Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność

+
W nowej karcie? Niemożliwie. Tym bardziej, że tak jak wspomniałem reklamowałem ją, dostałem nowy egzemplarz i problem nadal występuje. Redzi odpisali, żeby zmniejszyć taktowanie karty bo się nagrzewa, co z kolei sugeruje, że gra nie jest dobrze zoptymalizowana. Coś jest spartaczone na linii kod gry i stery Nvidii. Nie powinno być takiej sytuacji, żebym musiał zmniejszać taktowanie karty. GTAV śmiga aż miło i wszystko na ultra ustawione. Na razie odstawiłem granie, czekam, aż otrzymamy jakiś oficjalny komunikat w tej sprawie bo wystarczy przejrzeć fora i mnóstwo osób zgłasza podobne problemy.

To raczej nie jest wina gry. Wiele kart NVIDII zwłaszcza od Gigabyte'a jest tak skopana fabrycznie. Mam ten sam problem na wielu grach. Zmniejszyłem taktowanie leciuteńko i śmiga już dobrze.
 
Witam, dziś już mi "szczęka" opadła maksymalnie :( a to z powodu odpowiedzi o suportu Wiedźmina. szkoda pisać... poniżej zrzut ekranu z wiadomością. View attachment 17056

Czyli umyto ręce i pozostawiono graczy bez pomocy. Każdy jest bez winy. Nie jest to wina spartaczonej optymalizacji, nie jest to wina karty, tylko do jasnej cho%$@y nie da się grać. Świetnie! Nigdy więcej nie kupię już nic od Nvidii, ba, w ogóle nie zmodernizuję już komputera dla żadnej gry. Cyberpunka też wykreślam z listy "oczekiwanych" tytułów.

Ironia losu...Znam ten ból kolego.... Kompa pod Wieśka składałem pod samiuki koniec 2013, w czasie gdy wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazywały na to że premiera odbędzię się w 2014...Kolejno nastąpiły dwie przesuwu premiery...NVIDIA wydała nowe karty, Intel nowe procki...Ironią losu jest to że i tak w końcu gram na wysokich/uber...a Ty męczysz się z jakimiś kosmicznymi problemami. Patologia. Tej sprawie powinien przyjrzeć się UOKIK.

Ja postanowiłem się wstrzymać z zakupem nowego komputera do czasu, gdy Redzi podadzą oficjalne wymagania W3. Jak pamiętacie te poznaliśmy w styczniu tego roku, więc doskładałem na "maszynę marzeń" i nabyłem ją w kwietniu, a teraz nie mogę normalnie grać...

To raczej nie jest wina gry. Wiele kart NVIDII zwłaszcza od Gigabyte'a jest tak skopana fabrycznie. Mam ten sam problem na wielu grach. Zmniejszyłem taktowanie leciuteńko i śmiga już dobrze.

Dla mnie to wina gry. Optymalizacja jest spartaczona, skoro tytuł powoduje takie grzanie się GPU. Druga sprawa twórcy rekomendowali te karty jako produkty dedykowane dla ich produkcji, a okazuje się, że multum graczy narzeka na to samo, więc mamy prawo czuć się oszukani. Okazuje się, że mogłem nie kupować nowego komputera i pograć na low ustawieniach na poprzednim i wyszłoby na to samo... Choć nie do końca, bo byłbym bogatszy o ponad 5k.

@Jaspaer Możesz sprecyzować jaką masz kartę, w jakim programie obniżałeś taktowanie i o ile dokładnie? No i na jakich ustawieniach obecnie grasz?

Edit:

Patch 1.06, gra uruchomiona jako admin, w trybie zgodności, bez odpalania platformy GOG, ustawienia gry zmniejszone z uber na wysokie, w panelu nvidia zastosowałem się do wszystkich zaleceń Redów, w grze limit klatek nieograniczony, vsync off, postanowiłem spróbować zrealizować quest z DLC „Złoto głupców” (we wsi Sworoń czyli okolica mniej zasobożerna). Niestety 10 minut gry i crash do pulpitu w trakcie rozmowy z NPC. Dźwięk w tle, gra zminimalizowana, nie da się przywrócić. Gra jest niegrywalna. Skoro twórcy mają graczy w czterech literach, to pozostaje albo sprzedać ten tytuł na allegro, albo zareklamować, albo jak koledzy wspomnieli UOKiK.
 
Last edited:
Ultimate Da sie grać na średnich i gra nie wyglonda tak żle i po co mi Uber ? ważne żeby gra działała i była Dobra fabuła grafika to nie wszystko tego przykładem jest Seria Gothic1-2 ja mam kompa za 3k ( po co wiencej ) i wiedzmin3 powinien mi iśc na wysokich ale widzimy coś sie jebi@3 ale widzimy co się dzieje dam coś na wysokie to odrazu Bum optymalizacja też nie jest taka dobra bo W Novigradzie wielu graczy ma spatki Fpss ale to zrozumiałe jest tam dużo ludzi muzyka budynek ok
 
Last edited:
Wiem, ale zapłaciłem niemałe pieniądze za to, by cieszyć się grą w maksymalnych ustawieniach. Jeśli mam grać na low/średnich, chociaż spełniam wymagania powyżej, to coś tu jest mocno nie halo. Jeśli miałbym grać na takich ustawieniach, to nie musiałem modernizować całego sprzętu. Gra ma spartaczoną optymalizację, jest dziurawa jak szwajcarski ser, a twórcy zamiast pomóc, czy podjąć jakieś kroki z Nvidią, to umywają ręce. Zawiodłem się maksymalnie i straciłem całe zaufanie dla tej firmy.
 
