Wiedźmin 3: recenzje [SPOILERY]

+
Dziwi mnie w ogóle że tak się przejmujecie jego opinią, też go kiedyś lubiłem ale z czasem zacząłem dostrzegać te jego amerykanizmy i różne dziwne akcje, aż mi obrzydło.
Nie ma lepszego recenzenta na YouTube. Łącznie z Polskim YouTubem.

Niewiele osób sobie pewnie z tego zdaje sprawę, ale żeby sprawiedliwie oceniać każdą grę, to jest naprawdę ciężka sztuka. Ja np kochałem Warcrafta 3, ale Starcraft to już w ogóle nie moje klimaty, i co miałbym po nim pojechać?
W dodatku koleś ma przegenialne poczucie humoru i w przeciwieństwie do wielu YouTuberów lub wręcz profesjonalnych dziennikarzy potrafi narzekać na rzeczy, które są nam (jako narodowi) bliskie... czyli np cena, płatne DLC, itp ;)
 
Mówiłem, że jak zaczną głosować osoby, które już przeszły grę to średnia trochę podskoczy :p
 
Panie i Panowie, historyczna sytuacja na Metacriticu! :)

Platforma, Critic score, User score
PC, 9.3, 9.0
PS4, 9.2, 9.0
X1, 9.0, 9.0

Mistrzostwo świata! CDPR rulez! :)
Pocisnęli.
Nawet GTA V, mimo, że ma wyższe oceny recenzenckie, do takiego User Score nie ma nawet startu.
Nawet Bloodborne, gra dla której żałuję, że nie posiadam PS4 i która stała się np. na takim Neogafie niemalże fetyszem ma niższy user score (i podobny review score).

Bardzo, ale to bardzo dobrze. No i gra zasługuje na absolutnie każdą "dziesiątkę" jaką dostaje.
 
Dlaczego tak się dzieje? Bo Rockstar to święta krowa i niżej niż 9 dać nie wypada. CD PROJEKT RED dopiero niedawno wbiło się na arenę międzynarodową, dlatego część portali będzie na siłę stawiać niższe oceny (patrz - Gry-online, CD-Action, IGN), żeby tylko maksa nie wsadzić. I jeśli mam być szczery - Wiedźmin 3 bije na głowę każdą część GTA (to jest moje zdanie). Zresztą widać to po ocenach graczy. Chyba żadna wersja nie ma nawet 8.4 od userów. Wiedźmin 3 jest najwyżej ocenianą grą na MC - nie patrzmy na takie tytuł jak Cities: Skylines czy Kerbale, bo takie gry nie są tak popularne i nie lecą na hype = mniej hejterów.
 
jeśli mam być szczery - Wiedźmin 3 bije na głowę każdą część GTA (to jest moje zdanie)

Skąd te asekuranctwo? Myślisz, że nawet tutaj GTA jest nietykalne? Szaleństwem byłoby krytykować tą serię za mechanikę czy sprawy techniczne, ale fabuła, klimat? Nie ma w tym żadnej hiperboli: Wiedźmin dał mi kilkadziesiąt razy więcej frajdy oraz satysfakcji z obcowania ze światem niż złodzieje aut. Mnie już od dawna męczy ta jedynie słuszna religia wyznawców Rockstara. Patrząc na argumenty i minusy za jakie niektórzy obniżają ocenę Wiedźminowi, to tak, wystawiłbym GTA 5 8/10.
 
Gry Rockstara technicznie zawsze będą na najwyższym poziomie, bo mają na to pieniądze. Temu nie da się zaprzeczyć. Gdyby tylko CDP RED miało tyle, co R*, to powstałaby prawdopodobnie najlepsza gra w historii (chociaż niektórzy już teraz ją za taką uważają - i nie jest to opinia nieuzasadniona).

Jednak dla większości graczy tutaj fabuła i klimat to jednak rzeczy najważniejsze, dlatego Wiedźmin będzie zawsze stał wyżej od takich gier jak GTA.
 
