Wiedźmin 3: Dyskusja na temat wymagań sprzętowych

+
Lista nieobsługiwanych kart graficznych:
ATI Radeon: Serie: 7*, 8*, 9000-9600, x300-x1950, HD2xxx, HD3xxx, HD4xxx, HD5xxx, HD6xxx, HD7xxx do modelu HD 7870

rozumiem że to jakiś kiepski, nieśmieszny żart?
mój hd7850 2gb spokojnie daje rade w shadow of mordor, gta 5 czy dragon age inquisition. w kazdym minimum medium-high, nie schodzi ponizej 30fps...bo dostalem dzis mail z prosba o potwierdzenie zamowienia, zjechalem do wymagan i zbaranialem
 
no też byłem zaskoczony i dlatego tutaj napisałem, wiem, że moja karta to nie jest jakaś super maszyna no ale tego się nie spodziewałem :p
 
Dzisiaj jest tak, że firmy piszące gry muszą zawyżać wymagania tzw. "minimalne" bo raz, że to napędza konsumpcje, a dwa, że trafić się zawsze może jakiś nawiedzony konsument, który po zakupieniu gry uzna, że przy 15 fps to ona grać nie będzie i poleci oddać grę do sklepu, a jak mu nie przyjmą to wytoczy firmie proces w sądzie z dużą szansą na zwycięstwo (przecież w USA oni mają ostro nagrzane w głowach pod tym względem). Wobec tego firmy dla bezpieczeństwa zawyżają "minimalne wymagania" i to co kiedyś rozumiało się poprzez ten termin dzisiaj należy rozumieć inaczej. Zresztą jeden z członków CDP w jakimś wywiadzie zapytany o wymagania Wieśka trzeciego stwierdził, że minimalna konfiguracja do KOMFORTOWEJ grywalności cały czas jest w toku optymalizowania (było to jakiś czas temu).

A skoro Wiesiek trzeci jest grywalny na Xbox i PS4 (a taki PS4 to tyle co Core I3 4xx z kartą GTX750 Ti) to znaczy, że Core I3 przy takim GTX550 pociągnie na niskich detalach i niskiej rozdzielności, ale da się grać płynnie. GTX770 przy Core I 3 to już komfort grywalności. Zobaczyta, że tak bydzie.
 
@zamiatam farmazony Pan pleciesz. GTX 550? Z 1GB VRAMu? Z I3? W życiu tego nie pociągnie. I kto przy zdrowych zmysłach łączy bardzo dobrą kartę graficzną (GTX770) z przeciętnym procesorem (dowolna I3)?
 
GTX 770 + I3 to marnowanie mocy karty.

Różnicę między Intel Core 3,5,7 widać przy aplikacjach typu Chess Fritz, gdzie Intel Core 7 jest lepszy od Intel Core 3 o jakieś 300%. Ale jeżeli chodzi o software typowo graficzny to przecież od tego są karty graficzne (a drogie są te zabawki) by wyposażyć komputery w dodatkowy procesor odpowiedzialny za radzenie sobie z procesami typowo graficznymi - a tutaj różnica z 300% schodzi do 15-25% i nie więcej. A cała reszta to marketing i napędzanie rynku. Ten cały ich "bottleneck" co jest pic na wodę. U mnie Wiesiek 2 pomyka jak dziki, a w Shadow of Mordor gram płynnie na średnich-wysokich detalach. Mam I3 3240, GTX 750 TI i CRT. Powaga, przecież oni muszą z czegoś żyć bo tyle naprodukowali tych procesorów, że aż żal by to wszystko w magazynach im rdzewiało. Do gier Intel Core 3 wystarczy w zupełności. A jak masz do tego takiego GTX 770 to jesteś panisko i PS4 w tym momencie wącha dym.

No jak bym miał grać przy 15 fps to wolałbym wyrzucić grę przez okno...

I właśnie dlatego CDP w minimalnych podał konfigurację na której konsument będzie mógł odpalić Wieśka w komfortowych warunkach.

---------- Zaktualizowano 17:26 ----------

@zamiatam farmazony Pan pleciesz.

Sam uprawiasz pierdololo. Zobacz sobie na testy, a nie siej fermentu, że gracz to musi wydać 2 klocki by w Wieśka 3 sobie pograć. Gdyby tak było to CDP strzeliłby sobie w kolano bo to by oznaczało mniejszy rynek odbiorców ergo mniejszą sprzedaż. Zobacz jak skończyła się sprzedaż AC Unity kiedy to Ubisoft totalnie spartolił optymalizację. CDP nie może sobie pozwolić na partactwo przy optymalizacji gry.

Z Shadow of Mordor też straszyli, że nie wiadomo co, a gra pomyka jak dzika. Totalbiscuit robił testy z których wynikało, że te ich 6Giga VRAM to z brudnego palca było wyssane. Po co ? Ano sprzedaż kart graficznych i procków skoczyła. Myślisz, że dlaczego Nvidia wprowadziła promocję przy sprzedaży kart graficznych w związku z wydaniem Wieśka 3 ? No ludzie, przecież to są podstawy marketingu. Najśmieszniejsze, jest to, że mimo iż napisane jest czarno na białym jakie GPU i CPU mają przełożenie na gry to i tak zawsze naiwniaki się znajdą co będą głupio powtarzać za innymi, że jest jakieś bottleneck i żeby w związku z tym nie kupować procka za 700 PLN tylko od razu za 1500PLN bo inaczej to jest "bottleneck" i karta graficzna będzie się marnować. A w internecie pełno naiwniaków. Człowieku ja to się wychowałem na C64 i nie takie marketingi przeżyłem. Co ty starego dzika na gumowe szyszki chcesz nabrać ?
 
