Co nieco o sprzęcie

+

Co nieco o sprzęcie

  • poniżej 25 FPS

    Votes: 9 2.1%
  • co najmniej 25 FPS

    Votes: 28 6.7%
  • co najmniej 30 FPS

    Votes: 141 33.5%
  • co najmniej 40 FPS

    Votes: 93 22.1%
  • co najmniej 60 FPS

    Votes: 98 23.3%
  • nie patrzę na framerate

    Votes: 52 12.4%

  • Total voters
    421
No to przede wszystkim: masz zamiar podkręcać procesor? Wliczyć coś innego oprócz skrzynki w to 5 tysięcy? System, monitor?
 
@CannibalisticCorpse - Sam od ponad miesiąca "borykam" się z takim budżetem. Po wielu przeczytanych forach, porównaniach, testach itp. złożyłem taką
maszynę. Cenami się nie sugeruj, na tej stronie wyskakuje koszt brutto. Zestaw nie ma co prawda dysku twardego, gdyż parę miesięcy temu kupiłem nowy 1 TB, jednak nawet z dodatkowym twardzielem ledwo przekroczysz 5 tysięcy. Podzespoły są naprawdę solidne, bez żałowania na komponentach i powinny długo posłużyć :)
edit: oczywiście monitora nie wliczyłem w tą cenę. A na "zdjęciu" znalazł się przypadkowo :)
 
Last edited:
Jak mówiłem, nie znam się na tym, więc raczej nie.

No to mamy spory problem, bo w takim razie najlepszy dla Ciebie byłby zestaw na Intelu i7 4790K, który jest fabrycznie bardzo wysoko taktowany (4 GHz w porywach do 4,4). Tylko że w połączeniu z resztą wychodzi ok. 5300 zł ( http://www.morele.net/inventory/info/7lTTEf/ ). Jednak jeśli nie zamierzasz używać kompa do jakichś profesjonalnych zastosowań typu (zawodowe) obrabianie filmów, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie nauczenie się podkręcania procka (dzisiaj wystarczy przestawić parę suwaczków w BIOS-ie, sprawdź sobie filmiki na YT) i kupienie i5 4690K. Wtedy taki sam zestaw, o prawie identyczniej wydajności w grach będzie kosztował 500 zł mniej.
A może okaże się, że monitor wyjdzie taniej niż przypuszczałeś i wtedy jakoś zmieścisz się w budżecie? Podrzucę parę propozycji: od najtańszych - LG 23MP55, LG 24MP55, Dell P2314H, Iiyama X2483HSU-B1, Dell P2414H, Eizo FS2434.
PS: Co do Windowsa, to lepszy będzie 8.1. Kosztuje tyle samo, jest trochę szybszy i nowszy, ale to w sumie bez znaczenia, bo i 7 i 8.1 będzie można zaktualizować do 10 za darmo. A jak nie lubisz kafelków, to wystarczy, że ściągniesz programik o nazwie Classic Shell Menu, który przywraca tradycyjny pasek Start z poprzednich Windowsów. Aha - jak już bierzesz W8.1, to koniecznie wersję BOX - umożliwia przenoszenie licencji na inne komputery, a kosztuje tyle samo.
PPS: Gdzieś w internetach możesz znaleźć kod promocyjny na darmowe złożenie i wysyłkę kompa na Morelach - oszczędzisz na tym prawie 150 zł.
 
Nie ma sprawy. Zresztą nie poświęciłem tak dużo czasu - poskładanie tego do kupy zajęło parę minut, bo mam zapisanych kilka takich koszyków na różne okazje :) A co do Windowsa, to tak, chodziło mi o ten.
 
Czy jest sens dopłacać do Samsunga oraz czy rzeczywiście jest on dobry?
SSD dzielą się na szybkie i bardzo szybkie, więc ja bym dla samej prędkości nie dopłacał. Ale to tylko moja prywatna opinia.
Natomiast co do Cruciala - jak już, to proponuję nowszy (i tańszy) model z tej samej półki, tj. BX100.
 
