Wiedźmin 3 - rozwój postaci (levelowanie głównego bohatera)

+
Nie mam zamiaru grać na łatwym, to byłoby rozczarowujące. W dodatku w niczym by nie pomogło, bo czy na łatwym, czy na trudnym, to wrogie ludki mają podobno posiadać takiej samej długości paski życia. Więc słabiutkim wiedźmińskim mieczem tak samo krótko czy długo się je będzie biło na każdym z poziomów. Różnica jedynie będzie w tym, jak mocno się odgryzają. A przypuszczam nawet, że możliwa jest sytuacja, gdy dość szybko przy próbach używania pierwszego miecza dojdzie się do momentu, w którym prędzej miecz się złamie, niż wysokopoziomowa bestia padnie, bo tak niewielkie obrażenia będziemy jej zadawać. Raczej ciężko by było grać z podstawowym ekwipunkiem w dalszych etapach, bo ten system jest pomyślany właśnie po to, by cały czas coś wymieniać. Najprostszy i najbardziej trywialny sposób na zapewnienie poczucia progresu.
Ja tu cały czas mam na myśli drogę miecza, a przecież są jeszcze niby opcje Geralta Alchemika albo Maga, które mogą być całkiem potężne i pozwalające na wygrywanie starć bez fizycznego kontaktu i użycia broni. Ale nawet do tych ścieżek przedmioty dają konkretne bonusy, więc bez używania coraz mocniejszych ich wersji też zostaniemy szybko w tyle.
 
Last edited:
Pożyjemy zobaczymy, ale najnowsze materiały od IGNu pokazujące walkę mi osobiście całkiem odpowiadały jeśli chodzi o długość naparzania potworów (tj dla mnie mogłoby być dłużej, ale to już idzie w personalne zboczenie i rozumiem, że większości by to już za bardzo nie pasowało.)
 
dla mnie mogłoby być dłużej, ale to już idzie w personalne zboczenie i rozumiem, że większości by to już za bardzo nie pasowało
Gra celuje w bardziej realistyczne zachowanie a w normalnym życiu 1 - 2 szlagi mieczem i leżysz jak długi więc krótka walka jest jak najbardziej na miejscu z parowaniem itd.
 
"Podczas przygody nie znajdziemy przedmiotów, których nie będziemy mogli używać z powodu zbyt wielkiego poziomu. Przykładowo bronie będą automatycznie skalowane do lvl bohatera i jednocześnie zmniejszą się ich statystyki. Oczywiście przedmioty nie będą się samoczynnie zmieniać przy wzroście umiejętności Wiedźmina."

źródło: http://www.ppe.pl/news-35186-tworcy_zdradzaja_kolejne_informacje_z_wiedzmin_3__dziki_gon.html

co myślicie o takim pomyśle z tymi borniami? to znaczy, że jeżeli będę na 10 poziomie i znajdę jakąś broń to będzie ona miała słabsze statystyki niż gdybym znalazł ją na poziomie 40? ;/
 
"Podczas przygody nie znajdziemy przedmiotów, których nie będziemy mogli używać z powodu zbyt wielkiego poziomu. Przykładowo bronie będą automatycznie skalowane do lvl bohatera i jednocześnie zmniejszą się ich statystyki. Oczywiście przedmioty nie będą się samoczynnie zmieniać przy wzroście umiejętności Wiedźmina."

źródło: http://www.ppe.pl/news-35186-tworcy_zdradzaja_kolejne_informacje_z_wiedzmin_3__dziki_gon.html

co myślicie o takim pomyśle z tymi borniami? to znaczy, że jeżeli będę na 10 poziomie i znajdę jakąś broń to będzie ona miała słabsze statystyki niż gdybym znalazł ją na poziomie 40? ;/

Bardzo dziwna sprawa, brzmi niepokojąco.
 
@Naxemar
Ale w prawdziwym życiu dwóch wojów i tak się sporo nawalczy zanim ktokolwiek zostanie trafiony. Poza tym o ile człowiek padnie szybko, to potwory już niekoniecznie. Nawet w przegiętym flash modzie HPki ludzkich przeciwników nie były tak mocno przeskalowane jak u potworów.
Edit:
@Daniel Abatemarco
Miałem na myśli gameplay o monster huntingu a nie o wymaksowanej postaci. Na gameplayu o wymaksowanej postaci przeciwnicy zdychają zdecydowanie za szybko.
@Naxemar
Co do tego trafienia czy dwóch. W przypadku przeciwnika w płycie to sobie możesz trafiać ile chcesz i tak nic z tego nie będzie.
 