Ale nie ma praktycznie róznicy Wysokie /Uber jeśli dla ciebie Fabuła jest ważna to ustaw gre na średnie i gaj jak pisałem gra też wyglonda dobrze a jak cos zrobia ze sterownikami to wtedy gre ustawimy na Wysokie Uber co do Novigradu to gra spada niemiłosiernie
 
Dziwne podejście, jak dla mnie, jeśli karta się przegrzewa, to problem karty, skąd niby gra ma wiedzieć, że nie może maksymalnie wykorzystywać mocy karty, bo ta się będzie przegrzewać.
 
Dziwne podejście, jak dla mnie, jeśli karta się przegrzewa, to problem karty, skąd niby gra ma wiedzieć, że nie może maksymalnie wykorzystywać mocy karty, bo ta się będzie przegrzewać.
POMOC --. "Wiedźmin 3 jest zdecydowanie jedną z najbardziej wymagających graficznie gier kiedykolwiek wydanych, proszę zapoznać się z np. tym artykułem: http://www.techspot.com/review/1006-the-witcher-3-benchmarks/page7.html napisanym przez wiarygodne źródło, jakim jest Techspot. Wiedźmin 3 wystawia kartę graficzną na większy wysiłek niż praktycznie wszystkie inne gry. Nvidia, wypuszczając na rynek kartę referencyjną, podaje bezpieczne wartości taktowania zegarów, stabilne na wydawanych przez nią sterownikach. W przypadku GeForce'a GTX 970 jest to 1050MHz. Firmy wydające karty Nvidii (MSI, ASUS etc.) wprowadzają zmiany względem wartości referencyjnych, nazywając je OC, GAMING itp., dając graczowi kartę już podkręconą fabrycznie, więc i tak różniącą się od 'bezpiecznej' wartości, np. MSI GeForce GTX 970 GAMING, której taktowanie zegara to już 1114MHz.

Przypomnę tylko Łódź Game Summit 2013 - wypowiedzi panów Przemysława Czatrowskiego i Krzysztofa Krzyścina z CD Projekt RED
optymalizacja gry jest obliczana na GPU
zatem już wszystko wiadomo...
 
Last edited:
Czas na trochę poświęcenia...w celu wyjaśnienia...Pozostaje przetestować GTX 970 na fabrycznych taktowaniach na UBER. Core/Base Clock1050 MHz, Memory Clock 1753 MHz.
 
możemy przecież porównać ustawienia swoich GTX.
to moje dane z inspektora View attachment 17071 - na tę chwilę zmniejszyłem Base Clock Offset o -40
I na tę chwile mam sterownik 350.12. - test
kto już coś wykombinował i przetestował niech wrzuca
 

Attachments

  • inspektor_2.jpg
    inspektor_2.jpg
    109.8 KB · Views: 49
Last edited:
Koledzy, jak przetestujecie stabilność gry na obniżonym taktowaniu, to bądźcie uprzejmi przypomnieć dokładnie model swojej karty (wraz z producentem) i na jakich wartościach najlepiej Wam Wiesiek chodził. Jak sami sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże. To forum tylko w teorii nazywa się "Wsparcie Techniczne". Życie zweryfikowało jak to jest w praktyce...

Ja na razie nic nie zmieniałem bo nie ukrywam, że jestem laikiem w tym temacie i całe te zabawy w tego typu programach trochę mnie niepokoją. Zwłaszcza, że Nvidia Inspector też wyświetla komuniakt, jakie mogą być konsekwencje zabaw w tym programie. U mnie to wygląda tak http://i.imgur.com/RGc73nl.jpg Obecnie jestem na sterach 347.88 (najstabilniejsze dla mnie, a przynajmniej jeszcze niedawno takie były...). Nie wiem którego programu lepiej użyć, może MSI Afterburner skoro dedykowany jest dla mojej karty?

Gdy znajdę chwilę to przetestuję obniżenie -20mhz dla core clock i memory clock. Podzielę się co i jak. Was oczywiście proszę o to samo.
 