@CannibalisticCorpse

Posiadasz jakieś podzespoły, które możesz użyć?. Z takim budżetem GTX 980 jest w Twoim zasięgu. Może lepiej przyoszczędzić nieco na procesorze i wziąć I5 4690K. Tutaj już masz 500 zł, które możesz dołożyć do grafiki. Jeśli posiadasz dysk z poprzedniego PC, napęd to może uda Ci się zaoszczędzić łącznie jakieś 800zł i kupić 980, na której gra na pewno pohula sobie na ultra :).
 
Ok komp dziś zakupiony. Niestety nie jestem w stanie się nim pocieszyć bo nie mam przejściówki aby podłączyć mój stary monitor :D. (Gość w sklepie powiedział że mi da gratis ale chyba sobie zapomniał....)
Sprawa ma się tak.
Płyta główna: Gigabyte Z97X-Gaming 5 DDR3
Procesor: Intel Devils Canyon Core i7-4790K QuadCore 64Bit 4.0GHz
Chłodzenie Procesora: Be Quiet! Dark Rock 3
Karta Graficzna: Gigabyte GeForce GTX970 OC 4GB G1 Gaming
Dysk twardy: Samsung SSD 850 EVO 250GB
Zasilacz: Antec True Power EDGE GOLD 650W
Obudowa: SilentiumPC Gladius X60 Pure Black (w zestawie 3 wentylatorki)
Dodatkowe chłodzenie: 3 wentylatorki 120mm (czyli w sumie 6)
Pamięć RAM: Niestety jak na razie z braku funduszy (ale do wiedźmina będą) zamontowałem tam moje stare RAM-y
Kingston 2x2GB dual 1600MHz HyperX DDR3 Low Voltage

No i moje pytanie ma związek z RAM-ami. Gość w sklepie jak mi to montował to powiedział oczywiście że RAM-y są do wymiany, ale na razie na początek mogą być tak na chwilę. Powiedział że jak dokupię RAM-y to ich wymiana to żadna filozofia. Wyciągam stare wkładam nowe. To by się potwierdzało z tym co mówił mi kiedyś @Keth. No ale gość ze sklepu dodał, że jak będę kupował to nie ma sensu kupować pamięci o wyższym taktowaniu niż 1600MHz co mnie osobiście bardzo zdziwiło. Podejrzewam że gość powiedział tak specjalnie żebym ewentualnie kupił takowe RAM-y w przyszłości właśnie u niego lub coś z tym stylu, ale nie mam pewności. Prowokacyjnie zapytałem gościa co się stanie jak dokupię sobie coś o wyższym taktowaniu na przykład 2400MHZ (tak czy owak zamierzałem kupić te G.SKILL-e http://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-2x8gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-16gtx-478220/ a on że wtedy trzeba będzie ustawić jakąś asynchroniczną prace procesora i pamięci w BIOS-ie bo procesor ma obligatoryjnie ustawione właśnie 1600MHz.

No i teraz moje pytanie. Czy gość sprzedał mi bujdę czy rzeczywiście jest tak jak on mówi? Jeśli to prawda to czy taka operacja w BIOS-ie jest trudna? Jak taką operacje zrobić? Proszę o odpowiedzi.
 
Płyta główna obsługuje taktowania wyższe od 1600, więc bez problemu będą działać. Nawet jeśli musiałbyś coś przestawiać w BIOsie czego pewien nie jestem, to sprowadzi się to zapewne do kilku prostych operacji, które wykonasz bez najmniejszego problemu.
 
Nie wiem po prostu czy gość czasem podczas składania nie skonfigurował czegoś obligatoryjnie pod te moje stare RAM-y które mu dałem i nie pomyślał sobie czasem że kupie po prostu takie same tylko o większej pojemności. No ale nic. zobaczymy jak to będzie. Jak na razie jutro muszę sobie tą przejściówkę DVI na VGA dorwac żeby to chociaż odpalić :D.
 