Weszlibyśmy na forum Rockstara, i przeczytałbym dokładnie odwrotne opinie ;)

Seria GTA jest genialna, kompletnie zrewolucjonizowała rynek. Praktycznie każdy gracz wielbi albo bardzo lubi chociaż jedną z części tej serii a to jest nie lada osiągnięcie.

Dlatego byłbym daleki od tego typu ocen.

No może jednak ustalmy, że nie ma bardziej znanego. Lepszych to jest wielu.
Chętnie poznam.
 
Last edited:
Chętnie poznam.

Merytorycznie bardziej przygotowanych znajdzie się wielu. Angry Joe robi show i z tego jest znany. A i bardziej znani od niego też funkcjonują na youtube (liczba wyświetleń filmów jest tu miernikiem).
 
@Falandar : średnia graczy na meta nie świadczy o niczym :) GTA ma niższą właśnie dlatego, że Rockstar jest dużą firmą. Stąd zlatuje się stado płaczków dających 1 "bo tak". Wiedźmin przy GTA jest jednak pozycję nieco niszową, stąd też mniejsze parcie, żeby zaniżyć mu średnią (a podejrzewam, że jest wręcz odwrotnie i sporo osób tylko po to założyło konto na meta, aby dać mu 10). GTA 5 w pełni zasługuje na takie oceny od prasy, wcale nie dlatego, że "nie wypada" dać mniej niż 9. Jest po prostu tak dobra. Zresztą kruszenie kopii o to, że Wiedźmin ma średnią 93 a GTA 5 96 jest trochę dziecinne. A już pisanie, że GOL zaniża średnią, kiedy wersja pctowa dostała u nich 9,5 jest gruubą przesadą.
 
@koczkodan

Absolutnie nie jest. Skoro taki Skyrim jest dla nich warty 10/10, a wiedźmin za te same błędy (a nawet mniejsze) jest karany bardziej, no to coś jest nie tak. W dodatku seria GTA zawsze budziła kontrowersje. Technicznie wiadomo - będzie masa rzeczy, bo Rockstar po prostu ma pieniądze na to. Ale czy fabularnie i klimatem te gry są takie wybitne? Nie powiedziałbym. I w dodatku GTA V ma mniej więcej tyle samo ocen, co W3 (na nowych generacjach, a W3 wyszedł niedawno, więc z pewnością tych ocen będzie więcej) od userów, więc argumenty z hejterami dla mnie nie są zbyt rzetelne.

I to, że nie wypada dać niżej niż 9 dla gier Rockstara wcale nie jest wyssane z palca. W końcu wiele osób wie, że R* ma tendencję do obrażania się na serwisy, które źle oceniają ich produkty. A z takim gigantem lepiej nie zadzierać. CD PROJEKT RED musiało podpisywać umowy z Microsoft i Sony żeby się wybić. Tutaj jest odwrotnie. To te firmy proszą R* o specjalne traktowanie i jeszcze za to płacą.

I dla mnie ocena userów jest czasami nawet bardziej miarodajna niż ocena recenzentów. Skoro gra jest oceniana tak dobrze, to coś rzeczywiście musi być na rzeczy. Hejterzy zawsze będą, ale jeśli jest ich naprawdę dużo, to jednak widać, że gra nie jest taka dobra. Przykład - Watch_Dogs. Tak samo jak W3 miał downgrade, ale został zmieszany z błotem, bo nie miał nic do zaoferowania. W3 mimo pogorszonej grafiki w stosunku to trailerów jest grą wybitną i to widać.
 
