Wiedźmin 3 - grafika

+
Tym "mędrcem" byłem ja i po tych 2 gameplayach z ps4 absolutnie nie da się stwierdzić jak duże różnice będą.Można za to stwierdzić że nie będą tak wielkie jak zakładałem bo jeśli złomsole prezentują bardzo podobną jakość grafiki do pc to naprawdę można było zrobić ZNACZNIE więcej w wersji pc.Jak widać,albo się nie chciało,albo nie było warto,albo "visual parity".No nic,wygląda na to że trzeba olać grę na rok czy dwa i poczekać na mody które zakatują najmocniejszy sprzęt dostępny na rynku.I do tego czasu będą 2 duże dlc + masa mniejszych.
 
No nic,wygląda na to że trzeba olać grę na rok czy dwa i poczekać na mody które zakatują najmocniejszy sprzęt dostępny na rynku.
To prawda. Takie zachowanie wydaje się być najrozsądniejsze. W końcu w grach RPG najważniejsza jest grafika. :troll:


[tu był spoiler] Tak, powyższa wypowiedź ma charakter ironiczny ;) [tu był spoiler]
 
Last edited:
Jak ktoś marudzi na to jak będzie gra wyglądała na topowych gpu i jeżeli takowy posiada. Proszę włączyć jedną z nowszych gierek, np. gta v, dying light czy inną patologię i ustawić wszystkie suwaki na średnie, zrobić screena. Następnie wszystkie na maksa w prawo, zrobić zrzut ekranu. Porównać. Chętnie poczytam spostrzeżenia.
 
Może trochę przesadziłem, ale można to policzyć:

MOBO - Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5 - ponad 500 zł
CPU - Intel I7-4790K 4,00 GHz - 1400 ZŁ
chłodzenie CPU - Taisumi SCTTM-1000B - 100 zł
RAM - Kingston 2x8GB DDR3-2133 - 600 ZŁ
GPU - Gigabyte GTX 980 G1 Gaming 4GB GDDR5/256 bit - 2700 ZŁ
SSD i HDD - ok. 800 zł
monitor - Eizo Foris FS2434 - 1400 ZŁ

Dołożę jeszcze rzeczy, które musiałem wymienić ciut wcześniej, czyli:

Zasilacz - Fatality Gaming GEAR 750W + 80W - 400 zł
obudowa - SilentiumPC Gladius x80 Pure Black + dodatkowe chłodzenie - ok. 500 zł

W sumie zapłaciłem trochę mniej, gdyż sprzedałem mobo Asrock P67 PRO3 B3, I5-2500K, 8GB RAM i GTZ 780 OC za ok. 2 tys zł.

Co do takiej samej jakości W3 na wszystkich platformach to wielu o tym pisze:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=71257&tpage=65

a mówił o tym sam CDP RED.

Ale popłynąłeś,
http://i.imgur.com/JuUAcw7.jpg
tutaj link dla porównania do mojego kompa (kupowany w październiku 2014), wiem że teraz ceny poszły nieco w górę, ale jest to jakieś 10% max, więc trochę z cenami poleciałeś np. mobo za 5 stów, czy dyski za 800 zl?

W powyższym koszyku po odjęciu monitora, klawiatury i systemu wychodzi jakieś 4300zł za kompa który spokojnie uciągnie W3 w lepszej jakości od konsoli. Po podkręceniu karty, ramu i procka wydajność jest niewiele mniejsza od i7/gtx980, na którym to ponoć mamy ultra w 60 fpsach, jeśli to prawda to na moim zestawie osiągnięcie 45 fpsów (jak np. w AC:U na ultra - testowane) nie będzie problemem.

Jeszcze kwestia monitora, mój kosztuje w tym momencie 600 zł i nie widzę by czymś się różnił od twojego za 1400, a nie fakt mój ma 1000 krotnie lepszy kontrast, reszta (przekątna, czas reakcji, typ matrycy) jest taka sama.

Jeżeli ktoś lubi przepłacać to może wydać i na kompa 20 kloców, ale porównywanie tego do budżetowej konsoli w takim wypadku mija się z celem.
W moim zestawie (uwzględniając monitor/telewizor, ja np. nie mam telewizora) cena PC to jakieś 2 konsole w zależności jak drogi wybieramy telewizor. Jeżeli porównywać sam piec do samej konsoli to "przepłaciłem" około dwa i pół raza. Za to mam bajery od nvidi, lepszą mgłę, ciut ostrzejsze tekstury, cienie, lepsze aa, do tego mody (co w sumie imho jest ważniejsze od grafiki), oraz możliwość korzystania z K+M (też ważniejsze).
 