Jeśli optymalizacja nie jest skaszaniona już i5 plus GTX 750Ti powinny wystarczyć, aby cieszyć się grą w stałych 30 klatkach przy ustawieniach zbliżonych do tych z konsol. Kto wie, może nawet i3 Haswella, ale... No właśnie, ale jeśli optymalizacja okaże się być po wuju, to może być krucho. Ale ja bym się na zapas nie martwił. Unity ma w minimalnych GTX'a 680/HD 7970, a w praktyce już i3 ze wspomnianym GTX'em 750Ti wystarcza do gry w ustawieniach stanowiących konsolowy odpowiednik. I to przy nieco lepszym niźli tam klatkarzu, a przecież nowy AC to synonim zwrotu brak optymalizacji. Zatem spokojnie.
 
@zamiatam to poprosze jakikolwiek test z najnowszych gier w których wymagania są podobne do W3, gdzie GTX 550 na minimalnych daje radę wycisnąć stabilne 30 fps. Wtedy zwróce honor.
 



Może wymagania na papierze nie podobne, ale gdyby W3 też tak śmigał to bym skakał ze szczęścia.
 

Attachments

  • gtav_normal_1920.png
    gtav_normal_1920.png
    25 KB · Views: 35
Ale ja mam w domu GTX550Ti na którym grałem w Wieśka 2 na średnich detalach przy 25-30 fps. Na najniższych miałem stabilne 50-60 fps. Dzisiaj testów GTX550Ti nikt już w najnowszych grach nie robi bo i po co skoro mają nowy produkt na sprzedaż. GTX660 to jest ledwo ledwo produkt wydajniejszy od GTX750 TI, a to z kolei jest lepsze od Xboxa na którym Wiesiek jak czytałem chodzi. A wiadomo, że konsole przez kolejne 2-3 lata technologicznie będą stać w miejscu, a Intel na nich czekać nie będzie. Kto wie może PS4 i Xbox podzieli los Commodore Amiga, które też swojego czasu zasłaniało marketingiem zastój technologiczny.

Oooo a jednak nadal robią testy GTX550Ti. Ciekaw jestem jakby sobie poradził staruszek GTX9800 GT, który się kurzy na półce. Strzelam w ciemno, że 10-15 fps by wiciągnął w takim GTA V.
 
Last edited:
Wczoraj kupiłem wersję pudełkową "GTA V" , kurde jak na owe czasy miło zaskoczyło mnie to że jest cała konkretna mapka w środku, no i pudło mieszczące aż 7 DVD, też konkret :)
Patch "Day One" 5gb zassany (po 6kb/s mi czasem ciągnęło, tak serwery zapchane).
Poogarniam obowiązki i zasiadam do gry, ponagrywam to i owo :)

Tak swoją drogą mam już ponad 130 Gb Gampepley z róznych fajnych tytułów nagranych ;-)
Teraz trzeba to na YT powrzucać :D
 
@zamiatam wybacz, ale nie wmówisz mi, że karta która już tak sobie ciągnęła W2 na średnich odpali W3 w minimalnych w tych 30 klatkach. Co do GTX 660 zgadzam się, powinien sobie dać spokojnie radę. Czas pokaże ile i na jakich ustawieniach będzie go stać.
 
@ceadmil to tylko podałem ze względu na to jakbym chciał by W3 śmigał.
Co do 550Ti procka i3 i grania w 30klatkach w W3 to wątpie by to było możliwe. Jak sam @zamiatam napisał że grał w prawię 30fps na średnich w W2 a patrząc na oficjalne wymagania Wieśka 2 i 3 to różnica jest zbyt duża.
@GosuPL Odnoszę coraz częściej wrażenie że wbijasz tu na forum tylko po to by się pochwalić komputerem i zrobić reklame swojego kanału na yt.
 
@wrobel154

A odnoś sobie jakie chcesz, mało mnie to interesuje :)
Kanał na Yt to pikuś, niczego nie reklamuje.
Chcę coś fajnego porobić dla ludzi no ale zawsze się znajdzie jakiś hejter. Nie ma problemu.
Bądź pozdrowiony :)
 
Last edited:
@ceadmil
@GosuPL Odnoszę coraz częściej wrażenie że wbijasz tu na forum tylko po to by się pochwalić komputerem i zrobić reklame swojego kanału na yt.

Daj że spokój. Jak chłop ma dobry sprzęt, to niech wrzuca i zobaczymy jak gra się prezentuje w 4k. Przy okazji poda jaka jest wydajność itp.
Nie będzie za dużo pieprzył jakichś banialuków, to powinno się dobrze oglądać.
 
Jak juz Rockstar nie spierniczył optymalizacji to tym bardziej REDZI tego nie zrobia :D Gorsze optymalizacje to tylko w Ubisofcie, zwłaszcza jak sie team z Ukrainy za niego wezmie

No nie wiadomo. ;) Wątpię by Wiedźmin chodził tak dobrze, przy takich ustawieniach na laptopowym gt740m w tylu klatkach. :p
 
Wydaje mi się, że nie którzy straszą innych w tym temacie. To ja mając GTX 660, i Phenoma II x840 też powinienem sądzić, że pogram w najniższych na 20 FPS? Bo proc odrobinę poniżej minimalnych?
 
Last edited:
Top Bottom