Czyli jednak przejściówka nie była dołączona do karty? Nie mam jak teraz tego sprawdzić, ale jestem niemalże pewny, że jednak miałem takową w zestawie. Byłoby to dosyć dziwne, gdyby tak nagle zaprzestali je dorzucać... Co do zmiany taktowania pamięci, taka operacja to nic trudnego, UEFI jest przejrzyste i przystępne w obsłudze, chociaż ja dla pewności poprosiłem Keth'a o poinstruowanie, bo domyślnie miałem ustawione niższe taktowanie niż było to możliwe.

Dlaczego nie chciałeś sam złożyć zestawu? Przy montażu swojego lekko się stresowałem, bo dla studenta to jednak bardzo kosztowny sprzęt, ale przy pierwszym uruchomieniu rozpiera Cię duma niczym dr Frankenstein'a :D Pomijając to uczucie niepewności czy wszystko robi się jak należy to jest w tym mnóstwo frajdy. A jak to wyglądało kiedy składali go w sklepie? Odebrałeś złożony piecyk i stos pudełek czy stałeś obok i się przyglądałeś a po skończonej robocie zawinąłeś sprzęt do domu? :p Skasowali Cię za taką usługę czy montaż miałeś już w cenie? I może to ten gość skroił Twoją przejściówkę i teraz będzie chciał Ci ją opchnąć? :D
 
@CannibalisticCorpse
Polecam wytrzymać do czerwca (390X) lub września (980Ti) jeśli obecny sprzęt pozwala na grę jako tako na medium/high.
Prócz powyzszych GPU to polecam

CPU- 4690K (1100 PLN)
MB - MSI Z97-G43 (400 PLN)
RAM - G.SKILL RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 (320 PLN)
PSU - Antec Edge 550W (380 PLN)

Co do grafiki. Jesli chcesz ultra to poniżej 980 bym nie schodził (powyżej jest tylko 980 Titan X w sumie pomijając SLI. 980-tka obecnie jest za droga ale cena spadnie po premierze nowych kart od AMD i 980Ti. Te natomiast pewnie beda tylko ciut droższe od obecnej ceny 980tki a wydajność nieporównywalna. Natomiast jesli ciśniesz na zakup teraz to bierz 970tke (od MSI), kręć i módl sie zeby W3 działał na ultra (osobiście bym na to nie liczył).
 
Last edited:
Mam 8GB RAM w dualu, dodajac drugie tyle w dualu czyli majac razem 16GB jak to w pływa na działanie w grach, duza jest przy tym roznica w działaniu? bo nie wiem czy dokładac ramy do WIeska 3 (i na przyszłosc do nowych produkcji) czy moze 8GB zdecydowanie wystarczy. Aha i jeszcze jedno przy mojej pamieci podane jest KHX1600C9D3B1K2/8GB czy jak dobiore o innym numerze bedzie działac, ma to w ogole jakies znaczenie?. Moze głupie pytanie ale warto zadac :D
 
Last edited:
@mitmichael

Jeśli gra/program nie wykorzystuje tych 8+ GB RAM to korzyści w przyroście prędkości będą praktycznie żadne.

Nie przypomina sobie gry, która wykorzystywałaby więcej niż 8GB (w rozdzielczości Full HD).
Ja bym z ewentualnym zakupem zaczekał na premierę Wiedźmina 3 i z testów zobaczył jak wymagania rysują się w rzeczywistości.
 
@mitmichael
1) Ramu nigdy za malo :) 8GB pewnie na W3 starczy ale odchudziłbym winde z niepotrzebnych usług i programów uruchamianych w tle na starcie. Jak masz kapuste to kup.
2) oczywiscie najbezpieczniej kupic te same ramy. Jednak jeśli miałbym kupować innej firmy upewniłbym sie czy będą pracować z jednakowym taktowaniem przy zbliżonym napięciu.
 
