Aktualizacja 10.12 — lista zmian

+

Alicja.

CD PROJEKT RED


Cześć wszystkim!

Aktualizacja 10.12 przynosi sporo zmian, w tym nowe karty, wydarzenie zimowe oraz zmiany w balansie!

Sacrum i Profanum

Módlcie się i składajcie cześć lub żyjcie w strachu; nadejście bogów jest blisko!

Sacrum i Profanum wprowadza po dwie nowe legendarne karty dla każdej grywalnej frakcji.

Wydarzenie sezonowe Zachłanny bóg

Przywitaj zimę, składając ofiary, a być może otrzymasz w zamian błogosławieństwo! Pomóż sześciu pielgrzymom zaspokoić niespożyty apetyt zachłannego wszechboga, wykonując dla niego zadania na nowej stronie wydarzenia. Odblokowuj nagrody, w tym tytuły, rewersy i monetę.

Wydarzenie potrwa od 8 do 27 grudnia.

Neutralne
  • Wszechbóg
Siłę zmieniono z 4 na 5.

Koszt werbunku zmieniono z 9 na 10.

Posiada nową część umiejętności: “Zwiększ liczbę celów o 1 za każdą Żertwę w swojej talii startowej."
  • Renfri: Błogosławieństwo Miłosierdzia
Zdolność zmieniono na:

Za pierwszym razem, gdy w każdej turze zagrywasz jednostkę po swojej stronie pola bitwy:

- jeśli wartość jej siły jest nieparzysta, wzmocnij ją o 1 za każdą sąsiadującą jednostkę o parzystej sile.

- jeśli wartość jej siły jest parzysta, wzmocnij ją o 1 za każdą sąsiadującą jednostkę o nieparzystej sile.
  • Renfri: Klątwa Lenistwa
Zdolność zmieniono na:

Rozkaz: Zagraj brązową jednostkę ze swojej ręki, a następnie podejrzyj 3 wierzchnie jednostki ze swojej talii i dobierz 1.
  • Doppler
Siłę zmieniono z 1 na 2.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie (bliskie starcie): Wybierz jednostkę ze swojej ręki, a następnie wzmocnij tę kartę o sumę jednostek w twojej ręce o tej samej kategorii głównej jak wybrana.

Rozmieszczenie (daleki zasięg): Wzmocnij tę jednostkę o 1 za każdą unikalną kategorię główną wśród jednostek w twojej ręce.
  • Żertwa
Koszt werbunku zmieniono z 6 na 5.

Zdolność zmieniono na:

Zniszcz jednostkę o sile 4 lub mniejszej, a następnie wzmocnij sojuszniczą jednostkę ze swojej talii o 2.

Potwory
  • Jennik
Siłę zmieniono z 4 na 3.

Zdolność zmieniono na:

Zemsta: Wezwij tę kartę ze swojego cmentarza do rzędu bliskiego starcia i pochłoń swoją najsłabszą jednostkę (z wyłączeniem tej karty).

Skellige
  • Draig Bon-Dhu
Siłę zmieniono z 4 na 5.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Przenieś brązowego Wojownika ze swojej talii na swój cmentarz.

Zapał. Rozkaz: Aktywuj umiejętność Weterana jednostki ze swojego cmentarza.

Odnowienie: 1
  • Svanrige Tuirseach
Siłę zmieniono z 6 na 3.

Koszt werbunku zmieniono z 7 na 8.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Wzmocnij tę jednostkę o wartość równą bazowej sile jednostki Skellige, która w tej rundzie została przeniesiona na cmentarz jako ostatnia.

Królestwa Północy
  • Wiedźmiński Mentor Szkoły Gryfa
Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Dobierz kartę z wierzchu talii i wzmocnij ją o 1, a następnie wstasuj jedną kartę ze swojej ręki do talii.

Adrenalina 4: Zamiast tego dobierz dwie karty z wierzchu talii i wzmocnij je o 1, a następnie wstasuj dwie karty ze swojej ręki do talii.