Po obecnych dyskusjach tutaj,wielu screenach i lamencie o downgradzie(ten screen z murem jeśli tak naprawdę będzie w finałowej wersji gry to nie sądziłem że aż tak mocno zostanie pogorszona grafa) można wywnioskować że dopóki istnieją konsole dopóty pctowcy nie mogą liczyć na adekwatną grafikę do możliwości swojego sprzętu.

Naprawdę wierzyłem że W3 w wersji na PC zniszczy wszystko i odstawi konsole o przepaść ale jak widać znów dostałem kopa w dupsko na przebudzenie.Scena moderska to jedyne widzę na co już można liczyć,bo wszelkie trailery gierek można wsadzić między bajki.

Naprawdę nie mam pojęcia jak ktoś kto ma w kompie gtxy 980 czy titany oraz śledził wszystkie informacje,screeny i trailery od początku ich pokazywania może być teraz usatysfakcjonowany z jakości oprawy.
 
Naprawdę nie mam pojęcia jak ktoś kto ma w kompie gtxy 980 czy titany oraz śledził wszystkie informacje,screeny i trailery od początku ich pokazywania może być teraz usatysfakcjonowany z jakości oprawy.

Jak się łyka wszystko jak bocian żabę, to nie ma co się dziwić że istnieją działy marketingu.
 
Dlatego hello? Pytałem wcześniej czy jest szansa, że powstanie jakiś lepszej rozdzielczości texturepack dla PC, jakiś może dodatkowy post processing etc? :)
 
Dlatego hello? Pytałem wcześniej czy jest szansa, że powstanie jakiś lepszej rozdzielczości texturepack dla PC, jakiś może dodatkowy post processing etc? :)

SweetFX na początek dla tęskniących za pewnymi efektami z pierwszych trailerów.
Na resztę pewnie przyjdzie poczekać.
 
Po obecnych dyskusjach tutaj,wielu screenach i lamencie o downgradzie(ten screen z murem jeśli tak naprawdę będzie w finałowej wersji gry to nie sądziłem że aż tak mocno zostanie pogorszona grafa) można wywnioskować że dopóki istnieją konsole dopóty pctowcy nie mogą liczyć na adekwatną grafikę do możliwości swojego sprzętu.

Naprawdę wierzyłem że W3 w wersji na PC zniszczy wszystko i odstawi konsole o przepaść ale jak widać znów dostałem kopa w dupsko na przebudzenie.Scena moderska to jedyne widzę na co już można liczyć,bo wszelkie trailery gierek można wsadzić między bajki.

Naprawdę nie mam pojęcia jak ktoś kto ma w kompie gtxy 980 czy titany oraz śledził wszystkie informacje,screeny i trailery od początku ich pokazywania może być teraz usatysfakcjonowany z jakości oprawy.
Niestety taki jest biznes. A tworzenie gier to jest biznes. Deweloper tworząc grę chce aby jak najwięcej ludzi w nią zagrało. A przeciętnego Kowalskiego nie stać na wymianę podzespołów co roku a tym bardziej dla jednej gry. Dlatego masz taką grafikę jaką masz i chociaż gra pewnie gdyby wyszła tylko na PC wyglądałaby dużo lepiej to zyski byłyby dużo niższe a trzeba pamiętać że liczby muszą się zgadzać:). Sam zagram na PS4 i chociaż od strony artystycznej gra jest piękna to od strony graficznej jak na dzisiejsze standardy pecetowe jest dobra ale bez szału. Pozostaje poczekać na mody i może edycje rozszerzoną.
 
Twórcy raczej starają się robić gry pod sprzęt przeciętny, czyli również PCty w rozsądnych cenach. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale ogólnie nie ma sensu tworzyć coś pod najbardziej wydajne komputery. Gra to nie towar ekskluzywny, ale zwykła masówka i rządzi się prawami masowej produkcji. Liczy się pierwsze uderzenie, pierwszy target. Ponadto ludzie wcale nie wykazywaliby się wyrozumiałością co do gry stworzonej "na przyszłość" pod kosmiczny sprzęt. Lamentom o skopaną optymalizację nie byłoby końca. Oczywiście wielu uznałoby, że taka wypasiona, kosmiczna grafika spokojnie poszłaby na ich prehistorycznym sprzęcie, ale REDzi zawalili OPTYMALIZACJĘ. Magiczne słowo-wytrych. Grafika może być dowolnie dobra, a wszystko rozbija się o magiczne rytuały nad kodem gry, zwane optymalizacją.

