Wiedźmin 3: alchemia

+

Wiedźmin 3: alchemia

  • W1 (z bazami, dominantami i eksperymentowaniem)

    Votes: 234 47.3%
  • W2 (z piciem w zestawach i negującymi się efektami)

    Votes: 17 3.4%
  • Obecne W3 (z autouzupełnianiem i stopniowaniem eliksirów)

    Votes: 131 26.5%
  • Coś pomiędzy W1 i W2

    Votes: 90 18.2%
  • Nie mam zdania

    Votes: 23 4.6%

  • Total voters
    495
Potrzebujesz je tylko do pierwszego zrobienia danej wersji eliksiru. Do uzupełnienia już tylko bimber.
Co jest w sumie wersją teorii o pamięci wody (w tym wypadku wódy). Wystarczy mieć kropelkę specyfiku, by nawet sto razy rozcieńczony dawał ten sam efekt. Czyli w praktyce Geralt nieustannie chleje czysty alkohol.
 
Last edited:
No właśnie, tych roślin jest aż za dużo. Na mapce co chwilę ,,migają''. Tylko pewnie to są te bardziej pospolite, a te rzadsze będzie trudniej zdobyć. Przynajmniej tak powinno być.
 
Pewnie jest ich wszędzie pełno właśnie po to, byś nie musiał w chwili ulepszania wędrować przez pół świata by uzbierać te dwadzieścia płatków mniszka lekarskiego. Przy takim obłożeniu wystarczy, że wyjdziesz na miedzę, krok w prawo, krok w lewo i nazbierane.
 
Pewnie jest ich wszędzie pełno właśnie po to, byś nie musiał w chwili ulepszania wędrować przez pół świata by uzbierać te dwadzieścia płatków mniszka lekarskiego.

W związku z tym preferuję zbieranie na ,,zaś'' i co za tym idzie, ciekawe ile roślinki ważą, co by ,,plecaka'' nie zapychać i nie pitolić sie później ze zwalnianiem miejsca.
Dlatego jeśli blisko postaci są rośliny, to je zbieram (chyba, że już mam kilkadziesiąt sztuk jednego rodzaju, to odpuszczam dalszą kolekcję).
 
Wystarczy mieć kropelkę specyfiku, by nawet sto razy rozcieńczony dawał ten sam efekt. Czyli w praktyce Geralt nieustannie chleje czysty alkohol.

To tłumaczy wygląd Vesemira.

Czyli jak w jedynce. Chyba że powiecie, że spędzaliście godziny na zbieraniu roślin...

Nie tak jak w jedynce, bo tam nie wystarczyło zebrać raz i już, ale oczywiście nie trwało to godzinami tylko chwilę. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego to wywalono, jedyne co przychodzi mi na myśl, to to, że miało być ultra prosto i totalnie bez wysiłku. Tyle.
 
Nie tak jak w jedynce, bo tam nie wystarczyło zebrać raz i już, ale oczywiście nie trwało to godzinami tylko chwilę. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego to wywalono, jedyne co przychodzi mi na myśl, to to, że miało być ultra prosto i totalnie bez wysiłku. Tyle.
I tak musisz zbierać. Zmienili, żeby się nie powtarzać, dzięki temu każda z odsłon serii będzie całkowicie inna.
 
Nie wiem czy ktoś tu już to wrzucił;
[video=youtube;6Zfyw3Y-It8]https://www.youtube.com/watch?v=6Zfyw3Y-It8[/video]

@raison d'etre
Promują homeopatię - ale przynajmniej przyjemniejszy jej wariant. Swoją drogą kumpel opowiadał kiedyś, że jego dziadek robił wiśniówkę i co upił to uzupełniał czystym alkoholem co kończyło się ostatecznie przezroczystą wiśniówką :p
 
I tak musisz zbierać. Zmienili, żeby się nie powtarzać, dzięki temu każda z odsłon serii będzie całkowicie inna.

Raz, co mnie nie urządza, a gdybym chciał coś całkowicie innego od Wiedżmina, to bym zagrał w CoD'a (brr... nigdy). Uzupełnianie z automatu jest do rzyci i nie służy niczemu.
Jak oglądam relacje z pokazów, to grający przeważnie zlewają kwestię dekoktów. Zero taktyki, walą na pałę, ze znaków korzystają sporadycznie, a z eliksirów w zasadzie wcale. Zaś pewna różowa istota, to nawet w pancerzu za stosowne biegać nie uznała. Nie mówię, że to norma, ale na pewno nie będzie to zjawisko rzadkie. I choćbyś na rzęsach stawał nie nakłonisz osób, które nie są zainteresowane zagłębieniem w ten świat, zarzuceniem niewiary, dla których to po prostu jedna z gier do zaliczenia, do korzystania z wszystkich mechanik nawet jeśli te są wybitnie idiotoprzyjazne. Nie korzysta na tym nikt, a obrywają ci, którzy lubią coś bardziej rozwiniętego, złożonego. Super.
 