Scoia'tael

Brak zmian.

Nilfgaard
  • Hochsztapler – posiada nową część umiejętności:
Za każdym razem, gdy zagrywasz Arystokratę, po swojej stronie pola bitwy, wzmocnij go o 1, jeśli po przeciwnej stronie pola bitwy znajdują się przynajmniej cztery różne statusy.
  • Guillaume de Launfal
Siłę zmieniono z 6 na 2.

Zdolność zmieniono na:

Rozmieszczenie: Wzmocnij tę kartę o wartość równą liczbie sojuszniczych Rycerzy w tym rzędzie, z następnie wzmocnij tę kartę i wrogą jednostkę o połowę ich łącznej siły.

Rozkaz, Łaska 14: Przenieś wszystkie statusy z wrogiej jednostki na tę kartę.
  • Ivar Złe Oko – siłę zmieniono z 4 na 5.
  • Milton de Peyrac-Peyran – koszt werbunku zmieniono z 6 na 7.
  • Palmerin de Launfal – koszt werbunku zmieniono z 8 na 7.
  • Tibor Eggebracht – koszt werbunku zmieniono z 13 na 12.
  • Zwiadowca – siłę zmieniono z 4 na 3.

Syndykat
  • Świder Tunelowy
Zdolność zmieniono na:

Zysk 2.

Opłata 2: Zadaj wrogiej jednostce 3 pkt obrażeń.

Odnowienie: 1

Za każdym razem, gdy zagrywasz kartę Zbrodni, zmniejsz licznik odnowienia o 1.

Poprawki
  • Królowa Krabopająków uwzględnia teraz kolejność interakcji kart, gdy zostanie zagrana razem z kartami: Syanna i Prządka: Inkantacja.
  • Poskramiacz rozpoznaje teraz Naradę wojenną znajdującą się w ręce jako Taktyka.
 
Żenada ten balans. Ciekawe kiedy zamkną serwery? Chyba było by im to na rękę sądząc po tym, jak się przykładają do gry i co się z tą karcianką dzieje. Nie dziwi mnie fakt, że ludzie przestają grać w Gwinciora.
 
Żenada ten balans. Ciekawe kiedy zamkną serwery? Chyba było by im to na rękę sądząc po tym, jak się przykładają do gry i co się z tą karcianką dzieje. Nie dziwi mnie fakt, że ludzie przestają grać w Gwinciora.
W 2023 CD Project oficjalnie kończy wspieranie Gwinta. Będą jeszcze 3 duże aktualizacje i koniec. Gra albo będzie zamknięta od razu albo serwery będą jeszcze przez jakiś czas funkcjonować ale już bez większej ingerencji
 
Ostatni sezon był dla mnie super, jeśli chodzi o rozgrywki. Można było zrobić masę ciekawych talii, dawno mi się tak dobrze nie grało. Wydaje mi się, że część osób przesadza, że Nilfgaard taki mocny etc. Na przykład klasyczni Korsarze bez Neckera to mocna talia, Symbioza jest mocna etc. Taka złość na balans, przesadzona moim zdaniem, zniechęca twórców tej gry na rok 2024. Mam nadzieję, że ta niechęć minie.
 
Czy tylko mi nie działa podróż? Nie mogę wyświetlić listy i się przełączać między podróżami. Zadania z tego tygodnia zniknęły jakbym je zrobiła.
 
Czy tylko mi nie działa podróż? Nie mogę wyświetlić listy i się przełączać między podróżami. Zadania z tego tygodnia zniknęły jakbym je zrobiła.
Ja mam to samo. Poza tym nie dostałem zadań tygodniowych.
 
Zadan tygodniowych nie mam, czy podroz dziala to nawet nie sprawdzalem.
Po tym jak naogladalem sie, ze Immune karty moga byc targetowane (damage Tyra czy Dwima na nowa lokacje KP) nie mialem ochoty na nic wiecej jak zrobienie cardbacku Dagona z drzewka.

