REMONT OPRAWY GRAFICZNEJ - nowe efekty, potrzebni testerzy

+
Najpewniej w święta wrócę do "grzebania" przy oprawie graficznej. Postaram się dodać poradnik odnośnie HBAO. Całkiem możliwe, iż zrobię kilka teksturek (aktualnie tworzę je tylko dla siebie) i dodam nowe shadery.

Mówiąc szczerze - Bardzo ogranicza mnie czas. Chciałbym porwać się na kompletną odnowę całej oprawy Wiedźmina, ale życie szybko sprowadza mnie na ziemię. Najpewniej niebawem udostępnię wyniki swojej "pracy". Będą to drobne rzeczy - oczywiście nowe efekty i (może) tekstury. Pewnym jest, że nie dokonam rewolucji, ale postaram się dać Wiedźminowi porządnego i elektrycznego kopa w rzyć.
 
No fajnie, ale... są już mody na wszystkie tekstury, jest też Powrót. Po co niepotrzebnie dublować czyjąś pracę, skoro można w tym czasie udoskonalać raczej pomijane wcześniej efekty?

@zimny123z, dopisz do sygnatury absurdalnie ciężkie zbroje.
 
Last edited:
Konkurencji się pozbywasz? Chyba czym większy wybór tym lepiej.

Wut? Serio to tak zabrzmiało? :p

Nie chodziło mi o, jak to ująłeś, "pozbycie się konkurencji", tylko stwierdzenie faktu, że modów poprawiających ich jakość jest już sporo. Chyba, że @grungehe123 zamierza oprócz poprawy jakości także nieco zmienić ich wygląd, wówczas bardzo chętnie ujrzę nowe wersje tekstur.
 
Jasne. Jak tylko dodam do gry (dostanę taką możliwość) i ustawię jakiś nowy efekt to zamieszczę zdjęcie. Chciałem podać metodę na HBAO (lepsze cieniowanie), ale postanowiłem się wstrzymać. Sam efekt jest bardzo ciekawy, jednakże powoduje drobne błędy z oświetleniem. Kiedy znajdę dla niego optymalne ustawienie, to dam znać.

---------- Zaktualizowano 01:53 ----------

Wut? Serio to tak zabrzmiało? :p

Nie chodziło mi o, jak to ująłeś, "pozbycie się konkurencji", tylko stwierdzenie faktu, że modów poprawiających ich jakość jest już sporo. Chyba, że @grungehe123 zamierza oprócz poprawy jakości także nieco zmienić ich wygląd, wówczas bardzo chętnie ujrzę nowe wersje tekstur.

Rozumiem. Nie poczułem się dotknięty. ;)
Wszystkie moje tekstury będę rysował całkowicie na nowo. Oczywiście inspirację będę czerpał z oryginalnej gry (więc poza znaczną poprawą jakości dużo się nie zmieni) i innych projektów... Właściwie to muszę Cię o coś zapytać. Całkiem możliwe, że przy rysowaniu nowej tekstury będę opierał się o waszą modyfikację. Podobają mi się projekty zbroi i ubrań, jednak tekstury będę wykonywał w całości własnoręcznie (jeżeli chodzi o postacie i ich ubrania). Chciałem poprosić o pozwolenie na zaczerpnięcie inspiracji z waszych niektórych dzieł. Jeśli uznacie, że finalna tekstura jest paskudną tylko paskudną kopią, to nie będę jej publikował. Dodam wszelakie nowe detale i nowe elementy , jednakże kolorystyka będzie zbliżona do waszej.

Odnośnie czegoś nowego - Dla każdej tekstury wykonam wysokiej jakości normal mapę, ponieważ te z oryginalnej gry są bardzo ubogie w detale. Samo wykonanie nowych normalek znacząco podniesie jakość oświetlenia w grze (połyski na powierzchniach). Jeśli będę mógł, to narysuję też nowe tekstury dla czarów i kilku efektów.

Mam w planie tworzyć co najmniej 1 teksturę dziennie (czasem kilka - zależnie od czasu). Obecnie jestem w trudnej sytuacji finansowej i za parędziesiąt dni będę zmuszony sprzedać komputer. Do tej pory powinienem zdążyć zrobić jakieś 40-60 tekstur (będąc dobrej myśli).

Podsumowując- Oczywiście szanuję inne projekty i ich świetną zawartość. Dlatego postaram się nie robić bezsensownych rzeczy. Jeśli zaś powtórzę jakąś teksturę to będzie to podyktowane jedynie chęcią stworzenia nowej. (mojej własnej wersji).
 
Chętnie zobaczymy nowe wersje - bałem się, że chodzi jedynie o zmianę rozdzielczości, ale jeśli tekstury mają być wykonywane całkowicie od zera, to czekam z niecierpliwością :)

Hmm, i ciekawi mnie, jak uporasz się z driadą, bo to chyba jedyny element Powrotu, z którego nie jesteśmy całkowicie zadowoleni.
 