Last edited:
widzę że mamy ten sam model karty View attachment 17089
różnice : u Ciebie jakby bios modyfikowany, sterownik 347.88, karta grafiki jakby była nie w tym porcie graficznym co trzeba --> płyta gł. Z97 powinna mieć gniazdo 3.0
reszta identyczna.
mój model jest z serii V316 - 130B xxxxxxxxxxxxxxxx41

=====
"W" chyba ma dwie WADY. Fizyczną i prawną.
Za wadę fizyczną należałoby uznać częściową "niezgodność" produktu z umową:
1) po części nie ma właściwości, które produkt tego rodzaju powinien mieć tj. poprawnej na wszystkie ustawienia optymalizacji grafiki,
2) po części nie ma właściwości, o których konsument został zapewniony przez sprzedawcę lub reklamę tj. dedykowane pod grę karty graficzne, które były w jakiś sposób "rekomendowane" mają w większości problemy z obciążeniem GPU, które jak się okazuje jest wynikiem "być może" złożonych obliczeń bezpośrednio na nim.
Produkt ma też "drobne" wykluczenia o których się nie wspomina tj. do jego działania "nie można używać" kart graficznych nie referencyjnych tj. fabrycznie podkręcanych przez procenta :)
Przez te "błędy" związane z jej optimum "nie można prowadzić" rozgrywki w sposób ciągły na sprzęcie spełniającym ustawienia dla wymagających :) ILE RADOŚCI...

to co właściwie można ???
kupić sobie "baniaczka" i zejść jak najniżej się da z ustawieniami grafiki (za to jakie przy 970 będą osiągi):)
To nic że "G" będzie miał kwadratową twarzyczkę, byle fabuła się kręciła dalej... :)
nie poddam się walczę dalej... może te obniżenie coś pomoże, może będzie nowy sterownik - kto to wie?
dajcie znać
 

Attachments

  • zestaw.jpg
    zestaw.jpg
    178.3 KB · Views: 52
Last edited:
i co pomogło wam to ? obniżenie ja nie chce sie za bardzo bawić w to
POMOC - "Proszę zachować ostrożność przy zmianie taktowania procesora karty graficznej, gdyż zbyt duże odchylenie od wartości fabrycznej może powodować problemy ze stabilnością karty, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej uszkodzenia."
Fakt, nie podwyższamy parametrów karty tylko je obniżamy.
Lecz niestety należny przy tym pamiętać, że samo obniżenie częstotliwości rdzenia nic nam nie da jeśli pamięć, która jest zazwyczaj bardzo wrażliwa na wszelkie w tym zakresie zmiany - np. kilka kilkanaście Mhz nie będzie razem z nim obniżana. A to już inna bajka (trzeba próbować po omacku - bo pomoc nic tu konkretnego nie podała, poza informacją że 970 w standardzie mają 1050 Mhz) - bo wszelka zmiana może mieć swoje przełożenie na stabilności grafiki w sensie ogółem.
Na razie testuję wczoraj tylko 30 minut, dziś będzie więcej. Jak co to dam znać. Niech i inni się również swoimi spostrzeżeniami podzielą, będzie szybciej.
 
Last edited:
Wreszcie jakoś tako się grało... od patcha 1.06 problem powrócił. Crash'e co kwadrans...

Nie można tego cofnąć? Mogę grać z utrudnioną alchemią...
 
@Hefajstoss
Taktowanie pamięci jest takie samo jak u referenta.
Wczoraj zrobiłem eksperyment: cofnąłem sterownik do wersji 347.52 i grałem bez obniżania zegarów. Obyło się bez zwieszek, ale grałem tylko jakieś 1,5 godziny. Może dzisiaj uda mi się potestować trochę dłużej.
 
Ja mam gtx 970 z evga fabrycznie podkrecona. Zrobilem wszystko co napisalem kilka stron wczesniej i jest ok juz okolo 20h. Gram na sterach najnowszych wszystko ustawione na maxa!! Taktowanie rdzenia 1216 mhz, boost 1367 mhz. Taktowanie pamieci 7010 mhz.
 
Last edited:
nie wiem, moze to komuś pomoże- ja miałem problem że gra crashowała mi w ekranach ładowania (po paczu 1.05). łatka 1.06 tego nie naprawiła ale sprawdziłem jeden myk który wcześniej mi pomógł z crashowaniem w trakcie rozrywki- zmieniłem wyświetlanie z okna bez ramek na pełny ekran i się (odpukać) naprawiło.
 
Napisałęm do Redów wiadomość i dostałem odpowiedz Dzień dobry,

Błąd 'Sterownik przestał działać, ale odzyskał sprawność' (TDR time-out) to błąd, który mówi o tym, że ze względu na fakt, że procesor graficzny przestał odpowiadać, Windows zresetował sterownik graficzny, aby uniknąć uszkodzenia karty graficznej.

Dzieje się tak, gdy karta graficzna jest zbyt przeciążona lub niedostatecznie chłodzona. Wiedźmin 3 wystawia kartę graficzną na naprawdę dużą próbę i tylko najmocniejsze karty są w stanie pociągnąć grę na Ultra.

Proszę zapoznać się z tym artykułem Nvidii http://www.geforce.com/whats-new/articles/the-witcher-3-wild-hunt-is-your-system-ready


Przy Pańskim setupie gra może chodzić na low-medium, wyłączonych HairWorksach i z lekkim podkręceniem chłodzenia karty grficznej Low Medium ? przy gtx 770 powino mi chodzić na Wysokie-Uber na gtx 660 graja na wysokich
 
Top Bottom