry, kiedy ta zebrała świetne recenzje, kiedy zdążyły wyjść wszystkie pojedyncze zestawy DLC, kiedy do owej zapowiedzi można by było dodać porządny zwiastun z zaznaczeniem, że oferuję multum dodatkowej rozgrywki, dołożyć kilka screenów, co zaowocowało by brakiem potrzeby specjalnego przekonywania, że warto wydać dodatkowe pieniądze, bo ten wciąż zarywający noce przy podstawce nabywca zrobił by to z ochotą.
O wiele więcej w tym logiki, PR też, wydaje mi się, lepszy. A wrażenie po zapowiedzi niezapomniane.

Dziwne to wszystko, ogólnie rzecz biorąc. Jedynym plusem, który na tą chwilę zauważam to fakt, że REDania musi być cholernie pewna swojej gry, skoro nie boi się z postawą "come at me bro" atakować branżę takimi zapowiedziami.
 
Last edited:
Nie byłoby żadnego problemu, gdyby redzi wstrzymali się z ogłaszaniem dodatków do momentu wydania gry. Osoby, które śledzą informacje o Wiedźminie regularnie nie mają żadnych zastrzeżeń bo wiedzą, że gra jest już praktycznie skończona i większość osób zajmuje się właśnie dodatkami - które w takiej formie były wcześniej zapowiadane.

Reputacja budowana od lat może zostać łatwo nadszarpana nawet przez nieprawdziwe informacje. Ilość osób, które wypisują podobne bzdury jest ogromna, sam dałem sobie spokój z odpisywanie na podobne rewelacje na forum Steama.
 
Wydaje mi się, że pan Iwiński celowo użył słowa "rozszerzenie" by wywołać tę dyskusję. To kolejna szansa dla CDPR na stanie się "Rebeliantami". Ja przynajmniej rozumiem tę filozofię. Wyobraźcie sobie te rzesze :victory: ludzi rozpamiętujące dodatki typu Gothic 2: NK, Pan Zniszczenia do D2 czy rozszerzenie Heroesów 3.
 
Nikt nie obiecywał, że większe dodatki będą bezpłatne. Co więcej - niektórzy gracze nawet oczekiwali, że takie się pojawią. Sam jestem wśród tych, którzy uważali, że takie płatne dodatki powinny się pojawić. Przecież nieraz było o tym mówione (a przynajmniej sugerowane), a ludziska dyskutowały na ten temat.

Pod warunkiem, że to będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin solidnego grania (plus nowe lokacje i inne elementy). Do tego sensowna cena.
To co budzi zastrzeżenia, to
- nieco za wysoka cena,
- czas ogłoszenia; po co teraz, skoro wszyscy czekają na grę?
- jedynie cyfrowa wersja do pobrania.
 
Myślę, że cała heca wynikła z tego, że REDzi próbują się trzymać dawno ustalonego "rozkładu jazdy", w którym odjazd pociągu "premiera" planowany był na 3 lutego Roku Pańskiego bieżącego. Gdyby wszystko odbyło się zgodnie z pierwotnym planem, to obecnie bylibyśmy już po pierwszych (niechybnie pozytywnych) ocenach podstawki i byłby bardzo sprzyjający klimat do ogłoszenia dużych dodatków. Zbiega się to z deklaracjami REDów o pełnym wsparciu gry przynajmniej do końca roku - w końcu rok 2015 nazwali nawet "Rokiem Wiedźmina". Ponieważ cały harmonogram nieco im się wykoleił, to teraz bolesne okazuje się ustawienie wszystkiego na pierwotne tory.
Uważam, że informacja o dodatkach w obecnej sytuacji powinna być rozszerzona o wiadomości na temat pochodzenia pomysłów w nich zastosowanych, na przykład w formie dziennika developerskiego o konceptach, których nijak nie szło wpasować w ramy przygód z podstawki. Może coś takiego nieco ostudziłoby negatywne emocje.

This is no ordinary DLC - it is unusual Extension Pack!
 
@up Brzmi to sensownie, jeśli faktycznie powodem tego "falstartu" było konsekwentne trzymanie się harmonogramu to cofam moje wątpliwości i jak najbardziej popieram twórców.
 
Dla mnie to bensensowna gównoburza. Ogłosili teraz, bo chcą pokazać, że w grę warto zainwestować, bo będzie rozwijana.
 
Myślę, że cała heca wynikła z tego, że REDzi próbują się trzymać dawno ustalonego "rozkładu jazdy", w którym odjazd pociągu "premiera" planowany był na 3 lutego Roku Pańskiego bieżącego. Gdyby wszystko odbyło się zgodnie z pierwotnym planem, to obecnie bylibyśmy już po pierwszych (niechybnie pozytywnych) ocenach podstawki i byłby bardzo sprzyjający klimat do ogłoszenia dużych dodatków. Zbiega się to z deklaracjami REDów o pełnym wsparciu gry przynajmniej do końca roku - w końcu rok 2015 nazwali nawet "Rokiem Wiedźmina". Ponieważ cały harmonogram nieco im się wykoleił, to teraz bolesne okazuje się ustawienie wszystkiego na pierwotne tory.
Uważam, że informacja o dodatkach w obecnej sytuacji powinna być rozszerzona o wiadomości na temat pochodzenia pomysłów w nich zastosowanych, na przykład w formie dziennika developerskiego o konceptach, których nijak nie szło wpasować w ramy przygód z podstawki. Może coś takiego nieco ostudziłoby negatywne emocje.

This is no ordinary DLC - it is unusual Extension Pack!

Ja się w pełni z Tobą zgadzam ale gdzie tutaj logika ???? wypuszczania tego info teraz ??? tam przecież caly sztab ludzi robi, na raz wszyscy by przegapili taki drobny szczegół jak oglaszanie dodatków przed premierą gry ? nielogiczne..
 
Top Bottom