@Falandar bardzo ciekawe co piszesz, bo ja np. nie miałem ze Skyrim takich problemów pierwszego dnia, jakie mam z Wiedźminem 3 po prawie dwóch tygodniach od premiery. No to lecę na meta dać 0, bo po 3 patchach gra wywala mi do pulpitu, a system zdobywania doświadczenia jest totalnie zrypany. Masz typową recenzję "usera". Zresztą po co ja to piszę? Większość 0 dla GTA 5 na pc jest za blokowanie modów przez Rockstar. Faktycznie, racjonalna ocena samej gry. Kupieni za srebrniki dziennikarze powinni się od nich uczyć profesjonalizmu.

W ogóle dyskusja z tobą nie ma sensu, bo co wejdę do tego tematu (w celu zwykłego sprawdzenia jak oceniany jest W3 - metacritic działa z pewnym opóźnieniem) to jesteś ty i twój wielki ból dupy, że Skyrim dostało 4 lata temu więcej dziesiątek niż Wiedźmin 3 teraz :D Daj żyć fanboyu.
 
@koczkodan

Absolutnie nie jest. Skoro taki Skyrim jest dla nich warty 10/10, a wiedźmin za te same błędy (a nawet mniejsze) jest karany bardziej, no to coś jest nie tak. W dodatku seria GTA zawsze budziła kontrowersje. Technicznie wiadomo - będzie masa rzeczy, bo Rockstar po prostu ma pieniądze na to. Ale czy fabularnie i klimatem te gry są takie wybitne? Nie powiedziałbym. I w dodatku GTA V ma mniej więcej tyle samo ocen, co W3 (na nowych generacjach, a W3 wyszedł niedawno, więc z pewnością tych ocen będzie więcej) od userów, więc argumenty z hejterami dla mnie nie są zbyt rzetelne.

I to, że nie wypada dać niżej niż 9 dla gier Rockstara wcale nie jest wyssane z palca. W końcu wiele osób wie, że R* ma tendencję do obrażania się na serwisy, które źle oceniają ich produkty. A z takim gigantem lepiej nie zadzierać. CD PROJEKT RED musiało podpisywać umowy z Microsoft i Sony żeby się wybić. Tutaj jest odwrotnie. To te firmy proszą R* o specjalne traktowanie i jeszcze za to płacą.

I dla mnie ocena userów jest czasami nawet bardziej miarodajna niż ocena recenzentów. Skoro gra jest oceniana tak dobrze, to coś rzeczywiście musi być na rzeczy. Hejterzy zawsze będą, ale jeśli jest ich naprawdę dużo, to jednak widać, że gra nie jest taka dobra. Przykład - Watch_Dogs. Tak samo jak W3 miał downgrade, ale został zmieszany z błotem, bo nie miał nic do zaoferowania. W3 mimo pogorszonej grafiki w stosunku to trailerów jest grą wybitną i to widać.

Wiedźmin mniejsze błędy od Skyrim? No sorry ja takich "wielbłądów" w Skyrim nie miałem . Ja bym nie nazwał tego "małymi".

https://www.youtube.com/watch?v=F89nhqPRn2o
 
@Rockman90

No ja też takich "wielbłądów" w Wieśku nie miałem. Największy błąd z jakim miałem do czynienia (glicz, nie uniemożliwiający rozgrywkę - bo taki to polegał na tym, że postać się nie chciała ruszyć), to zapadająca się płotka podczas wbiegania pod górę.

@koczkodan

A większość 0 dla Wieśka jest spowodowana przez downgrade. I co? W dodatku są to oceny w stylu "Gra jest świetna, ale twórcy nas okłamali, więc 0." Już o tym mówiłem. Hejterzy zawsze będą, ale jeśli jest ich dużo, to jednak coś jest na rzeczy. Wiedźmin 3 jest najlepiej ocenianą grą na MC przed userów, jak dla mnie o czymś to świadczy.

I jeszcze "dyskusja z tobą nie ma sensu". Wygodny tekst, kiedy nie ma się już argumentów.

Trzeba zrozumieć, że są gry, którym można wybaczyć błędy. Nawet te większe.
 
Last edited:
Top Bottom