Dzisiaj w nocy udało mi się zaadaptować optymalne HBAO. :) Wcześniej było słabo widoczne i dosięgało jedynie postać gracza... Jednocześnie często migotało. Aktualnie jestem z niego zadowolony. Wygląda ładnie, aplikuje się na całej scenie i tylko czasami (w małych pomieszczeniach) się przełącza.

Zaadaptowałem także dwa rodzaje motion blura. Są to dwa oddzielne algorytmy. Prawdopodobnie trochę (niewiele) ograniczają orientację (kiedy Geralt szybko się porusza), ale wyglądają ładnie i aplikują się także dla poruszających się obiektów. Niestety jest pewien minus (mam nadzieję, że w przyszłości go usunę lub zniweluję). Mianowicie jeden z algorytmów do właściwej pracy potrzebuje osobnego efektu rozmycia. Jest to dość brzydko wyglądający DOF. Postarałem się go maksymalnie ograniczyć i aktualnie prawie nie jest widoczny. Ma on swoje plusy - powoduję maleńkie rozmycie za niektórymi obiektami. Jednocześnie powoduję także minimalne rozmazanie niektórych tekstur. Mogę włączyć wysokiej jakości wygładzenie niedoskonałości obrazu (w środkowej scenie), ale powoduje on duży spadek wydajności...

To tak z nowości. Teraz pracuję nad dodawaniem do tekstur fałszywej okluzji otoczenia. Muszę sprawdzić jak wygląda i czy w ogóle działa. ;)




---------- Aktualizacja 12-04-2015 03:43 ----------

Nauczyłem się dodawać do tekstur fałszywą okluzję otoczenia. Dzięki temu będę mógł podnieść jakość tekstur: postaci, ubrań i powierzchni. Jednakże czasem trudno dobrać odpowiednie ustawienia, a i sam proces jest dość czasochłonny. Jestem pewien, że z czasem wzrosną moje umiejętności tworzenia tekstur i każda kolejna będzie lepsza. Dlatego nie zamierzam (jeszcze) umieszczać materiałów prezentacyjnych. ;)

Wczoraj rozmawiałem z pewną osobą, którą cechują spore umiejętności w dodawaniu nowych efektów do gier. Niestety jest kiepska w angielskim ( a i posiada dość skrytą osobowość) i trudno mi się z nią dogadać. Nie mam pewności, ale prawdopodobnie pomoże mi przy moim projekcie. Przynajmniej odniosłem takie wrażenie. :) Najpewniej stanie się tak, jeśli spodoba jej się Wiedźmin.


DOBRA TO JA IDĘ PRACOWAĆ. JAK TYLKO BĘDĘ POTRZEBOWAŁ ENERGETYCZNEGO KOPA W RZYĆ TO DAM WAM ZNAĆ. ;)
 
Last edited:
Jestem zadowolony z efektu, który daje mi okluzja zapisana w teksturze. Odpowiednio ustawiona świetnie poprawia niedociągnięcia HBAO i znacząco upiększa oświetlenie powierzchni. Ciekawym jest to, że efekt nie jest statyczny, a dynamiczny. Cieniowanie pojawia się w miejscach słabiej doświetlonych, a tam gdzie pada światło efekt jest minimalny. Muszę nadmienić, iż nie jest całkowicie "fizycznie poprawny" (tak jak każda okluzja), ale urozmaica i poprawia oświetlenie. Teraz dodałem go jedynie do twarzy Geralta i muszę przyznać, że spełnia swoje zadanie. Ciekawi mnie jak będzie wyglądał na większych powierzchniach i zbrojach. :)

Zobaczymy jak będzie dalej, ale już teraz cieszę się z rezultatu, ponieważ efekt daje duże możliwości.
 
Ahh. Zdjęcia będą. Jednak wpierw musi być materiał. "Efekt" ten testowałem na oryginalnej (pikselowej) twarzy Geralta. Nie modyfikowałem tekstury, nic nie dorysowywałem, jedynie dodałem do jednej z jej map informacje o okluzji wygenerowane według pewnej procedury. :) Mogę wrzucić porównanie oryginalnej twarzy z AO i bez niego, ale wolę tego (jeszcze) nie robić. Obawiam się, że nie każdy dostrzeże efekt (najlepiej widzialny w ruchu) i wyrobi sobie złe zdanie. Wolę maksymalnie skupić się na rysowaniu tekstur. Postaram się wrzucać zdjęcia z gry co którąś nową teksturę. Naprawdę bardzo się spieszę i stać mnie tylko na pomniejsze wpisy. Efekt najlepiej będzie widzialny na teksturze w wysokiej rozdzielczości ( moje będą 2 razy większe niż oryginalne) i z wieloma szczegółami. Aktualnie rysuję Topielca i jeżeli będę zadowolony z rezultatu to postaram się wrzucić jakiś materiał. Najlepszy byłby jednak model człowieka. Właśnie dlatego wolałbym jako pierwsze zdjęcie wrzucić wyjętą z dialogu fotkę którejś z postaci. Martwi mnie trochę silnik wiedźmina. Odnoszę wrażenie, że obniża on jakość tekstur w trybie rozgrywki. Na przerywnikach filmowych tekstury (głównie zbroje) posiadają ogrom więcej szczegółów. Niestety Topielce nie są skore do pogawędki i aby dostać ładną fotkę muszę narysować model człowieka (składa się z tekstury zbroi i twarzy). W najgorszym wypadku otrzymacie grę z ładnymi teksturami w normalnej rozgrywce i świetnymi w cutscenskach... Zachęcam do zaczekania. Będzie warto.
 