Last edited:
"Podczas przygody nie znajdziemy przedmiotów, których nie będziemy mogli używać z powodu zbyt wielkiego poziomu. Przykładowo bronie będą automatycznie skalowane do lvl bohatera i jednocześnie zmniejszą się ich statystyki. Oczywiście przedmioty nie będą się samoczynnie zmieniać przy wzroście umiejętności Wiedźmina."

źródło: http://www.ppe.pl/news-35186-tworcy_zdradzaja_kolejne_informacje_z_wiedzmin_3__dziki_gon.html

co myślicie o takim pomyśle z tymi borniami? to znaczy, że jeżeli będę na 10 poziomie i znajdę jakąś broń to będzie ona miała słabsze statystyki niż gdybym znalazł ją na poziomie 40? ;/
Coś takiego stosowano w przypadku wielu magicznych przedmiotów w Skyrimie i Oblivionie. Jeśli wykonałeś questa na 10 poziomie, to przedmiot np. zadawał mniejsze obrażenia od ognia niż w sytuacji, gdyby quest został wykonany na 25 poziomie. Również nie zastosowano tam automatycznego skalowania, tj. raz otrzymany przedmiot nie zmieniał swoich statystyk.

Jak dla mnie rozwiązanie słabiutkie. Nagrody powinny być dostosowane do stopnia ryzyka związanego z danym zadaniem czy przeciwnikiem. Jeśli przeciwnik to wykoksowany gość w płytówce, otoczony całą grupą pomagierów, to logiczne, że powinien mieć przy sobie coś lepszego niż jakiś bandyta w obdartych gaciach, którzy na wiedźmaka rzuca się z cepem. Rozwiązanie z cytatu tym bardziej dziwi, że przeciwnicy mają mieć stały poziom. Ciekawe, czy oznacza to, że jeśli na 10 poziomie ukatrupię 30-poziomową postać, to loot będzie gorszy niż w sytuacji, gdybym tego dokonał na 30 poziomie. Trudno wyobrazić sobie coś bardziej bzdurnego i zniechęcającego dla gracza lubiącego wyzwania.
 
@Daniel Abatemarco
Ale zdajesz sobie, że to w połączeniu z tym, że na każdym poziomie trudności hapce pozostają takie same doprowadzi do tego, że walka w końcówce gry będzie dla wymiataczy naprawdę nudna? Na najwyższym poziomie trudności najmocniejsi przeciwnicy powinni w końcu być pokonywalni a nie łatwi :p.

@Flash
W razie czego mogę liczyć na jakiegoś szybkiego Flash moda do W3 z przeskalowaniem statsów, jeśli gra okaże się za łatwa? ;)
 
Hmm o ile system skalowania przedmitów ten ma w sobie (nieco) logiki to...

1) Znajdź niskopoziomowego "bossa" w jednej z pierwszych lokacji - z bossów jak wiadomo wypadają legendarki
2) Wbij 20 poziom czy jaki ci się żywnie podoba
3) "Choinka dawno nie zdobywałem żadnych mieczy i mam miecz 5 poziomów do tyłu, idę zabić pierwszego bossa"
4) Zabij 5-to poziomowego bossa na lvl 20-25 (z palcem gdzieś), wydrop "legendarkę" na poziom 25
5) Profit!

:D

Oczywiście przykład nieco przerysowany, bo jeśli z bossa również będą wypadać wzmocnienia do eliksirów, perki itd. to zależeć nam (teoretycznie) będzie nad tym żeby zasiekać go jak najszybciej. Poza tym (mam nadzieję) najlepszymi zbrojami będą "pancerze wiedźmińskie" które nie będą wypadały z brzuchów potworów (ani znajdowały się w skarbcach potworów) lecz będą w większości crafcone. Z tego natychmiast rodzi się kolejne pytanie - jak to wygląda co do zbroi crafconych - czy one też w momencie craftu skalują się do poziomu Geralta? (masz łuski smoka i lvl 5 - tworzy się epicka zbroja na lvl 5, masz te same łuski smoka i lvl 25 - tworzy się epicka zbroja na lvl 25)??? Jak to więc wygląda względem braku skalowania potworów, czy zabijając "bossa na lvl 5" dostanę taką samą nagrodę ( "materiał o rzadkości legendarnej" ) jak zabijając bossa na lvl 25 (no bo i tak nie scrafcę sobie lepszego pancerza)?