Alchemia z pierwszej części była o tyle bardziej rozwinięta, że zbierałeś rośliny wiele razy, unikatowych substancji było mało, a eliksirów nie dało się ulepszać. Można je za to było mieszać samemu, z czego i tak nic nie wychodziło, jeśli autorzy nie mieli danej kombinacji w planach. Hurra.
Mam takie wrażenie, że uczepiliście się tej autoregeneracji i nie chcecie zobaczyć innych świetnych aspektów takich wielopoziomowych mikstur.
 
Last edited:
Wielopoziomowość nie jest żadnym świetnym aspektem, gdyż w W1 już w pewnym stopniu istniała, przy zastosowaniu odpowiednich baz i dominant... wystarczyło rozwinąć ten pomysł, dzięki czemu efekt byłby dużo ciekawszy, niż, zbierz 2 mózgi utopca i 3 kwiatki, by stworzyć eliksir, który zawsze będzie się odnawiał (przy okazji gra decydowała za gracza ile tych eliksirów ma posiadać), po czym zbierz 5 mózgów i 6 kwiatków, by zwiększyć jego poziom... 0 kombinowania, tylko z góry ustalone zachowania.
 
Alchemia z pierwszej części była o tyle bardziej rozwinięta

Ale była, a przy tym system był na tyle prosty, że nie nastręczał żadnych problemów, wręcz prosił się o rozbudowę i zwiększenie poziomu komplikacji, a nie upośledzanie.

Mam takie wrażenie, że uczepiliście się tej autoregeneracji i nie chcecie zobaczyć innych świetnych aspektów takich wielopoziomowych mikstur.

A co w tym niby świetnego? Zbieramy rośliny raz mamy nieskończoną jaskółkę, zbieramy drugi raz, nieco inne i mamy jaskółkę boost, która zastępuje nam tę wcześniejszą. Dla mnie to kolejny kiepski pomysł. Gdyby nie zastępowała z automatu pierwotnej wersji i gdyby do tej lepszej jaskółki trzeba było większej ilości składników, w tym jakiegoś rzadszego i lepszej bazy, ale nie jeden raz... Krótko mówiąc, gdyby każdorazowo chcąc taką sporządzić trzeba się było bardziej wysilić, to dla mnie byłoby to fajne, a przynajmniej w porządku, bo tego co jest za fajne nie uważam.
 
Last edited:
Nie oglądałem części materiału o alchemii, a na komórce nie mam ochoty tego odpalać. Stąd pytanie, wiadomo że do wytrzworzenia kolejnego stopnia eliksiru nie potrzeba więcej składników w tam jakichś rzadszych i oczywiście nowej recepty?
 
Mnie ciekawi jak będzie z uzupełnianiem eliksirów. Kiedy będziemy mieć 5 eliksirów, a tylko dwie flaszki alkoholu, to z automatu nam wybierze, które eliksiry uzupełnić?
 
Nie oglądałem części materiału o alchemii, a na komórce nie mam ochoty tego odpalać. Stąd pytanie, wiadomo że do wytrzworzenia kolejnego stopnia eliksiru nie potrzeba więcej składników w tam jakichś rzadszych i oczywiście nowej recepty?
Potrzeba zarówno więcej składników, jak i nowej recepty.
 
Mam takie wrażenie, że uczepiliście się tej autoregeneracji i nie chcecie zobaczyć innych świetnych aspektów takich wielopoziomowych mikstur.
Ale wielopoziomowe mikstury nie są dobrym pomysłem. W W1 mikstury bodaj działały procentowo (relatywne), więc skalowały się wraz z postacią (nigdy nie są ani za słabe ani za mocne) i mogły przez to potencjalnie być silniejsze w zależności od buildu (akurat w W1 rzadko się to zdarzało, ale taka jest ogólna właściwość tego podejścia).

Jeśli w systemie poziomowym wartości są płaskie (absolutne) to upgrade'y po prostu nadganiają wzrost siły postaci, ale z tą różnicą że trzeba na bieżąco za nimi ganiać po mapie, bo inaczej eliksiry "zostaną w tyle za naszą postacią" i staną się za słabe. No, ale za to jest to przyjemne uczucie z levelowania czegoś, które wszyscy uwielbiamy z koreańskich MMORPG i z gier o sadzeniu marchewki.

Jeśli wartości są procentowe i się lewelują, to powstaje problem z balansem. Albo na początku mikstury będą bardzo słabe i dopiero na końcu gry w miarę normalne, albo na końcu będą przegięte. Jeśli na końcu będą przegięte to mamy kolejny problem. Albo gra będzie dobalansowana z założeniem użycia eliksirów, albo z założeniem nie używania wymaksowanych eliksirów (ok, pewnie w zależności od poziomu trudności można wybrać inne założenie) i wtedy albo będzie za łatwo dla ludzi, którzy skillują ostro i którzy chcą, żeby było trudno, albo będzie za trudno dla tych, którzy nie maksują/nie używają eliksirów i nie chcą, żeby było trudno.
 
Mnie ciekawi jak będzie z uzupełnianiem eliksirów. Kiedy będziemy mieć 5 eliksirów, a tylko dwie flaszki alkoholu, to z automatu nam wybierze, które eliksiry uzupełnić?

Pewnie według preferencji, te bliżej 1 w pasku szybkiego wyboru najpierw, potem reszta w pasku wyboru, a potem w ekwipunku od góry.
 
Top Bottom