Jedyne czym jestem również nieco rozczarowany, to uproszczenia niektórych elementów względem tego co było na 35 minutowej rozgrywce. Nie przejmowałem się VGXem i jego kultowymi scenami. Pisałem już nieraz dlaczego. Powtórzę: to był trailer, a do premiery gry daleko i właściwie w ciemno można było zakładać, że gra tak nie będzie wyglądać. Jednak gameplay 35 minutowy już bardziej brałem pod uwagę jako punkt odniesienia. Pamiętam nawet jak podobał mi się ten mur z Novigradu. Ja nie wypatruję tak różnic klatka po klatce, dlatego pierwsze wrażenie miałem takie, że grafika jest ciągle na takim samym poziomie.

Najbardziej w oczy rzucają się mury. Myślę, że mur przed bramą Novigradu nie jest jedynym, który nagle został dotknięty ręką mistrza murarskiego. Prawdopodobnie wszystkie mury w grze spotkał ten los. Pamiętacie te ceglane ściany idealnie "wykantkowane"? Pierwszy raz widzieliśmy je później, niż 35 minutowy gameplay; kto wie, czy nie po rewolucji murarskiej? Może wcześniej były tak samo dopieszczone jak ten mur novigradzki? Zresztą teraz co skrin, to widzę te kanty. Choćby te dzisiejsze skriny.

Tak jakby w pierwszej wersji, gdzieś na początku produkcji, gdy wszyscy jeszcze mieli świeże podejście do gry, tworzono te mury na spokojnie, dbając o każdy załom i kamyczek. Przyszedł jednak taki czas, kiedy gra powinna być już na ukończeniu, a tu problemy ze strumieniowym ładowaniem, spadająca co chwilę ilość klatek na sekundę, ogromne wymagania (płakano nad tym jeszcze za czasów styczniowego pogrywania). Po kolei musiały iść pod nóż kolejne elementy, a w końcu padło i na ściany. Skoro wcześniej włożono w nie tyle pracy i nagle trzeba to wyrzucić do kosza, a jeszcze termin premiery goni i praca po godzinach... To i ochota do ich ponownego modelowania nie taka sama. "Dobra, zrób ten mur tak i tak, weź usuń te kamienie, walnij teksturę. Ok, będzie, jedziemy dalej." :) Oczywiście to tylko luźne gdybanisko. :)
 
Last edited:
@nocny
Niestety masz rację, aktualnie chyba wszystkie ściany mają idealnie proste kanty (jak w W1 ;p), szkoda, bo na 35min gameplayu faktycznie wyglądało to dużo lepiej. Ciekawy jestem tylko czy możliwe będzie przez moderów przywrócenie tego stany z przed mularskiej rewolucji.
 
Sam zagram na PS4 i chociaż od strony artystycznej gra jest piękna to od strony graficznej jak na dzisiejsze standardy pecetowe jest dobra ale bez szału. Pozostaje poczekać na mody i może edycje rozszerzoną.

Jak na dzisiejsze standardy pecetowe...
Jak na dzisiejsze standardy Wiedźmin 3 i tak jest drugą najładniejszą grą z otwartym światem (jeśli nawet nie pierwszą), zarówno na PC jak i na konsolach.
 

Ale popłynąłeś,
http://i.imgur.com/JuUAcw7.jpg
tutaj link dla porównania do mojego kompa (kupowany w październiku 2014), .

Też kupowałem sprzęt w październiku 2014 r.
W przeciwieństwie do Ciebie, mam większy dysk SDD ( 256 GB ) + HDD 2TB, RAMu mam 16 GB, CPU zmieniłem na I7 bo I5 miałem już wcześniej, a po kręceniu I5 miałem blue screeny, GTX 980 ma przynajmniej 4GB VRAM, anie 3,5 jak 970, a monitor ma matrycę IPS i 5 lat gwarancji.
Może i trochę przepłaciłem ale lubię grać w najwyższych ustawieniach grafiki i jestem z obecnego sprzętu zadowolony ( poprzedni służył mi trzy lata, a stary monitor, 5 lat ).
 
Jak na dzisiejsze standardy pecetowe...
Jak na dzisiejsze standardy Wiedźmin 3 i tak jest drugą najładniejszą grą z otwartym światem (jeśli nawet nie pierwszą), zarówno na PC jak i na konsolach.
Ale mogłaby wyglądać o wiele lepiej gdyby została wydana tylko na pc, a tak punktem odniesienia były konsole.
 
Ale mogłaby wyglądać o wiele lepiej gdyby została wydana tylko na pc, a tak punktem odniesienia były konsole.

Gdyby została wydana na PC, punktem odniesienia byłby przeciętny komputer, bo inaczej w ogóle nie byłoby to opłacalne.
A przeciętny komputer jest takim samym lub nawet gorszym punktem odniesienia jak konsole.
 
Top Bottom