5 lat i miesiac w miesiac ten sam scenariusz popelniania tych samych bledow w balanseie, duplikowania/aktywowania na nowo (naprawionych) bugow i konsekwentne windowanie powercreepu w kosmos (bo powercreep juz nie jest oderwany od ziemi, on frunie statkiem kosmicznym do jakiejs czarnej dziury, a na tym statku zdecyowanie nie ma juz pilota).

I nie, nie powiem, ze wszystko zawsze bylo robione zle. Jest wiele rzeczy zrobionych dobrze w ciagu ostatnich 5 lat, jednak to co bylo robione niewlasciwie, albo zrobione nie zostalo, przewaza szale. Nic dziwnego, ze gra znalazla sie w koncu w miejscu, w ktorym producent chce ja zabic, zapomniec i juz jej nie zywic. Ciezko zeby bylo inaczej, gdy marketingu to nie ma, samouczek nie tlumaczy przewagi karty, znaczenia blue i red coina, tampo passow i pierdyliardna mechanik ktore gwint oferuje (w tym mechanik ukrytych jak np niektywacja zemsty po wygnaniu karty, czy otrzymanie monet za heatwave w jednostke z bounty). Nowi gracze maja mily feeling progresji na poczatku, az zaczynaja uderzac w mete juz w okolicy rangi 22, po czym wiele nie rozumieja, sa bici od gory do dolu, gra zaczyna przerastac ich tym co (i dlaczego) dzieje sie na stole i zostawiaja gre aby do niej nie wrocic.

Monetyzacja w skali 5 lat lezy i kwiczy. Swietnym kierunkiem obranym przez chwile byly podroze, generalnie kosmetyka za pieniadze. Nie rozumiem nadal czemu sklep nie mial caly czas pelnej zawartosci, aby pieniadze mozna bylo po prostu wydawac. Zreszta, niewazne.

Niby kazdy wiedzial jak to sie skonczy, ale jak to ogloszono to byla troche pustka, ze taki etap swietnej zabawy (dlugoterminowo) musi sie skonczyc. Dzis juz troche chyba nawet sie ciesze, ze tortura patrzenia na to co sie w grze dzieje znajdzie swoj koniec.

Co smieszne, w zostawieniu tej gry graczom upatruje nowego rodzaju zabawy z gwintem. Gra obumrze na tyle, ze skoncza sie meta decki, tysiace linkow do najsilniejszych deckow tu i tam. Gracze beda bardziej skazani na siebie, na inwencje i poniekad na swojego rodzaju spokoj w grze, bez grindu mmr, spamowania emotkami przez sihil i renfri enjoyerow. Graczy bedzie niewielu, ale moze pojdzie to w spokojna gre, w ktorej w koncu bedzie mozna pomierzyc sie na jakies meme decki i miec z tego fun a nie tylko frustracje z ogladania wkolko jednego tier 0 decku. A mysle tu o ostatnich 2 miesiacach, gdzie przed nami czas w ktorym bedziemy jeszcze tesknic za balansem i pozionem powercrepu z epoki NG renfri deckow :)

Gdyby ktos mnie zapytal, kiedy ostatni raz cieszylem sie gwintem takim, ktory mnie do siebie przyciagnal i przy sobie utrzymal. Takim, ktorego przedstawialem znajomym jako gre, dajaca mi poczucie grania w pewnego rodzaju 'nowoczesne szachy' to odpwowiem: Listopad 2020.

To byla dla mnie ostatnia meta, gdy czulem, ze liczy sie kazdy punkt, kazde zagranie. Gdzie nad ruchem bylo sie jeszcze mocno zastanowic a nie trzasnac karte na stol. Wtedy jeszcze na ogol jeden maly missplay potrafil kosztowac cala gre. Potem przyszedl Wij, Kolgrim i jakos gdzies ten dobry gwint, z czasem, coraz bardziej zaczal nam uciekac.
No ale to tylko takie moje subiektywne przemyslenia...
 