Poza tym kolejne pytanie - czy receptury mają określone cechy (prefixy i suffixy, "+lvl przedmiotu * 25 punktów zdrowia i +5% * lvl przedmiotu") czy są one losowane za każdym razem jak tworzysz przedmiot - nawet przy pomocy tej samej receptury? :p

Czyt. czy będziemy mieli diabolo w którym tworzymy 10 pancerzy przy pomocy tej samej receptury i tych samych składników czekając aż trafią nam się odpowiednie bonusy, czy będziemy trzymać wystarczająco składników na 10 takich samych zbroi, i co 2-3 poziomy będziemy wracać do tego samego kowala, dawać mu te same materiały i dostawać niemal identyczną zbroję z przeskalowanym item level? :p

Oczywiście jest jeszcze opcja że przedmioty z craftu się nie skalują, a ich poziom pochodzi z poziomu potworów potrzebnych do ich stworzenia (jednak czy wtedy możemy scrafcić sobie pancerz ponad nasz lvl? Może menu craftu nam zabroni lub nie pokaże receptur na wyższe poziomy niż nasz?)

Jeszcze dojdzie do sytuacji w której wyczyszczę wszystkich "bossów" na poziomie 25-tym, endgame będzie na poziom 50-ty a ja nie będą skąd miał wziąć więcej legendarek ;)

Albo kolejna sprawa - jeśli ilvl jest skalowany do naszego poziomu, a nie ma maksymalnego levelu... Czy można "nabić" lvl 100 i dostać legendarkę na poziom 100 podczas gdy najmocniejsze dzikie gony mają lvl 60? :p
 
Screeny z ekwipunku twierdzą co innego :p

Cóż prawda, ale :http://www.ppe.pl/news-35186-tworcy_zdradzaja_kolejne_informacje_z_wiedzmin_3__dziki_gon.html

Poziom potworów nie zmienia się.
+
Podczas przygody nie znajdziemy przedmiotów, których nie będziemy mogli używać z powodu zbyt wielkiego poziomu. Przykładowo bronie będą automatycznie skalowane do lvl bohatera i jednocześnie zmniejszą się ich statystyki. Oczywiście przedmioty nie będą się samoczynnie zmieniać przy wzroście umiejętności Wiedźmina.
Combo.

Oznacza to IMO że wygląda to tak że mając lvl 10 i zabijając potwora na lvl 25 i tak dostaniesz przedmiot na lvl 25, i potencjalnie odwrotnie (chyba że "przedmioty skalują się tylko w dół"). Idąc za ciosem w sklepach widzisz tylko przedmioty o poziomie który możesz nosić itd.

Required level może oznaczać w praktyce tyle co item level (ilvl) - pokazuje graczowi mniej-więcej jak mocny to przedmiot.
 
Tylko, że jak mamy schemat, to będą w nim staty pancerza sprzed skalowania czy po? W sumie tak samo miecze i inny ekwipunek.
 
Damien nic nie wspominał o "skalowaniu w górę". Damien w ogóle mało powiedział o tym systemie. Tylko tyle, że "jeśli znajdziesz przedmiot, który wymaga wyższego lvlu niż masz, jego statystyki zeskalują się w dół i nie wrócą już do pierwotnego stanu". Nic o wspomnianym "skalowaniu w górę", jak to działa przy craftingu, jak legendarne miecze mają się do tych "zwykłych" i paru innych rzeczach, których nie chce mi się wymyślać, ale pewnie są dość ważne. Wystarczy spojrzeć na post @piochu.403 - w większości pytania.

Według mnie za mało wiemy, by oceniać czy ten system jest dobry, czy nie. Informacje, które dostaliśmy są... dziwne, to prawda, ale jest ich za mało.
 
To skalowanie itemów w dół trzyma w szachu power creeping i zbyt dużą rolę gearu w character progression. Nie jest to może zbyt zgrabne, ale działa.
 
Byleby przy wysokim poziomie Geralta, z byle bandyty nie wypadały Sihille, bo to będzie tak głupie... że aż brak mi słów.
 
Byleby przy wysokim poziomie Geralta, z byle bandyty nie wypadały Sihille, bo to będzie tak głupie... że aż brak mi słów.
Ale to przecież nie tak działa. Mocne miecze z np. skrzyni za biesem będą skalowane w dół. I tyle.
 
Ale to przecież nie tak działa. Mocne miecze z np. skrzyni za biesem będą skalowane w dół. I tyle.

To zmieniam swoją obawę na, byleby jakieś badziewie z bandytów (tak jak w W2) nie miał podobnych statystyk do Sihilla ze skrzyni, bo to będzie tak głupie że... aż brak mi słów :p
 
Top Bottom