Niewykorzystana pamięć wcale nie wpłynie na wydajność. Nie monitoruje zasobów komputera zbyt często, chyba że mam jakiś problem, ale ostatnio przy okazji GTA V sprawdzałem pewne parametry i wykorzystanie RAM'u było na poziomie 5-5,5 z 8 GB.
Jeżeli kupisz sobie identyczne kości to będzie jak najbardziej w porządku, nie wiem szczerze jak wygląda sprawa z różnymi napięciami na pamięciach ale jak zaopatrzysz się w drugi zestaw powiedzmy o taktowaniu 2400/cl10 to dostosują się w dół do 1600 które aktualnie posiadasz.
Ja na Twoim miejscu na razie bym się wstrzymał, bo zakup najpewniej okaże się (przynajmniej teraz) zupełnie nieopłacalny.
 
Wstrzymac to sie na pewno wstrzymam do premiery Wiedzmina interesowało mnie głownie czy jakas jednak roznica w tym jest skoro np testowali na 16GB i osiagali tam 60fps na fullhd gdzie normalnie ma działac w 30fps. Moze gry nie wykorzystuja całej pamieci ale chyba Wiesiu juz z tych wszystkich 8 korzystac moze.
Nie monitoruje zasobów komputera zbyt często, chyba że mam jakiś problem, ale ostatnio przy okazji GTA V sprawdzałem pewne parametry i wykorzystanie RAM'u było na poziomie 5-5,5 z 8 GB.
A mozesz podac czym sprawdzałes, jakis program do tego? zobaczyłbym jak to ma sie u mnie obecnie przy uruchomionym AC Unity, ktore wiadomo jakie tam wymagania miało. Tam wszystko miałem ustawione na full z TXAA i resztaą ciekawostek i problemow nie miałem zadnych mimo, ze pewnie jakies spadki fps były chociaz nigdy nie wpadłem na pomysł by sprawdzic we frapsie

Tak na zapas od razu napisze - mam taka pamiec
http://www.morele.net/pamiec-hyperx...-cl9-dimm-xmp-blu-khx1600c9d3b1k2-8gx-406260/
i czy np do tych mogłbym dołozyc taka
http://www.agito.pl/pamiec-kingston...34683072&utm_campaign=pamiec-ram-produkty-app

czestotliwosc i napiecie maja takie samo.
 
Last edited:
Uruchamiałem MSI Afterburner, podaje sporo parametrów, od temperatur, użycia procesora, karty graficznej do wykorzystania wspomnianej pamięci RAM.
 
@Tuunczyk
To tak. Gość nie podwędził mi przejściówki gdyż kiedy przyszedłem z kartką z częściami które chce zapytałem czy takowa dołączana jest do tej karty a on powiedział że nie. W sumie to logiczne ponieważ już mamy ten 21 wiek i zdecydowana większość monitorów posiada już HDMI :p. Wtedu mu powieziałem że posiadam już 5-io letni monitor no i taka przejściówka jest mi niezbędna. A on powiedział że mu dorzuci gratis w takim razie ;). Jak widać prawdopodobnie sobie zapomniał to zrobić, a ja zapomniałem mu przypomnieć gdy odbierałem sprzęt. Składanie to tak jak mówisz dość newralgiczna sprawa i wolałem zostawić to komuś kto się tym zajmuje :p. Za składanie nic nie dopłacałem. I w sumie miałem do gościa już zaufanie bo 5 lat temu składałem u niego poprzedniego kompa pod W2. Rzecz działa się w http://www.pcprojekt.pl/ . Cała sprawa wyglądała tak że przyszedłem powiedziałem co chce dałem mu te moje stare RAM-y i napęd DVD a on żebym przyszedł za godzinkę to będzie gotowe. Odebrałem kompa w wielkim pudle i siatę pełną pudelek do podzespołach.
 
Last edited:
Top Bottom