Last edited:
W 2023 CD Project oficjalnie kończy wspieranie Gwinta. Będą jeszcze 3 duże aktualizacje i koniec. Gra albo będzie zamknięta od razu albo serwery będą jeszcze przez jakiś czas funkcjonować ale już bez większej ingerencji
Jprd proszę powiedzcie, że to nieprawda. Że to co czytam to jakiś bełkot obłąkanego niezadowolonego gracza. że Gwint nie podzieli przyszłości Warhammera: Champions......
 
Jprd proszę powiedzcie, że to nieprawda. Że to co czytam to jakiś bełkot obłąkanego niezadowolonego gracza. że Gwint nie podzieli przyszłości Warhammera: Champions......
Spokojnie z tego co do tej pory oznajmił CD Projekt to 2023 r. jest ostatnim z dodawanymi kartami i oficjalnymi turniejami. Potem balans gry ma przejść w ręce graczy, nikt nie wie dokładnie jak to będzie dokładnie wyglądać prawdopodobnie będzie coś w formie ankiety co zmieniać itd. a zajmą się tym najbardziej zapaleni youtuberzy . Cały czas będą działać serwery, a gracze sami będą organizowali turnieje. CD Projekt prawdopodobnie od czasu do czasu zrobi jakiś event czasowy jak na święta ze zbieraniem śnieżek, wrzuci nowe drzewko nagród itp. nie wiem zobaczymy.

Gra może tylko na tym zyskać, nie wiem dokładnie ile jest obecnie kart chyba z 1500 jak ktoś wie może napisać. Z tego granych jest jedna trzecia.

Bardzo mały i wolny balans tej gry - zmiana ok 20 lub 30 kart po miesiącu pracy, nielubiane karty i kopiowane decki to problem tej gry.

Nie siejmy paniki gracze pokupowali tutaj podróże, wydawali pieniądze na skórki, plansze, beczki itp. W tę grę gra masa ludzi, którzy zostawili tu kupę pieniędzy i czasami lat gry na zbieranie zasobów, CD Projekt nie może tej gry zamknąć od tak i zgasić światło. Będą dalej pewnie tworzyli jakieś płatne duperelki do tej gry tylko w mniejszej ilości i dalej sprzedawali beczki, pył, skórki, plansze itp. Utrzymają serwery i małą grupę pracowników która pomoże wprowadzać nowe zmiany, kod gry jest ich my jako gracze nie mamy możliwości zmieniać kart bez pomocy pracowników CD Projektu.

Nic nie mówili o tym że zamykają tą grę tyko że kończą wydawanie nowych kart w paczkach i nie będzie już masterów od 2024r.

Do tej pory mieliśmy błędne koło - bardzo mocne karty dodawane w paczkach co parę miesięcy, aby zaciekawić graczy. Czasami karty tak przegięte jak Renfri, kocur, rębacze itp. zaraz po dodatku, którymi grali wszyscy. Potem trzeba było grać w bardzo monotonnej mecie, albo tym grałeś, albo przegrywałeś decki były po prostu mega mocne.

Jeżeli wszystko będzie tak jak opisywał to Burza po turnieju to gra tylko może zyskać w 2024r. i miejmy nadzieje kolejnych latach.
Kart jest już dosyć mam nadzieje że gracze rzeczywiście będą mogli mieć jakiś wpływ na jej balans, trzeba to wszystko poukładać i teraz nadejdzie na to dobry moment bez dodawania nowych kart.
 
