Dyskusja o artykułach i mediach dot. Wiedźmina 3

+
Mi również, nie kojarzę też, by ktoś obecny na handsonach na nią narzekał. Miejmy nadzieję, że to będzie jeden z tych przypadków z rodzaju you have to feel it to appreciate it i choć część z osób martwiących się o kamerę zmieni zdanie (a nieprzekonana część dostanie moda lub patcha).

Mi też kamera się podoba. Jest ok, przejrzałem dziś materiały i nie widzę tam nic złego
 
Mam deja vu. Ile razy mogą być wałkowane w kółko te same argumenty? Mnie już to pomału zaczyna nudzić.
Jestem za stworzeniem osobnego tematu podyktowanego narzekaniem na kamerę (dyskusją tego od dawna nie można już nazwać).
 
Też uważam, że w grze w której jest wymiana walut, pożyczki, rosnąca broda, całkowicie "dostosowywalny" HUD i masa innych bajerów, nie-zaimplementowanie opcji kamery w rolce myszki to wstyd.
Tylko z rzeczy które wymieniłeś skorzystają wszyscy, a z dodatkowych opcji kamery niewielka grupa. Inny priorytet.

Jestem też sumie zdziwiony tym, ze w porównaniu do nas na interze naprawdę malo osób o tym piszę ( o ile w ogóle ktokolwiek). RED`zi mogli po prostu wyjść z założenia, że garść ludzi z Polski błagająca o zmianę kamery to wciąż za mało by coś zmienić. Gdyby więcej osób o tym pisało, może coś by się w tej kwestii zmieniło. Teraz pozostaję już raczej tylko liczyć na mody etc.
A może osób narzekających na ten element jest po prostu mało i założenia Redów są słuszne?
Jestem nawet za specjalnym stworzeniem wątku poświęconemu tylko i wyłącznie kamerze, bo póki co musimy pisać o tym w grafice, albo tutaj.

Wszystko o kamerze zostało już powiedziane po stokroć.
 
Istotne jest to, że na kamerę narzekają ludzie, którzy w grę NIE GRALI.
Natomiast nie narzekał nikt (żaden z dziennikarzy, youtuberów etc.), kto w grę grał.
 
I to ma być powód do nienarzekania? Chwalić też można dopiero po rozegraniu kilku godzin, czy też akurat zachwyty są dozwolone na podstawie tylko kilka urywków?
 
Z tą różnicą, że ludzie od youtube jeszcze nie pochwalili się swoimi, z pewnością głebokimi, przemyśleniami na temat gry.
 
No właśnie. Teraz widzisz, jak z kamerą jest kiepsko -Nawet nie zdążyliśmy w grę zagrać, a już nas doprowadza do szału.
Ja mogę podać przykład odwrotny.
Dopóki nie zagrałem sam w Dark Souls i oglądałem tylko Let's Playe na youtube, to wydawało mi się, że kamera działa w tej grze całkiem ok.

I have never been so wrong.
 
No właśnie. Teraz widzisz, jak z kamerą jest kiepsko -Nawet nie zdążyliśmy w grę zagrać, a już nas doprowadza do szału.

A według mnie po prostu jesteście upierdliwi, ale jest dla Was szansa! Nauczcie się w miesiąc programowania i modowania i to sobie poprawcie.

Coby nie było, to mnie też lekko martwi ale ocenie jak zagram... Moje programy też mnie martwiły, a jednak wszystko było jak należy jak skończone wypróbowywałem. :D
 
I to ma być powód do nienarzekania? Chwalić też można dopiero po rozegraniu kilku godzin, czy też akurat zachwyty są dozwolone na podstawie tylko kilka urywków?
To ma być powód do tego, żeby dopuścić do siebie myśl, że jednak możesz nie mieć racji. Po krótkim urywku można zwrócić na coś uwagę, natomiast na tu na forum często od razu łapie się za widły i na stos z Redami.

Postaram się przedstawić sprawę z mojego punktu widzenia.
Po jednej stronie mamy CD Projekt Red, który ma doświadczenie w tworzeniu gier RPG. Tworząc nową grę stawiają większy nacisk na akcję. Widzą pochlebne recenzje gier takich jak Batman, czy Śródziemie: Cień Mordoru. Zauważają, że ludziom podoba się szybka i responsywna walka w tych grach (coś co mieli zamiar zrobić), więc decydują się zainspirować się tymi grami. Tworzą różne prototypy, które testują przez setki godzin. Dochodzą do wniosku, że jedną z przyczyn tak udanego systemu walki jest dynamiczna kamera, która odjeżdża na dalej od postaci i postanawiają taką zaimplementować. Wiedzą, że walka traci wiele swoich atutów, gdyby kamera była bliżej Geralta. Ich wnioski wydają się potwierdzać dziennikarze testujący grę własnoręcznie po kilka godzin.