Tak dokładnie, Wiesiu nieco obniża rozdzielczość, z kurtkami w Powrocie jest podobny problem. Uważaj z topielcem, gdyż ma on w szablonie włączoną differentację wyglądu, może czasem nie wyglądać tak jak oczekujesz(w edytorze, czyli D'jinnim, podmiana tekstury dobrze działa). Differentacja jako taka jest zapisana w którymś pliku .2da, więc tam można pokombinować gdyby problem wystąpił.
 
Hmmm... Ciekawa sprawa. Sprawdzę jak to wyjdzie. Jednak aktualnie zdecydowałem, że topielca ukończę później.

Po oszacowaniu ilości tekstur samych postaci czuję się lekko zdołowany. Wszystkich razem jest trochę ponad trzysta. Tak jak już wspominałem jestem ograniczony czasowo. Przed sprzedażą komputera w najlepszym wypadku zrobię wszystkie tekstury postaci. Jednak będzie to bardzo ciężka praca. Dlatego postanowiłem wpierw narysować wszystkich wiedźminów z prologu i zamieścić ich zdjęcia. Pragnę dowiedzieć się czy moja praca w ogóle wam się spodoba. Wykonanie kompletnej reedycji wszystkich tekstur w grze zajmie mi rok. Pracuję sam i chcę to zrobić porządnie. Muszę coś wymyślić. Bardzo chcę to zrobić, ale chyba nie dam rady. Bez komputera nic nie dokonam. Na nowy musiałbym zbierać co najmniej 2 lata (jeszcze nie pracuję). Dlatego nie jest możliwe abym osiągnął swój cel. :<

Oczywiście wierzę, że wszyscy razem ogromnie chcemy aby powstała fanowska, kompletna reedycja hd Wiedźmina. Jednak z samych dobrych chęci nic nie wyniknie. Jeśli moje obecne prace się komuś spodobają, to mogę zrobić tekstury dla całego prologu, wykonać filmik promocyjny i poprosić o dotację. Tak... Wszystko w tym świecie rozbija się o pieniądze. Wierzę w dobrą wolę i chęć wsparcia ze strony naszej Wiedźmińskiej społeczności, ale szanse na osiągnięcie celu są znikome. Nie chcę także nikogo naciągać na pieniądze, ponieważ jestem sam i jeśli coś mi się przydarzy, to projekt upadnie. Mogę poprosić o pomoc samych REDów... Jednak wątpię, że okazując bezgraniczny zachwyt zasypią ten projekt dotacjami. Jeżeli miałoby to nastąpić, to musiałbym zebrać większą drużynę. Nikt nie zaufa jednemu, niepewnemu kolesiowi z wielkimi marzeniami i ambicjami. Życie brutalnie weryfikuje wszystkie nasze plany.

---------- Zaktualizowano 08:31 ----------

Teraz zdałem sobie sprawę, że wiele z tekstur się powtarza (posiadają jedynie inne warianty kolorystyczne), więc z ponad 300 robi się około 200. Teraz jestem zdania, że mogę zdążyć stworzyć tekstury wszystkich postaci. Za miesiąc mam operację w szpitalu i w czasie rekonwalescencji będę mógł (dla przyjemności i zabicia czasu) rysować teksturki. Najbardziej chciałbym zabrać się za edycję tekstur otoczenia, ale najpewniej jest ich jeszcze więcej i nie zdążę wykonać wszystkich.

---------- Zaktualizowano 08:48 ----------

Tak... Osiem tysięcy pozostałych tekstur. Dokładnie 8506. :)
 
Last edited:
Dlatego postanowiłem wpierw narysować wszystkich wiedźminów z prologu i zamieścić ich zdjęcia. Pragnę dowiedzieć się czy moja praca w ogóle wam się spodoba.
W sumie całkiem niezły pomysł, ale osobiście wolałbym najpierw ujrzeć Twoją wersję driady :)
 
Top Bottom