CD Projekt prawdopodobnie od czasu do czasu zrobi jakiś event czasowy jak na święta ze zbieraniem śnieżek, wrzuci nowe drzewko nagród itp. nie wiem zobaczymy.
Podczas roadmapy nie było ani słowa o dodawaniu przez nich jakiejkolwiek nowej zawartości do Gwinta (eventy to inwestycja, nie będą inwestować w projekt, który spisali na straty i nie spodziewają się z niego oczekiwanych zysków).
Gra może tylko na tym zyskać, nie wiem dokładnie ile jest obecnie kart chyba z 1500 jak ktoś wie może napisać. Z tego granych jest jedna trzecia.
Jeśli gra mogła na tym tylko zyskać równie dobrze można napisać, że wspieranie jej przez devów było błędem (mogło się udać albo i nie, a tu brak wsparcia=pewniaczek).
Nie wiadomo jak przemodelują karty przez 2023 rok i ile kart na jego koniec będzie "grywalnych" ; nie wiemy też, jak będzie wyglądać balansowanie (które ma istotny wpływ na zmianę mety) - bez zmian i nowej zawartości najpewniej czeka grę zastój, co nie sprzyja grywalności.
Bardzo mały i wolny balans tej gry - zmiana ok 20 lub 30 kart po miesiącu pracy, nielubiane karty i kopiowane decki to problem tej gry.
Nie wiadomo, czy zmian od 2024 nie będzie jeszcze mniej ; brak ingerencji REDów nie sprawi, że nielubiane karty zostaną zmienione, a gracze przestaną kopiować talie.
CD Projekt nie może tej gry zamknąć od tak i zgasić światło. Będą dalej pewnie tworzyli jakieś płatne duperelki do tej gry tylko w mniejszej ilości i dalej sprzedawali beczki, pył, skórki, plansze itp.
Mogą, zgodnie z przyjętą praktyką gier-usług oraz regulaminem gry. Nie spodziewałbym się nowych płatnych duperelek w sytuacji, gdy te obecnie wprowadzane nie generują wystarczającej stopy zwrotu. Zaś przy zmniejszonej puli graczy (która będzie się zmniejszać, nie oszukujmy się) tym bardziej stanie się to bezcelowe.
Do tej pory mieliśmy błędne koło - bardzo mocne karty dodawane w paczkach co parę miesięcy, aby zaciekawić graczy. Czasami karty tak przegięte jak Renfri, kocur, rębacze itp. zaraz po dodatku, którymi grali wszyscy.
Strategia ta okazała się błędna jeśli chodzi o zwiększenie ilości graczy i danie tym samym grze szansy na dłuższe funkcjonowanie. Patrząc szerzej był to najtańszy sposób na utrzymanie wrażenia, że w grze "ciągle coś się dzieje" i tym samym nakłonić graczy do kupowania bibelotów (chyba wszystkie jakie stworzyli od początku Homecoming wróciły do sklepu w tym roku) wysysając tym samym potencjalne profity w okresie tuż przed smutną zapowiedzią rezygnacji z rozwoju gry.
Jeżeli wszystko będzie tak jak opisywał to Burza po turnieju to gra tylko może zyskać w 2024r. i miejmy nadzieje kolejnych latach.
pepe.jpg
 
@Gwinciok piszesz żeby nie siać paniki sam siejąc dezinformację. Nie będzie żadnych nowych bibelotów, eventów i innych tego typu rzeczy po 2023 bo i nie będzie żadnych ludzi od tego już przy Gwincie. Zostanie parę osób odpowiedzialnych za to, żeby gra działała i tyle. Wiara w to, że teraz nagle się przyłożą do balansu kiedy zespół się kurczy a nie powiększa wybacz ale jest mocno naiwna, zresztą widać po najnowszym patchu bardzo dobrze w jakim kierunku to wszystko zmierza. Myślisz, że opracują narzędzie lepsze niż to co sami są w stanie obecnie robić przy balansie? No nie...
 
"Fajnie", po całym roku "nie zwracania uwagi na nowe karty" teraz będę mógł sobie nimi bardziej pograć, bo pojawiły się beczki.

Do tej pory tworzyłem karty tylko sporadycznie (przez rok w sumie max z 5 kart), więc teraz co otwarta beczka to "wszystko nowe".
 
Top Bottom