Po drugiej stronie mamy zaś kilkanaście osób na forum, które mają tendencję do narzekania. Czasem mają rację i Redzi wprowadzają ich spostrzeżenia w życie, ale także czasem po prostu lubią bić pianę i nic im się nie podoba. W tym wypadku jednak Redzi widząc feedback ze strony społeczności decydują, że gracze przekonają się do takiej kamery na własnej skórze po premierze i decydują się zostawić kamerę taką jaka jest.

Jeszcze dla osób niezaznajomionych z Cieniem Mordoru lub Batmanem screeny z walki w tych tytułach:
 

Attachments

  • shadow-of-mordor-rain-battle.jpg
    shadow-of-mordor-rain-battle.jpg
    242.5 KB · Views: 45
  • batman.jpg
    batman.jpg
    139.2 KB · Views: 55
Tylko z rzeczy które wymieniłeś skorzystają wszyscy, a z dodatkowych opcji kamery niewielka grupa. Inny priorytet.
Niby dlaczego z pożyczek, golenia i zmiany rozmiaru HUD-a mieliby skorzystać wszyscy? To też są opcjonalne pierdoły, żeby zwiększyć możliwości gry. Doprawdy nie rozumiem jak można bronić braku możliwości wyboru.
 
@Berninio Zgadza się, ale niech dodadzą możliwość przybliżenia/oddalenia sobie kamery podczas zwykłej eksploracji. Gra wyglądałaby lepiej, można byłoby więcej dojrzeć, a Ci którzy lubią jeszcze większe oddalenie też byliby zadowoleni
 
Seria coming outów.
A co konkretnie się wam podoba w tak oddalonej kamerze? Bo plusów żadnych z tego widoku. Nie dość, że traci się styczność z postacią, co się przekłada na mniejszą "wczówkę", to jeszcze moim zdaniem gorzej się w ten sposób kieruje.
Zostało już napisane: lubię mieć dobry ogląd pola bitwy. Co prawda w grach akcji zazwyczaj taki „panoramiczny” widok na wydarzenia podczas walki nie jest potrzebny, ale w W3 kluczowe jest zachowanie przeciwników. Często otaczają oni Geralta i atakują z kilku kierunków (czasami nawet aż dwóch jednocześnie :p ), a to oznacza, że przy kamerze umieszczonej blisko głównego bohatera byłby jeszcze gorszy bajzel niż w W2. Ja na przykład, sterowanie i pracę kamery podczas walki w drugiej części serii, a przez to i cały mechanizm walki uważam za jedne z najsłabszych punktów gry.

Aha. I jeszcze pauza by się przydała.

Dokładnie! Widzę, że wiesz w czym rzecz... niepotrzebnie się produkuję :cool:

Podoba się niektórym? Ok, nikt tego nie zabroni. Tylko dlaczego nie możemy dostać wyboru kamery? Jaki to ma sens? Już kilka razy na forum widziałem, że to kwestia kilku linijek w kodzie, więc? Brak dobrej woli? Chęci? Czy o co chodzi? :C

No właśnie. Wspominałem już przy okazji jednej w poprzednich kłótni na temat kamery, że jak najbardziej jestem za umożliwieniem wyboru. Fakt, że w tym przypadku go nie ma, a zaimplementowanie takiego nie wydaje się aż tak skomplikowanym zadaniem (może nie kilka linijek kodu, ale jednak) wskazuje, że są jakieś inne powody. Pierwsze co przychodzi mi do głowy, to optymalizacja. Podczas walki na ekranie, blisko postaci znajduje się dużo NPCów, których szczegóły trzeba odwzorować. Na dodatek, w tle pracuje jeszcze sporo systemów, zapewne o wiele więcej niż podczas zwykłej eksploracji i mijania NPCów-manekinów. Oddalając kamerę podczas starć rozwiązuje się sporo problemów z wydajnością. Zastanówcie się nad tym.
 
Last edited:
Gdyby nie forum, to nigdy bym nie pomyślał, że ta kamera może być problemem.
Szanuję Was, ale nie we wszystkim muszę Was rozumieć ;) i na odwrót :D
 
Top Bottom